Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
ma-rucha 

Wiek: 44
Posty: 131
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Płock
Wysłany: 2009-09-04, 13:58    Góralski folk na harmoszce...

Nawiązując do tematu zapytuję czy któryś z forumowiczów miał styczność z nagraniami gdzie folk góralski wykonywany byłby na harmoszce. Ja przytoczyć mogę jedno nagranie - "Pędzą konie" - Golców gdzie harmoszkę słychać we wstępie, jednak chodzi mi o szersze wykorzystanie harmonijki w utworach zarówno tradycyjnych jak i stylizowanych na góralszczyznę. To że da się grać takie rzeczy na harpii jest dla mnie oczywiste, ciekaw jestem jednak czy ktoś zajął się tym na poważnie i coś takiego nagrał...
_________________
Nie ma że się nie da!!!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kalu128 

Posty: 28
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2009-09-20, 09:30    Odp: Góralski folk na harmoszce...

Wiesz...pochodze z gór,ale nie spotkałem sie z czyms takim:) Ja osobiscie lubie sobie cos popyrkac(jakies ballady),ładnie brzmi to wszystko, ale raczej harmoszka nie ma szans akceptacji we folku goralskim..
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
dragon 

Wiek: 38
Posty: 9
Skąd: Żory
Wysłany: 2010-06-23, 11:30    Odp: Góralski folk na harmoszce...

przeglądam sobie od niechcenia ten dział i nagle wpadłem na ten temat;) wprawdzie wybitnym harmonijkowym grajkiem nie jestem (a bluesmanem to już na pewno nie;) ale na moje ucho harmonijka w góralszczyźnie brzmi całkiem nieźle;) niedawno opanowałem "Czerwone Korale" albo "Hej z kamienia na kamień" i brzmi to całkiem swojsko;) nie mówiąc już o balladowym Góralu czy ci nie żal;) płaczliwy dźwięk harmoszki odnajduje się tu całkiem całkiem.

Swoją drogą ciekaw jestem co rasowi harpiarze sądzą na ten temat. "Hej górol jo se górol" - waszym zdaniem to profanacja harmonijki?:) bo mnie się słucha i gra takie kawałki całkiem przyjemnie;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2010-06-24, 08:59    Odp: Góralski folk na harmoszce...

też jestem ciekaw co też rasowi powiedzą...

kiedyś, pod wpływem nudy i chęci eksperymentowania przestroiłem jedną ze swoich harmonijek na strój country. Całość bardzo prosta do osiągnięcia (tylko jeden dźwięk należy obniżyć). Okazało się wtedy, że w środkowym rejestrze uzyskałem skalę, która idealnie pasuje do większości melodii góralskich (przynajmniej tych, które znam). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie jestem góralem.

pzdr.
kuba
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2010-06-24, 11:44    Odp: Góralski folk na harmoszce...

.. a Góry Świętokrzyskie to co?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu