Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
JayJay 


Posty: 25
Skąd: Mroczne Miasteczko
Wysłany: 2010-05-24, 20:05    Czego dalej się uczyć?

Siemacie.
Mam takie pytanie... Jestem początkujący, harmonijkę mam od bardzo nie dawna. Byłem przeziębiony, miałem chore gardło i kaszel, więc nie mogłem przystąpić do nauki, uczę się kilka dni. Nauczyłem się trzymać harmoszkę, w podstawowym stopniu taby, nauczyłem się grać whisky.
Mam parę pytań:
Gdy gram, z mojego gardła wydobywa się dźwięk ze strun głosowych, w rytm granej melodii. Czym może to być spowodowane? Być może dmucham złą techniką? przeczytałem "obejmujemy tylko jeden kanał (jak przy gwizdaniu) językiem nie dotykając harmonijki.", ja łapię jeden kanał, lecz nie układam ust jak przy gwizdaniu, spróbowałem zrobić takiego "dziubka" usta do przodu i taki rulonik, ale boli przez to szczęka.. Można grać po prostu trzymając luźno usta nie wypychając ich do przodu? Może za mocno lub za lekko dmucham? Lub może to być spowodowane z tym, że został mi jeszcze lekki kaszel? (jeszcze trochę wydzieliny chyba w płucach jest, muszę coś na to kupić)... Czy też może popalaniem fajek? (1 - 2 dziennie, ale muszę z tym skończyć, choć będzie ciężko).

Czego dalej mam się uczyć? Trzymanie w miarę opanowanie, czyste wydobywanie dźwięków jeszcze dopracuję, ale co dalej? Tych trudniejszych rzeczy będzie ciężko nauczyć się samemu, są jakieś kursy, szkółki czy coś gry na harmonijce? (na terenie Szczecina).

z góry jestem wdzięczny za odpowiedzi.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-05-24, 20:33    Odp: Czego dalej się uczyć?

Przeszukaj temat dotyczący układu ust, tam zrobiłem zdjęcia jak powinno to wyglądać. Wargi ułożone luźno, mięsiste, obejmujące jak najwięcej instrumentu. Harmonijka powinna być głęboko w ustach. Nie rób małych ruloników/dziubków, bo to osłabia brzmienie i powoduje dolegliwości, o których wspomniałeś. Przy harmonijkowaniu najlepiej spisują się "tłuste, murzyńskie wargi". Tak spróbuj obejmować pojedynczy kanał. Grając zaś nie dmuchaj/zasysaj powietrze, tylko naturalnie oddychaj z przepony. To powinno pomóc na odgłosy gardłowe :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
thorus 

Posty: 25
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2010-05-24, 21:40    Odp: Czego dalej się uczyć?

Heh... Ja Ci powiem zebys sie tak nie przejmowal bardzo ani kaszlem ani tymi fajkami :keep:
Popatrz na westerny - kałboje walili whisky, palili faje, rzuli nawet tytoń i raczej wydaje mi się że nikomu z nich nie przyszło do głowy że gra na harmonijce im nie idzie bo palą albo są przeziebieni. Wesoło mi się czytało ten Twój post. ;) Fajki przeszkadzają tylko jak się jednocześnie pali i gra - to mogę potwierdzić :D Będzie dobrze ;) pozdro!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-05-24, 21:55    Odp: Czego dalej się uczyć?

Choć grałbyś lepiej jakbyś nie palił i jestem absolutnie pewien tego zdania. A kałboje jednak nie zostawali wybitnymi i znanymi muzykami, raczej nieliczni.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
JayJay 


Posty: 25
Skąd: Mroczne Miasteczko
Wysłany: 2010-05-25, 17:57    Odp: Czego dalej się uczyć?

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi.
A gdzie mogę znaleźć te zdjęcia odnośnie układu ust?

A co do palenia, to tyle, że mam słabą kondycję i słabą wydajność płuc. To drugie faktycznie trochę przeszkadza w graniu, muszę więc przestać palić lub ograniczyć do 1 fajki na kilka dni

I czy jakbym nauczył się oddychać przeponowo czy dałoby to jakieś korzyści w grze?
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba1808 

Wiek: 31
Posty: 18
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-05-25, 19:14    Odp: Czego dalej się uczyć?

Oczywiście. Oddychanie przeponowe to moim zdaniem podstawa jeśli chodzi o grę na harmonijce. Nie jest to trudne, choć na początku może sprawiać nieco trudności, ale warto.
_________________
She don't do nothin' but kiss and hug me
My babe, true little baby, my babe.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
JayJay 


Posty: 25
Skąd: Mroczne Miasteczko
Wysłany: 2010-05-25, 20:00    Odp: Czego dalej się uczyć?

A orientuje się ktoś czy istnieją jakieś kursy czy szkółki gry na harmonijce na terenie Szczecina? Nigdzie w internecie nie znalazłem, a bardzo bym chciał coś takiego skończyć...
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-05-25, 22:02    Odp: Czego dalej się uczyć?

Pod koniec tego tematu są moje zdjęcia gdzie prezentuję całkiem dobry układ ust:

http://forum.harmoszka.co...ght=uk%B3ad+ust

Co do szkółek, to w Polsce raczej nie ma takich stałych placówek, choć zdarzają się warsztaty mniej, lub bardziej cyklicznie. Sprawdź stronę Bartka Łęczyckiego, tam o nich napisano: www.harmonijka.mud.pl
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
JayJay
JayJay 


Posty: 25
Skąd: Mroczne Miasteczko
Wysłany: 2010-05-26, 17:57    Odp: Czego dalej się uczyć?

Dzięki wielkie! :pada:

Póki co jeszcze mi za bardzo nie wychodzi, ale będę ćwiczył. Może od razu zlikwiduje to problem pogłosu z gardła. Ogromne dzięki Maciek.

Sprawdziłem na tej stronce co mi podałeś. W tym roku będzie w Zamku Kliczków we Wrocławiu. Za 700zł 8dni warsztatów, nocleg i ubezpieczenie. Dla mnie bomba, tylko ciekawy jestem czy jak nie mam 18 lat tylko 15 to czy mógłbym sam jechać. Pomyślę nad tym. A myślisz, że po ukończeniu takiego warsztatu dostaje się jakiś papier na to, że się go skończyło?

EDIT: nigdy nie nauczę się tego układu ust. Próbuję, ale nic mi nie wychodzi, nie mogę uzyskać czystego brzmienia. Jestem do niczego i nic nie umie.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-05-26, 19:03    Odp: Czego dalej się uczyć?

[quote="JayJay"]nigdy nie nauczę się tego układu ust. Próbuję, ale nic mi nie wychodzi, nie mogę uzyskać czystego brzmienia. Jestem do niczego i nic nie umie.[/quote]
Ej nie mozna się załamywać (wiem że to łatwo napisać a trudniej zrobić) ale napewno się nauczysz nie trać wiary w siebie ! Najwyżej troche sobie odpocznij :)
życze udanych ćwiczeń :)
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-05-26, 21:48    Odp: Czego dalej się uczyć?

[b]JayJay[/b], w tych warsztatach może wziąć udział każdy niezależnie od wieku. Po prostu nie mając ukończonych 18 lat potrzebujesz pisemnej zgody rodziców/opiekunów. Podejrzewam, że papierka się nie dostaje, ale umiejętności owszem. Samemu zapisałem się na tegoroczne warsztaty, mam nadzieję, że poprawię dzięki temu swoje umiejętności.

Nie załamuj się, że taki układ nie wychodzi. Na początku jest nim trudniej złapać pojedynczy dźwięk, ale jak już się przyzwyczaisz, to efekty będzie słychać od razu. Ćwicz, ćwicz, a w końcu się uda :) . Mi uzyskanie czystych dźwięków zajęło kilka tygodni, nie jest to wcale łatwe, ale bez tego nie ma jak pójść dalej.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
JayJay 


Posty: 25
Skąd: Mroczne Miasteczko
Wysłany: 2010-05-27, 16:25    Odp: Czego dalej się uczyć?

Dzięki. Samo złapane tak ustami nie sprawia problemu, jednak przy zmianie kanałów te wargi się rozszerzają i nici z prawidłowego układu ust... Poza tym łapiąc tak harmonijkę obejmuję 2 kanały na raz jak nie więcej i brzmienie jest dziwne przez to.

Ja też planuję się zapisać na te warsztaty i chyba wstrzymam się z nauką gry do nich, bo mi w ogóle nie idzie. To jest dla mnie kosmos grać z tak ułożonymi ustami i brzmienie jest do dupy. nie możliwe do nauczenia się. Myślałem, że harmonijka to prosty instrument, a jest chyba najtrudniejszy, 10000razy trudniejszy niż gitara...

Mam zdjęcie jak układam te usta: http://www.fotosik.pl/pok...c3d0456ba7.html
Robione w trudnych warunkach, ponieważ osoba robiąca zdjęcie tak brechtała się z tego jak wyglądam trzymając tak harmonijkę, że sam nie mogłem ze śmiechu...

Czy na podstawie tego zdjęcia możesz udzielić jakiś wskazówek?

Staram się jak najmocniej ścisnąć usta, tak żeby objąć jeden kanał, lecz przy przejściu z kanału na kanał wargi i tak się "rozciągają" i łapie 2 kanały przez co brzmienie jest okropne

to zdjęcie wykonałem już sam, żeby nikt mnie nie rozpraszał http://www.fotosik.pl/pok...c40b460ac4.html tak najmocniej mogę ścisnąć wargi, i tak rzadko udaje się objąć tylko 1 kanał, a nie 2 i w dodatku odczuwam przy tym ból szczęki. Co ja mam robić?
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-05-27, 22:11    Odp: Czego dalej się uczyć?

Lepiej widać by było to z boku. Ja też na początku łapałem po 2 kanały, albo trafiałem pomiędzy. Staraj się tylną częścią warg ustawić taki otworek, żeby trafiać akurat w jeden kanał. Przy przechodzeniu na inny kanał usta się rozszczelniają, bo nie masz jeszcze wyrobionej pamięci motorycznej. Po dużej liczbie prawidłowych powtórzeń Twój układ nerwowy i mięśniowy będą bez problemu same odtwarzały to ustawienie, a Ty nie będziesz musiał nawet o tym myśleć. Powolutku sobie próbuj trafiać w jeden kanał i na bieżąco wprowadzaj poprawki.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
JayJay 


Posty: 25
Skąd: Mroczne Miasteczko
Wysłany: 2010-07-06, 15:53    Odp: Czego dalej się uczyć?

Już dałem sobie wtedy spokój. Ale kilka dni temu, wieczorem wypiłem sobie piwko, spojrzałem na harmonijkę i pomyślałem "Ku**a, po co ja wydałem 111zł? żeby leżała?", wziąłem ją do rąk, złapałem byle jak w usta, i się zdziwiłem - złapałem jeden kanał xD
nie wkładam jej tak głęboko jak Maciek pokazałeś na zdjęciu tylko trochę płycej i dolną wargą staram się regulować. I powoli wychodzi, potrenuje i będzie ok. :D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2010-07-07, 10:04    Odp: Czego dalej się uczyć?

JayJay, co do nauki gry to z bardzo fachowego źródła (niestety tylko kilka odcinków po polsku):

http://www.youtube.com/wa...feature=related
(pod koniec odcinka wyjaśnia jak wziąć wdech poprawnie na 2 ;) )

Ogólnie polecam lekcje Adama Gussow. Nie mam na nie siły ostatnio, ale są naprawdę kapitalne :)

Co do mojej mniej technicznej rady, usiądź sobie wygodnie w fotelu, ewentualnie sobie wstań, nie wiem jak Ci się wygodnie gra, zamknij oczy i graj. Jak uda Ci się uda rozluźnić i ponieść to czasami aż zaskoczysz się swoją improwizacją ;) Pozdrawiam obywatela Mrocznego Miasteczka oraz Harp graczy :)

KatuzaR
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
JayJay 


Posty: 25
Skąd: Mroczne Miasteczko
Wysłany: 2010-07-07, 15:06    Odp: Czego dalej się uczyć?

Dzięki Kolego, szerokości i przyczepności :D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu