Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Cadogan 

Wiek: 28
Posty: 64
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-08-16, 15:25    Co to jest skala eolska?

Witam. Co to skala eolska??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2010-08-16, 16:20    Odp: Co to jest skala eolska?

Skala Eolska jest to 4 pozycja na harmonijce zaczynająca się od dźwięku A

Czyli:
A H C D E F G A

Mam nadzieję, że udzieliłem trafnej odpowiedzi (jeśli nie to proszę, dopiszcie coś ;) )
Pozdrawiam

KatuzaR
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Cadogan
Cadogan 

Wiek: 28
Posty: 64
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-08-16, 16:22    Odp: Co to jest skala eolska?

Wielkie dzięki
_________________
:D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2010-08-16, 23:06    Odp: Co to jest skala eolska?

Dodałbym do wypowiedzi KatuzaR'a, ze mowi on o harmonijce C. Na harmonijce C czwartą pozycją jest tonacja A, a np na harmonijce D czwartą pozycją będzie tonacja H.

Skala eolska jako taka składa się z następujących dźwięków: I II IIIb IV V VIb VIIb (o ile się nie pomyliłem :p). Używana bywa do bluesa, ballad, muzyki folkowej... Bardzo popularna skala molowa.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-08-16, 23:15    Odp: Co to jest skala eolska?

Widać, że wykłady profesora Bartka przyniosły odpowiednie efekty :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2010-08-16, 23:41    Odp: Co to jest skala eolska?

Eee tam, takie rzeczy to wyssałem z mlekiem matki ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
sebach 

Wiek: 34
Posty: 154
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Krakow
Wysłany: 2010-08-17, 01:58    Odp: Co to jest skala eolska?

skala eolska to inaczej moll naturalna. miedzy 2 i 3 oraz 5 i 6 stopniem skali jest półton. Jest jeszcze skala molowa harmoniczna gdzie 7 stopień - w tym przypadku G, jest z krzyżykiem - czyli Gis, wtedy robi się dodatkowy półton miedzy 7 i 8 stopniem skali a między 6 i 7 stopniem skali powstaje sekunda zwiększona która daje bardzo ciekawe (orientalne?) brzmienie, podobno ta skala jest duzo popularniejsza od tej standardowej naturalnej.

zagrajcie sobie sami

A H C D E F Gis A - mnie sie duzo bardziej podoba od naturalnej, a jeszcze bardziej to mi się podobają skale dur-moll, ale bez offtopu.

Pozdrawiam późno, mam nadzieje że nie śpię jeszcze i wszyscy będą wiedzieć o co mi chodziło :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2010-08-17, 19:34    Odp: Co to jest skala eolska?

[quote="Maciekdraheim"]Widać, że wykłady profesora Bartka przyniosły odpowiednie efekty :) .[/quote]

No jasne że przyniosły :) i Każdemu polecam. A co do skal polecam także stronkę, która pojawiła się 100 razy już przez top forum, ale jeśli komuś umknęła:

http://overblow.com/?menuid=26


KatuzaR
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2010-08-18, 09:04    Odp: Co to jest skala eolska?

Moll harmoniczny popularniejszy od eolskiego? Najprędzej w jazzie, choć tam raczej miesza się różne rodzaje minoru, wykorzystując Vty modus molla harmonicznego do ogrywania durowej dominanty. W pozostałych gatunkach moll harmoniczny to głównie ogrywanie dominant wtrąconych.

Ponad 90% muzyki rozrywkowej granej w tonacji molowej oparte jest o moll naturalny ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2010-08-18, 09:27    Odp: Co to jest skala eolska?

[quote="Boodzik"]Moll harmoniczny popularniejszy od eolskiego? Najprędzej w jazzie, choć tam raczej miesza się różne rodzaje minoru, wykorzystując Vty modus molla harmonicznego do ogrywania durowej dominanty. W pozostałych gatunkach moll harmoniczny to głównie ogrywanie dominant wtrąconych.

Ponad 90% muzyki rozrywkowej granej w tonacji molowej oparte jest o moll naturalny ;) [/quote]

Choć nie rozumiem, o czym mówisz, cieszę się, że mnie poparłeś.

edit: a tak na poważnie, co to jest "Vty modus molla harmonicznego"?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-08-18, 11:24    Odp: Co to jest skala eolska?

:D
Przypomniał mi się wiersz Tuwima pt. "Ślusarz" :D
Prosimy jaśniej :D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
sebach 

Wiek: 34
Posty: 154
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Krakow
Wysłany: 2010-08-18, 15:25    Odp: Co to jest skala eolska?

ja napisałem podobno, nie mowie ze tak jest bo tego nie sprawdzałem, kiedyś tak mnie uczono(wlasciwie to powiedziano mi bardziej niż uczono)

A na jazzie sie kompletnie nie znam od strony teoretycznej, czarna magia jak dla mnie, te nazwy w stylu "modus molla harmonicznego" obiły mi sie o uszy i narazie wole zeby tak pozostalo bo mi tylko niepotrzebnie namiesza :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2010-08-18, 17:53    Odp: Co to jest skala eolska?

@Rolf
Vty modus skali = Vty stopień = skala utworzona przez zagranie skali bazowej od Vtego dźwięku.

Dla skali E-moll harmonicznej (dźwięki E F# G A H C D#) Vtym modusem będzie skala składająca się z dźwięków: H C D# E F# G A. Daje nam to akord H7, pięciodźwiękiem będzie akord H7b9.

Jeśli chodzi o mieszanie trybów molowych to pokażę to na przykładzie najpopularniejszej jazzowej progresji II-V-I w tonacji E-moll.

W molu naturalnym wygląda ona tak:
|F#07|Hm7|Em7|

Natomiast bardzo często przy standardach jazzowych akord dominanty (w tym przypadku Hm7) jest ogrywany Vtym modusem mola harmonicznego, czyli otrzymujemy:

|F#07|H7|Em7|

Takt pierwszy i trzeci ogrywamy E-mollem naturalnym (oczywiście pamiętając jakie akordy ogrywamy) zaś takt drugi piątym modusem molla harmonicznego. I tak to wygląda ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu