Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Zuza

Posty: 1
Wysłany: 2010-08-23, 11:21    Drewniana harmonijka.

Witam! W antykwariacie moją uwagę przykuła harmonijka metalowo - drewniana. Słyszałam, że są harmonijki z drewnianą obudową ale tamta miała drewniany "środek". Proszę o informacje na temat takiego rodzaju instrumentu. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za pomoc!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Cadogan 

Wiek: 28
Posty: 64
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-08-23, 11:29    Odp: Drewniana harmonijka.

Chodzi ci o drewniany grzebień(to pomiędzy pokrywami na czym są zamocowane blachy stroikowe)??Do dzisiaj są robione takie harmonijki.M.in. Marine Band i Marine Band Deluxe.
Drewniane grzebienie mają pewną wadę-źle zaimpregnowane pęcznieją i mogą ranić usta.
_________________
:D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-08-23, 12:10    Odp: Drewniana harmonijka.

ale mają i zalety :)
stylowy wygląd, poczucie tradycji, inną niż plastik barwę dźwięku...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
BLUES-BOY 

Wiek: 27
Posty: 16
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Z BLUESA :D
Wysłany: 2010-08-25, 10:34    Odp: Drewniana harmonijka.

Jeżeli chodzi o pęcznienie grzebienia to tak sie zdarza gdy nowicjusze grają na takich harmonijkach ponieważ ślinią ten grzebień, ci którzy nabrali wprawy to mają nie poranione usta. Wiem to ze swojego doświadczenia ponieważ gdy byłem początkującym to tak mi się zdarzało zbyt mocno oślinić grzebień ale po jakimś czasie i wprawie to przechodzi acz kol wiek grzebień może pęcznieć od wydychanego powietrza ale tak już będzie zawsze.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Cadogan 

Wiek: 28
Posty: 64
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-08-25, 20:28    Odp: Drewniana harmonijka.

W zwykłym Marine Bandzie woszem,ale Marine Band Deluxe ma dobrze zaimpregnowany korpus,nie chłonie wilgoci-nie pęcznieje
_________________
:D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
towal 

Wiek: 33
Posty: 238
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2010-08-25, 20:41    Odp: Drewniana harmonijka.

[quote="Cadogan"]W zwykłym Marine Bandzie woszem,ale Marine Band Deluxe ma dobrze zaimpregnowany korpus,nie chłonie wilgoci-nie pęcznieje[/quote]

No ja tam bym się kłócił z opinią, że MBDx ma DOBRZE zaimpregnowany korpus. Posmarowane jest tam, gdzie widać, a nie cały korpus. Grzebień w środku nie jest impregnowany. Mi osobiście przy dosyć długim graniu pęcznieje. A jeszcze jak złapie trochę tongue blockingu, to całkiem. Na pewno nie pęcznieje tak jak zwykły MB, ale jednak puchnie.

Pozdrawiam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-08-25, 22:11    Odp: Drewniana harmonijka.

[quote="towal"]Posmarowane jest tam, gdzie widać, a nie cały korpus. Grzebień w środku nie jest impregnowany.[/quote]

Wiele osob uwaza, ze korpusy zaimpregnowane w całosci, tracą na brzmieniu. Może dlatego w wielu modelach harmonijek grzebienie sa tylko smarowane, a nie "kąpane" w srodku impregnującym.


Korpus blues harpa jest impregnowany w tych samych miejscach co MBD, a jednak nie pęcznieje (przynajmiej moje dwa egzemplarze :D )...


Nawiazujac do MBC mam jedna sztukę z 5 miesiacy, i jakos mi nie speczniał:D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
towal 

Wiek: 33
Posty: 238
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2010-08-25, 22:19    Odp: Drewniana harmonijka.

Wychodzi na to, że pęcznienie jest własnością zależną od konkretnej harmonijki (wada, inna seria, made in china), oraz od grajka (każdy inaczej się ślini itp).

Mój MBDx nie puchnie mocno, ale widziałem MB classic, którego grzebień wystawał ze 2-3mm poza płytki stroikowe.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-08-26, 11:27    Odp: Drewniana harmonijka.

Moim zdaniem bardzo wazny jest rodzaj drewna, z którego wykonany jest korpus, oraz rodzaj srodku impregnującego.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Tom'ash 


Wiek: 30
Posty: 29
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2010-09-01, 19:08    Odp: Drewniana harmonijka.

Wielu muzyków ceni drewniane korpusy ze względu na brzmienie które zanika w przypadku grubiej skorupy impregnatu czy innej mazi o czym wspomniał Gladias, choć na przykład mój MB był okropnym harpem i teraz służy mi do zabawie z custonizajca, był nieszczelny, wadził o wargi a przez swoja nieszczelność która po rozkręceniu i złożeniu troszkę się zwiększyła <obalam mit z innego tematu o braku możliwości ponownego zlożenia chociaż jeśli przy okazji nie zaimpregnujemy korpusu byle czym ważne żeby lekko uszczelnić bedzie o wiele mniej szczelna>był moim najgorszym instrumentem

Przy okazji witam wszystkich tych ktorzy mnie znaja i jeszcze nie:)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu