Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Kondziu66 


Wiek: 30
Posty: 7
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2010-05-18, 22:26    Odp: [Technika] Podciągi

Witam. Mam prośbę a za razem propozycję. Mógłby ktoś nagrać te podciągi? Żeby było wiadomo o co konkretnie chodzi. Bo ja niestety nie mogę zrozumieć. Umiem zmieniać dźwięk językiem na kanałach ale nie wiem czy o to konkretnie chodzi, mógłby ktoś nagrać takowe aby dla tych nowicjuszy był jakiś przykład, cokolwiek.


Z góry dzięki. ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-05-18, 22:37    Odp: [Technika] Podciągi

tutaj masz wszystkie dzwięki na harmonijce C :)
http://harmopoint.com/index.php/harmonica-virtuel
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Burber 


Wiek: 32
Posty: 218
Otrzymał 7 punkt(ów)
Wysłany: 2010-05-19, 00:10    Odp: [Technika] Podciągi

Przeszukaj temat wstecz. Wrzuciłem kiedyś rezonans magnetyczny czy coś w ten deseń wykonania podciągu, powtórz tylko ten układ języka i gardła.
_________________
Człowiek nieuzbrojony sprowadza na siebie wiele złego, w tym powszechną pogardę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
sebach 

Wiek: 34
Posty: 154
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Krakow
Wysłany: 2010-05-26, 20:52    Odp: [Technika] Podciągi

pomózcie mi prosze... bo nie wiem jak to robić, stosuje sie do obniżania krtani, oddychania z przepony, blokowania przegrody nosowej, wiec dlaczego mi nie wychodzi ?

http://w690.wrzuta.pl/audio/4NqZCoZwJ6g/podciag - oto mój trzeci kanał ...

http://w690.wrzuta.pl/audio/7rzubwPn2Eo/podciag2 - tutaj jest pierwszy kanał, wydaje mi sie ze na poczatek to jest to w miare poprawny podciag, tylko ze na pierwszym kanale samo wchodzi, natomiast na innych to próbuje tak samo - nic, próbuje inaczej - nic...
nie mam zadnych wad genetycznych, mam normalną, tyle że dużą jak steven tyler morde:)

moze to zalezeć od harmonijki ? mam suzuki folkmastera, taka dostałem od kumpla, ale on jej nie uzywał zbyt wiele, dlatego nie sądze zeby była jakos totalnie zepsuta.

proszę Was o jakąś pomoc albo wskazówki
pozdrawiam

PS. Prosze sie nie przejmowac ze materiały na wrzucie sa zaznaczone jako 'kontrowersyjne' - wydaje mi sie ze szybciej sie wtedy ładują, bo nikt tego nie musi sprawdzać czy na pewno kontrowersyjne nie jest ;)

http://w117.wrzuta.pl/audio/0Sag2NdGJa1/podciag3 - to jeszcze czwórka na dokładke, zasysam językiem robiąć 'iju' co zreszta wyraznie słychac, ale czy to dobry trop?


ost. pytanie...
http://www.seydel1847.de/...76&Locale=en_GB

nie ma tutaj podciągu na piątym kanale, chyba że jestem ślepy, tak po prostu jest ? ten dzwięk jest na overblowie na 4, jak sie przyglądam, czyli generalnie za wysokie progi jak na moje nogi :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-05-26, 21:32    Odp: [Technika] Podciągi

Jedynka i czwórka są w miarę OK, słychać zaczątki podciągu, co do trójki ciężko mi zgadnąć, może harmonijka jest jakaś nieszczelna, bo słychać wyraźnie syk powietrza. Jakby harp chciał wykonać podciąg, ale nie mógł.

Co do podciągu na 5 kanale, to taki jest, ale o wartość mniejszą niż pół tonu. W związku z tym, nie można mu przypisać żadnej nuty w uznanej notacji, więc i nie ma jak go w tym diagramie umieścić. Ale podciąg jest, o jakieś ćwierć tonu, może i ciut więcej. Little Walter w Juke'u grał ten dźwięk :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
sebach 

Wiek: 34
Posty: 154
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Krakow
Wysłany: 2010-05-26, 21:40    Odp: [Technika] Podciągi

no wlasnie o to chodzi, na niektórych kanałach mam ten syk powietrza, probuje to zassać na miliony sposobów a ciągle tylko dzwięk opada troszke i znika w syku powietrza
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-05-26, 22:00    Re: Podciągi

[quote="Sieja1234"]Jak to jest z tymi podciągami. Wszyscy mówią że podciągi są takie ważne i w ogóle. Natomiast dziadek mojego kumpla, który na harmonijce gra podobno rewelacyjnie na pytanie wnuczka o to jak robić podciągi, zapytał co to są te podciągi. Więc teraz nie wiem co myśleć. Liczę na wasze komentarze. Pzdr Sieja[/quote]


Mozliwe ze dziadek nie grał na harpie, tylko na harmonijce oktawowej itp. Na tych harmonijkach nie da sie osiagnąć podciągu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-05-26, 22:02    Odp: [Technika] Podciągi

[b]Gladias[/b], nie zgodzę się z Tobą. Na oktawach i tremolach można osiągnąć podciąg, choć czyni się go nieco inaczej. W takim folkowym graniu się tego nie używa, ale wykonać można. Już wcześniej o tym było pisane, Pulatom nawet wie jak to zrobić :) . Gdzieś na początku tematu pisaliśmy, że to właśnie może być tremolak/oktawa.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-05-26, 22:41    Odp: [Technika] Podciągi

To sorki...

Ale wykonac ten efekt nie jest tak łatwo ( kiedys sam probowałem, cos mi tam wychodziło ale dzwięk obniza sie moze o cwierc tonu:P:P )moze dziadek nie dał rady podciagac na tych harmoszkach.
Mozliwe tez jest, ze uzywał tej techniki bez wiedzy o jej nazwie ( podciąg )...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-05-27, 15:21    Odp: [Technika] Podciągi

Na moim PRL-owskim tremolo podciągi zrobię :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Wybuch 


Wiek: 31
Posty: 41
Skąd: Rybaki (lubuskie)
Wysłany: 2010-05-31, 23:17    Odp: [Technika] Podciągi

[quote="Gladias"]
Mozliwe tez jest, ze uzywał tej techniki bez wiedzy o jej nazwie ( podciąg )...[/quote]


O właśnie ...może grał podciągami naprawdę sprawnie a nie wiedział po prostu jak "to" sie nazywa ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-06-01, 12:18    Odp: [Technika] Podciągi

[b]Gladias[/b], fajnie, że odpowiadasz na pytanie zadane 3 lata temu. Obecnie myślę, że Sieja nie potrzebuje już odpowiedzi bo została mu dana, a przez te 3 lata zdobył o harmonijkach wiedzę z pewnością większą od mojej i Twojej.

Nie no spoko, tylko ostatnio się jakoś rozwalasz po tym forum często/gęsto, ale w tym niekiedy posty są bez sensu. Może to wina wieku nie wiem. Nie chcę kontynuować podjętej przeze mnie sprawy, bo to bez sensu, ale miej ją na uwadze. Chyba nie tylko ja to zauważyłem.

Nie obrażaj się graj dalej, ucz się i rozwijaj. :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-01, 13:26    Odp: [Technika] Podciągi

Spoko shusty, nie zauwazylem ze pytanie bylo zadane 3 lata temu:P z ta gestoscia to nie przesadzaj :P 51 postow to nie tak duzo, a ze czasmi bez sensu... Mozliwe ze masz racje - to wina wieku:P

[quote="shusty"]Nie obrażaj się graj dalej, ucz się i rozwijaj. :harp: [/quote]

XD Jak bym moia kuzynke syszal, on tez ma okolo 20:P Zachowuje sie podobnie do Ciebie - ma wiele zalet, jedak ma tez wady. Jedna z nich jest to, ze uwielbia sie wywyzszac ponad mlodszych w sposob - "jaka ja hej do przodu jestem". Czasmi rowniez stroi takie rady - typu oddychaj i jedz, ucz sie. Nie odbierz tego jako krytyki. Tylko jako rade. Ja zrozumialem twoja rade stwierdzajac, ze masz racje. Teraz ty zastanow sie nad moja rada.

Dzieki za rade i pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Robert147 

Wiek: 27
Posty: 13
Skąd: Żory
Wysłany: 2010-06-01, 19:21    Odp: [Technika] Podciągi

Mówicie że trzeba dotknąć środkową częścią języka podniebienia ( z tyłu) tak jak na rezonansie było pokazane... , ale mam pytanie gdzie wam przebiega powietrze przy podciągu ja jak chcę go zrobić w ten sposób to nagle dzwięk się urywa, a jeśli zostawiam sobie przestrzeń ( jak robię podciąg ) to obniża się ale nawet nie o 1/2 tonu
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-01, 19:42    Odp: [Technika] Podciągi

Gdy wciagasz powietrze, uloz usta tak jak bys chcial powiedziec "I' ( wtedy wyjdzie czysty dzwiek ), nastepnie uloz usta tak jak bys chcial powiedziec "U" ( podciag ). Mozesz tez probowac uzyskac podciag powtarzajac w myslach" ja ja ja ja ja ".
Zaczynaj na kanale 4 - na tym kanle najłatwiej uzyskac podciag.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Robert147 

Wiek: 27
Posty: 13
Skąd: Żory
Wysłany: 2010-06-01, 20:22    Odp: [Technika] Podciągi

Żle mnie zrozumiałeś, chciałem powiedzieć że robię podciąg ( słaby bo słaby ) ale inaczej i czy kwestia tej słabości wynika z tego że nie zatykam "otworu gębowego" ( czy coś tam )
czy z tego że poprostu np. źle wciągam powietrze, źle układam język. A język ukławam w ten sposób cofam go do tyłu pod kątem ale nie zatykam "otworu gębowego" w całości.
I tyle może ktoś mi napisze jak on / ona układa język...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-01, 20:34    Odp: [Technika] Podciągi

Jesli chcemy na kanale 3 uzyskaz podciag np. o jeden i pol- tonu nalezy bardziej cofnąc jezyk niz jak bys chciał obnizyc o pol.

Probuj na kanale 3 wydobywacrózne dzwieki na podciagu. Raz robiac go "mocniej"- maksymalnie cofajc jezyk. Raz delikatnie. Powinno wyjsc...



http://harmopoint.com/index.php/harmonica-virtuel na tej stronie bedziesz mogl porownac prawidlowy podciag, do swojego.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Robert147 

Wiek: 27
Posty: 13
Skąd: Żory
Wysłany: 2010-06-01, 20:40    Odp: [Technika] Podciągi

Włąśnie nieraz się zdarza że cofam język na max przy takim ustawieniu...
Ok, ja lece było by miło jagby ktoś mniejwięcej wyjaśnił w czym problem (jeśli wie, albo podejrzewa)

Cześć
Wejde rano.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
panq 


Wiek: 40
Posty: 15
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-06-01, 21:08    Odp: [Technika] Podciągi

Robert, obejrzyj to:
http://www.youtube.com/watch?v=cdfBWiTNiBE

Jak to Ci nie pomoże, to już nie wiem. Z tym się nikt nie rodzi. Próby i błędy. Jak z chodzeniem. Najpierw raczkujesz, bieganie zostawiasz na koniec.

Powodzenia!
_________________
Kto chce - szuka sposobu.
Kto nie chce - szuka powodu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-06-01, 21:19    Odp: [Technika] Podciągi

Gość fajnie to tłumaczy. Pewnie za pół roku to usunie bo będzie mu wstyd jak grał na początku ale tłumaczy fajnie. Próbuj tak jak mówi. Ale jeszcze popróbuj z kontrolowanym domykaniem tego w gardle co kontroluje czy oddychasz nosem czy ustami.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
sebach 

Wiek: 34
Posty: 154
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Krakow
Wysłany: 2010-06-01, 22:37    Odp: [Technika] Podciągi

ja jestem raczkującym niemowlakiem na harmonijce, ale zauważyłem taką zależność, że, szczególnie przy niskich kanałach, jesli robie wdech i nie robie go też z nosem to dzwięk odrazu sie obniża. Nie wiem czy to dobrze i czy ktoś rozumie, mam harmoszke w tonacji G, i na 1,2,3 kanale jesli wdycham powietrze to podciąg robi się prawie sam, musze zmniejszać ciśnienie oddychając tez lekko nosem aby ten pociąg sie nie zrobił ( oczywiscie one brzmią obrzydliwie, ale to początek .. )

zaraz popróbuje z metodą kolesia w czapeczce.

a tak, może troche offtop, ale wytłumaczcie jak sie robi coś takiego jak tyler tutaj
http://www.youtube.com/watch?v=Uv9JmCjao-w - dokładniej chodzi o to od 21 do 24 sekundy. Najpierw jest taki podjazd do góry, a potem takie .. tremolo. Tremolo to dmuchanie naprzemian w sąsiednie kanaliki, a ten podjazd to overblow, czy 'wyjście' z podciągu na normalny wdech ? :roll:

Dziękuje za ewentualne odpowiedzi
Pozdrawiam


PS.
[quote="Gladias"]XD Jak bym moia kuzynke syszal, on tez ma okolo 20:P Zachowuje sie podobnie do Ciebie - ma wiele zalet, jedak ma tez wady. Jedna z nich jest to, ze uwielbia sie wywyzszac ponad mlodszych w sposob - "jaka ja hej do przodu jestem". Czasmi rowniez stroi takie rady - typu oddychaj i jedz, ucz sie. [/quote]

Masz racje tutaj, jak człowiek ma 20 lat to często wydaje mu sie, że jest wszystkowiedzący i dorosły, a tak na prawdę dalej się gówno wie o życiu. Bez urazy oczywiscie, sam mam 20 lat ale nie traktuje 15 latków jak dzieci, bo mają niewiele większe pstro w głowie ode mnie.
Pozdrawiam raz jeszcze;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Robert147 

Wiek: 27
Posty: 13
Skąd: Żory
Wysłany: 2010-06-02, 05:50    Odp: [Technika] Podciągi

Chyba nie robię tego źle, jeśli chodzi o to co ten "pan" tłumaczy. Ale, chciałbym się zapytać odnośnie tego:

[URL=http://coast2coastmusic.c.../greenmri.shtml ]Rezonans Magnetyczny - Podciąg[/URL] :harp:

Czy wy też dotykacie podniebienia, bo ja nie, tak jak pisałem wcześniej nieumiem w ten sposób.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
sebach 

Wiek: 34
Posty: 154
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Krakow
Wysłany: 2010-06-02, 09:52    Odp: [Technika] Podciągi

o jaki rezonans chodzi bo ten link nieprawidłowy co dałeś ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-06-02, 12:02    Odp: [Technika] Podciągi

[img]http://c2cmusic.com/images/greenmri.gif[/img]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-06-02, 18:47    Odp: [Technika] Podciągi

sebach - normalne, że podciąg na niższych robi się sam na początku. Może będzie Ci dzięki temu łatwiej zapanować nad tym i nauczyć się jak wyczujesz jaki masz układ w gardle.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
sebach 

Wiek: 34
Posty: 154
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Krakow
Wysłany: 2010-06-03, 11:46    Odp: [Technika] Podciągi

wzialem sie ostro za nauke, sprawdzam sobie dzwięki o ile sie obniżają na stroiku, zastanawialem sie dlaczego jak robie podciąg to dzwięk schodzi coraz niżej aż pojawia się taki pisk.

a jak sie robi dokładnie podciagi na wydechu ? ja dmucham i bardzo powoli przesuwam język w gębie i w pewnym momencie zaskakuje na niższy dzwięk, ale to chyba zle bo potem jęzor sie przyda do innych technik, nie chce nabierać złych nawyków

Oprocz tego, czasem jak dmucham w 4 kanał, to pojawiaja sie takie szmerki, jakby ten stroik o coś tam trzepotał i to znika. A jak to nagrałem mikrofonem to na nagraniu tego nie slychać, dziwne ... :roll:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Robert147 

Wiek: 27
Posty: 13
Skąd: Żory
Wysłany: 2010-06-03, 12:33    Odp: [Technika] Podciągi

Podciąg wydychając powietrze robi się odwrotnie do podciągu w którym zasysamy powierze. Podciąg wydechem robimy od 7 do 10 kanału, język wypychając do przodo / do góry chyba można LEKKO dotknąć podniebienia ( jeśli źle mówie to poprawcie mnie ). Jeżeli ktoś umie podciąg na zassani to z tym sobie też poradzi, ten jest łatwieszy.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-03, 13:38    Odp: [Technika] Podciągi

[b]Robert147[/b], aaaa no to teraz wszystko jest jasne:P

[b]sebach[/b], masz dobre nawyki poniewaz tak robi sie podciag na kanalach 7-10.


Wczoraj tak sobie gralem i zastanawialem sie nad podciagiem na kanale 7. Ruszalem jezykiem. poszukiwalem jakiegos ciekawego brzmieni. W pewnym momencie dzwiek sie pieknie obnizyl. Lecz nie uzylem do tego techniki z "wysuwaniem jezyka"...

Dotykalem jezykiem zebow, nastepnie lekko wznosilem go do gry, ( zeby, dziasla, podniebienie ... ) nagle dzwiek pieknie, obnizyl swoje brzmienie ( harmonijka blues harp C kanal 7 zadecie ).

Sprobujcie...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
sebach 

Wiek: 34
Posty: 154
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Krakow
Wysłany: 2010-06-03, 14:33    Odp: [Technika] Podciągi

genialne to jest , jak sie robie podciag to tak zajebiscie czuć w różnych miejscach ciała że te dzwięki sie rezonują ;]


.... gratuluje sobie doznań ;]


miedzy wdechem a wydechem na 7 kanale też jest poł tonu wiec nie ma jako takiego podciągu tylko BN ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Robert147 

Wiek: 27
Posty: 13
Skąd: Żory
Wysłany: 2010-06-03, 14:59    Odp: [Technika] Podciągi

Gladias, myślę że mówimy o tym samym, ja jednak zrobiłem poważny błąd w opisie bo nie powiedziałem gdzie wysuwamy ten język, a mianowicie do góry bardzo blisko zębów. A ty jak wynika z opisu masz go trochę bardziej z dołu, prubowałem i efekt jest taki sam.

Ja zawsze myślałem że to podciąg, a z twojej wypowiedzi nasuwa się myśl że to tylko dodatek, inny sposób otrzymanoa efektu podciągu. Więc pytam się czy to podciąg?

Sory za błędy ale pisze z telefonu dotykowego i najwyraźniej będe tak pisał jakiś czas.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu