Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Burber 


Wiek: 32
Posty: 218
Otrzymał 7 punkt(ów)
Wysłany: 2010-07-08, 22:54    Banjo

Czy ktoś z szanownych forumowiczów miał styczność z tym instrumentem?
Ostatnio stałem się posiadaczem takowego i nie wiem jak się za to zabrać.
Żadnych polskich stron nie znalazłem, tyle co po anglijsku i jutjub, więc pytam tu. :)
_________________
Człowiek nieuzbrojony sprowadza na siebie wiele złego, w tym powszechną pogardę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-07-09, 09:49    Odp: Banjo

Kiedyś się chciałem nauczyć grać na banjo:)
Polecam posłuchać zespołu Mechanicy - grają szanty a na banjo gra "Misiek" - kompletny wymiatacz, niesamowity jest.
Jak chcesz to pisz na priv :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-07-10, 20:13    Odp: Banjo

Na dobrą sprawę, to zależnie od ilości strun możesz na banjo grać normalnie jak na gitarze w stroju standardowym ale przeważnie używa się stroju otwartego na banjo. Czyli takiego, że jak szarpniesz za puste struny to masz gotowy akord.
Jakie masz banjo?
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Burber 


Wiek: 32
Posty: 218
Otrzymał 7 punkt(ów)
Wysłany: 2010-07-10, 21:47    Odp: Banjo

5 strunowe bezprogowe, amerykańce nazywają to mountain banjo. Narysowałem sobie progi markerem i nastroiłem w otwartym c zgodnie z radami google.
_________________
Człowiek nieuzbrojony sprowadza na siebie wiele złego, w tym powszechną pogardę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-07-10, 22:11    Odp: Banjo

No to dobra rzecz do thumbpicking'u, czyli szarpiesz kciukiem sobie podkład na niższych strunach, szarpiąc za puste struny, C przede wszystkim, lub nawet samą C. Granie takie typowe i charakterystyczne dla banjo, czyli szybkie to trudna rzecz ale do przeskoczenia. Stroje otwarte dużo ułatwiają. Jakbyś ją miał w Open G to bym Ci doradził jak się zorientować no ale graj w tym typowym :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Burber
Burber 


Wiek: 32
Posty: 218
Otrzymał 7 punkt(ów)
Wysłany: 2010-07-10, 22:14    Odp: Banjo

W każdym razie dzięki :)

[ Dodano: 2010-07-12, 17:08 ]
A nie wiesz może jak to jest ze strunami do tego grajidła? Są jakieś miękkie twarde itp, czym to się różni bo jeżeli chodzi o strunowe to jestem zielony.
_________________
Człowiek nieuzbrojony sprowadza na siebie wiele złego, w tym powszechną pogardę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rafał94 


Posty: 25
Otrzymał 2 punkt(ów)
Wysłany: 2010-07-12, 22:46    Odp: Banjo

Z tego co wiem to do banjo zakłada się struny niklowane. Znalazłem stronkę ze strunami weź sam zobacz http://www.twenga.pl/dir-...y-do-banjo-1087
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-07-12, 22:52    Odp: Banjo

Z tego co wiem, to do banjo zakłada się struny cieńsze niż do akustyka. W zasadzie wiem tylko tyle, bo sam gram na akustyku w Open G. Ale mam zamiar kupić banjo, wypatrzyłem w komisie niedawno :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rafał94 


Posty: 25
Otrzymał 2 punkt(ów)
Wysłany: 2010-07-12, 23:00    Odp: Banjo

Oglądałem wczoraj Jak To Jest Zrobione i pokazywali jak robią banjo. Koleś gadał że struny niklowane. Kurcze... Jak skołuje kase to może też sobie sprawie :D Ten dżwięk ach... ;) . Tylko drogie cholerstwo za tą kase co takie tańsze banjo to ze 10 speciali kupie. Narazie u mnie tyko harp :/ Właśnie dlatego wybrałem harpa, można wszędzie wziąść, tani, dźwięk ładny :] . Ale do rzeczy. Słyszałem że struny niklowane się zakłada!!! :>
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-07-12, 23:05    Odp: Banjo

Czyli pewnie takie cieniutkie jak 9tki niklowane do gitary elektrycznej, bo na pewno mają być cienkie - gruba przy takim pudle rezonansowym średnio by brzmiała.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rafał94 


Posty: 25
Otrzymał 2 punkt(ów)
Wysłany: 2010-07-12, 23:11    Odp: Banjo

Nie wiem czy cienkie ale jeszcze było pokazane jak wsadzają do zbiornika i pod wpływem prądu nikiel zostaje przyciągnięty do struny. Ale na pudło ponad 10 warstw lakieru kładą. Błyszczy się jak psu oczy :D . ale głównie to robota ręczna :|
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2010-07-12, 23:11    Odp: Banjo

Cóz, w katalogu Fendera, który kiedyś miałem były banja: czterostrunowe strojone kwintami (CGDA), pieciostrunowe w open-G i sześciostrunowe strojone kwartami jak gitara.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Burber 


Wiek: 32
Posty: 218
Otrzymał 7 punkt(ów)
Wysłany: 2010-07-12, 23:13    Odp: Banjo

Banjo można samemu zrobić, w necie jest kilka projektów, prosta konstrukcja, 3 kawałki drewna+naciąg. Jak ktoś ma jako takie obycie w drewnie to ogarnie temat.
mountain banjo
_________________
Człowiek nieuzbrojony sprowadza na siebie wiele złego, w tym powszechną pogardę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rafał94 


Posty: 25
Otrzymał 2 punkt(ów)
Wysłany: 2010-07-12, 23:17    Odp: Banjo

Drewno drewnem. Ale narzędzia trzeba też mieć. Nie wiem czy opyla sie kupić frezarke, heblarke, wyrzynarkę na jeden raz. Jak masz narzędzia to tylko drewnem się musisz martwić. Ale ja np. mieszkam w bloku, nie mam garażu, narzędzi, to nic nie wymodzę. Zresztą umiejętności manualne też trzeba mieć :/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-07-13, 10:43    Odp: Banjo

Już się w lutnictwo bawiłem i powiem tak - jak ma się cierpliwość i papier ścierny to nic nie jest problemem POZA podstrunnicą i nabiciem progów. Ale to też da się zrobić :) Ja ostatnio ominąłem ten problem i kupiłem przecenioną, rozwaloną gitarę, żeby wyciąć z niej gotową podstrunnicę. Też mam zamiar zrobić banjo tylko trzeba zdobyć coś dobrego na naciąg, czyli tą skórkę.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Burber 


Wiek: 32
Posty: 218
Otrzymał 7 punkt(ów)
Wysłany: 2010-07-13, 11:21    Odp: Banjo

Na allegro za śmieszne pieniądze są skóry na bongosy i diembe.
_________________
Człowiek nieuzbrojony sprowadza na siebie wiele złego, w tym powszechną pogardę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-07-13, 12:11    Odp: Banjo

Naciąg na banjo przecież nie jest ze skóry. To jest naciąg Remo Weatherking np -podobne jak na beben, werbel.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Burber 


Wiek: 32
Posty: 218
Otrzymał 7 punkt(ów)
Wysłany: 2010-07-13, 12:45    Odp: Banjo

A z czego robiono naciągi zanim powstało remo? ze skóry nie? Poza tym jak założyłbyś plastikowy naciąg nie mając śrub i obręczy?
_________________
Człowiek nieuzbrojony sprowadza na siebie wiele złego, w tym powszechną pogardę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-07-13, 15:13    Odp: Banjo

No właśnie, bez ośrubowania i obręczy nie da się plastiku a skórę można jeszcze założyć taką metodą, że naciąga się ją na cylinder jednocześnie przyklejając ją na rancie i na ściankach zewnętrznych, tylko wtedy nie ma możliwości dociągania jej. Ewentualnie poprzebijać/przeszyć. No i właśnie taki dobry materiał trudno zdobyć. Tradycyjny... Ostatecznie można poświęcić mały werbelek na przerobienie na banjo. :) Wtedy są i śruby i naciąg itp.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Burber 


Wiek: 32
Posty: 218
Otrzymał 7 punkt(ów)
Wysłany: 2010-07-13, 15:32    Odp: Banjo

Jest i to dobra ;) Namacza się ją, zakłada i przybija. W miarę jak wysycha to się kurczy i naciąga sama.
_________________
Człowiek nieuzbrojony sprowadza na siebie wiele złego, w tym powszechną pogardę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-07-13, 15:42    Odp: Banjo

Wtedy tak, widziałem jak to robią, tylko potem może być problem, jak się poluzuje z czasem. Ale nie mam bębna ani banjo, więc nie wiem czy naciągi same wiodczeją, niemniej tak mi się wydaje.
Ja chyba się jednak pokuszę i kupię to banjo co widziałem, brzmienie ciągnie :) Tylko ciekaw jestem ile będą za nie chcieli...
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Burber 


Wiek: 32
Posty: 218
Otrzymał 7 punkt(ów)
Wysłany: 2010-07-13, 17:08    Odp: Banjo

Na pewno, ale nie są poddane takim obciążeniom jak bębnowe, więc myślę, że jest to minimalne wiotczenie.
_________________
Człowiek nieuzbrojony sprowadza na siebie wiele złego, w tym powszechną pogardę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-07-13, 22:53    Odp: Banjo

Panowie, a jakby tak zamontować tą skórę podobnie jak jest na djembe? sznurkiem?
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-07-13, 22:58    Odp: Banjo

Nie widzę przeciwskazań, tak będę chyba robił :) Ze skórą łatwiej niż plastikiem.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu