Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
gawcio6 

Wiek: 29
Posty: 17
Skąd: wa-wa
Wysłany: 2010-06-29, 22:58    Jak samemu pisac taby?

Chcialbym zabrac się do pisania samemu tabulatury poniewaz robienie .np spiewnika to checi brak Xd
Tak więc moze jakos poradzicie jak to robicie zeby bylo latwiej czy jakos tak wiecie o co chodzi : )
Pozderka :]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-29, 23:10    Odp: Jak samemu pisac taby?

Ja korzystam tych "sposobów:
- wiele razy słucham danej melodi, probujac ją rozpisac na taby ( szukam dzwiekow harmonijka i stopniowo zapisuje w zeszyciku:D )

- szuakm nut do danej piosenki, nastepnie nuty "przepisuje" na taby, przy pomocy takich tabelek: http://swiat-harmonijek.z...e.php?page_id=8 ( patrz. na dole )

- trzeci sposob to juz totalna łatwizna czyli szukanie tabow w necie...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-06-30, 22:49    Odp: Jak samemu pisac taby?

Mnie czasem ze słuchu jak rozpisuje brakuje potem dźwięku, bo się okazuje, że nie w tej tonacji piszę (efekt dobrania złego pierwszego dźwięku) ;(
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-07-01, 17:35    Odp: Jak samemu pisac taby?

A ja zaczynam od rozpracowania podkładu ,jak go zagram to tylko kwestia w jakiej pozycji dobrze sie czujesz, żeby wybrać tonację harmonijki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2010-07-02, 18:48    Odp: Jak samemu pisac taby?

1. Kupujesz licencyjne (koniecznie) nuty z obowiązkowym hologramem na każdej stronie. Inne się nie nadają, bo nie jest pewne, czy są dobre, czy ktoś po prosu nastawiał jakichś znaczków i sprzedaje, żeby "trzepać kasę".
2. Uczysz się teorii muzyki (gam, skal, koła kwintowego. znaków przykluczowych dźwięków chromatycznych itp.). Bez tego się nie da dowiedzieć co te znaczki na pięciolinii oznaczają.
3. Pod każdą nutką na pięciolinii piszesz jaki to dźwięk - obowiązkowo z oznaczeniem wysokości gamy, bo może się zdarzyć, że zagrasz ze dwie oktawy wyżej lub niżej.
3. Pod każdym dźwiękiem pod pięciolinią pod spodem piszesz numer kanału z ewentualną techniką wydobycia dźwięku (no wiesz takie tam nawiasy i apostrofy albo i inne tetegesy).
4. Przepisujesz cyferki ze znaczkami do kajecika. Bez tego się nie obejdzie, bo musisz mieć swój oryginał chroniony prawami autorskimi jakby ktoś miał taką samą tabulaturę i próbował wmawiać otoczeniu, że to on jest jej autorem.
5. Z kajecika numerki przepisujesz do komputera w edytorze tekstów. To dlatego, że najłatwiej jest pisać cyferki i inne znaczki "przytabulaturowe" w edytorze tekstów, bo on sprawdzi, czy w tabulaturze nie ma błędów ortograficznych.
6. Co drugi wiersz wypełnisz tekstem piosenki, żeby inni grający wiedzieli w którym miejscu utworu się znajdują.
7. Sprawdzasz prawidłowość tabulatury poprzez granie w wpatrywaniem się w monitor; oryginał pisany ręką może zawierać błędy w końcu to wersja robocza. Jeśli potrzeba - robisz korekty i uczysz się pilnie dalej, bo jak były potrzebne korekty, to znaczy, że czegoś nie wiedziałeś.
8. Zamieszczasz tabulaturę na forum szczycąc się, żaki jesteś pro, bo umiesz rozpisać tabulaturę.

Długa droga przed Tobą.
Szkoła muzyczna pierwszego stopnia gdzie pakują tę wiedzę do głowy trwa 4 lata lub nawet 6 lat jak jesteś młodszy, bo w Twoim profilu wieku nie widzę.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-07-02, 21:14    Odp: Jak samemu pisac taby?

[quote]Szkoła muzyczna pierwszego stopnia gdzie pakują tę wiedzę do głowy trwa 4 lata lub nawet 6 lat jak jesteś młodszy, bo w Twoim profilu wieku nie widzę. [/quote]

Nie gadaj że tyle trzeba, żeby potrafić odczytywać nuty,czyli jaki dźwięk, o jakiej wartości nuta i poznać parę znaków. Wg mnie to żadna filozofia, bo nie dużo trzeba się uczyć by móc tabulaturę z nut zrobić.

Co innego poznać teorię, aby samemu Tworzyć ładne utworki, improwizacje itd. Wtedy trochę tej teorii baaaardzo się przydaje i jest jej sporo.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2010-07-02, 21:27    Odp: Jak samemu pisac taby?

Nie dostrzegłeś humoru tryskającego z mojego posta? :oops:
Jestem tym zaszczycony. Umotywowanie było jednak zbyt dobre. :hah:

Na poważnie: Każdy pisze tabulaturę jak mu się podoba i pasuje. Sposobów będzie tyle, ilu piszących. Przypuszczałem, że Gawcio ma 11-14 lat i się nie pomyliłem. W tym wieku bez:
- wykształcenia muzycznego,
- słuchu muzycznego
- opanowania instrumentu
to naprawdę niełatwa sprawa. Swoim postem chciałem zwrócić uwagę właśnie na te aspekty. Najpierw trzeba się trochę podszkolić a później pisać tabulatury. Z aktywności i wypowiedzi na forum jakie znam Gawcia uważam, że jeszcze jest dla niego za wcześnie i specjalnie opracowałem „system humorystyczny” jak najbardziej działający, nie wymagający wiedzy na początku i pozwalający się rozwijać muzycznie.

Myślę, że w jego przypadku na pisanie tabulatur ze słuchu przyjdzie jeszcze czas.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-07-03, 18:53    Odp: Jak samemu pisac taby?

[b]Medium[/b], to dobra robota za obczajenie "terenu", za krótkowzroczny byłem w takim razie :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
grendel306 

Wiek: 49
Posty: 15
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: dolnyslask
Wysłany: 2010-07-06, 13:07    Odp: Jak samemu pisac taby?

a jak nie chcesz przechodzić 8 punktowej drogi wg Medium spróbuj sobie gwizdać melodie -gwiżdżesz brakujący dźwięk i szukasz jego odpowiednika na harmoszce -czasem się udaje hehehe
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
dragon 

Wiek: 38
Posty: 9
Skąd: Żory
Wysłany: 2010-07-07, 12:26    Programik do tabów

Jako totalny amator programowania zabijałem ostatnio czas pracując w starym dobrym Pascalu nad czymś takim jak cyberharmonijka:) W załączniku efekt.

W ogólnym założeniu grasz na klawiaturze jak na pianinie, a program wyświetla na ekranie taby, jednocześnie zapisując je do pliku. Szczegóły działania wewnątrz programu (sam powie wam jak wywołać pomoc;).

Generalnie jak ma się jako takie ucho, to można się pobawić na klawiaturze, a potem skopiować sobie zagraną tabulaturę do swojej biblioteczki, bez konieczności przepisywania.

Mam nadzieje że Wam się przyda.

Za uwagi dotyczące programu i propozycje ulepszeń oczywiście będę wdzięczny!

Pozdrawiam i miłej zabawy.

edit:
ergonomia gry dostosowana do mojej standardowej klawiatury takiej jak ta:
http://www.emarket.pl/pic/partspics/C9740583.jpg
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-07-07, 15:09    Odp: Jak samemu pisac taby?

Nie mam głośniczka tego malutkiego w kompie :P
Sam pamiętam jak kilka lat temu bawiliśmy się w Pascal'u robiąc grającą klawiaturę na lekcjach. Proste jak but a bawiło.

[code]repeat
read(liczba);
CASE liczba OF
a : Sound(4400);
e : Sound(2000);
itd.
until liczba = Q
[/code]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Cadogan 

Wiek: 28
Posty: 64
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-07-24, 12:43    Odp: Jak samemu pisac taby?

Niezłe,tylko dźwięki strasznie przedłuża,i jak wyłączasz to tnie ;P
_________________
:D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-07-26, 22:24    Odp: Jak samemu pisac taby?

:D Ja zaprogramowałem pascalowi najpierw stałe częstotliwości dźwięków a potem wypisałem mu "wlazł kotek na płotek" tymi nutkami jak mi się nudziło :D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu