Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
MartinHarp 

Wiek: 36
Posty: 19
Skąd: k. Olkusza
Wysłany: 2007-04-18, 15:32    [Problem] Naprawa Harmonijki Marine Band Deluxe

Mam harmoszkę MBD i świetnie gra oprócz kanału 4 na wdechu. Niby wszystko w porządku, ale gdy gram wydobywa sie jakieś dziwne dzwonienie. Trochę brzęczy, nie jest to bardzo słyszalne, ale przeszkadza mi w grze ! Doradzcie, czym to może być spowodowane i jak temu zaradzić.

Pozdrawiam,

M&H
_________________
Quo vadis ??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Włóczykij 


Wiek: 31
Posty: 154
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gorzów WLKP
Wysłany: 2007-04-18, 15:35    Odp: [Problem] Naprawa Harmonijki Marine Band Deluxe

Może się po prostu zabrudził ten kanał :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-04-18, 15:51    Odp: [Problem] Naprawa Harmonijki Marine Band Deluxe

Wciągnij troszkę mocniej raz lub dwa razy. Jak nie to próbuj rozebrać i zamienić gwoździki na śrubki.
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-04-18, 17:38    Odp: [Problem] Naprawa Harmonijki Marine Band Deluxe

Rzeszot napisał/a:
Wciągnij troszkę mocniej raz lub dwa razy. Jak nie to próbuj rozebrać i zamienić gwoździki na śrubki.
Rzeszot, to jest Marine Band Deluxe, ona ma tylko srubki. Mialem podobny feler na piatce na wdechu. Wydaje mi sie, ze stroik jest zbyt mocno wcisniety w szczeline. Rozkrec harmonijke i podloz pod stroik kartke papieru i delikatnie podegnij do do gory, ale pamietaj, BARDZO OSTROZNIE. Jak troche zwiekszysz przeswit (odrobinke tylko), wtedy zloz harpa i wszystko powino dzialac. Powodzenia!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
MartinHarp 

Wiek: 36
Posty: 19
Skąd: k. Olkusza
Wysłany: 2007-04-18, 19:10    Odp: [Problem] Naprawa Harmonijki Marine Band Deluxe

Pomysł z odgięciem stroika jest dobry. Ale czy to nie osłabiło dzwięku w twojej harmonijce ?
_________________
Quo vadis ??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-04-19, 15:23    Odp: [Problem] Naprawa Harmonijki Marine Band Deluxe

Ani troche nie oslabilo dzwieku. wrecz przeciwnie, jest glosniejszy i wydobywa sie zdecydowanie latwiej. Jednak z taka naprawa trzeba uwazac, zeby nie odgiac stroika za bardzo, bo wtedy rzeczywiscie dzwiek moze byc gorszy. Mi udalo sie trafic w odpowiedni punkt, kiedy maksymalna ilosc powietrza bierze udzial w tworzeniu dzwieku, ale stroik sie nie blokuje. Samo odchylenie wynosilo zaledwie jakies czastki milimetra. Naprawa byla konieczna, bo jakims cudem (pewnie przez te ulotke, ktora nosze razem z harpem, zeby ten nie kolatal o pudelko) stroik za bardzo wcisnal sie w szczeline. Ja przywrocilem go do naturalnego polozenia.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
MartinHarp 

Wiek: 36
Posty: 19
Skąd: k. Olkusza
Wysłany: 2007-04-22, 16:47    Odp: [Problem] Naprawa Harmonijki Marine Band Deluxe

Zrobiłem jak pisałeś. I efekt znakomity ! Żadnych niepożądanych dzwięków i rzeczywiście brzmi głośniej niż przedtem. Teraz tylko grać, grać, i grać. Dzięki !!! :)

M&H
_________________
Quo vadis ??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-04-23, 20:14    Odp: [Problem] Naprawa Harmonijki Marine Band Deluxe

Bardzo sie ciesze, ze moje skromne doswiadczenie sie przydalo. Najwazniejsze to znalezc ten idealny punkt. Mozna sie takze pobawic na dobrze grajacych stroikach. Moze uda nam sie dostosowac harmoszke lepiej do overbendingu? Pozdrawiam!
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
MartinHarp 

Wiek: 36
Posty: 19
Skąd: k. Olkusza
Wysłany: 2007-04-24, 16:27    Odp: [Problem] Naprawa Harmonijki Marine Band Deluxe

I znowu problem.... :?
Odgiąłem stroik i było świetnie...ale dzisiaj znów zaczęło mi cos brzęczeć. Ponownie rozkręciłem harmonijkę, troszkę odgiąłem stroik ale znowu to samo. Jeszcze bardziej odgąłem to okazało się, że za dużo, więc doprowadziłem go poprzedniego stanu. Patrzyłem czy nie ma jakiś zanieczyszczeń, jakiś okruchów. Nic. A dalej mi dzwoni 4 kanał. Pomóżcie !!!.
_________________
Quo vadis ??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-04-24, 17:28    Odp: [Problem] Naprawa Harmonijki Marine Band Deluxe

Moze stroik jest przesuniety nie tyle pionowo, co poziomo? Nie miesci sie w zarysie rowka i podczas grania uderza o plyke stroikowa? Moze powinno sie go przesunac bardziej na srodek szczeliny? Bez zajrzenia w trzewia instrumentu ciezko zdiagnozowac co moze byc nie tak.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
MartinHarp 

Wiek: 36
Posty: 19
Skąd: k. Olkusza
Wysłany: 2007-04-24, 17:57    Odp: [Problem] Naprawa Harmonijki Marine Band Deluxe

Też o tym myślałem...najrozsądniejsze wytłumaczenie.

Tylko jak się rozkręca taką harmoszkę, to niby wszystkow porządku. Ten stroik minimalnie musi być przesunięty (ułamki milimetra), ale jak to naprawić ? Odgięcie stroika to prosty zabieg, może go zrobić (prawie) każdy, natomiast tu zadanie jest o wiele bardziej skaplikowane. Tego nie widać gołym okiem. I jak przesnąć ten stroik?
W ostateczności oddam harmonijkę do reklamacji.

M&H
_________________
Quo vadis ??
Ostatnio zmieniony przez MartinHarp 2007-04-24, 18:28, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-04-24, 18:00    Odp: [Problem] Naprawa Harmonijki Marine Band Deluxe

Sprobuj odkrecic zupelnie blache od grzebienia i spojrz pod swiatlo. Wtedy powinno byc widac, czy jest chociaz minimalna przerwa. Jesli jej nie ma, to sprobuj stroik delikatnie popchnac od boku i wpasowac go w szczeline. Jesli nie, to rzeczywiscie, oddaj harmonijke do reklamacji, ale nie zrazaj sie do Marine Bandow Deluxe :) . To naprawde dobre harpy :D .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
MartinHarp 

Wiek: 36
Posty: 19
Skąd: k. Olkusza
Wysłany: 2007-04-24, 19:45    Odp: [Problem] Naprawa Harmonijki Marine Band Deluxe

Raczej się nie zrażę do Mainek :) Wszedzie zdarzaja się trefne modele.

Zrobiłem. Działa !. Stroik nie nachodził na blache ale był pod lekkim kątem. Nie brzęczy, ale troszkę ciężej chodzi. Minimalnie, ale da się odczuć. ;)

Maciekdraheim, dajesz cenne rady. THX
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Chrust 

Posty: 2
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2007-05-16, 22:39    Odp: [Problem] Naprawa Harmonijki Marine Band Deluxe

Hej!
Mam podobny problem z moją harmoniką. Próbowałem trochę powyginać stroiki 2-4 "ssące" żeby osiągnąć podciągniete tony, bo językiem nie było takiej możliwości, choć na 1. kanale jest git.
Jak zmniejszyłem szczelinę to było dużo łatwiej osiągnąć efekt 'bend'(spokojnie 3półtony na 3.) ale występowało wspomniane dzwonienie, więc zwiększyłem ale wtedy, bardzo ciężko o soczysty dźwięk na podciągnięciu, występuje szum powietrza, muszę mocno ciągnąć a efekt marny.
Może ktoś pomoże mi osiągnąć złoty środek?????

Na koniec ciekawy link o operacjach na stroikach: http://www.angelfire.com/tx/myquill/Gapping.html
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-05-17, 18:09    Odp: [Problem] Naprawa Harmonijki Marine Band Deluxe

Pisałeś tylko, że ustawiałeś stroiki w płaszczyźnie góra-dół. Dzwonienie zaś występuje, kiedy stroik jest przesunięty w płaszczyźnie lewo-prawo. Postaraj się wycentrować stroik i ustawić go w każdej płaszczyźnie tak, aby reagował jak najłatwiej, ale się nie blokował. Powinno się udać.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Chrust 

Posty: 2
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2007-05-19, 18:39    Odp: [Problem] Naprawa Harmonijki Marine Band Deluxe

To jeszcze jedno pytanie.
Czy to prawda, że przy podciągu na wdechu wibruje również stroik dmuchany z tej samej dziurki? Jesli tak to chyba rozsądne byłoby poprawianie również jego.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-05-19, 18:43    Odp: [Problem] Naprawa Harmonijki Marine Band Deluxe

Prawda, prawda. Podczas robienia podciągu wibrują oba stroiki. Jednak górną blaszkę jest trudniej wyregulować, ponieważ jest umocowana od spodu płytki. Trzeba by bylo zupelnie odkręcić płytkę stroikową od korpusu i dopiero próbować ją wyregulować.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
MartinHarp 

Wiek: 36
Posty: 19
Skąd: k. Olkusza
Wysłany: 2007-06-25, 15:33    Odp: [Problem] Naprawa Harmonijki Marine Band Deluxe

Ja tym razem mam problem z 9 kanałem na wdechu. Bardzo ciężko wydobyć z nigo dzwięk. Męczę się i denerwuję bo nie działa jak należy. Rozkręcałem i próbowałem coś tam zrobić, ale nic nie pomaga. Może ktoś wie co zrobić żeby normalnie działał ?
_________________
Quo vadis ??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-06-25, 19:00    Odp: [Problem] Naprawa Harmonijki Marine Band Deluxe

Mi przedwczoraj zablokowała się dziewiątka na wydechu. Kiedy zablokuje mi się stroik staram się zrobić mocy podciąg na danym kanale. Zrobiłem ostry dmuchany bending i stroik wskoczył na swoje miejsce. Spróbuj tego samego.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu