Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
dzon_rambo

Posty: 2
Wysłany: 2010-04-25, 14:55    Czym się różni harmonijka chromatyczna od diatonicznej?

Witam,
Mam pare pytań. Nigdy nie miałem do czynienia z harmonijkami, planuje zacząć nauke, ale zastanawiam sie od jakiej zacząć. Docelowo chcialbym nauczyc się grac na chromatycznej bo jest pare utworów które mi się podobają i są wykonane właśnie na niej, ale nie wiem czy to dobry pomysł zacząć od chromatycznej? (kiedyś grałem na skrzypcach, nuty znam)
1.Czym różnią się te harmonijki? Jakie są ich możliwości?
2.Czy jest coś co można grać na chromatycznej a nie można na diatonicznej? i na odwrót. (z tego co czytałem to na chromatycznej można zagrać każdy dźwięk a na diatonicznej trzeba kombinować?)
3.Jak bardzo różni się nauka na obu rodzajach harmonijek?
4.Czy potrafiąc grać na chromatycznej można bez problemów pograć na diatonicznej czy to 2 różne bajki?

Proszę o rady:)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
jouzel 


Wiek: 33
Posty: 16
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Opolskie
Wysłany: 2010-04-25, 15:36    Odp: Czym się różni harmonijka chromatyczna od diatonicznej?

Cześć
Na chromatycznej, dzięki specjalnemu przyciskowi który się przy niej znajduje (chyba nazywa się register) zagrasz wszystkie dźwięki, razem z półtonami bez "kombinowania" . Natomiast przy diatonicznej musisz bawić się w podciągi i overblowy żeby zagrać niektóre dźwięki. Za to na chromatycznej nie zagrasz akordów. Ogólnie jeśli chcesz grać bluesa to chyba lepszy diatonik.
Co do nauki, to nie mogę Ci nic doradzić, ponieważ nigdy nie grałem na chromatyku, ale jeśli chodzi o te forum to jest dużo więcej materiałów na temat nauki gry na harmonijce diatonicznej.
Przez te wszystkie podciągi i inne techniki po przejściu z chromatyki na diatonika nie zagrasz od tak, przynajmniej nie wszystkich dźwięków.

Masz tu jeszcze linka, poczytaj sobie ;)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Harmonijka_ustna

Pozdrawiam ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Silvers
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-04-25, 20:33    Odp: Czym się różni harmonijka chromatyczna od diatonicznej?

jouzel napisał/a:
Za to na chromatycznej nie zagrasz akordów.


Z tym zgodzić się nie mogę. Zagrasz akordy, ale część z nich będzie inna niż na diatoniku. O ile akordy "wydechowe" będą tożsame, o tyle na wdechu będziesz miał powtórzony na całej długości harmonijki taki akord, jak na kanałach (1-4), zarówno w diatoniku i chromatyku. Układ dźwięków jest taki sam w każdej oktawie, stąd akordy w danym rejestrze są podniesionym powtórzeniem poprzedniego. W Richterówkach akordy zmieniają się wraz z wyższym rejestrem.

Jeżeli znasz nuty i teorie, to gra na chromatyku nie powinna Ci sprawić większych problemów. Podstawy wg mnie można załapać łatwiej niż na diatoniku, choćby dlatego, że kanały są większe, a powtarzalny układ dźwięków sprawia, że melodie, które opanowałeś w jednej oktawie, możesz śmiało przenosić do innej, nie męcząc się z transponowaniem i szukaniem odpowiedników dźwięków. Jedynym problemem mogą być wentyle umieszczane w lepszych chromatykach, które potrafią furkotać, kiedy powietrze przepływa nieodpowiednio. I to prawidłowe oddychanie, to chyba najtrudniejsza technicznie (poza kordynacją: wdech-wydech/guzik wciśnięty-zwolniony) sprawa w chromatyku. No, jest jeszcze jedna rzecz :) . Grając oktawami, trzeba otworzyć bardzo szeroko usta, aby objąć nie 4 kanały, jak na diatonicznej, ale za to 5 szerszych kanałów chromatyka. Ale da się to zrobić :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
dzon_rambo

Posty: 2
Wysłany: 2010-04-27, 13:30    Odp: Czym się różni harmonijka chromatyczna od diatonicznej?

Dzięki za rady, niestety nie sprawdziłem cen chromatyków przed założeniem tematu:P Troche za drogie jak na pierwszy instrument z moim budżetem. Bylem w 3 sklepach w Warszawie to najtansza była za 230zł i to jakaś kieszonkowa. Na allegro tylko są chińskie Swany za ~60zł i Tomby za ~400zl.
Także zdecydowałem się jednak na diatoniczną, mimo że prawdopodobnie na chromatyku byłoby mi łatwiej zacząć. Kupiłem Speciala 20, ściągnąłem pare śpiewników z tabami i póki co probuje grać znane mi piosenki:)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu