Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Maly753 

Wiek: 32
Posty: 13
Skąd: Nowy Targ
Wysłany: 2010-05-19, 18:27    Jak grać prosto z serca?

Witam,mam problem,chodzi o to,że z Harmonijka mam do czynienia już dosyć długo od około 2-ch lat,ale jest mały problem,nie potrafię zagrać żadnych piosenek,żadnych melodii,umiem tylko grac to co mi w duszy gra.Np. Chciałem się nauczyć grac "skazanego na bluesa" znam na pamięć tabulatury ale te dźwięki nie maja duszy,to są puste dźwięki bez rytmu.Nie wiem jak zrobić żeby mi w końcu wyszło,jak gram "z serca" to jakoś gra,a jak chce spróbować np. skazanego to gram tak jak bym miał Harmoszkę pierwszy raz w rekach.Nie mam zielonego pojęcia dlaczego tak jest.Może ktoś z Was miał kiedyś podobny problem?

Dziękuję i Pozdrawiam :
Mały753
_________________
"Bluesa trzeba czuć,a nie tylko grać!"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-05-19, 18:41    Odp: Jak grać prosto z serca?

Jak bez rytmu to tup nogą grając ale nie tupiąc do grania tylko grając do tupania.
Wiesz, nie chcę Cię martwić ale po prostu nie każdy jest stworzony do grania na czymś :) Graj do podkładów, może wtedy się poczujesz wsparty.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
szaman69 


Wiek: 33
Posty: 174
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2010-05-20, 08:14    Odp: Jak grać prosto z serca?

Naucz się jak ćwiczyć na instrumencie. Wielu ludzi którzy grają parę lat na instrumentach a nie potrafią za dużo znalazło się w takiej sytuacji dlatego że nie wiedzą jak powinien wyglądać "trening" muzyka. Jeśli masz znajomych muzyków, porozmawiaj z nimi jak ćwiczyli żeby stać się tak dobrzy jak są. Poza tym poszukaj na forum tematów w stylu "Jak ćwiczycie" na pewno tego jest w cholerę. ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2010-05-20, 11:43    Odp: Jak grać prosto z serca?

Ja Ci zazdroszczę. Aby nauczyć się wyrażać uczucia w grze na instrumencie potrzebowałem bardzo dużo czasu. Całość gry na dowolnym instrumencie sprowadza się moim zdaniem do umiejętności przekazywania uczuć. Nie musiałbym grać melodii gdybym umiał przekazać uczucia bez niej. Powiem w tajemnicy, że otoczeniu najbardziej się podoba moje muzykowanie, gdy w myślach „śpiewam” sobie, a melodia z harmonijki jest akompaniamentem do „śpiewu” w głowie. Tylko wtedy mogę do melodii dodawać uczucia.

Wszelkiego rodzaju ćwiczenia pomagają w poprawie techniki, a nie w wyrażaniu emocji czy melodyjności. Nie piszesz nic o swojej technice gry – czy jesteś z niej zadowolony czy nie. A moim zdaniem to klucz do zrozumienia, co trzeba poprawić. Jak już będzie wiadomo co trzeba poprawić będzie można określić jak to zrobić.

Piszesz o pustych dźwiękach bez rytmu. Jeśli nie masz rytmu „w sobie” nie zagrasz nigdy. Oczywiście podkłady, metronom, czy tupanie pozwolą usłyszeć rytm, ale tak naprawdę uważam, że rytm (a co za tym idzie i melodia) powinny płynąć z naszego wnętrza. Taki „zewnętrzny” rytm może obudzić rytm drzemiący wewnątrz nas, ale moim zdaniem zastąpić go nie jest w stanie.

Jeszcze jedno na koniec. Czasami niektóre utwory mimo tego, że technicznie gram nie jestem z nich zadowolony, bo nie ma tam muzyki (uczuć). Aby się te uczucia pojawiły musi minąć jakiś czas, albo coś się wydarzyć. I dopiero wtedy, gdy jestem pod wpływem czegoś (zdarzenia), gdy powracam do utworu zarzuconego z braku uczuć i zacznę grać mogę z tego utworu utworzyć muzykę, jaką chcę z uczuciami i prawdziwym brzmieniem. Ciekawostką jest to, że później wystarczy sobie przypomnieć, w jakim stanie ducha byłem by taki utwór dobrze brzmiał i na stałe pojawił się w repertuarze.

Pozdrawiam

Medium

PS. Z tego, co tu napisałem zrezygnowałem – było zbyt osobiste jak na ogólnodostępne forum.
Ostatnio zmieniony przez Medium 2011-02-19, 18:55, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-05-20, 19:14    Odp: Jak grać prosto z serca?

Jeśli mam odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule: Najpierw technicznie w miarę nauczyć się grać, poznać dźwięki, dobrze się z nimi zaprzyjaźnić i skalami by fałszem nie jechać. Dopiero po tym można bawić się dźwiękiem, grać swobodnie i z serca.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Maly753 

Wiek: 32
Posty: 13
Skąd: Nowy Targ
Wysłany: 2010-05-22, 23:30    Odp: Jak grać prosto z serca?

Aha będę próbował :) Trzymajcie kciuki :D
_________________
"Bluesa trzeba czuć,a nie tylko grać!"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
BigLeo 

Wiek: 48
Posty: 8
Wysłany: 2010-08-06, 10:19    Odp: Jak grać prosto z serca?

A ja Wam powiem, że odrazu umiałem grać na harmonijce jedyna wskazówka jaka dostałem , że w bluesie ciągnie się do się :) Znaczy...zawodowiec by sie moją grą pewnie nie zachwycił ale zwykli słuchacze a nawet bluesmani co nie graja na harpie nie mieli zastrzeżeń.
Na drugim "graniu" wyszedł mi podciąg i od tej pory nie sprawiało mi to problemów. Bez stresowo grałem melodie na czystych dźwiekach, czasami zafałszowałem ale wiedziałem co źle zrobiłem.Przyznam, że z molowymi tonacjami miałem duże problemy to też w nich nie grałem :) .W zasadzie miałem w pompie grę na harmonijce i myślałem, że tak to już jest prosto z tym instrumentem. Napewno też wiele dała mi wieloletnia improwizacja na gitarze.
Pewnego razu na jam przyszło dwóch harmonijkarzy. Okazało się, że gram lepiej od nich i wtedy się zaczałem tym interesować co ja właściwie robię?

No i czar prysł hehe Jakby to powiedzieć. Teraz wiem co robię, czasami myślę jak gram, żeby to zrobić zgodnie z techniką. Spuszczam się, żeby melodia była melodią, widzę Gussowa i jest klops.Nawet miewam tremę.

Jak "wyłączę mózg" znów jest wszystko OK
Wniosek z tego taki, żeby się nie przejmować za bardzo i nie myśleć po prostu grać i nie bać się popełniać błędy bo to część nauki. W bluesie jest tak , że w ostateczności jak już jest źle można dmuchać tylko 2 kanał i jakoś sie dotrwa do końca :) Nie wstydzić się grać z zespołami bo wtedy człowiek sie najlepiej rozwija.
Pzdr
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-08-06, 11:27    Odp: Jak grać prosto z serca?

Na dobrą sprawę łatwo grać lepiej niż pierwszych z brzegu 2 harmonijkarzy. Już nie takim weteranom co grają wiele lat mówiłem co robią źle :) Bo wiesz, wielu mówi ile lat grają a nikt się nie przyznaje, że raz na miesiąc.
Ale co racja to racja, grasz z serca to da się wychwycić. Ale podstawy warsztatu trzeba mieć :) Zarzuć kiedyś jakimiś nagraniami, chętnie się zapoznam.
Co do improwizacji na gitarze. Improwizacja i generalnie granie na innych instrumentach bardzo wspomaga. Tzn każdy dodatkowy instrument wspomaga finezję muzyka przy używaniu innych instrumentów. I pomaga pojąć współpracę na jamie.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-08-06, 12:06    Odp: Jak grać prosto z serca?

[quote="minigunmen"]Na dobrą sprawę łatwo grać lepiej niż pierwszych z brzegu 2 harmonijkarzy. Już nie takim weteranom co grają wiele lat mówiłem co robią źle :) Bo wiesz, wielu mówi ile lat grają a nikt się nie przyznaje, że raz na miesiąc. [/quote]

Ale czasem jest tak, że ten co gra raz na miesiąc gra lepiej, bardziej "z feelingiem" i uczuciami niż ten, co ćwiczy co miesiąc, bo dla niego liczy się technika... :p
A czasem warto zostawić harpa na trochę, bo po przerwie to dopiero tych uczuć to siedzi... :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-08-06, 12:36    Odp: Jak grać prosto z serca?

Racja. To kwestia bardzo indywidualna. Skip James nie grał na gitarze 30 lat i zagrał wszystko perfekcyjnie w latach 60tych tak jak w 30stych. Kwestia siły człowieka, jego ducha, więc to siedzi jaknajbardziej w temacie grania prosto z serca :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-12-02, 15:16    Odp: Jak grać prosto z serca?

Znalazłem ciekawą radę znanego harmonijkarza jak nauczyć się wyrażania myśli na harmonijce (to takie proste a jeszcze nikt tu tego nie radził) puść podkład i śpiewaj lub gwizdaj swoją improwizację nagrywając to jednocześnie , potem odsłuchuj i ucz się to zagrać na harmonijce.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Bluesmaster
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-12-02, 20:45    Odp: Jak grać prosto z serca?

Hmm... ja gram od razu na harmonijce to co myślę ;)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-12-02, 21:13    Odp: Jak grać prosto z serca?

To rada Paula Laessey( członka naszego forum) , może to stan przejściowy do nauki improwizacji i tego co się myśli i chce zagrać, jedni to mają we krwi a inni jak nie mogą zagrać tego co im po głowie chodzi mogą spróbować tego sposobu. Ja go zastosowałem i pasuje mi.

[ Dodano: 2010-12-02, 21:26 ]
A tak dla jaj spróbuj pogwizdać a potem powtórz to na harpie ja byłem zaskoczony różnicą.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
mr.Michalos 


Wiek: 26
Posty: 626
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-12-02, 21:28    Odp: Jak grać prosto z serca?

Ja już na tyle wyczułem instrument, że gdy improwizuję wiem na jakie kanały za chwilę "wleźć", by to fajnie brzmiało, raczej nie mam problemów z utrzymaniem się w tonacji.
A co do gry z tabów to nigdy nie umiałem grać z nich z jakimkolwiek feelingiem.
Te Wasze rady całkiem fajne, choć ja nie mam większych problemów z tym zagadnieniem, ale wielu ludziom na pewno się przydadzą.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-12-02, 21:54    Odp: Jak grać prosto z serca?

Cymbał "gry z tabów to nigdy nie umiałem grać z nich z jakimkolwiek feelingiem" .Feling nie zależy czy grasz z tabów czy z nut czy z serca czy jeszcze tam z czego, na to trzeba zapracować , a pomocą aby go doskonalić są rady innych, Trzeba wybierać te najbardziej pomocne. To moja rada, kiedyś też tak chojrakowałem ale mi przeszło trzeba oddzielić ziarno od plew.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-12-02, 21:57    Odp: Jak grać prosto z serca?

Hmm a to dziwny zbieg okoliczności, bo pomyślałem wczoraj, żeby zrobić coś takiego (często sobie gwiżdże jakieś improwizacje o większym stopniu skomplikowania niż normalnie gram :P ) a to wchodze na forum i ot - właśnie taka porada xD Harmoszka.com jest szybsza niż ludzkie myśli!!

A tak BTW: bez urazy, ale skoro sądzicie, że jesteście w stanie zagrać to co myślicie, to macie wysokie mniemanie o sobie :P Grać to co się myśli to pośrednio znaczy np. usłyszeć melodię i odrazu ją zagrać (przecież masz ją w głowie!) - a niewielu z tego forum podejrzewałbym o taką niecodzienną umiejętność :)
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-12-02, 22:12    Odp: Jak grać prosto z serca?

Paul tak radził czym wiekszy temperament i wiedza tym bardziej trudniej zagrać to co się wymyśli nucąc czy gwizdając nieraz trudno znaleść odpowiednik dzwięku na harpie tego co się wymyśliło bo to dzięki z poza skali, ale sa tacy co to potrafią.

[size=9][ [i][b]Dodano[/b]: 2010-12-02, 22:20[/i] ][/size]
minigunmen i cymbał to potrafią szacun. Ja niestety nie, zawsze się do czegoś przyczepię.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
radiomaniak


Posty: 53
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2011-02-19, 18:28    Odp: Jak grać prosto z serca?

Po co Ci harmonijka skoro łatwiej wychodzi Ci zagwizdanie tego co wymyślisz?
Zostaw harmonijkę i gwiżdż do kirofonu.

Uprzedzam, że mówię jak najbardziej serio i nie próbuje z nikogo żartować.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-02-19, 19:15    Odp: Jak grać prosto z serca?

adamg53, tak humorystycznie powiem: jak się fałszuje gwiżdżąc czy nucąc to ciężko to znaleźć na harpie :) Choć to też zależy od zdecydowania się na coś co się chce gwizdać/grać, bo jak gwiżdżesz bluesa/nucisz bluesa sprawnie, to raczej znajdziesz to na harmonijce.
Kwestia osłuchania z gatunkiem.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2011-02-22, 13:23    Odp: Jak grać prosto z serca?

minigunmen napisał/a:
jak się fałszuje gwiżdżąc czy nucąc to ciężko to znaleźć na harpie :)


Ciekawe... mój aparat mowy jest kompletnie niewyćwiczony w gwizdaniu/nuceniu (słyszę ten fałsz i czasem szlag mnie trafia), ale na harmonijce zwykle odnajduję dźwięki ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-02-22, 16:59    Odp: Jak grać prosto z serca?

Odnajdujesz dźwięki właściwe a nie zafałszowane :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2011-02-22, 18:43    Odp: Jak grać prosto z serca?

Faktycznie - jeżeli by tak na to patrzeć, to coś w tym jest... to byłoby coś w rodzaju "świadomego fałszowania" ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mr.Michalos 


Wiek: 26
Posty: 626
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-02-27, 17:39    Odp: Jak grać prosto z serca?

A co do mnie, to wcale nie uważam się za świetnego harmonijkarza.
Ot taki przeciętniak ze mnie. Szczególnie porównując z innymi :D .
Choć rzeczywiście, to co napisałem wcześniej sugeruje, że jestem
prawdziwym wirtuozem :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
ma-rucha 

Wiek: 44
Posty: 131
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Płock
Wysłany: 2011-03-16, 18:07    Odp: Jak grać prosto z serca?

Przyszedł czas na moje 3 grosze w tym temacie :D

Jeśli chodzi o moje granie na harmoszce to moje granie płynie właśnie prosto od serducha - po harmoszkę sięgam obecnie rzadko i tylko wówczas kiedy mam na to nastrój - najczęściej są to proste improwizacje w II pozycji, rzadko kiedy robię "odjazdy" w wyższych pozycjach. Nie ma mowy więc o żadnej wirtuozerii natomiast kiedy już zagram zwykle robi to wrażenie - to czy słuchacze są fachowcami od bluesa to już inna sprawa - na pewno jest w tym "feeling" i to jest doceniane przede wszystkim.
Może to wynika z lenistwa a może z faktu że na innym instrumencie osiągnąłem poziom profesjonalny (mowa o klawiszach) który to poziom osiągnąłem latami pracy zawodowej w tym kierunku. Do harmoszki podchodzę natomiast tylko i wyłącznie rozrywkowo. Sięgam po nią w chwilach relaksu i nie mam wówczas ochoty ćwiczyć pilnie gam i pasaży - wolę zagrać parę dźwięków ale za to z zajebistym feelingiem i to mi się udaje, choć do mistrzostwa tu daleko, ale jak wspomniałem nie dążę do niego.
Naturalnie podziwiam mistrzów którzy są w stanie zagrać wszystko, ale mnie raczej ciągnie w kierunku takiego grania jak tu:
http://www.youtube.com/wa...feature=related
Tak patrząc obiektywnie, solówki w tym nagraniu są dosyć proste, gdzieniegdzie wkradają się fałsze ale właśnie o ten rodzaj feelingu mi chodzi.
Oczywiście ja nie gram tak jak oni, ale też zdarza mi się fajnie zabrzmieć :D
_________________
Nie ma że się nie da!!!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gmx

Posty: 233
Otrzymał 26 punkt(ów)
Wysłany: 2011-03-17, 19:46    Odp: Jak grać prosto z serca?

Najskuteczniej gra się płucosercem :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu