Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
cabandeyro 
Mistrz Harmonijkowych Bitew


Wiek: 48
Posty: 67
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 2010-05-09, 21:11    Jaki potencjometr do Astatica JT-30

Witajcie
ponieważ całkiem niedawno zakupiłem od Harego Jt-30 z wkładką CM-126, chcę wyposażyć go w potencjometr.
Możecie doradzić jaki potencjometr z tej strony będzie najlepszy ?

http://www.cyfronika.com.pl/Iark2p2.htm
lub z tej

http://elkom-serwis.com.pl/144-potencjometry?p=2
_________________
Cabandeyro's zawsze robią co chcą...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-05-09, 23:41    Odp: Jaki potencjometr do Astatica JT-30

Do tych majków, jeśli nadal używasz tej wkładki to potencjometry o wartości 1M około :)
I nie kupuj taniego, za 2 zł, tylko dołóż te 2-4 zł i kup telpod :) Są świetne, nie ścierają się :)
Noi dobrze, żeby był typu B (lub po prostu lepiej czasem powiedzieć logarytmiczny ze względu na różne oznaczenia) no a długość osi to zależy gdzie i jak chcesz zamontować:) Za długą zawsze można skrócić:)

[ Dodano: 2010-05-10, 00:51 ]
na allegro są potki, tanie, dobre, często ze starych magazynów likwidacji :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-05-10, 19:48    Odp: Jaki potencjometr do Astatica JT-30

[quote="Harry"]powiedzieć logarytmiczny ze względu na różne oznaczenia[/quote]

Hmmm... Dziwne, gdyż kiedy rozglądałem się za potencjometrem do swojego mikrofonu sporo osób (w tym Greg Heumann z Blowsmeaway.com) polecało potencjometr liniowy (linear) zamiast logarytmicznego.

Zgodzę się natomiast bez żadnych wątpliwości, że do wkładki ceramicznej im wyższa wartość potencjometru, tym lepiej. 1MOhm będzie w porządku, a jeszcze lepiej, by było to nawet 5 Mega.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-05-11, 13:26    Odp: Jaki potencjometr do Astatica JT-30

Bo to akurat zależy od preferencji... generalnie potencjometr logarytmiczny jest zwykle stosowany do regulacji głośności.... ale harp to stworzenie nietypowe to może też być odwrotnie :D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
cabandeyro 
Mistrz Harmonijkowych Bitew


Wiek: 48
Posty: 67
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 2010-05-11, 13:54    Odp: Jaki potencjometr do Astatica JT-30

Czyli Panowie uściślając. Logarytmiczny czy liniowy? No i jakie będą widoczne skutki zamontowania 1MO czy 5MO- bo ja to zieleń miejska w tej sprawie jestem :)
_________________
Cabandeyro's zawsze robią co chcą...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-05-11, 16:37    Odp: Jaki potencjometr do Astatica JT-30

Hmm... a co robi ten potencjometr (czuję się trochę jak głupek zadając to pytanie, wszedłem na Wikipedię więc wiem mniej więcej jak to działa ale jaka jest zmiana dźwięku ścisza/zgłaśnia?)
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-05-11, 20:38    Odp: Jaki potencjometr do Astatica JT-30

regulacja głośności:)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-05-11, 22:21    Odp: Jaki potencjometr do Astatica JT-30

a jak się to montuje? (chcę zbudować swój własny mikrofon do harpa ale pewnie mi nie wyjdzie) dzięki [b]Harry[/b],
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-05-12, 12:14    Odp: Jaki potencjometr do Astatica JT-30

[quote="cabandeyro"]Czyli Panowie uściślając. Logarytmiczny czy liniowy? No i jakie będą widoczne skutki zamontowania 1MO czy 5MO- bo ja to zieleń miejska w tej sprawie jestem :) [/quote]

W przypadku mikrofonów ceramicznych i krystaicznych stosuje się potencjomatry o największych wartościach jakie ma się pod ręką. Wiąże się to chyba z tym, że ceramiki i krystale potrafią mieć ekstremalnie wysoki opór, nawet powyżej 5 Mega), więc i potencjometr musi być o sporej wartości.

Co do wyboru między liniowym a logarytmicznym. Ten drugi sprawi, że cała możliwość zmiany głośności będzie dostępna na ostatnicj 10% obrotu gałki, zaś przy potencjometrze liniowym regulacja będzie rownomiernie rozłożona na cały obrót. Kiedyś samemu chciałem zmontować coś podobnego, więc zrobiłem mały research na zagranicznych forach i tam, także profesjonalni monteży mikrofonów, doradzali potencjometry linearne.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
cabandeyro 
Mistrz Harmonijkowych Bitew


Wiek: 48
Posty: 67
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 2010-05-12, 17:54    Odp: Jaki potencjometr do Astatica JT-30

Dzięki za informację teraz już wiem jaki potencjometr spełni moje wymagania :)
_________________
Cabandeyro's zawsze robią co chcą...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-05-12, 19:28    Odp: Jaki potencjometr do Astatica JT-30

O, dziwna sprawa, tak jak mówiłem - harmonijka to dziwne stworzenie, wymaga widocznie dziwnych rozwiązań :)
Bo znowu, o ile mi wiadomo, w układach audio wykorzystuje się logarytmiczne bo właśnie liniowe powodują efekt jaki napisał Maciek, tylko jakby... odwrotnie :D że na początku rośnie ogromnie a potem znikomo.
No ale - nie zmienia to faktu, że Maciek wiedzę ma o wiele większą, więc polegałbym na jego radach :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-05-12, 21:20    Odp: Jaki potencjometr do Astatica JT-30

[quote="Harry"]No ale - nie zmienia to faktu, że Maciek wiedzę ma o wiele większą, więc polegałbym na jego radach [/quote]

Tu nie ma co przesadzać. Po prostu samemu szukałem czegoś takiego i chciałem kupić liniowy, ale w końcu pomysł całkowicie upadł :) . Takie info znalazłem w całkiem porządnych źródłach, takie też umieszczam na Forum.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
cabandeyro 
Mistrz Harmonijkowych Bitew


Wiek: 48
Posty: 67
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 2010-05-12, 21:30    Odp: Jaki potencjometr do Astatica JT-30

dla bezpieczeństwa zamówiłem logarytmiczny i liniowy sprawdzę w boju jeden i drugi :)

[ Dodano: 2010-05-12, 20:33 ]
odbiegając od tematu czy mam wrażenie że jest zrypany czas na naszym forum ? teraz jak piszę tę wiadomość to u mnie jest godz 22:33 a napisze że wysłałem wiadomość o 20: 33 może przydało by się to zmienić :)
_________________
Cabandeyro's zawsze robią co chcą...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-05-12, 21:47    Odp: Jaki potencjometr do Astatica JT-30

jest w porządku - ja widzę dobrą godzinę :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-05-12, 22:04    Odp: Jaki potencjometr do Astatica JT-30

[quote="cabandeyro"]odbiegając od tematu czy mam wrażenie że jest zrypany czas na naszym forum ? teraz jak piszę tę wiadomość to u mnie jest godz 22:33 a napisze że wysłałem wiadomość o 20: 33 może przydało by się to zmienić :) [/quote]
To ustawiasz sam w profilu ;)
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
cabandeyro 
Mistrz Harmonijkowych Bitew


Wiek: 48
Posty: 67
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 2010-05-12, 22:32    Odp: Jaki potencjometr do Astatica JT-30

Młynek a w jakim dokładnie miejscu bo coś nie widzę gdzie to :)
_________________
Cabandeyro's zawsze robią co chcą...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-05-12, 22:56    Odp: Jaki potencjometr do Astatica JT-30

Strefa czasowa pewnie :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-05-13, 07:41    Odp: Jaki potencjometr do Astatica JT-30

Ale faktycznie, w profilu nie ma strefy czasowej... pomyliłem z innym forum.

Napisz do admina
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-06-01, 17:13    Odp: Jaki potencjometr do Astatica JT-30

pozwólcie że wznowię temat
Czy taki potencjometr nadawałby się do mikrofonowej samoróbki (wkładka w 66)
http://allegro.pl/item105..._a_liniowy.html
a i może ktoś powiedzieć jak go zamątować są tam trzy wejścia a w wkładce dwa :o
z góry dzięki
:D
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2010-06-01, 19:37    Odp: Jaki potencjometr do Astatica JT-30

Podłącz w.g. schematu ideowego, który naprędce Ci narysowałem.
Jeżeli nie masz obudowy metalowej to łączysz ekran z jednym z przewodów wspólnie do jednego punktu lutowniczego ( może być w jack-u ).
Dobrze by było jednak obudowę z plastyku wyekranować od wewnątrz folią metaliczną i podłączyć ekran kabla po przez przylutowanie ( tzw. połączenie galwaniczne).
Wystrzegaj się zostawiania w w środku mic-a zbyt dużych zapasów przewodu, bo kabel działa to jak antenka.
p.s.
Potencjometr wygląda na rysunku na przyzwoity, aczkolwiek w "Superluxach D112" obudowa potencjometru jest z plastyku - jak to w chińskich wyrobach.
Strzałką zaznaczony suwak - najczęściej jest to środkowy PIN potencjometru.

Konstruktywnej pracy... :)

[ Dodano: 2010-06-01, 21:50 ]
Maciekdraheim napisał/a:
Co do wyboru między liniowym a logarytmicznym. Ten drugi sprawi, że cała możliwość zmiany głośności będzie dostępna na ostatnicj 10% obrotu gałki, zaś przy potencjometrze liniowym regulacja będzie równomiernie rozłożona na cały obrót.


Nie do końca bym się zgodził z tym, że na ostatnich 10 % zmienia się zasadniczo wartość potencjometru logarytmicznego.
Zmiana następuje trochę łagodniej. Co do "liniówki" to zgadzam się bo to przerabiałem i basta!

Czytając Wasze wypowiedzi n.temat sposobu regulacji i wyboru elementów - widzę, że brakuje Wam tej przysłowiowej kropki nad "i".

Jak wiadomo prawie wszystkie zbadane własności fizyczne znalazły odbicie w opisywaniu matematycznym m. innymi własności elektrycznych.
I to właśnie nazwy funkcji matematycznych dały początek nazwom m.innymi tych sposobów regulacji potencjometrów.
Mamy więc trzy typy potencjometrów bez względu czy to są ” montażowki ” tzw. PR-ki czy też potencjometry do chassis ( czytaj. szasi ) : A, B, C. < Liniowe, Logarytmiczne i Wykładnicze>.
Z matmy, którą przerabiałem 36 lat temu, deczko jeszcze pamiętam, że funkcje wykładnicza i logarytmiczna są wzajemnie odwrotne.
Tak więc widząc rysunek funkcji (zdjęcia poniżej) - możemy sobie wyobrazić sposób regulacji w MIC-ach.

Pozdrawiam i życzę sukcesów w konstruowaniu MIC-ów. :)

Uwaga!Niektórzy producenci, zwłaszcza ze strefy Wschodniej (np ALPS, firmy chińskie, koreańskie i japońskie) mają oznaczenia dokładnie odwrotne niż producenci europejscy. U nich litera "A" oznacza potencjometr logarytmiczny, a litera "B" potencjometr liniowy!!!
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
michu
  
Odpowiedz do tematu