Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Pietras311

Posty: 4
Wysłany: 2009-03-26, 19:57    Jaka tonacja?

Witam.
Chciałbym zapytać się, jaką tonację harmonijki najlepiej wybrać do gry blues'a.
Jestem zupełnie zielony w temacie, więc proszę o wyrozumiałość.
Z góry wielkie dzięki za pomoc.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-03-26, 21:35    Odp: Jaka tonacja?

Ja bym wziął w tonacji C bo ta chyba jest najbardziej bluesowa, chociaż zaznaczam że nie jestem pewien jak coś to prosze mnie poprawić :D
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pietras311

Posty: 4
Wysłany: 2009-03-26, 21:55    Odp: Jaka tonacja?

Dzięki wielkie.
Może ktoś jeszcze się wypowiedzieć?
Byłbym wdzięczny, to dla mnie ważna sprawa.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
jerriko 


Wiek: 41
Posty: 90
Skąd: Otwock
Wysłany: 2009-03-26, 22:38    Odp: Jaka tonacja?

Na początek tak jak powiedział michu. Tonacja C jest najbardziej podstawową tonacją. Potem jak się trochę oswoisz możesz dokupić A i D. Chyba był już taki temat?
_________________
Robota nie bar, ale musisz chodzić codziennie...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-03-26, 23:11    Odp: Jaka tonacja?

Tematow bylo wiele. Ale lecimy, jak Panowie wczesniej napisali, C jest najbardziej polecana do nauki. Uniwersalna, do tego na nia jest najwiecej (jak nie wszystkie) szkolek. Potem warto zaopatrzyc sie w A i D, najczestsze chyba w bluesie. I na dopelnienie G, F i Bb. Z tym juz zagrasz niemal wszystko.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-03-26, 23:11    Odp: Jaka tonacja?

W bluesie stosuje się głównie tonacje A i C, ale na początek doradziłbym Ci C - nie jest ani niska, ani wysoka, więc będzie Ci łatwiej na niej grać na początku ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pietras311

Posty: 4
Wysłany: 2009-03-27, 15:50    Odp: Jaka tonacja?

Ok.
Wielkie dzięki.
W takim razie kupie sobie na początek Special'a 20 w C. ;P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-03-27, 17:39    Odp: Jaka tonacja?

tak samo zaczynałem i mam tę harmonijke nawet teraz przy sobie :D
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Solid 

Wiek: 33
Posty: 15
Wysłany: 2009-07-26, 00:31    Odp: Jaka tonacja?

Witam , stoję przed dylematem jestem na poziomie średnio zaawansowanym i chciałbym kupić swoją drugą harmonijkę, zaczynałem naukę od hohnera big river harp w tonacji A stwierdziłem ze chciałbym coś o wyższym stroju, może D ? jak myślicie ?. I jeszcze jaka harmonijke ? myślałem o suzuki harpmaster ale ona ma strój bardziej do melodii a mi potrzebne coś po środku bo moja gra opiera się w 70% na graniu pojedynczym dźwiękiem...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
robal 


Wiek: 30
Posty: 77
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Kielce
Wysłany: 2009-07-26, 13:20    Odp: Jaka tonacja?

Jeśli nie masz żadnej w C, to kup w C. Jeśli chciałbyś pójść na warsztaty, to tam korzysta się głównie (wyłącznie?) z takiej.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-07-26, 20:14    Odp: Jaka tonacja?

Strzel sobie C lub D, a co do modelu, to ja Special 20 polecam :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-07-26, 20:48    Odp: Jaka tonacja?

Indiana Phoenix mówił, żeby zaczynać od D, na początek najlepiej kupować C, do nauki ale do bluesa.. może faktycznie D częściej Ci się przyda. Z resztą, może się powtarzam, jeśli chcesz na powaznie wpłynąć na wielkiego przestwór oceanu grania na harmonijce to i tak z czasem będziesz mieć też i inne tonacje, więc już jeden kit od czego zaczniesz. C i D są optymalne technicznie.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Solid 

Wiek: 33
Posty: 15
Wysłany: 2009-07-26, 21:01    Odp: Jaka tonacja?

a jaki strój ma s20 ?, :P i takie pytanie... jaki ma moja big riverka ? :P bo sam nie wiem
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-07-26, 21:03    Odp: Jaka tonacja?

Special 20 ma strój kompromisowy, tonację masz wygrawerowaną z prawej strony na górnej pokrywie, albo naklejoną na pudełku. Big Riverka też jest strojona kompromisowo, ale nieco inaczej :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Solid 

Wiek: 33
Posty: 15
Wysłany: 2009-07-27, 20:47    Odp: Jaka tonacja?

tzn jak inaczej ? :|
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-07-27, 20:55    Odp: Jaka tonacja?

Inne odchylenia od wzorcowego układu równomiernego. Na www.gaszewski.pl powinny być tabele strojenia.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Deamiens 

Wiek: 35
Posty: 52
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-04-11, 17:29    Odp: Jaka tonacja?

Ja się podepnę ze swoją sprawą... Jak na razie pasożytowałem sobie, ale trzeba było w końcu założyć konto, wiec kłaniam się w pas witając.

Od dłuższego czasu jestem średnio szczęśliwym posiadaczem Suzuki Folk Master C (za ciekna jak dla mnie, niewygodnie mi się ją trzyma, poza tym... ogólne wrażenia). Od kilkudziesięciu (no, może trochę lepiej) godzin gry na Hohner Blues Harp G jestem trochę bardziej szczęśliwy, zwłaszcza że kanały 1-3 nie mają już oporów do współpracy i lepiej leży z racji wielkości. Jedyne co to podrażnia wargi, ale to szczegół. I teraz pytanie... Chciałbym jeszcze niżej :D Zanim kupiłem Blues Harpa myślałem o Bushman Delta Frost G. Ale właśnie kusi mnie gra niżej. Uczyć się obniżania dźwięków (bo przyznam się, iż z techniką u mnie kiepsko) czy może coś kupić? I co? Byłbym wdzięczny za sugestie :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
piracik 


Wiek: 32
Posty: 158
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Otwock
Wysłany: 2010-04-11, 18:03    Odp: Jaka tonacja?

[b]Deamiens[/b], nie gram długo, ale też gram na C i ciągle mnie kusi żeby grać nisko. Więc kupiłem A, ale jakoś przyzwyczaiłem się do Golden melody w C i bawię się w podciągi i coraz łatwiej mi one wychodzą.
Zadziwiające jest to, że na harmonijce w C można zagrać tyle melodii nisko dzięki podciągom.
Ja na Twoim miejscu nie kupowałbym kolejnej harmonijki w G tylko jakąś inną tonację :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-04-11, 19:42    Odp: Jaka tonacja?

[b]Deamiens[/b], kupowanie w tym momencie czegoś niższego niż G (czyli różnych tonacji z przedrostkiem low-) nie jest najlepszym pomysłem, szczególnie jeżeli nie opanowałeś podciągów. Na baaardzo niskich harmonijkach jest to sztuka o wiele trudniejsza. Teraz, skoro masz przyzwoite G, ćwicz podciągi na nim, a także na przyzwoitych harpach w innych tonacjach. Te obniżone wynalazki przydadzą się na wyższym poziomie zaawansowania. Poza tym, grając z innymi kiepsko je słychać, bo niskie częstotliwości źle się przebijają. Z "buczącymi" harmonijkami warto się wstrzymać, lepiej zaopatrzyć się i ćwiczyć na sprzęcie bardziej standardowym.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Deamiens 

Wiek: 35
Posty: 52
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-04-12, 05:57    Odp: Jaka tonacja?

[b]#Maciekdraheim[/b], poniekąd się z Tobą zgadzam, co nie zmienia faktu że i tak kusi mnie jakieś low czy nawet low low do "solowego buczenia" gdzieś wśród kilku znajomych. W takich tonacjach widziałem Seydele, nawet dostępne od ręki u mnie w mieście po przyzwoitej cenie (tzn. nie wyższej niż online) i zastanawia mnie, jak się na tym gra. Słuchając testów, muszę przyznać ze dźwięk nawet mi się podoba, a że tonacje nie są jednak zbyt popularne to chciałem zapytać czy miał ktoś z tym styczność.

Choć raczej skorzystam z Twojej rady i zamiast przegryzać się przez kolejne rockowe klasyki wezmę się wreszcie za technikę :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-04-12, 18:55    Odp: Jaka tonacja?

Brzmi to pięknie a wrażenia z gry są bardzo pozytywne (kiedyś bawiłem się na lowD), ale na obecnym etapie podejrzewam, że nie mógłbyś jej ujarzmić. Harmonijki w bardzo niskich tonacjach wymagają dużej kontroli nad przepływem powietrza. Mnie samego kusi coś ekstremalnie niskiego, ale nie często będę miał okazję to wykorzystać.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Deamiens
Chabi ^^ 

Wiek: 31
Posty: 31
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-04-13, 22:37    Odp: Jaka tonacja?

Jaka tonacja? Taka jakiej brzmienie najbardziej Ci odpowiada.

Lepsze brzmienie > większa chęć do gry > częstsze ćwiczenia > szybsze postępy

^^
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Chainsaw 

Wiek: 114
Posty: 405
Otrzymał 10 punkt(ów)
Skąd: a Szczypior to wie
Wysłany: 2010-04-30, 19:08    Odp: Jaka tonacja?

kup sobie w F#
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-04-30, 19:26    Odp: Jaka tonacja?

[quote="Chainsaw"]kup sobie w F#[/quote]

Uargumentuj, dlaczego.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
michu
  
Odpowiedz do tematu