Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-26, 09:49    Odp: [Technika] Podciągi

[quote="adamg53"]Gladias ty to masz szczeście wiesz wszystko napewno. Ja jakoś nie mogę sobie wyobrazić i zagrać sensownego podciągu poprzedzającego 7,ale dużo jeszcze nauki mam przed sobą[/quote]

Właśnie.
Coś opowiem:

Przychodzi facet do lekarza i wyjmuje interes. Lekarz pyta się:
- Boli?
- Skądże.
- Nie pracuje?
- Wprost przeciwnie!
- Za mały?
- Wręcz idealny!
- To co Panu jest?
- Fajny, nie?

Morał z tej bajki jest krótki i niektórym znany,
Trochę skromności, albo na dupę od mamy.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2010-06-26, 11:28    Odp: [Technika] Podciągi

cóż za wspaniała dyskusja, i jaka bogata w konkrety... ho, ho
podciąg na siódmym, no kunszt! A może ktoś mi powie jakiego dźwięku można poszukać między (7) a 7?
pzdr.
kuba
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-26, 12:01    Odp: [Technika] Podciągi

Gladias "Moim zdaniem poznawanie nowych mozliwosci instrumentu na który sie gra jest bardzo pozytywna sprawą."Ucz się ucz podciągu na 7, on tam napewno jest.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
sebach 

Wiek: 34
Posty: 154
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Krakow
Wysłany: 2010-06-26, 12:11    Odp: [Technika] Podciągi

[quote="kuba"]cóż za wspaniała dyskusja, i jaka bogata w konkrety... ho, ho
podciąg na siódmym, no kunszt! A może ktoś mi powie jakiego dźwięku można poszukać między (7) a 7?
pzdr.
kuba[/quote]


hmmm, dzwięku nieczystego : >
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-06-26, 12:24    Odp: [Technika] Podciągi

A nie lepiej nauczyć się na początku tych "najważniejszych", w drugiej pozycji i zacząć już grać coś sensownego i umieć to robić? A potem to uzupełniać w te "dalsze"? Ja myślę, że tak będzie nawet prościej. Bo grając człowiek uczy się poruszania po harmonijce, orientacji i przeskakiwania do wybranego kanału. Po co komu podciąg na 7 na samym początku jak ktoś zwyczajnie nie trafi w 7 nie patrząc na numerek na harmonijce? Grajcie... podciągi w górnym rejestrze fajna rzecz i miło umieć grać na całej harmonijce ale dobrze by było umieć najpierw wiedzieć jak do tego rejestru górnego nabudować kompozycję, dobrnąć tam.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-06-26, 12:37    Odp: [Technika] Podciągi

[quote="minigunmen"]Grajcie... podciągi w górnym rejestrze fajna rzecz i miło umieć grać na całej harmonijce ale dobrze by było umieć najpierw wiedzieć jak do tego rejestru górnego nabudować kompozycję, dobrnąć tam.[/quote]

Tutaj się zgodzę. Też na początku swojej przygody z harmonijką miałem kłopoty z płynnym przejściem z dolnego na górny rejestr (w sumie jeszcze teraz do końca ich nie wyeliminowałem, zwłaszcza w drugiej pozycji, bo jestem kompletnym beztalenciem, jeżeli chodzi o overbending). A tego podciągu na 7 na wydechu czasem używam, ale głównie po to, żeby "wślizgnąć się" z niego na "czysty" dźwięk na 7 kanale. Sam w sobie nie brzmi dla mnie jakoś szczególnie interesująco.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-26, 20:03    Odp: [Technika] Podciągi

Kamilteau napisałeś " bo jestem kompletnym beztalenciem" z twoich wypowiedzi i rad to nie wynika, ale jeżeli bęziesz zwolennikiem podciągu na 7 ? Muszę się zastanowić bo w/g mnie to dysonans.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-06-26, 20:44    Odp: [Technika] Podciągi

Beztalenciem jestem w sferze overbendingu - mimo prób nie udało mi się jeszcze wydobyć żadnego overa - nie martwi mnie to jakoś szczególnie, niemniej miło by było kiedyś w końcu to opanować ;) Dysonans? Owszem, ale, tak jak wspomniałem, "rozwiązuję" ten dysonans od razu wjeżdżając na 7 na wydechu bez podciągu. Wyłącznie w celu uzyskania tego "płaczącego" efektu, o którym wcześniej wspominał Maciek. W końcu nie jest najważniejsze, jaki dźwięk gramy obecnie, tylko to, jaki dźwięk zagramy po nim - każdy dysonans można doprowadzić do jakiejś cywilizowanej formy (pominę fakt, że blues to głównie muzyka dysonansów) :)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Taśma 

Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-06-27, 09:32    Odp: [Technika] Podciągi

http://www.harmonicaclub....r_harmonica.htm nie wiem czy ten link był juz wczesniej podany więc go zamieszczam, bardzo dobrze jest tam pokazana animacja przekroju twarzy przy podciągu moze komus pomoze
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-27, 10:20    Odp: [Technika] Podciągi

To chyba nie jest dobry układ języka przy podciągu.Wygląda tu że język wychodzi poza zęby i dotyka harmonijki , tak nie powinno być. Tu link do pobrania z pokazanym podciągiem http://www.megaupload.com/?d=HMHU9DI6
Ostatnio zmieniony przez adamg53 2010-06-27, 11:12, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
sebach 

Wiek: 34
Posty: 154
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Krakow
Wysłany: 2010-06-27, 10:38    Odp: [Technika] Podciągi

dysonanse to są czyste dzwięki, dysonans to np. tryton, sekundy obie i przewroty, czyli septymy obie to są dysonanse.

a podciąg na 7 daje dzwięk pomiędzy czarnym a białym klawiszem fortepianu(oprocz e-f i h-c oczywiscie) wiec ten dzwięk nie istnieje tak na prawde i nie mozna go nazywać dysonansem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-06-27, 11:24    Odp: [Technika] Podciągi

[quote="sebach"]dysonanse to są czyste dzwięki, dysonans to np. tryton, sekundy obie i przewroty, czyli septymy obie to są dysonanse.

a podciąg na 7 daje dzwięk pomiędzy czarnym a białym klawiszem fortepianu(oprocz e-f i h-c oczywiscie) wiec ten dzwięk nie istnieje tak na prawde i nie mozna go nazywać dysonansem.[/quote]

Owszem, zgadza się, dlatego nazwałem też bluesa muzyką dysonansów - niemniej przyznaję, że wyraziłem się dość nieściśle ;) A dźwięk pomiędzy białym a czarnym klawiszem fortepianu naprawdę istnieje (przecież wybrzmiewa w jakiś tam sposób :P ), nie ma jedynie możliwości np. zapisania go na pięciolinii, a niektóre instrumenty (jak np. fortepian) nie są w stanie takich dźwięków wydobyć, pod warunkiem oczywiście, że są poprawnie nastrojone. Istnieją jednak i takie instrumenty, w których ćwierćtony są na porządku dziennym.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
sebach 

Wiek: 34
Posty: 154
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Krakow
Wysłany: 2010-06-27, 13:55    Odp: [Technika] Podciągi

no,no , mnie chodziło o to ze wlasnie nie ma jak go zapisac na 5-linii i ze w klasycznym pojęciu muzyki , takie dzwięki, to po prostu niedostrojone, fałszywe

ale mozna je grac :) ja czesto na gitarze podciągam lekko G, własnie nie o pół tonu, tylko pomiędzy, fajnie to brzmi :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-06-27, 14:05    Odp: [Technika] Podciągi

A tam nie ma, ja mam kumpla który samymi takimi dźwiękami śpiewa :D
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
sebach 

Wiek: 34
Posty: 154
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Krakow
Wysłany: 2010-06-27, 14:15    Odp: [Technika] Podciągi

buahahahahahaha ;) dla mnie to w ogole sztuka tak fałszowac non stop.


ej, mam takie pytanko

http://overblow.com/?menuid=26# - ten link ktoś dawał w innym temacie, które dzwięki wobec tego gra się na harpie C jak sie gra w G, te co tutaj są zaznaczone na zółto ? Dlaczego koło niektórych dzwieków są rózowe kropki, czerwone i niebieskie ?

[ Dodano: 2010-06-27, 15:37 ]
i jakich skal sie na początek nauczyc ? bluesowej i pentatoniki dur i mol ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-27, 15:03    Odp: [Technika] Podciągi

Rozpisałem to sobie tak (mnie wszystko wychodzi)
Pentatonika maj harp C podkł C I poz
1(1)2 3(=3)4(4)5 6(6)7(8)8 9(10)10
Pentatonika maj harp C podkł G II poz
(1)2(2)(=3)(3)(4)5 6(6)(7)(8)8 9(10)-10
Pentatonika maj harp C podkł D III poz
(1)2-(2)=(3)(3)(4)5 o5(6)(7)(8)8-9(10)-10
Pentatonika min harp C podkł C I poz
1 o1=(2)(2)-(3)4 o4(5)6 o6 7 -8(9)9=10 10
Pentatonika min harp C podkł G II poz
1(1)=(2)(2)-(3) 4(4)(5)6 o6 7(8)(9)9-10 10
Pentatonika min harp C podkł D III poz
1(1)=(2)(2)=(3)4(4)(5)6(6)7(8)(9)9(10)10
Moze ci się przyda na wyższych pozycjach jeszcze nie uimiem grać.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
sebach 

Wiek: 34
Posty: 154
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Krakow
Wysłany: 2010-06-27, 15:07    Odp: [Technika] Podciągi

"=" to podciąg o cały ton ? a "-" to podciąg o pół tonu ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-27, 15:15    Odp: [Technika] Podciągi

Tak o to overblow
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Deamiens 

Wiek: 35
Posty: 52
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-06-27, 15:20    Odp: [Technika] Podciągi

Jako że rozmowa całkowicie odbiega od tematu techniki podciągów, pozwolę sobie coś wtrącić.
[quote=kamilteau] A dźwięk pomiędzy białym a czarnym klawiszem fortepianu naprawdę istnieje (przecież wybrzmiewa w jakiś tam sposób :P ), nie ma jedynie możliwości np. zapisania go na pięciolinii, a niektóre instrumenty (jak np. fortepian) nie są w stanie takich dźwięków wydobyć[/quote]
Ale da się je bezproblemowo zagrać na np. gitarze bezprogowej. I właśnie, dźwięki jak najbardziej są, tylko nie da się ich zapisać w popularny (na pięciolinii) sposób.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-27, 22:44    Odp: [Technika] Podciągi

Wiecie, zapis nutowy istnieje już od kilkuset lat i cały czas ewoluuje. Więc nie zdziwiłbym się, że wynaleziono sposób na zapis dźwięków mikrotonowych na pięciolinii ;) Zapytam się o to jutro jednego z moich profesorów w szkole, który jest specjalistą od zapisu muzycznego :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-06-28, 15:06    Odp: [Technika] Podciągi

Todd Parrott mówił, że jak obniży się (7) to na wydechu można fajnie w 2 pozycji obniżać mając ten kanał dalej do dyspozycji. Trzeba przestroić o pół kroku, wtedy da się zrobić zwykły podciąg na 7. Chyba spróbuję.

http://www.youtube.com/wa...feature=related

Tutaj o tym mówi.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
dragon 

Wiek: 38
Posty: 9
Skąd: Żory
Wysłany: 2010-06-30, 18:32    Odp: [Technika] Podciągi

dokonałem dzisiaj zdumiewającego odkrycia!

otóż wykonując podciąg o cały ton na trójce (wreszcie brzmi w miarę dobrze ale dalej ćwiczę) na moim monitorze (dość stary 17'' CRT) zachodzi efekt podobny do tego, gdy w pobliżu monitora dzwoni komórka - a mianowicie przez obraz "przepływa" ta specyficzna fala:D

kto mi wytłumaczy dlaczego sie tak dzieje? Częstotliwości odświeżania i dźwieku sie pokrywają czy co??

PS: jestem humanistą z dyplomem i fizyka jest mi obca wiec jeśli pytanie jest głupie to sie nie śmiać;D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2010-06-30, 18:50    Odp: [Technika] Podciągi

Masz na myśli interferencje fal dźwiękowych z harmonijki i sterowania wiązką z dział elektronowych kineskopu monitora? To by było możliwe gdybyś dźwięk przez mikrofon puszczał do komputera lub przez nieekranowane kolumny (kolumienki) postawione przy monitorze.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ramzes902

Posty: 2
Wysłany: 2010-07-15, 17:16    Odp: [Technika] Podciągi

mógłby ktoś ocenić mój 'podciąg' jeżeli można tak to nazwać. dopiero się uczę i zatrzymałem się na tym. /;
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-07-15, 17:44    Odp: [Technika] Podciągi

A gdzieś tego można usłyszeć.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ramzes902

Posty: 2
Wysłany: 2010-07-15, 18:17    Odp: [Technika] Podciągi

o cholera :P zapomnialem wkleić linku.
http://patrz.pl/mp3/podciag
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-07-15, 18:20    Odp: [Technika] Podciągi

Brzmi jak kołysanie się konstrukcji stalowej ale brawo, mamy podciąg.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Domator

Posty: 3
Wysłany: 2010-08-07, 18:42    Odp: [Technika] Podciągi

Witam.

Harmonijkę dostałem dzisiaj. Wiem, że to jak na podciąg bardzo mało czasu ale mój problem nie polega na tym, że w ogóle nie potrafię wykonać podciągu. Sęk w tym, że podciąg wychodzi mi jedynie na 1 kanale i to już biegle i płynnie 8/ . Dość dziwne zwłaszcza, że wszędzie gdzie zaglądam pisze, że najłatwiej jest wykonać go na 4. Stąd moje pytanie: Czy do każdego kanału trzeba układać usta/język/ogólnie całą jamę ustną inaczej? Zaintrygował mnie ten przypadek dlatego postanowiłem tu napisać :) .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-08-07, 20:26    Odp: [Technika] Podciągi

[quote="Domator"]Harmonijkę dostałem dzisiaj.[/quote]

Jaka?? (głownie chodzi mi o tonacje (napewno w C, no ale zawsze lepiej spytac))

[quote="Domator"]Wiem, że to jak na podciąg bardzo mało czasu ale mój problem nie polega na tym, że w ogóle nie potrafię wykonać podciągu. Sęk w tym, że podciąg wychodzi mi jedynie na 1 kanale i to już biegle i płynnie [/quote]

Nagraj ten podciag, to moze wiele wyjasnic :D

[quote="Domator"]Stąd moje pytanie: Czy do każdego kanału trzeba układać usta/język/ogólnie całą jamę ustną inaczej? [/quote]

Tak, do kazdego kanału trzeba układac jame ustna w inny sposob. Czym wyzszy gramy dzwiek, tym bardziej subtelie wykonujemy ten "ruch podciagowy". Czyli jak wykonujesz podciag tylko na kanale 1 to oznacza, ze twoj "ruch" jest bardzo stanowczy.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-08-07, 20:48    Odp: [Technika] Podciągi

[quote="dragon"]otóż wykonując podciąg o cały ton na trójce (wreszcie brzmi w miarę dobrze ale dalej ćwiczę) na moim monitorze (dość stary 17'' CRT) zachodzi efekt podobny do tego, gdy w pobliżu monitora dzwoni komórka - a mianowicie przez obraz "przepływa" ta specyficzna fala:D [/quote]

Mam to samo z moim starym monitorkiem gdy gram ostry podciąg na czwórce z brudem :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu