Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-08-23, 08:37    [Technika] Basowanie vel TB (Tongue Blocking)

Hej!

Przeczytałem wątek o TB ale jakoś u mnie teoria to jedno, posłuchanie to drugie, a jak próbuje to złożyć w całość w moim harpie to... nic z tego.

Czy mógłby ktoś [b]łopatalogicznie[/b] spróbować odpowiedzieć w tym wątku i poprzeć przykładem tabulatury:
[b]W których miejscach[/b] zagrywać pełny akord (na "1" w każdym takcie np? a może przy zmianie akordu, np w 12 bluesie na początku 1, 5, 7, ... taktu?)

I meritum tego postu:

Czy mógłby ktoś [b]rozpisać tabulaturą[/b]
przykładowe wykorzystanie "[b]Basowania[/b]" (fajna nazwa swoją drogą -bardziej swojska niż TB, nie?)
w czymś prostym, najlepiej "[b]Wlazł kotek[/b]" albo "[b]Kurki trzy[/b]"

oraz przykładowe i proste przejście przez [b]jeden chorus "[b]12 bluesa[/b][/b]", też z wykorzystaniem Basowania.

(Rozumiem, że taki akord będzie się oznaczać jako np [1 2 3] albo na wdechu [(1)(2)(3)]

a najlepiej gdyby uzupełnić to plikiem [b]audio[/b] - to już autor odpowiedzi byłby harmoszkowym masterem :pada:
Ostatnio zmieniony przez Drui 2010-08-24, 11:12, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-08-23, 19:55    Odp: [Technika] Basowanie vel TB (Tongue Blocking)

Jak to na BnB powiadał Mirek, bez basowania to **** a nie granie. W związku z tym zamieszczam basującego "Wlazł kotka":

http://www.sendspace.com/file/papnn4

A tab do tego wyglądałby tak:

[3 4 5]6 [2 3 4]5 [2 3 4]5 [2 3 4](5) [(1 2 3)](4) [(1 2 3)](4) [1 2 3]4 [2 3 4]5 [3 4 5]6

[3 4 5]6 [2 3 4]5 [2 3 4]5 [2 3 4](5) [(1 2 3)](4) [(1 2 3)](4) [1 2 3]4 [2 3 4]5 [1 2 3]4

Czytelność jest tego żadna, ale skoro prosiłeś, to oto jest tab :) . Chodzi w basowaniu o to, żeby najpierw przez ułamek sekundy zagrać akord, a potem przystawić język do harmonijki. A tutaj na szybko 12 taktowy bluesik z basowaniem. Tego taba już rozpisywał nie będę, chodzi o to, żeby załapać ideę:

http://www.sendspace.com/file/93ll5c

Kiedy zaakcentować TB? Chyba nikt Ci tego powie, jedynie własne ucho i feeling. Pamiętam pierwsze warsztaty z Bartkiem Łęczyckim, gdzie poruszany był ten temat. Językiem chlapałem w odpowiednie kanały, ale nie miałem pojęcia kiedy. Mimo tłumaczenia nic się nie poprawiało, aż pewnego dnia "załapałem" o co chodzi. Przyjdzie to z biegiem ćwiczeń.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Drui
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-08-23, 20:24    Odp: [Technika] Basowanie vel TB (Tongue Blocking)

Dzięki Maćku!

Jeszcze jakbyś mógł doprecyzować:
1. Czy dobrze słyszę (na przykładzie Kotka ;) ), że pełne akordy sa nie tyle grane jako cały dźwięk (w sensie np ćwierćnuta) tylko są niejako takim wstępem (tak jak piszesz - ułamek sekundy) do zasadniczego dźwięku ale rytmicznie muszą się zmieścić w jego długości. Podobnie jako np ozdobnik z np. mikro podciągu na (5) lub (6) czy innum? (sorry jeśli motam i wyrażam się nie fachowo - muzykiem nie jestem ;) )

2. Czy to tak jest z TB zawsze (no liczmy że "prawie" zawsze, bo wiadomo że każda technika jeśli umiejetnie... itd) że basujemy (tu niby nazwa sama sugeruje :) ale dla pewności) niższymi dźwiękami, niż ten "zasadniczny"?

Może masz jeszcze jakieś rady (albo inni mają) jak to ćwiczyć, żeby nie wyważać otwartycg drzwi?

/Wiem, że jest podobny wątek, ale strasznie za offtopic'owany, więc może warto zebrać tu krótko i węzłowato wszystko razem - taką mikro instrukcję, bo temat chyba dość kluczowy/

Chętnie wczytam się również w wypowiedzi innych TBlockerów i Basujących praktyków :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-08-23, 20:37    Odp: [Technika] Basowanie vel TB (Tongue Blocking)

Tak, masz rację. Ale w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać często różnicuje się te "chlapnięcia" językiem, np. grając 2 lub trzy takie wstępne akordy przed dźwiękiem zasadniczym. Sporo wariacji na ten temat słychać w folku granym na harmonijce. Niemniej chodzi o to, żeby wszystko siedziało w rytmie.

Co do drugiej kwestii. W 90% przypadków język przykrywa dźwięki niższe, pozostawiając swobodnie brzmiący ten wyższy (nie piszę tu o dwudźwiękach takich jak oktawy i inne, gdy np. grasz jednocześnie 1 i 4 zatykając 2 i 3). Jednak słyszałem na YouTube magików, którzy potrafią "basować" na obie strony języka. Ja czegoś takiego nie potrafię, bo i nie wydaje mi się to tak przydatne, ale może kiedyś? :)
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-08-24, 08:39    Odp: [Technika] Basowanie vel TB (Tongue Blocking)

(z przyjemnością równy, 150 pkt Macku! :) )
Dzięki, mam coś na start, zaczynam od rana próbować, na razie tempo pewnie ok. 30 ;) i długa droga, żeby załapać pojedynczy dźwięk po przesunięciu się na inny kanał (w sumie jakbym się uczył od początku gry, śmiesznie frustrujące nieco :D ) ale fun jest i o to chodzi...

Masz może link YT do takiego wykonania gdzie są "2 lub trzy takie wstępne akordy przed dźwiękiem zasadniczym" (chętnie może być jakiś wolniejszy=łatwiejszy do wsłuchania folk)?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-08-24, 13:12    Odp: [Technika] Basowanie vel TB (Tongue Blocking)

Na YouTube czegoś takiego jeszcze nie widziałem, ale na warsztatach był Mirek Obijalski, który posługuje się basowaniem w folku z taką łatwością, że mi kapcie spadły. Ale wieczorem poszukam czegoś w sieci.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-08-30, 14:30    Odp: [Technika] Basowanie vel TB (Tongue Blocking)

Chlapnąć językiem to nie najszczęśliwsze określenie, Maćku... :D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-08-30, 15:27    Odp: [Technika] Basowanie vel TB (Tongue Blocking)

Maćku, udał się coś znaleźć z tym folkiem obficie zakrapianym basowaniem?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2010-08-30, 21:28    Odp: [Technika] Basowanie vel TB (Tongue Blocking)

Fajny kanał ,gość tłumaczy wszystko ,nie tylko o basowaniu
http://www.youtube.com/us.../72/t5_YvSqVHlo
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-12-02, 14:38    Odp: [Technika] Basowanie vel TB (Tongue Blocking)

Znalazłem ciekawy film pokazujący jak powinien wyglądać ruch języka przy TB
http://www.youtube.com/wa...player_embedded
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu