Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
szaman69 


Wiek: 33
Posty: 174
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2010-06-11, 08:04    Odp: [Technika] Overblow

Oprócz 7 overdraw który odpowiada 4 obniżonej o pół tonu, przydatny jest jeszcze 9 overdraw, który odpowiada 3 obniżonej o półtorej tonu i 10 overdraw który odpowiada 4 obniżonej o pół tonu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-06-11, 15:05    Odp: [Technika] Overblow

hmmm...
a cym różni się overblow od overdraw ? :o
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
sebach 

Wiek: 34
Posty: 154
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Krakow
Wysłany: 2010-06-11, 15:49    Odp: [Technika] Overblow

overblow i overdraw to to samo, tylko ze blow to dmuchanie a draw to wciąganie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-11, 17:30    Odp: [Technika] Overblow

( mały dodatek do wypowiedzi sebach'a )
Z tego co wiem: overblow mozna wykonac tylko na kanałach 1 - 6 ( wydech ), a overdraw na kanałach 7 - 10 na zazssaniu. :)

odpowiedz do postu ponizej : szaman sorki, pomyliłem klawisze 6 z 7, a reszta to rozkojarzenie. Przepraszam za moje roztrzepanie - mam nadzieje ze nie wprowadziłem nikogo w bład :)
Ostatnio zmieniony przez Gladias 2010-06-11, 19:43, w całości zmieniany 5 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
szaman69 


Wiek: 33
Posty: 174
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2010-06-11, 17:53    Odp: [Technika] Overblow

Michu, naprawdę używanie googli nie boli. Ja wiem że kto pyta nie błądzi i że forum jest od zadawania pytań, ale większość informacji o które prosiłeś mógłbyś znaleźć za pomocą google.

Gladias, coś pokręciłeś. Overblowy wykonujemy na kanałach 1-6 na zadęciu a overdrawy na kanałach 7-10 na zassaniu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-08-30, 12:40    Odp: [Technika] Overblow

http://www.blues.com.pl/v...e6def1c28e95f3b

Dobry tekst na temat overblow'ów w języku polskim.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
*Marcin Dyjak 


Posty: 16
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: World
Wysłany: 2010-09-08, 19:38    Odp: [Technika] Overblow

Witam,

Już jakiś czas temu zauważylem ze istnieje mozliwośc obniżania dźwięku nawet o cały ton na wydechu na kanałach 1-3. Mało tego ostatnio na harmonijce Bb wydobyłem na 1 kanale dźwięk Bb, tyle że 3 oktawy wyżej!!! Wszystkie techniki są przydatne, ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia. Harmonijka kryje jeszcze wiele zagadek :D

Pozdrawiam
MD
_________________
👁️ Marcin Dyjak △
🎶 Wirtuoz Harmonijki Ustnej
💡 Pionier Harmonijek Augmented
🏆 x2 Laureat World Harmonica Festival
🔝 Endorser Harmonijek Kongsheng

https://facebook.com/marcin.dyjak.harmonica/
Ostatnio zmieniony przez Marcin Dyjak 2010-09-08, 23:48, w całości zmieniany 3 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-09-08, 22:43    Odp: [Technika] Overblow

[b]Marcin Dyjak[/b], ??!!!?!?!?! say whaaaaattt?
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
*Marcin Dyjak 


Posty: 16
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: World
Wysłany: 2010-09-09, 01:30    Odp: [Technika] Overblow

Co do obniżania to nie widze w tym nic dziwnego. Jeśli chodzi o wydobycie tej alikwoty, bo chyba tak to trzeba nazwac, pierwszy raz mi sie to przydarzyło. Brzmienie dźwięku pozostawia wiele do życzenia, ale sam fakt istnienia takiego zjawiska jest ciekawy :D

MD
_________________
👁️ Marcin Dyjak △
🎶 Wirtuoz Harmonijki Ustnej
💡 Pionier Harmonijek Augmented
🏆 x2 Laureat World Harmonica Festival
🔝 Endorser Harmonijek Kongsheng

https://facebook.com/marcin.dyjak.harmonica/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-09-09, 11:38    Odp: [Technika] Overblow

A, no chyba, że tak. Teoretycznie wiertarko-wkrętarka też jest w stanie wydać kilka dźwięków, których brzmienie pozostawia wiele do życzenia :)

Landerw: dust my broom? :D
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
*Marcin Dyjak 


Posty: 16
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: World
Wysłany: 2010-09-09, 12:40    Odp: [Technika] Overblow

Hehe, nie popadajmy w skrajności... aż tak wiele mu nie brakuje :D
A propos dziwnych urządzeń typu wiertarko-wkrętarki, zastosowanie ich w muzyce nowoczesnej nie wydaje się niczym dziwnym:] Jak ktoś lubi takie klimaty to polecam Karlheinza Stockhausena.

Pozdrawiam
MD
_________________
👁️ Marcin Dyjak △
🎶 Wirtuoz Harmonijki Ustnej
💡 Pionier Harmonijek Augmented
🏆 x2 Laureat World Harmonica Festival
🔝 Endorser Harmonijek Kongsheng

https://facebook.com/marcin.dyjak.harmonica/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-09-27, 20:31    Odp: [Technika] Overblow

Nawracając do tematu, tj. O V E R B L O W
Macie jakieś praktyczne rady z własnego doświadczenia?

Na razie wczytuję się we wspomniane
http://www.blues.com.pl/v...e6def1c28e95f3b
i
www.overblow.com

i pewnie w końcu zrozumiem na tyle, by zmusić harpa do tej techniki ale może ktoś podzieli się własnymi doświadczeniami, np:
jak ustawiać "jamę" z językiem, żuchwą etc jeśli ma to wpływ
jak Wy usatawialiscie stroiki, czy gracie na "gotowcach" z pudełka
i wszytskie inne porady, o których Ci którzy jeszcze nie wyważyli tych drzwi, nie wiedzą...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-09-27, 21:27    Odp: [Technika] Overblow

O ile przy zwykłej grze warto trzymać harmonijkę głęboko w wargach, przy wykonywaniu overa łatwiej jest, gdy usta mniej zachodzą na pokrywy. Unosi się do góry czubek języka, tak jak przy podciągach na wydechu w górnym rejestrze. Bez harmonijki brzmi to tak, jakbyśmy normalnie dmuchali, a przy podniesieniu języka szum powietrza zmienia się w świst.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-10-02, 18:19    Odp: [Technika] Overblow

ja się nauczyłem robić trzy overy (4,5,6) z overblow com :) a potem sam przekminiłem jak mi najwygodniej :)
Ostatnio wychodzi mi przypadkiem pierwszy overdraw, w sumie ciekawa rzecz, bo nigdy się wcześniej nie bawiłem :)
Ale myślę, że overblow.com wystarcza :)
ja np nie podnosze języka :) podnosze, jak czasem (co też ostatnio przekminiać zacząłem) chcę podciągnąć over :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
piracik 


Wiek: 32
Posty: 158
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Otwock
Wysłany: 2010-10-19, 15:12    Odp: [Technika] Overblow

Ja próbuję overblow na 4 kanale i tu mam mały problem. Wrzucam próbkę:
http://www.speedyshare.co...kana_D_C_D_.wav
Gram D, Db i C#(overblow). Przynajmniej tak powinno być, ale jest tylko świerczenie dziwne.
Mógłby ktoś odsłuchać i ocenić?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-10-19, 17:28    Odp: [Technika] Overblow

piracik, harmonijka do regulacji (górny stroik się nie blokuje) i trochę ćwiczeń :)
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
piracik 


Wiek: 32
Posty: 158
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Otwock
Wysłany: 2010-10-19, 18:36    Odp: [Technika] Overblow

Udało się!! Na mojej Golden Melody w C zmniejszyłem prześwit dmuchanego i wciąganego stroika i mam piękne głośne C#!!
Wychodzi też trochę na 5 kanale, ale gorzej. Na 3 próbowałem ale jest to świerczenie. Nie chcę się bawić w regulację, bo podciąg na 3 kanale słabo idzie (w porównaniu do golden melody w G - 3 miesięcznej), więc jak zacznę regulować to podciągi będą jeszcze bardziej słabiutkie niż teraz - jakieś takie ciche.
Problem jest taki, że Ab jest dość głośny (używam całej siły "podciągowej") natomiast A robię jakoś cichutko. Może to wina techniki - źle gardło blokuję?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-10-20, 15:16    Odp: [Technika] Overblow

Jeśli chodzi o podciągi i over.... to w moim przekonaniu mówienie, że jedno dźwięki obniża a drugie podwyższa jest bardzo mylące. Znaczy się, dla początkujących może być dobre bo zaczynają oni "łapać" ale przy doskonaleniu techniki będzie im ta wiedza zawadzała.
Obydwie te techniki podwyższają dźwięki. Nie należy przy ich opisie patrzeć na to, w którą dziurkę dmuchany czy, przez którą wciągamy a na to, który w danej chwili stroik wydaje dźwięk - dźwięk tego stroika jest zawsze podwyższany. Jeśli ktoś zechce grac "chromatycznie", z nut, ze świadomością tego jakie dźwięki wydaje (a nie tylko grać z serca i trzewi - co oczywiście też bardzo cenię) musi na sprawę tych technik spojrzeć w opisany przeze mnie sposób.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
towal 

Wiek: 33
Posty: 238
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2010-10-20, 18:39    Odp: [Technika] Overblow

Nic nie musi. W mojej opinii wystarczy wykuć "na blachę" rozkład dźwięków na harmonijce (richter+ bending+ overbending). Jeśli perfekcyjnie znamy rozkład, to powyższy sposób staje się zbędny.

Pozdrawiam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2010-10-20, 19:03    Odp: [Technika] Overblow

Sposób powstawania tego dźwięku to kwestia 'mechaniczna'. To czy gramy przykładowo C# czy Db wynika z kontekstu harmonicznego utworu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-10-20, 22:39    Odp: [Technika] Overblow

[quote="piracik"]Na 3 próbowałem ale jest to świerczenie.[/quote]Nie ma sensu robienia overblowa na 3 kanale bo wyjdzie z tego dźwięk C czyli to co mamy na kanale 4 naturalnie :)
[quote]Problem jest taki, że Ab jest dość głośny (używam całej siły "podciągowej") natomiast A robię jakoś cichutko. Może to wina techniki - źle gardło blokuję?[/quote]Tutaj trudno powiedzieć - może być wina techniki, albo złej odległości stroik-płytka. Bending na 3 kanale ma to do siebie, że aby brzmiał soczyście i nie zacinał się jeśli płynnie chcemy zjechać w dół lub w górę to musi być ten kanał trochę wyregulowany (inaczej może się pojawiać efekt, że dźwięk wydobywa się dopiero przy mocniejszym wciąganiu - a nie o to przecież chodzi - wszystko powinno łazić delikatnie).
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
piracik 


Wiek: 32
Posty: 158
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Otwock
Wysłany: 2010-10-21, 17:21    Odp: [Technika] Overblow

[b]Landerw[/b], tutaj chyba masz rację z tym 3 kanałem. Jak wrzucę zdjęcie stroików górnych i dolnych to powie Ci to coś i wtedy dasz mi wskazówkę jak mam je ustawić?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-10-21, 18:13    Odp: [Technika] Overblow

[b]piracik[/b], niestety, ale ze zdjęcia cięzko to będzie ocenić (no chyba, że będzie naprawdę duża rozdzielczość). Wg ogólnej zasady stroiki na 3 kanale powinny mieć trochę większa przerwę niż 4,5,6 - a dodatkowo stroik dmuchany (górny) troche mniejszą przerwę niż wciągany (dolny) tego kanału - ale naprawdę ciężko jest mi powiedzieć dokładnie ile :p Ja reguluję tak, abym mogł bez problemu płynnie przechodzić między (3) a (3''') używając delikatnego `powiewu` - musisz znaleźć złoty środek pomiędzy za małymi prześwitami (wtedy mała zmiana powietrza wywołuje 'skok' i jest problem z fajnie brzmiącym (3')) a za dużymi (wtedy wszystko chodzi płynniej, ale trzeba więcej powietrza, aby stroik grał - a dużo przyjemniej się gra, gdy nie trzeba na siłę gardła katować - no i lepiej nie robić sobie nawyku grania siłowego) :P
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2011-01-14, 23:17    Odp: [Technika] Overblow

Nieco odświeżę temat.
Gdy "podregulowujecie" stroiki do overblow (chodzi mi głównie o kanały 4-6), to ograniczacie się tylko do zmniejszenia prześwitu, jak pokazuje to m in Gussow w którejś ze swoich lekcji? Czy jeszcze któreś z etapów z opisywanych na overblow.com (bo tamta procedura trochę mnie przeraża, ale z całym szacunkiem nie posądzam Was o taaaki poziom customizingu... albo jestem technicznym analfabetą :D )?

Czy obniża się tylko górny (wydechowy) czy też dolne (wdech)?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-01-14, 23:45    Odp: [Technika] Overblow

Obniża się oba stroiki, ale nie za mocno i indywidualnie dobiera się odgięcie. No chyba, że już któryś jest ustawiony ładnie. To jest takie minimum. Te inne zabiegi mają jeszcze ułatwić overowanie, ale do tego pewnie wprawy większej trzeba.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2011-01-14, 23:48    Odp: [Technika] Overblow

Ja obniżam i wyginam w łuk (tzw arching ;) ).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-01-14, 23:49    Odp: [Technika] Overblow

Zmniejszenie prześwitu wystarcza, tylko trzeba pamiętać, że stroiki w wyregulowanych harmonijkach lubią się zacinać. Dlatego albo szuka się kompromisu, albo rezygnuje z TB. Można też nauczyć się grać lekko. Harmonijka Customizowana gra zupełnie inaczej (mam na myśli normalne dźwięki, nie overy).

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2011-01-14, 23:57    Odp: [Technika] Overblow

Maciekdraheim napisał/a:
indywidualnie dobiera się odgięcie

Jak?
Zamieszkały napisał/a:
Harmonijka Customizowana gra zupełnie inaczej

Jak?

Moglibyście wyjaśnić w kilku słowach?

Dzięki za pomoc!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-01-15, 00:01    Odp: [Technika] Overblow

Jak nie udaje się w ogóle zablokować stroika dmuchanego, to trzeba go dogiąć ciaśniej. Jak zablokować górny się udaję, ale over i tak nie wchodzi, lub szybko się urywa, to trzeba dogiąć dolny. Ale z umiarem, aby nie przestały w ogóle reagować na zwykły dmuch, czy nie blokowały się przy ciut mocniejszym ataku.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-01-15, 10:12    Odp: [Technika] Overblow

Gra inaczej, to znaczy wymaga lżejszego zadęcia, bo w przeciwnym wypadku stroiki się potrafią blokować. No i podobno ma nie znacznie gorszy dźwięk (przytłumiony, bardziej płaski), ja gram w większości na customizowanych harmonijkach, więc specjalnie nie mam porównania, ale wydaję mi się że ta zmiana jest prawie, że nie słyszalna.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu