Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Barszczu78 

Wiek: 32
Posty: 8
Skąd: Wąchock
Wysłany: 2010-08-21, 14:06    [Problem] Początkujący, pare pytań do bardziej zaawansowanych.

Siemano wszystkim ;) jestem tutaj nowy ... przejde do rzeczy ;D Chęć już od paru lat grania bluesa była bardzo silna .. Na gitarke mnie nie było stać a harmonijka bardzo mi sie zawsze podobała. Więc nie namyślając się udałem się do jedynego muzycznego w sklepu w moim mieście i postanowiłem zainwestować w to cudeńko.. niestety w sklepie nie było dużego wyboru kupiłem jakaś harmoszke za 19 zł firmy marvel... mam ją 3 dzień no i wiadomo prubóje swoich sił ! gram te kotek na płotek itp proste zagrywki .. wydobywanie czystego dzwięku w miare opanowałem wiadomo nie wszystko brzmi tak jak powinno to moze też być sprawa harmonijki w sumie kosztowała niecałe 20 zł więc wiecie .. w najblizszym czasie zamierzam kupic coś lepszego special 20 np ;) ostatnio zaczołem meczyć skazanego na bluesa z tych tabów ktore znalazłem tutaj na forum
4 56 (6) 6 (6)(5) 5
4 3 2 (2) s(7) 7
Wychodzi nie najgorzej jak puszcze orginalna wersje gdzie Rysiek gra to nawet jak na amatora w miare ładnie brzmi przezemnie grane, bynajmniej mi się tak wydaje hehe ;D
Mam do was takie pytanie drodzy harmonijkarze, gdy mam takie taby do autsajder
6 6 6 6 (5) 5 4 (4) 4
7 6 (6) (5) 5
to gdy na poczatku są cztery 6, to w kanał 6 mam dmuchać 4 razy czy jakoś to pociągnać bo naprawde nie wiem tego jestem zielony i chciałem zasiegnąć opini bardziej doświadczonych ..
I następne pytanko co mam robić dalej jeśli wyucze się wydobywać czysty dzwięk, grać te proste przygrywki typu wlazl kotek na płotek. Za co się później wziąść ? Chyba ćwiczyć podciąg ? Mógł by mi też ktoś w miare jasno napisać jak ten podciąg mam wykrzesać z tej harmonijki ?
I jeszcze jedno harmonijka którą mam jak wspominałem była tania czy lepiej zainwestować w coś drożseszgo ? Szybciej zaczne łapać niektore rzeczy ? Dzwięki będą lepiej brzmialy ?
_________________
Rock ' n ' Roll
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2010-08-21, 14:51    Odp: [Problem] Początkujący, pare pytań do bardziej zaawansowanych.

Tutaj masz moją wiedzę w pigułce :)

http://forum.harmoszka.co...arpa-vt1902.htm

co do tego co dalej jest już o tym temat, który musi się jeszcze rozwinąć troszkę :)

http://forum.harmoszka.co...auki-vt4251.htm

i wszystko zależy jak chcesz grać, czy bardziej sercem czy więcej rozumem :)

Co do tych 6 to posłuchaj nagrania! Z samych tabów poznasz tylko jakie dźwięki są tam wykorzystane, lecz nie dowiesz się jak mają być zagrane (długo krotko itp), bo niestety nie są to nuty.

Co do brzmienia dźwięków, są one w 80% uzależnione od układu twojego aparatu gębowego, przykładowo 2 kanał na wdechu gra się z opuszczonym gardłem (tłumaczy to Adam Gussow w którejś z początkowych lekcji (tutaj te po polsku http://www.youtube.com/user/harmoszkacom).

Jako przyzwoite minimum z mojego doświadczenia polecam hohner big river harp'a, a jeśli mamy około 90 zł to Suzuki HarpmasteR jest całkiem spoko

Wszelakie sposoby na podciągi zostały opisane w obszernym temacie:

http://forum.harmoszka.co...htm?view=newest

16 stron tłumaczenia wykonywania podciągów :)

Życzę miłego harmonijkowania :) I tylko mi się nie zraź :P

KatuzaR
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Mikael 

Wiek: 29
Posty: 179
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Sanok
Wysłany: 2010-08-21, 16:37    Odp: [Problem] Początkujący, pare pytań do bardziej zaawansowanych.

Jeśli chodzi o podciągi to na warsztatach u Romana Badeńskiego poznałem świetną metodę:
Dźwięk czysty grasz z obniżoną szczęką i językiem na dolnym podniebieniu. Robiąc podciąg o pół tonu unosisz szczękę do góry, a język zbliżasz do górnego podniebienia tak, aby ciśnienie powietrza zwiększyło się. Jeśli ci nie wychodzi to przyciśnij język mocniej do podniebienia i pilnuj, aby był blisko zębów (układ podobny jak przy wymawianiu "j"). Podciąg o cały ton wykonujesz podobnie jak o pół, tylko cofasz język do tyłu. Podciąg o półtora tonu podobnie do całego, tylko obniżasz szczękę.
Tak mniej więcej wyglądają podciągi na 3 kanale. Na innych kanałach jest bardzooo podobnie :D musisz tylko pokombinować z ww. ustawieniami aparatu gębowego :)
Mam nadzieję, że przydadzą ci się te rady ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Barszczu78 

Wiek: 32
Posty: 8
Skąd: Wąchock
Wysłany: 2010-08-21, 16:39    Odp: [Problem] Początkujący, pare pytań do bardziej zaawansowanych.

KatuzaR
Wielkie dzięki za to, że się tak mi tutaj rozpisałeś :P
Spoko obczaje te harmonijki no bo akurat fundusze mi się znalazły i chciałbym coś lepszego kupić. Co do tych 6 tak myślałem podobnie jak mi napisałeś teraz już będe wiedział o co chodzi ;) Wiadomo chciałbym grać bardziej sercem ale dlatego, że jestem zielony próboje narazie z tymi tabami kombinować bo ze słuchu idzie mi kiepsko. Poczytam o tych podciągach... Dzięki jeszcze raz :)

[ Dodano: 2010-08-21, 17:41 ]
Mikael
Cenna wskazówka ;D Napewno to przetestuje bo jakoś przecież trzeba się tych podciągów nauczyć, dzięki ;)

[ Dodano: 2010-08-21, 21:45 ]
Jeszcze mam jedno pytanko .. pewnie nie ostatnie ;D
Dużo czytam forum, wypowiedzi odnośnie zakupu harmonijki i mam mętlik w głowie bo sam już nie wiem co mam kupić .. ;) Hm może napisze, że podobają mi się kawałki grane przez Ryśka Riedla i Skibe je głównie chciałbym grać .. Więc drodzy forumowicze jeśli ktoś by miał chwilke czasu niech napisze jaką by tu kupić harmosze .. Special 20 ? Harpmastera Suzuki ? Big river harp ? Doradzcie prosze :) Z góry dziękuje ... !
_________________
Rock ' n ' Roll
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2010-08-21, 21:29    Odp: [Problem] Początkujący, pare pytań do bardziej zaawansowanych.

Drogi Barszczu!

Prawdziwe brzmienie bierze się z "pyska", nie z instrumentu. Ważne, żeby wygodnie się na nim grało. Rysiek R podobno grał na Marine Band, a ona należy podobno do średnio wygodnych i czasami lubi się grzebień wysuwać pod wpływem wilgoci. Jeśli masz 300+ złociszy, możesz kupić seydel'a 1847 i masz gwarancje zadowolenia. Chodzi leciutko i ma bardzo ładne brzmienie, ale kosztuje dużo :P Co do ładnie brzmiących harmonijek, podobno Golden Melody ze stajni Hohner brzmi także przednio, choć dla mnie to są tylko lekkie niuanse. Mnie osobiście podoba się HarpmasteR. Ma w miarę ładny głosik, lekko chodzi i dobrze leży mi w ręce ;)

Oddelegowuję Cię od wideotestów Maćka :)

http://www.youtube.com/user/HarmonicaPL#p/u

Życzę kolorowych :)

KatuzaR
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Barszczu78 

Wiek: 32
Posty: 8
Skąd: Wąchock
Wysłany: 2010-08-21, 22:01    Odp: [Problem] Początkujący, pare pytań do bardziej zaawansowanych.

KatuzaR


Dzięki poraz kolejny, że służysz swoją pomocą ;)
Fakt tą harmonijke za 300 zł fajne by było mieć każdy by chciał na niej grać ale taki drogi sprzęt to raczej nie na moją kieszeń, może kiedyś :) Tak to prawda harmonijka to tylko narzędzie ja jestem rzemieślnikiem heh ;D Wiesz poszmeram jeszcze po necie poczytam i wogóle.. Jak się na coś zdecyduje to się tutaj odezwe co wybrałem :)
Jeszcze raz dziękuje, pozdrawiam ;)
_________________
Rock ' n ' Roll
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
PawelBDS 


Wiek: 38
Posty: 131
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Kraków/Szczecin
Wysłany: 2010-08-21, 23:56    Odp: [Problem] Początkujący, pare pytań do bardziej zaawansowanych.

Barszczu ja Ci seydel'a 1847 nie polecę nie dla tego że uważam że jest kiepski ale dla tego że go nie znam i uważam że szkoda na początek aż tak dobrej harmoszki bo możesz ją zamęczyć pierwszymi zbyt potężnymi dmuchnięciami.... moge Ci polecić Hohner Marine Delux bo jak się niedawno przekonałem sam przejście z SS na nią to jak przesiadka z Malucha do Mercedesa... Jak na mój gust gra się na niej niebo łatwiej i czyściej podoba mi się też w niej to że kanały nie są standardowo kwadratowe a lekko prostokątne i w górę są szersze niż na boki dzięki czemu czyste dźwięki wychodzą łatwiej i nnym plusem harpa jest rozmiar i waga :) oraz to jak łatwo przesuwa się w ustach..... do tego ma naprawdę przyjemne brzmienie.... a i cena jest przystępna bo jak na harmonijkę tej klasy 130 złoty to naprawdę nie wiele (ja nie żałuję wydatku). Mam już 3 Marinki i wiem że chcę mieć wszystkie tonacje tego modelu.....



[quote] Hm może napisze, że podobają mi się kawałki grane przez Ryśka Riedla i Skibe je głównie chciałbym grać[/quote]

Polecam posłuchać innych harmonij karzy by zobaczyć że RR prezentował bardzo niski poziom gry.... bo jak mamy mieć idoli to trzeba na nich wybierać prawdziwych mistrzów rzemiosła....

http://www.youtube.com/wa...feature=related

tu masz świetny przykład grania prosto z duszy....
_________________
Kobieta jest jak harmonijka nieźle mruczy jak potrafisz ją dmuchnąć :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Mikael 

Wiek: 29
Posty: 179
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Sanok
Wysłany: 2010-08-22, 13:31    Odp: [Problem] Początkujący, pare pytań do bardziej zaawansowanych.

Wybór harmonijki zależy oczywiście w dużej mierze od funduszy :D
Jak na początek poleciłbym za ok. 80 zł, czyli:
Golden Melody
Special 20
i szczególnie gorąco polecam Suzuki Harpmaster
Na warsztatach KatuzaR zachwalał bardzo Big River Harpa, nie wiem nie grałem, ale jest tańszy od ww. harpów (chyba ok. 60zł)
Marine Banda standardowego raczej nie polecam dla początkujących (wystające "żeberka" po dłuższym graniu mogą pokaleczyć usta)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
boski

Posty: 10
Wysłany: 2010-08-26, 08:53    Odp: [Problem] Początkujący, pare pytań do bardziej zaawansowanych.

witam, miałem dosyć poważny dylemat w którym temacie zadać to pytanie, które domyślam się może być nieco irytujące, natomiast nie mam pojęcia gdzie, jeśli nie tu, się z nim zwrócić. Od dłuższego czasu przysłuchuję się woodstockowej wersji no woman no cry

http://www.youtube.com/watch?v=yj24mdbWkYo

i - podobnie, jak w przypadku innych pieśni, myślałem, że wraz z kolejnymi przesłuchaniami uda mi się coś wydobyć z którejś z dwóch harmoszek. Niestety efekt jest mizerny, chyba nawet najgorszy dotychczas, stąd krótki wniosek że mijam się z tonacją harmonijki. Możecie jakoś doradzić na jakim cudzie muzyki przygrywany jest powyższy kawałek? Każda podpowiedź mile widziana :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
PawelBDS 


Wiek: 38
Posty: 131
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Kraków/Szczecin
Wysłany: 2010-08-26, 11:15    Odp: [Problem] Początkujący, pare pytań do bardziej zaawansowanych.

Nie mam pojęcia jeśli chodzi o filmik ale polecam wersję z Harptab.com

[quote] +7 -7 +7 -7 -6 +8 -9 +8 -8 +7
No, woman, no cry; No, woman, no cry;
+7 -7 -8 +7 -6 +8 -9 +8 -8 +7
No, woman, no cry; No, woman, no cry.

+7 +7 +8 +8 +9 +9 +8 +8 +8 +8 +7 -6
Said - said - said: I remember when we used to sit
+8 +8 +8 +8 -8 +8 -7 -8 +7
In the government yard in trenchtown,
+8+8 +8 +8 +9 +8 -9 +9 +8 +7
O-ba - ob-a-serv-ing the hy-po-crites
+6 +7 -8 +8 +8 +8 +8 +8 -9 +8 -8 +7
As they would mingle with the good people we meet.
+8 +9 +9 +9 +8 +7 +9 +9 +8 +7 -6
Good friends we ha--d, oh, good friends weve los-t
+8 -8 +7 +8
Along the wa----y.
+8 +9 +9 +9 +8 -9 +9 +8 +9 +8 +7
In this great future, you cant forget your past;
+8 -8 +8 -9 +8 -7 +7
So dry your tears, I say.

+7 -7 +7 -7 -6 +8 -9 +8 -9 +7
No, woman, no cry; No, woman, no cry.
+8 +8 +8 -8 -7 +7 +7 +7 -6
ere, little darlin, dont shed no tears:
+8 -9 +8 -9 +7
No, woman, no cry.

+7 +7 +8 +8 +9 +9 +8 +8 +8 +8 +7 +7 -6
Said - said - said: I remember when-a we used to sit
+8 +8 +8 +8 -8 +8 -7 -8 +7
In the government yard in trenchtown.
+8 +8 +8 +9 +8 +9 +8 +9 +8 +7
And then georgie would make the fi-re light,
+6 +7 -8 +8 +8 -9 -9 -9 +8 -8 +7
As it was logwood burnin through the night
+8 +8 +9 +9 +8 -10 +9 +8
Then we would cook cornmeal porridge,
+7 +8 +7 -8 +7 +8 +7
Of which Ill share with you; Ooh!!
+8 +9 +8 -9 +8+8 +9 -9
My feet is my only carriage,
+8 -8 +8 +9 +8 +8 +7
So Ive got to push on through.
+6 +7 -8 +8 +7 -8
But while Im gone, I mean:

+7 +7 +7 -6 +6 +7 +7 -3
Everythings gonna be all right!
+7 +7 +7 -6 +6 +7 +7 -3
Everythings gonna be all right!
+7 +7 +7 -6 +6 +7 +7 -3
Everythings gonna be all right!
+7 +7 +7 -6 +6 +7 +7 -3
Everythings gonna be all right!
+7 +7 +7 -6 +6 +7 +7 +7 +7
everythings gonna be all right-a!
+7 +7 +7 -6 +6 +7 +7 -3
Everythings gonna be all right!
+7 +7 +7 -6 +6 +7 +7 +7 +7
Everythings gonna be all right, now!
+7 +7 +7 -6 +6 +7 +7 -3
Everythings gonna be all right!

+8 -9 +8 -8 +7
So, woman, no cry;
-9 -10 +9 +8 +8 -9 +8 +8 +7
No - no, woman no woman, no cry.
+8 +8 +8 +8 -7 -7 +7 -6 +7 +7
Woman, little sister, dont shed no tears;
+8 -9 +8 -8 +7
No, woman, no cry.

(LEAD BREAK)

+8 +9 +9 +8 +8 +8 +8 +7 +7 -6
I remember when-a we used to sit
+8 +8 +8 +8 -8 +8 -7 -8 +7
In the government yard in trenchtown.
+8 +8 +8 +9 +8 +9 +8 +9 +8 +7
And then georgie would make the fi-re light,
+6 +7 -8 +8 +8 -9 -9 -9 +8 -8 +7
As it was logwood burnin through the night
+8 +8 +9 +9 +8 -10 +9 +8
Then we would cook cornmeal porridge,
+7 +8 +7 -8 +7 +8 +7
Of which Ill share with you; Ooh!!
+8 +9 +8 -9 +8+8 +9 -9
My feet is my only carriage,
+8 -8 +8 +9 +8 +8 +7
So Ive got to push on through.
+6 +7 -8 +8
But while Im gone,

+7 -7 +7 -7 -6 +8 -9 +8 -9 +7
No, woman, no cry; No, woman, no cry.
-7 -8 -9 -9 +8 -8 +7 -6 +7 +7
Woman, little darlin,dont shed no tears;
+8 -9 +8 -8 +7
No, woman, no cry.

+8 +8 +8 -8 -7 +7 +7 +7 -6
Eh! little darlin, dont shed no tears!
+8 -9 +8 -8 +7
No, woman, no cry.
+8 +8 -7 -7 +7 -6 +7 +7
Little sister, dont shed no tears!
+8 -9 +8 -8 +7
No, woman, no cry[/quote]

W tonacji C
_________________
Kobieta jest jak harmonijka nieźle mruczy jak potrafisz ją dmuchnąć :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
boski

Posty: 10
Wysłany: 2010-08-26, 12:39    Odp: [Problem] Początkujący, pare pytań do bardziej zaawansowanych.

nie chodzi mi o zagranie piosenki z tabów ;) bo to po pierwsze brzmi absolutnie bez szału, a po drugie powoduje błędne koło, jeśli grasz na większej scenie, o czym się już przekonałem. Harmonijkę powinno się chyba czuć, a nie lecieć wyuczonym schematem, takie są moje obserwacje po kilku miesiącach grania. Ale to dyskusja na inny temat.

Co do tonacji - mam C Lee Oskara z dopiskiem po prawej stronie 2nd G (szczerze powiedziawszy nie wiem co oznacza taka symbolika, bo harmoszka to mój pierwszy instrument) i - chociaż muszę przyznać, że przed chwilą wyszło mi pogranie tematyczne, oczywiście nie z tabów, a na słuch - nadal nie jestem w stanie wydobyć takich dźwięków, jak na wersji koncertowej.

Tak czy siak, wielkie dzięki, może ktoś jeszcze pomoże :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-08-26, 14:00    Odp: [Problem] Początkujący, pare pytań do bardziej zaawansowanych.

Aby zagrać tak jak na nagraniu, potrzebujesz harpa w tonacji F (wtedy będziesz mógł grać w drugiej pozycji w tonacji C - jeżeli temat pozycji jest Ci jeszcze obcy, zapraszam do lektury forum). A to 2nd G oznacza tyle, że w drugiej pozycji na Twoim Lee Oskarze gra się w tonacji G... czyli prościej mówiąc, jest to harmonijka w C ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
boski

Posty: 10
Wysłany: 2010-08-26, 16:44    Odp: [Problem] Początkujący, pare pytań do bardziej zaawansowanych.

rewelacja, ogromne dzięki :) )
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Barszczu78 

Wiek: 32
Posty: 8
Skąd: Wąchock
Wysłany: 2010-09-09, 22:09    Odp: [Problem] Początkujący, pare pytań do bardziej zaawansowanych.

Zdecydowałem się na Marine Band ofc w C ;) Już do mnie leci pocztą mam nadzieje, że dokonałem dobrego wyboru :P
_________________
Rock ' n ' Roll
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Tom'ash 


Wiek: 30
Posty: 29
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2010-09-11, 09:25    Odp: [Problem] Początkujący, pare pytań do bardziej zaawansowanych.

[quote="Barszczu78"]Zdecydowałem się na Marine Band ofc w C ;) Już do mnie leci pocztą mam nadzieje, że dokonałem dobrego wyboru :P [/quote]

Marine Band był moim pierwszym harpem i odradzam ci go, lepiej kup harpmastera a najlepiej special 20
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Mortis 

Wiek: 33
Posty: 44
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2010-09-29, 16:11    Odp: [Problem] Początkujący, pare pytań do bardziej zaawansowanych.

Ja marine banda w c mam i już mi dwa lata trzyma. :) Świetna harmonijka, wolę ją od deluxe, chociaż i tak najlepszy jest delta frost. :)
_________________
"Po gitarzyście możesz spodziewać się wszyskiego,
Ale dopiero przy harmonijkarzu zaczniesz się bać..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
czorny

Posty: 7
Wysłany: 2010-10-27, 21:56    Odp: [Problem] Początkujący, pare pytań do bardziej zaawansowanych.

podepnę się pod temat bo nie chcę za bardzo śmiecić na forum
jestem początkującym znalazłem fajne taby zespołu QUEEN i troszeczke sie zamieszałem ponieważ takich tabów jeszcze nie widziałem z minbusami i plusami przy cyfrach
co one oznaczają ?
czy minus to jest wciągniecie a plus to zadęcie ?
dobrze to rozumię ?
tutaj kilka przykładów :
http://www.harptabs.com/song.php?ID=4243
http://www.harptabs.com/song.php?ID=11711
http://www.harptabs.com/song.php?ID=81
pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2010-10-28, 08:16    Odp: [Problem] Początkujący, pare pytań do bardziej zaawansowanych.

Minus to zamiennik nawiasu - zasysasz powietrze.
Plus - dmiesz w harmonijkę.
Liczba po prostu (bez plusa bądź minusa) : tak samo jak plus - dmiesz w harmonijkę.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu