Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
SubArrin

Posty: 2
Wysłany: 2010-09-01, 17:16    [Technika] Jak zrobić efekt "tu"? - Tremolando

Witam!
Uczę się gry na harmonijce przy pomocą książki Sławka Wierzcholskiego "Harmonijka i Blues". Doszedłem do efektów dźwiękowych i mam problem z tremolo.
Jest to opisane jako dźwięk wydobywający się, gdy językiem robi się ruch jak przy sylabie "tu", czyli powstaje efekt jak w różnym tempie robi się te "tu tu tu tu tu tu tu tu".

Nie mam oczywiście problemu z mówieniem "tu", ale nie jestem w stanie zrobić to nawet w przybliżeniu tak, jak jest na nagraniu. Macie jakieś porady, jak to wykonać?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
DROŻDŻU 


Posty: 31
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Rzeszów/Tarnobrzeg
Wysłany: 2010-09-04, 14:18    Odp: [Technika] Jak zrobić efekt "tu"? - Tremolando

Po pierwsze ćwiczenia. Ta technika nie należy do prostych nie uzyskasz ładnego tremolanda od razu. Na początek Ci powiem że musisz odpowiednio nawilżyć harmonijkę dokładnie na tych 2 kanałach trochę więcej śliny i zaczynasz zasysać np 3 kanał i wjeżdżasz na 4 ruszasz ręką w prawo a głową w lewo potem na zmianę i coraz szybciej. będzie Ci trudno na początku zrobić to od razu lub w jakiejś improwizacji. ale ćwiczenia to podstawa.

[ Dodano: 2010-09-04, 13:20 ]
http://forum.harmoszka.co...ghlight=tremolo
_________________
http://nauka-gry-na-harmonijce.pl/ - nauka gry dla początkujących
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Tom'ash 


Wiek: 30
Posty: 29
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2010-09-04, 14:52    Odp: [Technika] Jak zrobić efekt "tu"? - Tremolando

moze sie wtrace ale mylicie tremolo i tremolando ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-09-04, 14:57    Odp: [Technika] Jak zrobić efekt "tu"? - Tremolando

Też odniosłem takie wrazenie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Mikael 

Wiek: 29
Posty: 179
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Sanok
Wysłany: 2010-09-04, 16:24    Odp: [Technika] Jak zrobić efekt "tu"? - Tremolando

Jeśli dobrze mi wiadomo to tremolo jest właśnie tym "tu tu tu", a tremolando jest prześlizgiwaniem się między dwoma kanałami ( najczęściej 4 i 5).
pzdr
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-09-04, 16:41    Odp: [Technika] Jak zrobić efekt "tu"? - Tremolando

Mikael, dobrze piszesz. Tremolo to znaczy z włoskiego drżenie, czyli odpowiednio w harmonijce typu tremolo to ten rozjazd brzmienia, pulsacja. Rzecz pokrewna vibrato. A tremolanto to thrill najczęsciej np. (3)(4) albo (4)(5) albo (8)(9) (bo to oktawę wyżej). Poza tym sposób poruszania się po harpie, często związany z poruszaniem samą szczęką, nie całą głową ani harmonijką, dość szybki to też tremolando (podobno).
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
SubArrin
Tom'ash 


Wiek: 30
Posty: 29
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2010-09-04, 18:40    Odp: [Technika] Jak zrobić efekt "tu"? - Tremolando

(podobno)! W każdym razie to co masz na myśli Subarrin, polega na energicznych ruchach odpowiednio ułożonym językiem. Więc właśnie język będziesz musiał wyćwiczyć i proponuje poszperać w technikach wokalnych które nam harpowcą bardzo się przydają<chociaż nie mam pewności czy akurat w tym przypadku>. I w końcu zacznie ci wychodzić :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
SubArrin
SubArrin

Posty: 2
Wysłany: 2010-09-05, 20:54    Odp: [Technika] Jak zrobić efekt "tu"? - Tremolando

Trenować wymawiając bezgłośnie "tu", czy raczej samym językiem odpowiednio ruszać?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-09-05, 22:26    Odp: [Technika] Jak zrobić efekt "tu"? - Tremolando

Dzisiaj na warsztatach z Bartkiem Łęczyckim w Jaworznie dowiedzałem się, że to ani nie tremolo ani termolando nazywa sie ta zagrywka.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Tom'ash 


Wiek: 30
Posty: 29
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2010-09-06, 14:07    Odp: [Technika] Jak zrobić efekt "tu"? - Tremolando

Niestety nie mam książki Sławka, ale przy tej jak okazuje się zagrywce następuje lekkie obniżenie granego dzwięku<przynajmniej ja mam takie odczucie> o jak mi się wydaje o jakiś ułamek tonu zależy od kanału przez co gramy na przemian 2 dzwięki więc tak jak pisał minigunmen można to nazwać tremolando :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-09-06, 16:09    Odp: [Technika] Jak zrobić efekt "tu"? - Tremolando

Może jak Bartek będzie miał chwilę czasu wyjaśni nam to.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu