Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-03, 17:52    Odp: [Technika] Podciągi

Obnizanie dziwieku na kanalach 7 - 10 sposobem: wysuwanie jezyka w kierunku zebow - jest podciagiem ( jezeli zostanie dobrze wykonany ). To jest klasyczny sposob wydobywania podciagu na kanalach 7-10.

A to co opisalem powyzej to ciut inna technika, która tez polega na na wydobyciu podciagu. [b]Niestety mi wychodzi tylko na kanale 7. [/b]

Czym sie rozni klasyczna od tej drugiej?

Klasyczna jak juz wyzej opisalem polega na wysuwaniu jezyka w kierunku zebow.
W przypadku tej drugiej umieszczamy jezyk ( ten efekt wyszedl mi tylko na kanale 7. ) nad górnymi jedynkami ( zebami ) i delikatnie przesuwamy jezyk wzwyz ( po dziąsłach, podniebieniu ). Gdy uslyszymy zmiane dzwieku wstrzymujemy ruch jezyka, no i efekt gotowy.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Deamiens 

Wiek: 35
Posty: 52
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-06-03, 19:34    Odp: [Technika] Podciągi

Co do pytania "czy to podciąg" - pozwolę sobie przytoczyć coś, co przeczytałem kilka stron wcześniej samemu szukając odpowiedzi na to:

Podpinasz mikrofon do kompa, odpalasz jakiś tuner i "dmuchasz". W ten sposób nie musisz się zastanawiać (jeśli nie masz zbyt dobrego słuchu) czy to jest podciąg czy nie, bo tuner wyraźnie Ci to pokazuje. Poruszasz trochę językiem to sam dojdziesz do tego, jakie powinno by jego ułożenie :) .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
sebach 

Wiek: 34
Posty: 154
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Krakow
Wysłany: 2010-06-03, 19:36    Odp: [Technika] Podciągi

ja robie tak samo, mimo że na słuch nie narzekam, raczej dlatego że chciałbym nauczyć się układu paszczy do poszczególnych dzwięków, szczególnie na 3 kanale
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-03, 20:11    Odp: [Technika] Podciągi

ja jednak preferuje cwiczenia sluchowe:P:P Ale tuner to tez jakies rozwazanie... Co do kanaly 3 to faktycznie mozna potrenowac z tunerem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
martmaz

Posty: 1
Wysłany: 2010-06-15, 14:39    [Pytanie] podciąg

z tego co widzę to chyba wszyscy mają z tym jakieś problemy.
Ja jakoś nie mogę ocenić czy to co wydobywa się z instrumentu to jest bending czy nie.

gdyby ktoś mógł ocenić czy jest to to czy jeszcze nie.


http://www.sendspace.pl/f...22ac04759e60a20
teraz powinno być dobrze
Ostatnio zmieniony przez martmaz 2010-06-15, 17:36, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-06-15, 16:59    Odp: [Technika] Podciągi

nie mogę pobrać jakiś błąd :/

[ Dodano: 2010-06-15, 19:12 ]
brzmi całkiem spoko tylko któtkie to nagranie mogłeś więcej tych podciągów zrobić :P
to podciąg na 4 o pół tak?(TYLKO SIĘ UPEWNIAM)
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-15, 20:27    Odp: [Technika] Podciągi

to takie "nasiona" podciagu... :P

Jest to podciag, aczkolwiek jeszcze odrobine niedporacowany...

http://swiat-harmonijek.z...e.php?page_id=9 - na samym dole stronki znjadziesz opis podciagu, oraz probke dzwiekowa bardziej dopracowanego podciagu.

Natomiast na tej stronce, mozesz porównac brzmienie swoich podciagów do "podciagów własciwych".

http://harmopoint.com/index.php/harmonica-virtuel

Pozdraiwam
Gladias
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
dragon 

Wiek: 38
Posty: 9
Skąd: Żory
Wysłany: 2010-06-23, 10:45    Odp: [Technika] Podciągi

po wieeelu miesiącach kopania się z koniem ;) a dokładniej z Hohnerem;) zaczynają wydobywać się pożądane dźwięki. Do ideału im jeszcze daleko ale sam fakt że podciągopodobne brzmienia sie wydobywają uważam za sukces :cool: z resztą sami oceńcie (podciągi na 2, 3, 4 i 6 - nad 1 jeszcze pracuję;D)

MOJE PODCIĄGI
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-23, 12:13    Odp: [Technika] Podciągi

Gdy pragnę "zagrać" podciąg na kanale 1 (harmoszka w C) wsuwam [b]głeboko[/b] (głebiej niz normalnie) harmoszkę do buzi, robie ten "ruch" jezykiem i gotowe. :)

Pokaz co potrafisz na kanałach 7 - 10.
Moim zdaniem najłatwiej jest sie uczyc tych podciagow na kanale 9 ( gdy grasz na harmoszce w C ).

Co do twoich podciagow ( jak na moje niedoswiadczone ucho ). Jest bardzo dobrze, aczkolwiek trzeba jeszcze nad nimi popracowac ( dobrz "osiasc" na tym podciagu... ). Ostatnie dwa podciagi na tym nagraniu bdb:)

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-23, 13:56    Odp: [Technika] Podciągi

[quote="Gladias"]Pokaz co potrafisz na kanałach 7 - 10. [/quote]

To może Ty Mu pokaż, jak "to" się robi ;) ;p
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
dragon 

Wiek: 38
Posty: 9
Skąd: Żory
Wysłany: 2010-06-23, 14:59    Odp: [Technika] Podciągi

podciągi na wydechu zostawiłem sobie na później, skupiając się na trójce. (3)'' występuje w większości melodii które staram się opanować (Whisky, Jolka Jolka i wiele innych) i często właśnie podciągu na trójce o cały ton mi brakuje. Wysokich tonów nie używam zaś zbyt często. Dlatego mam sporo satysfakcji że powolutku trójka zaczyna brzmieć tak jak powinna.

Zmotywowany jednak "wyzwaniem" kolegi Gladiasa przesiadłem się na wysokie kanały i... miło się zaskoczyłem. Bo bez zbędnego wysiłku i nauki aparatu gębowego nowych sztuczek podciągi na 7, 8 i 9 wychodzą i to dość czysto. Jak nauczę się jeszcze 10 to nagram i się pochwale;)

Mam nadzieje że wtedy będą mi już brzmiały ładnie podciągnięte wszystkie inne kanały:D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-23, 15:17    Odp: [Technika] Podciągi

Tu mam jakies stare nagranie, przedsawiajace podciagi, w moim wykonaniu na Blues Harp C. Jak sie domownicy przepudza ( z "popołudniowego kimanka" ) to nagram cos aktualnego:)

http://w498.wrzuta.pl/aud...gi_blues_harp_c
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-23, 21:59    Odp: [Technika] Podciągi

"Tu mam jakieś stare nagranie, przedsawiajace podciagi". To daj co teraz umiesz, stare przeciętne, czyli podstawa oczywiście w/g mnie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-23, 23:15    Odp: [Technika] Podciągi

spoko adamg, jutro cos nagram.
Dzis juz odrobinke zapózno ;) Chciałem nagrac popołudniu, ale w kraju którym aktualnie mieszkam, akurat dzis jest "świeto ognia". Walą od 13 (petardami), ze głowa boli. Zamias podciagów nagrał bym "wybuch" :)

Jutro cos przesle:)

PS Jesli chcesz, mogę przesłac overdrawa na Pro Harp'ie w E ( kanał 8 ) :P

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2010-06-24, 14:39    Odp: [Technika] Podciągi

strasznie dużo tu pisaniny... z własnego doświadczenia wiem, że sekretem podciągu jest właściwy oddech. To jest podstawa. Oddychamy przeponą... i gramy na stojąco.

pzdr.
kuba
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-24, 14:45    Odp: [Technika] Podciągi

Gladias .Jasne ,że chcę, ale najlepiej wpleć go w jakąś melodyjkę bo zagranie go, a stosowanie to dwie różne rzeczy
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-25, 12:55    Odp: [Technika] Podciągi

[quote="adamg53"]"Tu mam jakieś stare nagranie, przedsawiajace podciagi". To daj co teraz umiesz, stare przeciętne, czyli podstawa oczywiście w/g mnie.[/quote]

http://w137.wrzuta.pl/aud..._blues_harp_w_c tu cos nowszego, sorki za niska jakosc nagrania...

Pozdrawiam i czekam na opinie:)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-25, 14:05    Odp: [Technika] Podciągi

Podciągi (te które grasz , bo nie wszystkie słychać) są ok. Ja staram się uczyć dzwieków tak jak bym klikał w klawisz fortepianu .Gram np Bb i naciskam czarny klawisz fortepianu czy to to samo, tak samo F czy F#. Uczę sie płynnego przechodzenia z dzwieku na dzwięk podciągając jak i wstrzeliwania sie w konkretny potrzebny mi. A i jeszcze jedno overdraw na (8) się nie uczę jast mi nie potrzebny lepiej zagrać (9)
Ostatnio zmieniony przez adamg53 2010-06-25, 19:32, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-25, 15:10    Odp: [Technika] Podciągi

to tez cwicze:) wychodzi mi to całkiem przyzwoicie... problemy wystepuja tylko na 3 ( aby trafic w konkretny dzwiek:) ) potem 7, 8,10 i czasmi 5...
Moim zdaniem 7 to "najciezszy" kanał do podciagow...

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-25, 15:12    Odp: [Technika] Podciągi

Na 7 sie nie podciaga , no może o pare centów, ale to strata czasu.Overdraw jest niezbędny.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-25, 16:18    Odp: [Technika] Podciągi

Ja na kanale 7 podciagam inna technika niz na 8 9 i 10
i moim zdaniem ( nie mam tunera, to nie sprawdze ) obniza dzwiek o wiecej niz pare centów:)
Dotykam czubkiem jezyka górnych dzionseł, a dokładniej to ciutke ponad dzionsłami ( ale te mniejsce trzeba znalesc ).
Wykonanie takiego podciagu jest trudniejsze, niz na wszystkich innych kanałach...

oto probka dzwiekowa podciagu na 7: http://gladias.wrzuta.pl/...iag_na_kanale_7

PS obiecany overdraw http://gladias.wrzuta.pl/...anal_8_overdraw ( pragne zauwazyc iz został wykonany na harmonijce Pro Harp [b]bez zadnych regulacji[/b] )
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-25, 16:33    Odp: [Technika] Podciągi

Musisz zauważyć że podciągniecie 7 na wydechu może cię zaprowadzić tylko w pobliże (7), a over na (8) to (9) więc ja tego nie robię bo łatwiej i ładniej brzmią (7) i (9). Myslę ze znasz dzwieki możliwe do wydobycia na każdym kanale ? Co do tunera to google i w sekundę coś znajdziesz.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-25, 16:48    Odp: [Technika] Podciągi

Oczywiscie ze znam :) Jednak chce zaprezentowac jedna z mozliwosci harmonijek, która moze okazac sie zbedna, ale istnieje :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-25, 18:34    Odp: [Technika] Podciągi

"Dotykam czubkiem jezyka górnych dzionseł, a dokładniej to ciutke ponad dzionsłami", ja ograniczam ruch jezyka przy wydobywaniu czystych dzwięków do minimum staram się by był nieruchomy i nie zmniejszał komory rezonansowej. Używam go do technik takich jak tunge bloking.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-06-25, 22:20    Odp: [Technika] Podciągi

Te nieznaczne podciągi, np. na (5) czy 7 mimo iż nie dają nam "nowego dźwięku" zgodnie ze skalą, to jednak pozwalają uzyskać ciekawą nutę, która mimo że spoza normalnej skali, może być w paru sytuacjach wykorzystana. Do tego można w ten sposób inaczej dźwięk zaakcentować. Czasem można się tym pobawić.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-25, 23:10    Odp: [Technika] Podciągi

Zabawa jest wskazana, a nawet pożądana ,ale w tym przypadku nie znam przykładów. Może coś przytoczysz ( no może poza (5) )?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-06-25, 23:12    Odp: [Technika] Podciągi

Nie mogę sobie przypomnieć wykorzystania tego na nagraniu, ale zdarza mi się stosować "wślizgnięcie się" na zwykłą 7, rozpoczynając nutę podciągiem. Daje to taki płaczący efekt.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-25, 23:17    Odp: [Technika] Podciągi

Może masz rację , ja na 7 stram się go zagrać czysto i uciekam z niego. Obok mam tyle możliwości.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-25, 23:40    Odp: [Technika] Podciągi

[quote="adamg53"]Może masz rację[/quote]

Nie moze tylko napewno.
Moim zdaniem poznawanie nowych mozliwosci instrumentu na który sie gra jest bardzo pozytywna sprawą.
Moze nie bedziesz jej czesto uzywał, ale ja "znasz" moze kiedys sie przyda...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-26, 09:24    Odp: [Technika] Podciągi

Gladias ty to masz szczeście wiesz wszystko napewno. Ja jakoś nie mogę sobie wyobrazić i zagrać sensownego podciągu poprzedzającego 7,ale dużo jeszcze nauki mam przed sobą
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu