Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2009-07-26, 18:31    Odp: Początki - porady

[quote=beneg]
(wiem ,ze musze przeszukac forum, ale jakbyscie mogli cos w skrocie napisac:)
[/quote]
[b]beneg[/b], skoro wiesz, to po co zaśmiecać forum? Wystarczy uźyc opcji "Szukaj", albo samemu uźyć myszki znaleźć... A i o harmonijkach chyba teź juź było napsiane...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-07-26, 20:09    Odp: Początki - porady

Harmonijka to dobry zakup, jeżeli chodzi o cenę (przy obecnym ich wzroście 88zł, to niezły wynik), ale lepiej by było, jakbyś znalazł w tonacji C. Co do początków nauki. Najpierw czyste dźwięki, potem podciąg, dalej się potoczy. Dział "Technika" zaprasza.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-11-21, 12:52    Odp: Początki - porady

D jest tak samo dobra jak C, powiedziałbym nawet, że D jest bardziej po środku skali i często też używa jej się w bluesie, tak że masz dobrą harmonijkę żeby się uczyć. Powodzenia i pozdrawiam.

PS: miałem na myśli skalę harmonijek podstawowych, nie wszystkich tonacji. AC[b]D[/b]EF
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Ostatnio zmieniony przez minigunmen 2009-11-21, 13:00, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
barthez32

Posty: 1
Wysłany: 2009-11-21, 12:54    Odp: Początki - porady

Dzięki,pozdrawiam :]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aris2423 


Wiek: 33
Posty: 168
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2009-11-22, 00:06    Odp: Początki - porady

[b]minigunmen[/b], a G, tez sie uzywa ;] ja podstawa
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-11-22, 11:53    Odp: Początki - porady

No tak, ja na G gram bardzo dużo, nawet nasz sztandarowy kawałek :) Z tym że wziąłem pod uwagę to, że rzadko słyszę G w bluesowych kawałkach. Choć szczerze mówiąc E też rzadko.. No ale jednak, z najczęściej używanych to D jest po środku.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Fragus 

Wiek: 34
Posty: 3
Skąd: Wola
Wysłany: 2009-12-10, 22:34    Odp: Początki - porady

Witam! To mój pierwszy post ;)

Przeczesałem forum, choć na pewno do wszystkiego się nie dokopałem. Pokrótce o mnie.

Muzyka jest dla mnie ważnym elementem w życiu, pewnie jak dla wielu z was. Zawsze chciałem grać na jakimś instrumencie, próbowałem na akustyku, teraz mam elektryka, umiem coś tam grać, ale wirtuozem nie jestem, powód, chyba brak czasu. Owszem teraz w zimie mam go więcej, dlatego może i mogę teraz grać, ale w ciągu roku nie. Rozchodzi się o to że ciągle gdzieś podróżuje, a to na żagle (szanty), a to w góry czy samotne kilkutygodniowe (na razie max 2 :D ) wypady na rower z namiotem. W takie miejsca ciężko wziąć gitarę, a nawet jeśli (ew. na żagle), to znajdziemy mnóstwo osób które gitarę mają, na niej grają, temu od pewnego czasu męczyła mnie myśl o instrumencie który byłby przystosowany do mojego trybu życia w ruchu ;) Wypadło na harmonijkę, były też skrzypce (podobno trzeba od dziecka), kontrabas odpadła bo..., bo wiadomo ;) Trąbka za bardzo kojarzy mi się ze ska.

Już sobie marze jakby tak grać razem z gitarzystami szanty żaglach, bądź zbierać kasę pod sklepem jak będę gdzieś w Grecji na rowerze (tam byłem najdalej, chwale się :P ) i nie będę miał co jeść, czy poprostu siedząc w domu, nie biorąc całych tych wzmacniaczy, i wielkich akustycznych pudeł (miałem też taki problem, że komputer mam w takim małym komputerowym pomieszczeniu, i na gitarze ciężko było się tam zmieścić, i zawsze musiałem drukować sobie tony, nut, poradników, tabulatur etc.

Wyczytałem kilka rzeczy o typach tonacji, jednak chciałbym by wybór był bardziej dopasowany podemnie, myślę że nikt nie każe mi kopać w tematach ;)
Najczęściej padały tu modele Hohnera Special 20, w tonacji C, jeśli polecacie jakieś inne (takie które można dostać w Polsce, najlepiej na Allegro), to byłbym wdzięczny. Co grałbym? To co można fajnego na harmonijce, szanty pewnie da się i też, muzykę typu westernowego, i taki irlandzko-punkowy (był też jeden kolega co o tym wspominał), zespół np. Flogging Molly, mam nadzieję że da się zagrać wszystko, po wcześniejszym wytrenowaniu, to co nigdy nie potrafiłem zagrać na elektryku jak np. solówki Knopflera z Dire Straitsów ;)

I tonacja, każdy mówi C, możliwe że każdy ma w myśli takie bluesowanie, pewnie też grałbym muzykę tego typu, bo nie można się skupiać na jednym gatunku ;)

Czyli co, Special 20 od Hohnera? Czy inne propozycj?:D Bo Gwiazdka tuż tuż, a nie chciałbym nie dostać od siebie żadnego prezentu ;)

PS: Czy ową blaszkę, by rozstrojeniu, bez problemu zamontuje nowicjusz, i czy taką blaszkę, można bez problemu kupić? To tak na przyszłość.

Pozdrawiam harmonijkową brać!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-12-10, 22:43    Odp: Początki - porady

Całe blachy stroikowe tak, pojedynczego stroika nowicjusz nie zamontuje... A blachy stroikowe da się kupić ale nie jest to takie proste jakby się wydawało. Tzn na pewno do tonacji C tak, tylko do niektórych harmonijek, choćby special20 ciężko znaleźć gdziekolwiek ofertę sprzedaży samych blaszek stroikowych. Prędzej Seydle.

Jeśli nie special20 to marine band jest spoko, ma baaardzo dobre brzmienie, choć niektórzy skarżą się na drewniany korpus. Ja z nim problemów nie mam - tyle ode mnie na ten temat. Poczytaj o marine band.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Fragus 

Wiek: 34
Posty: 3
Skąd: Wola
Wysłany: 2009-12-11, 15:09    Odp: Początki - porady

Ja właśnie gdy sam szukałem, wpadłem na Marine Band (że Marine, to do szant pasuje ;) ), jednak tutaj dużo osób wspominało o tym specialu, on jest plastikowy?

I minigunmen, można powiedzieć że też mieszkam w Oświęcimiu, miło spotkać "krajana" ;D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
towal 

Wiek: 33
Posty: 238
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2009-12-11, 15:28    Odp: Początki - porady

tak, special 20 ma plastikowy korpus, marine band ma drewniany, nieimpregnowany.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-12-11, 19:16    Odp: Początki - porady

No to Fragus, możemy któregoś dnia pograć, w jakiś weekend, jak chciałbyś jakieś warsztaty mieć czy coś :)

Do szant w zasadzie plastikowy Ci wystarczy, w sumie szanty gra się z bardzo "niemodyfikowanymi" brzmieniami, choć jakby była w tym odrobina klasycznego brzmienia, z drewienka, to miałoby to w sobie więcej tego czegoś.

Pozdrawiam.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Fragus
Fragus 

Wiek: 34
Posty: 3
Skąd: Wola
Wysłany: 2009-12-16, 14:07    Odp: Początki - porady

Ok własnie przyszła, Marine Band w tonacji C, zagrałem sobie już "Płonie ognisko" i "Pożegnanie Liverpoolu", na upartego można powiedzieć że to były te utwory ;)

Dzięki minigunmen, na pewno, jak się trochę wyrobię, to skorzystam z twojej propozycji.

Teraz poszukać poradników, tabów, filmików i można grać ;)

Dzięki za wszelką pomoc, pewnie nie jeden raz będę jeszcze jej potrzebował.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-05-21, 17:57    Odp: Początki - porady

http://zaczarowanyswiatha...=3&ticaid=6a34a


na tej stronie znajdziesz wszystkie podstawy i wiele innych ciekawych rzeczy na temat harmonijki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
konradb14 

Wiek: 30
Posty: 1
Skąd: Nowy Targ
Wysłany: 2010-06-18, 12:04    Początki

Witam
Kupiłem w dniu dzisiejszym Hohnera - BIG RIVER HARP tonacja "C" (mam nadzieję że na początek dobra).
Widze że na forum jest wiele tabów / tematów / porad ale ja mam takie pytanie:
Co mam dokładnie zrobic od czego zaczynać? Kupiłem dodatkowo książkę "Sekrety harmonijki" Sławka Wierzcholskiego.
Więc biorąc harmonijkę do rąk po raz pierwszy co mam dmuchnąć:) tzn od czego zacząć? czy tylko jakieś dmuchanie w poszczególne kanały by grać dźwięki osobno bez "sąsiadów" czy jakieś przygrywki? (jeśli przegrywki to prosił bym o podanie takowych - nie mam umiejętności jeśli chodzi o wibratta itp więc był bym wdzięczny jeśli ktoś mi może powiedzieć gdzie i jak je zrobić jeśli jest taka konieczność:) )
Wiem po prostu tyle co nic - Jestem całkowicie zielony.

Proszę o pomoc
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-06-18, 12:12    Odp: Początki - porady

http://forum.harmoszka.co...rady-vt1648.htm

Następnym razem szukaj. Nawet nie trzeba było wyszukiwarki użyć, jest w tym samym dziale w którym założyłeś temat. ;)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-18, 14:28    Odp: Początki - porady

Gosciu troche "swiruje", ale przedsawia w bardzo ciekawy sposob "ciekawe informacje", porady.

http://www.youtube.com/wa...feature=related
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-18, 15:40    Odp: Początki - porady

[b]Gladias[/b], czy ta stronka to twoja ? Jżeli tak to musisz tam parę żeczy zmienić .Wydobywanie pojerdyńczych dzwieków to nie technika to podstawa (chodzi o podciągi ) ja bym to zaliczył do czystego dmuchania no i taby zanim je polecisz sprawdź z oryginałem w refrenia Płonie ognisko" powinno być na początku 66557766.
Ostatnio zmieniony przez adamg53 2010-06-25, 23:28, w całości zmieniany 4 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-18, 15:52    Odp: Początki - porady

która stronka?

http://swiat-harmonijek.za.pl/news.php jesli chodzi o tą, to nie jest jeszcze skonczona, cały czas poprawiam błedy, dodaje teksty, sprawdzam aby wszystko grało:)
Dzieki za rade:)

czy ta?

http://zaczarowanyswiatha...=1&ticaid=6a5e8 - troche "niewypał"...


PS [b]adamg53[/b] czasami ciężko zrozumieć co chcesz nam przekazać swoimi postami, proszę pisz odrobinkę "wyraźniej" ( nie zjadaj liter itp. ), o błedch ortograficznych nie będe wspominał ponieważ sam wale byki, ze głowa boli :)

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-19, 18:52    Odp: Początki - porady

Moja rada jest taka . Zanim zaczniesz uczyć innych sam się czegoś naucz.W\'g mnie jeszcze nie mozesz nauczać i doradzać , oczywiście ja też jestem jeszcze cienias

[ Dodano: 2010-06-19, 19:54 ]
A jeżeli nie wiesz o czym mówię to szkoda że nie zastanowisz się nad tym.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-06-19, 19:06    Odp: Początki - porady

Ja zrozumiałem to co adamg53 napisał, nie wiem czemu Ty nie...
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-19, 19:16    Odp: Początki - porady

Stronka to zabawa ( jest rowniez nauką dla mnie, niekoniecznie na temat harmonijek )... tak "o" ja sobie robie i nikogo nie zmuszam do jej czytania. Stronka jest "zamkieta", w budowie, nawet nie ma słow kluczowych wpisanych. Wszystkie teksty tam zamieszczone to "prowizorki" (aktualnie). Wiec nie wiem o co wam chodzi...
Ostatnio zmieniony przez Gladias 2010-06-19, 19:39, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-06-19, 19:18    Odp: Początki - porady

Znaczy wiesz, Gladias, ja się nie czepiam, choć pewne ścisłości wypada dopracować ale rozmawiając luźno, na luźny i przyjemny temat jakim jest harmonijka to możesz się nie przejmować jakimiś bardzo powaznymi uwagami na temat rzeczy, które nie są tragicznie konieczne, ważne, żebyś nie miał tam błędów.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-19, 19:29    Odp: Początki - porady

To napisz to zanim doradzasz "Stronka to zabawa ( rowniez nauka dla mnie, niekoniecznie na temat harmonijek )... tak "o" ja sobie robie i nikogo nie zmuszam do jej czytania. Stronka jest "zamkieta", w budowie, nawet nie ma słow kluczowych wpisanych. Wszystkie teksty tam zamieszczone to "prowizorki" (aktualnie)."

[ Dodano: 2010-06-19, 20:30 ]
Nie zaśmiecaj nauki gry na tym instrumencie

[ Dodano: 2010-06-19, 20:33 ]
Ja ci chcę pomóc a ty się obrażasz
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-19, 19:41    Odp: Początki - porady

[b]adamg53[/b], naprawde dziekuje Ci za pomoc, i wiedz ze sie nie obrazam. Jestem wdzieczy za to, ze nie owijasz w bawełne... Tylko wyrazasz swoje zdanie.

Jedyne co mnie zabolało to tekst: "Nie zaśmiecaj nauki gry na tym instrumencie"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-19, 20:55    Odp: Początki - porady

Wyciągnij wnioski popraw to co jest nieprawdą, a wszysy cię będą chwlić

[ Dodano: 2010-06-19, 22:01 ]
Nie wstydź się błędów jeżeli jeteś pewny. że ja je popełniam wytknij mi je.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-19, 21:17    Odp: Początki - porady

[quote="adamg53"]Nie wstydź się błędów jeżeli jeteś pewny. że ja je popełniam wytknij mi je.[/quote]

Ale ortograficznych ?? :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-19, 21:23    Odp: Początki - porady

Ja ci chcę pomóc a ty dalej ćwok.Szkoda.

[ Dodano: 2010-06-19, 22:34 ]
To koniec pobłażania. Uważaj co pieszesz.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-19, 22:47    Odp: Początki - porady

kamilteau do kogo mówisz Jeżeli do mne to karaj nie muszę zabierać głosu z takmi laikami harmonijowymi
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-06-19, 22:51    Odp: Początki - porady

Mówię do tego, kogo cytowałem, czyli oczywiście do Ciebie. I nie chodzi o samo zabieranie głosu, a sposób w jaki to robisz. Istnieją inne, bardziej przyjazne metody wypowiadania się. Przy okazji proszę o zwrócenie większej uwagi na interpunkcję.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-06-19, 22:54    Odp: Początki - porady

Zamilknę i usłysz głos wszechwiedzących
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu