Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Adam12 


Wiek: 29
Posty: 47
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-05, 18:02    Rytm

Hmm... mam pytanie jak u was z rytmem u mnie było cienko, ale trochę ćwicyłem klaskałem, tupałem i wyszło
PS. trening czyni mistrza :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
KamilM 

Wiek: 33
Posty: 115
Skąd: Otwock
Wysłany: 2008-07-28, 17:37    Odp: Rytm

Rytmem czego ? Pewnie chodzi o rytm podczas grania :P ? A u mnie to róznie bywa :P
U mnie to jak z jazdą samochodem jesli denerwuje sie albo spiesze to gubie ,rytm szarpie samochodem, ścinam zakręty a jak jade na pokojnie to wszytko gra :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
prondek 


Wiek: 41
Posty: 27
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-07-30, 10:23    Odp: Rytm

Pewnie mam klasyczny problem - przyspieszam w łatwiejszych momentach i ogólnie pod koniec utworu zaczynam galopować. (bardziej tu mówię o gitarze, bo na harmoszce nie gram aż tak, żeby mieć kiedy przyspieszyć). Kumpel kazał mi grać przy metronomie, albo nagrać sobie rytm na kasecie i grać do niej. Podobno można się wyrobić i po jakimś czasie pilnowanie tempa wychodzi samo.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Stachu1988 


Wiek: 35
Posty: 6
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-08-04, 00:44    Odp: Rytm

Ja gram na basie, więc jak będę pływał z rytmem, to mnie wszyscy zjedzą :D Chociaż przyznam, że na harpie czasem mam problemy z utrzymaniem rytmu, ale to chyba dlatego, ze mam jeszcze problemu z oddychaniem przy dłuższej grze.
_________________
Żyj szybko, umieraj młodo!
myspace.com/koboldpoland
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pablo_BluesHarp 


Wiek: 37
Posty: 12
Skąd: Częstochowa/Gdańsk
Wysłany: 2008-08-27, 22:27    Odp: Rytm

Jak sie wali w Djembe na ulicy z kumplami to rytm się wyrabia... ;)
_________________
"Czy przyjmiesz mnie mój Boże... Czy podasz mi swą rękę...a może będziesz się bał."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-02-25, 16:39    Odp: Rytm

Trochę odświeżę wątek i popytam :)

Znacie jakieś fajne ćwiczenia na rytm?
Ja widzę, że jak znam melodię to ją zagram sam dla siebie, bez podkładu - bez problemu ale ...
Brakuje mi poczucia rytmu do improwizacji, gdzie powinienem trzymać się schematu 12 bluesa a chwila nieuwagi i już podkład sobie a ja sobie... :(

Macie jakies patenty na nauczenie się || R Y T M | U U U U ||?

Im więcej propozycji tym lepiej :)
Ostatnio zmieniony przez Drui 2010-02-25, 16:43, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2010-02-25, 16:42    Odp: Rytm

Grać z nut a'vista. Najlepszy sposób. I wystukiwać rytm zapisany w nutach jedną ręką, drugą nabijając równe ćwierćnuty.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Drui
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-02-27, 11:48    Odp: Rytm

Przede wszystkim gra z metronomem i podkładami. Można również ćwiczyć "cmokanie" różnych rytmów oraz wystukiwanie ich rękami. Sam skończyłem I stopień w klasie perkusji. Może znajdę jakieś ćwiczenia gdzieś na dnie szafy, to coś wrzucę. :D
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-20, 22:21    Odp: Rytm

Boodzik: Twój pomysł brzmi ambitnie ale jak na mój etap niewiarygodnie (ta jedna ręka z nutami,a druga z ćwierć nutami)
Zamieszkały - napisz coś więcej o graniu z metronomem: jakieś przykłady ćwiczeń...

Ktoś jeszcze?

Bo generalnie, nie wiem czy się zgodzicie, ale cała nauka gry na harpie ogranicza się (na podstawie udziału prcentowego materiału w sieci) do tabulatur - które uczą dźwięków i zmiany ich wysokości. Ale nic nie mówią o rytmie przecież, który jest być może nawet ważniejszy niż dźwięki.

Nauka rytmicznej gry to coś o czym się w ogóle nie mówi, pomija, tak jakby wszytsko to umieli. Przyznam się spokojnie - ja mam z tym kłopoty i myślę że nie jestem sam...

Może ktoś z "Lepszych" dałby się namówić na większy artykulik/post o tym wszystkim - zwłaszcza jak ćwiczyć?

Byłoby super!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-20, 22:26    Odp: Rytm

Znaczy możesz te ćwierćnuty wybijać sobie nogą, drugą reka, nawet glową ;) Bylebyś miał w sobie taki wewnętrzny metronom ;) To jest podstawa. Zacznij od wolnego tempa, może być wpierw w clickiem. Na każdą ćwierćnutę tup nogą. Jednocześnie zauważ, że na każde podniesienie nogi masz ósemkę na 'i' :)

Drugi element o którym mówiłem to wybijanie rytmu zapisanego w nutach, jedną kończyną ;) nabijając ćwierćnuty (taki metronom o którym piszę wyżej ;) ). Wyrabia to umiejętność (po pewnym czasie) grania na zawołanie dowolnych rytmów.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-06-20, 23:45    Odp: Rytm

[quote]Zamieszkały - napisz coś więcej o graniu z metronomem: jakieś przykłady ćwiczeń... [/quote]

Zanim zamieszkały udzieli odpowiedzi, to też zabiorę głos w temacie :) . Ustaw w metronomie odpowiednie tempo, na początku średnie, albo z odchyłami w kierunku wolnego :) . Potem przez chwilę potup nogą do tego, co wybija metronom. Następnie zacznij grać tak, żeby nuty, które powinny trafić na akcent, były zagrane w tej dokładnie chwili, kiedy uderzasz nogą o ziemię. Słuchaj stukania i graj w tym samym rytmie. Najlepsze ćwiczenie :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Drui
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-06-21, 14:35    Odp: Rytm

Witam wszystkich. Widzę, że pojawia się zainteresowanie tematem gry Rytmicznej.
Niestety aktualnie nie mam czasu, aby napisać obszerniejszy tekst na ten temat. Może pod koniec Tygodnia wrzucę coś wraz z przykładami nagrań.

Na początek proponuję takie ćwiczenie (właściwie to podstawa i od tego się zaczyna):

bierzemy harmonijkę C i włączamy metronom. Ustawiamy bardzo wolne tępo. Powiedzmy 60 bpm (może nawet wolniejsze. Gramy teraz Gamę C-dur (może być przez wszystkie trzy oktawy). Na początku powoli ćwierćnutami (tak jak klika nam metronom), następnie gramy to samo ósemkami (dwa dźwięki na jedno uderzenie metronomu) a następnie szesnastkami. Można Ćwiczyć to samo grając dwa lub cztery razy ten sam dźwięk.

Jak już To opanujemy, próbujemy to samo grając triolą ósemkową (trzy dźwięki na jedno uderzenie metronomu). Później kombinacje ćwierćnuta dwie ósemki, czy ósemka dwie ćwierćnuty.

Podobnie z metronomem należy ćwiczyć wszystkie wprawki. Wprawki do grania można znaleźć w osobnym temacie:
http://forum.harmoszka.co...czen-vt3381.htm

Pozdrawiam. Mieszko

Podkreślam należy Ćwiczyć bardzo wolno nawet na wysokim poziomie zaawansowania. W brew pozorom gra w wolnych tempach jest również bardzo trudna i wymaga bardzo dużego poczucia rytmu.
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Drui
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-06-21, 15:35    Odp: Rytm

[quote="Zamieszkaly"]Podkreślam należy Ćwiczyć bardzo wolno nawet na wysokim poziomie zaawansowania. W brew pozorom gra w wolnych tempach jest również bardzo trudna i wymaga bardzo dużego poczucia rytmu.[/quote]

Któryś z mistrzów powiedział: "Naprawdę potrafisz coś zagrać wtedy, gdy umiesz to zagrać powoli i cicho". Grając od razu szybko często pomijamy pewnie niuanse, które wychodzą na jaw dopiero, gdy próbujemy zagrać daną zagrywkę powoli. Poza tym, powolna gra uczy również muzycznej cierpliwości oraz tego, ze dźwięk powinien wybrzmieć do końca (niektórzy mają niezbyt ładną manierę urywania dźwięków "przed czasem" - czasem z powodu braku cierpliwości, czasem z niedbalstwa).
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-21, 17:43    Odp: Rytm

@Zamieszkały
Jako dodatek do grania triol, proponuję grać ósemki wpierw równo, a następnie swingiem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-22, 07:32    Odp: Rytm

świetnie!
wielkie dzięki za pierwsze propozycje, będę (będziemy) szczerze wdzięczni za następne..

(równolegle do h.f.com szukam sobie po sieci i wskazówki do nauki grania rytmicznego to naprawdę totalna nisza, wszyscy uczą jak trafiać czysto w dźwięki ale [b]kiedy[/b] :) o tym już praktycznie nic nie ma.

Cieszę się, że ten wątek ma szansę wreszcie to załatać..

super!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
sebach 

Wiek: 34
Posty: 154
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Krakow
Wysłany: 2010-06-22, 09:02    Odp: Rytm

kiedyś grałem na basie to cwiczyłem najprostsze rzeczy, puszczałem sobie metronom i ładowałem, najpierw cwierćnuty, potem ósemki, a potem kombinacje, półnuta, dwie cwierćnuty, ćwierćnuta, 4 ósemki , cwierćnuta.

Kombinuj sobie dowolnie, układaj sobie jakieś ćwiczenia, bo sam możesz wymyslić przykładowy ciąg roznych wartosci nutowych. Żaden problem! :)

możesz to robić nawet na jednym dzwięku na jednym kanale (chociaż lepiej wydaje mi się wziąć choćby gamę do tego)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-22, 09:50    Odp: Rytm

Wiesz, esencją grania rytmicznego są synkopy różnego rodzaju ;) Najlepiej zapisać sobie nutkami jakiś takt na 4/4 np.:

ósemka, ćwierćnuta, ósemka, pauza ćwierćnutowa, ćwierćnuta

albo

pauza ósemkowa, ćwierćnuta z kropką, ćwiercnuta, dwie ósemki

i grać je w kółko z metronomem, wpierw na jednym dźwięku, a potem na ich bazie robić jakieś melodyjki ;)

Edit: takie ćwiczenie własnie wymysliłem na harmonijkę: puszczasz metronom i grasz ćwierćnutami na kanałach 1-4 (wdech czy wydech, egal):

1. takt: pauza na raz czyli grasz: [pauza] 2 3 4
2. takt: pauza na dwa czyli: 1 [pauza] 3 4
i tak dalej i grasz to po kolei uzyskując takie coś:

[pauza] 2 3 4
1 [pauza] 3 4
1 2 [pauza] 4
1 2 3 [pauza]

i to sobie zapętlasz :) Kluczowy moment to aby przy zapętleniu zagrać pauzę na 4 ostatniego taktu i na raz pierwszego :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-23, 10:54    Odp: Rytm

Fajne!
Będę ćwiczył :)

A może ktoś ma propozycje jak nie zagubić się w liczeniu taktów (np w 12 bar bl.) Bo jakoś jest tak dość często, że myśląc o tym gdzie się jest w takcie (i co by tu zagrać ;) ) w którymś momencie, zwłaszcza po pauzie, już nie wiadomo, czy to był np 7 czy 8 takt i czy już grać do G czy do C zaraz... :/
Metoda liczenia[b] 1[/b] 2 3 4, [b]2[/b] 2 3 4, [b]3[/b] 2 3 4, [b]4[/b] 2 3 4 z mojego doświadczenia prowadzi często do kompletnego zagubienia się typu 2 3 3 4 itp więc może jakoś inaczej?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
sebach 

Wiek: 34
Posty: 154
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Krakow
Wysłany: 2010-06-23, 12:54    Odp: Rytm

nigdy sie tego nie uczylem... ja to po prostu czuje który moment aktualnie jest.
Chyba, ze tobie nie o to chodzi. Ale ... słuchaj tej muzyki, jak sie w nią dobrze wczujesz i dobrze nia naćpasz to na 100 % sie nie pogubisz :) )
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-23, 14:18    Odp: Rytm

Generalnie, wpierw graj z podkładem, albo spróbuj posłuchac podkładu kilka(naście) razy tak, aby został w głowie ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-11-11, 18:22    Odp: Rytm

Natrafiłem na stronkę ćwiczącą rytm, polecam http://www.musicians-plac...leseuebung.html
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu