Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-08-26, 13:19    [Pytanie] Grubość płytki stroikowej - jaki ma wpływ na dźwięk?

Ostatnio po raz kolejny zauważyłem w opisach róznych harpów, że posiadają [b]różne grubości płytek stroikowych [/b]- często wydaje się to być wręcz jedyna różnica między niektórymi modelami (zwłaszcza u Hohnera).

Jak sądzicie (lub lepiej: kto wie?), jaki to ma wpływa na barwę i granie?

Osobiście przypuszczam, że przez to że stroik podczas drgania "wpadając" do "głębszej" płytki, zanim przeleci na "drugą stronę" przy największym wychyleniu:
1. ma większy rozpęd, bo na dłuższej drodze jest ciągnięty strumieniem powietrza (coś jak rozpędzenie pocisku w lufie pistoletu a karabinu) - mocniejszy dźwięk?
2. (tego nie jestem już taki pewny, ale) łatwiej jest stroik zablokować w grubszej płytce ("-" gdy przypadkiem, "+" przy overach?)

Przypuszczam też, że inna grubość płytki może inaczej wpływać na rezonowanie całego harpa, ale nie wiem czy ten czynnik nie jest minimalny...

Ciekaw jest Waszych doświadczeń, przemyśleń, wiedzy...

[Tak czy siak, w każdym razie mam nadzieję, że ten wątek jakoś Wam pomoże w podejmowaniu decyzji przy kupnie kolejnego harpa :harp: ]
Ostatnio zmieniony przez Drui 2010-08-27, 12:01, w całości zmieniany 3 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
zoliax

Posty: 11
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2010-08-27, 11:22    Odp: [Pytanie] Grubość płytki stroikowej - jaki ma wpływ na dźwięk?

http://www.tombo-m.co.jp/eng/10hole.html
Na tej stronie mamy ładną tabelkę, w której czytamy:
O Tombo Ultimo:
1.1mm thick
Makes BENDING/
OVERBLOW easier

O Tombo Folk Blues:
0.9 mm thick
Popular thickness
Good response

Także wnioskuję, że grubsze płytki ułatwiają precyzyjne użycie różnych technik, ale oczywiście trudniej wprawić je w ruch. Z kolei Folk Blues jest głośniejsza (wg. tej samej tabeli) za to Ultimo ma lepszą barwę dźwięku(?), ale to już może być różnica wynikająca ze kształtu pokryw.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-08-27, 11:57    Odp: [Pytanie] Grubość płytki stroikowej - jaki ma wpływ na dźwięk?

Znalazłem też w necie dziś takie opinie (sorry, że po ang. - mam nadzieję, że dla większości to nie będzie problem):

http://www.modernblueshar...0960/555913.htm :
[i]As far as reed plate thickness effecting the sound, the thicker plate, much like tightening the reed slot tolerances will make a harp play louder, brighter and more aggressively, BUT, much like tightening the slot tolerances, it makes harps more likely to get blown out in the hands of a very poorly skilled player who insists on playing with far too much breath force and the thick plate adds to the stress being placed on the reeds.

Most diatonic harps have a reed plate thickness of 0.90mm. The MS Cross Harp and MS Meisterklasse uses 1.05mm, the Hering Golden blues, Hering Blues, and Black Blues uses 1.07mm, The Hering 1923 Vintage Harp, Hering Delta Blues, and Hohner Blues Bender uses 1.20mm. The Seydel 1847 uses 1.01mm.

Most chromatics use either 1.05mm or 1.20mm, and on the Hohner Super 64X, the first two octaves are double thick, at 2.10mm and the last two are 1.05mm. Even on a chromatic, any harp using a thicker plate, much like tighter slot tolerances, you need to adjust your playing technique in terms of breath force ASAP or risk blowing them out quickly, but unfortunately, too many players are far too hard headed to listen.[/i]

Czyżby wynikało z tego, że grubsze płytki dają więcej możliwości modyfikacji dźwięku, brzmią głośniej i pełniej ale powodują większą szansę szybkiego "zarżnięcia" harmonijki przez nieumiejętną grę? Chyba tak. Czy wniosek z tego, że harpy z cienkimi płytkami dla bardziej początkujących, z grubszymi dla bardziej zaawansowanych? Tu już nie jestem pewien. Może bardziej zależy to od styli gry jaki preferujemy... Co sądzicie?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
#Maciekdraheim
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-08-31, 14:35    Odp: [Pytanie] Grubość płytki stroikowej - jaki ma wpływ na dźwięk?

Nie znam żadnych profesjonalnych badań nt tego zagadnienia.
Opierając się na zdrowym rozsądku, doświadczeniu u zasłużonej 4 z fizyki ;) dochodzę do wniosku, że faktycznie grubsza płytka daje nieco lepszy rezonans -> więcej składowych harmonicznych -> bardziej agresywne brzmienie.

Co do wytrzymałości nie mam pojęcia jaki ma wpływ, bo jest zbyt wiele zmiennych...
Pozdrowienia!
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2010-08-31, 16:24    Odp: [Pytanie] Grubość płytki stroikowej - jaki ma wpływ na dźwięk?

Wydaje mi się ,że chodzi tu o grubość stroików ,a nie płytek stroikowych. Nie podawane są grubości płytek ,tylko stroików. Pozdrawiam Jarek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-08-31, 16:53    Odp: [Pytanie] Grubość płytki stroikowej - jaki ma wpływ na dźwięk?

Myślę, że jednak zdecydowanie chodzi o grubość płytek - wyobraź sobie stroik z blachy grubości 1mm... Pozdrawiam!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-08-31, 16:54    Odp: [Pytanie] Grubość płytki stroikowej - jaki ma wpływ na dźwięk?

[b]aeroarte[/b], nie mogę się z Tobą zgodzić. Stroik o grubości 1,1mm musiałby być poruszany powietrzem z odkurzacza, a i złamałby się po chwili. Tu chodzi o grubość płytek stroikowych, która rzeczywiście różna jest u różnych producentów.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2010-08-31, 17:48    Odp: [Pytanie] Grubość płytki stroikowej - jaki ma wpływ na dźwięk?

Może ,ale dlaczego piszą o ile dobrze rozumie ,że basowe stoiki mają w chromatyku 2.10 mm i są podwójne ?

Jednak macie rację, a tak odpowiadając na pytanie ,to myślę ,że jeżeli płytka grubsza ,to harmonijka bardziej szczelna.

Fajne reklamy w związku z tematem - Cegły, płytki i bruki klinkierowe - szeroka gama kolorów, wysoka jakość
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-08-31, 18:46    Odp: [Pytanie] Grubość płytki stroikowej - jaki ma wpływ na dźwięk?

Tak, to podają grubość płytki bo kiedyś był jakiś wyjątkowy harp od hohnera co miał 2.5 mm i wtedy doszliśmy do tego. No ale basowe fakt - mogą tyle mieć. Tylko w strategicznych miejscach są cieńsze.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-09-02, 21:07    Odp: [Pytanie] Grubość płytki stroikowej - jaki ma wpływ na dźwięk?

Aero, niestety nie masz racji - chodzi o płytki, nie stroiki.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2010-09-02, 21:44    Odp: [Pytanie] Grubość płytki stroikowej - jaki ma wpływ na dźwięk?

[quote="aeroarte"]Jednak macie rację,[/quote]-już pisałem. Nie wiem z czego to wynikło ,niedokładnie przeczytałem post, tłumacz Gogle pokręcił tłumaczenie ,a ja za nim, wszystko na biega. Pomyliłem się oczywiście - jeszcze raz przyznaję.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-09-03, 08:35    Odp: [Pytanie] Grubość płytki stroikowej - jaki ma wpływ na dźwięk?

Nie ma sprawy, każdy z nas się myli (ja przy co trzecim dźwięku na przykład ;) ). Pozdrawiam!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-09-03, 19:43    Odp: [Pytanie] Grubość płytki stroikowej - jaki ma wpływ na dźwięk?

Tutaj jest mowa o stroikach (tak jak mówi aeoarte) "Most diatonic harps have a reed plate thickness of 0.90mm. The MS Cross Harp and MS Meisterklasse uses 1.05mm, the Hering Golden blues, Hering Blues, and Black Blues uses 1.07mm, The Hering 1923 Vintage Harp, Hering Delta Blues, and Hohner Blues Bender uses 1.20mm. The Seydel 1847 uses 1.01mm". Bo one mają w zależnoci od producenta take grubości. Ale z ogólnej wypowiedzi wynika że autorowi chodzi o grubość płytek a nie o stroiki zamocowane na płytce.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-09-03, 19:55    Odp: [Pytanie] Grubość płytki stroikowej - jaki ma wpływ na dźwięk?

"reed plate" to płytka stroikowa ;)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-09-03, 20:48    Odp: [Pytanie] Grubość płytki stroikowej - jaki ma wpływ na dźwięk?

ja to rozumiem jako trwałość blaszki ("reed plate" ) czyli stroika chyba o to tu chodzi bo grubość płytki nie ma wiekszego znaczenia

[ Dodano: 2010-09-03, 21:55 ]
A poza tym podane wymiary grubości są zgodne z danymi fabrycznymi grubości stroików a nie blaszek więc facet na tej stronce coś ściemnia.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-09-05, 10:51    Odp: [Pytanie] Grubość płytki stroikowej - jaki ma wpływ na dźwięk?

stroik - reed
płytka stroikowa - reed plate
Co do grubości stroików, polecam niedowierzającym obejrzeć na linijce ile to jest 1mm i porównać to organoleptycznie ze stroikiem z własnej harmonijki (lub cudzej :) ) a potem, mimochodem porownać to z grubością płytki stroikowej, tak na wszelki wypadek ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-09-05, 18:33    Odp: [Pytanie] Grubość płytki stroikowej - jaki ma wpływ na dźwięk?

Tak pojedyńczy stroik to single reeds
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2011-01-19, 17:40    Odp: [Pytanie] Grubość płytki stroikowej - jaki ma wpływ na dźwięk?

Maciekdraheim napisał/a:
aeroarte, nie mogę się z Tobą zgodzić. Stroik o grubości 1,1mm musiałby być poruszany powietrzem z odkurzacza, a i złamałby się po chwili.

... i tu sę zgadzam, wlaśnie zdjąłem pokrywę z harmonijki Chromatica Hohnera (Bass).
Płytka ma ok 2mm, stroiki są zaś cieniuchne i mają po 0,9 mm grubości.

(Dla skali wielkości - harmonijka na skoroszycie A4) :)
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2011-01-19, 18:10    Odp: [Pytanie] Grubość płytki stroikowej - jaki ma wpływ na dźwięk?

Felix , już pisałem, że się pomyliłem, cytujesz a nie czytasz dalej?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu