Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
bodzio 

Posty: 17
Wysłany: 2010-04-24, 16:59    Tania Harmonijka

Witam.

Znalazłem ostatnio pewną chińską harmonijkę i zacząłem się zastanawiać, jak się na niej gra. Gram na gitarze, więc wziąłem Harmonijkę i zacząłem grać "Whisky" Dżemu. Bardzo mi się spodobało, ale moja Harmonijka jest 2x24 kanałowa. Postanowiłem sobie zakupić jakąs dobrą harmonijkę i tak przeglądam i nie mogę się zdecydować. Co polecacie mi, gitarzyście rockowemu? Zaznaczę że chcę wydać nie więcej niż 50 zł (no, może troszkę więcej), chciałbym grac na nim głownie blues, country i jakieś posenki rockowe które można na nim grać. Co polecacie? Może Hering Free Blues w tonacji C? A może jakiś Hohner?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-04-24, 21:07    Odp: Tania Harmonijka

Do 50zł, albo trochę więcej, kupisz wyżej wymienionego Heringa, albo Hohner Big River Harp, sprzedawany także taniej pod nazwą Hohner Alabama Blues (tutaj jedynie w tonacji C). Owszem, można kupić jakiegoś Blues Banda, czy Silver Stara, ale to są bardziej zabawki niż harmonijki.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
bodzio
bodzio 

Posty: 17
Wysłany: 2010-04-24, 21:23    Odp: Tania Harmonijka

No właśnie tak patrzyłem i są w cenach do 60 zł, a potem przerwa i od 80, ale to już dla mnie za drogo. To jednak który lepszy: Hering, czy Hohner? Po nie chce zaraz kupować następnego, chciałbym aby mi długo potrzymał i żebym mógł sobie na nim pograć :) (jestem w miarę profesjonalnym muzykiem i wiem, że lepiej dac trochę więcej, a żeby potrzymało, jednak ja tak bardziej do przygrania sobie gdzieś w podróży, lub dla przyjemności itp, potrzebuje, nie do profesjonalnego grania) Jeśli inni mają jeszcze jakieś propozycje to piszcie :]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
MilKam88 

Wiek: 36
Posty: 39
Otrzymał 9 punkt(ów)
Wysłany: 2010-04-24, 23:01    Odp: Tania Harmonijka

Jeżeli chcesz się pobawić to kup Blues Banda lub Silver Stara tak jak napisał Maciek. Z tym "potrzymaniem dłużej " to nie ma reguły nawet jeśli kupisz drogą harmonijkę a nigdy nie miałeś doczynienia z harmonijką diatoniczną to uwierz mi, że możesz ją zniszczyć i to bardzo szybko. Do 50 zł nie ma za dużego wyboru. Ja na twoim miejscu bym dozbierał i kupił na początek Suzuki Harpmastera bądź Honera Speciala 20 i oczywiście w tonacji C. To jest moje zdanie a co zrobisz to ju twoja sprawa :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 punkt(ów):
bodzio, Molsz
wicek 

Wiek: 29
Posty: 19
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Sieradz
Wysłany: 2010-04-25, 09:57    Odp: Tania Harmonijka

mozesz kupic free bluesa, na muzyczny.pl za 40 zl jest. podobno dobra jakosc w stosunku do ceny ale mozesz trafic trefny model. ale jak mowil MilKam88 nie ma reguly na zywotnosc harmonijki. moze potrzymac Ci 2 lata a moze miesiac.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
bodzio
bodzio 

Posty: 17
Wysłany: 2010-04-25, 10:25    Odp: Tania Harmonijka

Widzę wicek, że z moich okolic jesteś :) Tyle, że tam nie ma w tonacji C, a chyba będzie mi bardziej odpowiadać C niż A? Wicek, a nie wiesz czy w Sieradzu w nutce mają jakieś harmonijki, bo bo właśnie się tam wybieram w tygodniu?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
wicek 

Wiek: 29
Posty: 19
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Sieradz
Wysłany: 2010-04-25, 13:40    Odp: Tania Harmonijka

niestety nie wiem. na wakacje możemy się umówić na granie jakieś
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-04-25, 16:27    Odp: Tania Harmonijka

Bodzio, pamiętaj, że bluesa i częściowo country gra się głównie w tzw. drugiej pozycji (jest o tym na forum sporo, a jako muzyk w mig załapiesz o co chodzi). Czyli na harpie w C grasz do podkładu w G, natomiast na harpie w A, grasz do podkładu w E. Nie wiem, czy jako gitarzyście, nie będzie ci lepiej grać właśnie w E, niż w G. Ale, oczywiście, sam zdecydujesz.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 punkt(ów):
bodzio, kubajedra97
bodzio 

Posty: 17
Wysłany: 2010-04-25, 18:32    Odp: Tania Harmonijka

Hm... teraz to ma niezły mętlik w głowie... Pisząc "lepiej", co masz na myśli? Bo zrezygnowałem z perkusji, więc mam sporo kasy na harmonijkę, więc kupię sobie jakąś lepszą, tylko w jakiej tonacji?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-04-25, 19:13    Odp: Tania Harmonijka

W tonacji C najlepiej na początek. A jaką na początek to już jest na forum napisane ;) Pozdrawiam.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-04-25, 21:41    Odp: Tania Harmonijka

Minigunmem, byłbym ostrożny z tym "najlepiej". C jest najbardziej uniwersalna dla początkującego, bo pośrodku, jeśli chodzi o wysokość (dla Bodzia wyjaśnienie: w standardzie najniższa jest G, najwyższa F), poza tym to obowiązująca tonacja na warsztatach i w różnych lekcjach w necie też najczęściej się używa. Ale Bodzio jest gitarzystą, a gitarzyści najchętniej grają w E lub A (ze względu na użycie pustych strun) - i to są najczęściej spotykane tonacje w standardach. A podejrzewam też, że jako muzyk nie będzie miał problemu z przetransponowaniem skali to raz, a dwa, więcej będzie grał ze słuchu, niż korzystał z lekcji w necie.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
bodzio
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-04-25, 21:48    Odp: Tania Harmonijka

[quote="Młynek"]dla Bodzia wyjaśnienie: w standardzie najniższa jest G, najwyższa F[/quote]

Jeszcze gwoli ścisłości - F# jest pół tonu wyższa od F (pół tonu niższa od G jest odpowiednio LowF#). Ale na tym etapie ta tonacja raczej nie będzie Ci potrzebna ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
bodzio 

Posty: 17
Wysłany: 2010-04-26, 14:10    Odp: Tania Harmonijka

Po dokładnym obejrzeniu rozkładu dźwięków ( http://harp.muse.pl/index.html?podst.html ) Postanowiłem (chyba) zacząć od C. Jutro wybieram się do sklepu i zobaczymy co będzie. Prawdopodobnie kupię Heringa Free Blues (jeśli będzie w tonacji C, a jeśli nie, to być może kupię w A, albo jakąś całkiem inną) Propozycje cały czas możecie nasyłać, chociaż już chyba nie ma więcej harmonijek.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-04-26, 20:48    Odp: Tania Harmonijka

Cóż, najlepiej - najczęściej się poleca. Do wolnej interpretacji, to nie nakaz.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-04-26, 21:52    Odp: Tania Harmonijka

Ależ oczywiście. Tylko zwróciłem uwagę na to, że nie każdy musi podążać tą samą drogą. Skoro się Bodzio zdecydował na C - to dobrze. Grunt, że to zrobił świadomie.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
bodzio 

Posty: 17
Wysłany: 2010-04-27, 07:08    Odp: Tania Harmonijka

Zaraz jadę do sklepu i zobaczymy, co przywiozę :]

No i przywiozłem na początek Silver Stara w tonacji C-dur :] Jeśli trochę się poduczę, kupię sobie Speciala 20 w A-dur. Na razie starczy Silver Star :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-04-27, 11:10    Odp: Tania Harmonijka

Czyli tradycyjnie - pytamy o radę, po czym robimy po swojemu ;)
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
bodzio 

Posty: 17
Wysłany: 2010-04-27, 11:17    Odp: Tania Harmonijka

Po prostu nie było tych harmonijek, które mi polecaliście (z tych tańszych), a mam zasadę, że nie kupuje instrumentów przez internet. Pogram trochę na Silverze i tak jak powiedziałem, kupię coś lepszego, pojadę do Łodzi lub Warszawy, a na razie został mi tylko tak jak powiedziałem Nutka w Sieradzu, a nie chce czekać. Chociaż Harmonijka dużo nie kosztowała i jak ją rozwale nauką, będe wiedział co i jak to nie będzie mi szkoda :) W tym sklepie jest albo najlepszy sprzęt, albo najtańszy, nie ma nic średio zaawansowanego, tak samo jest z gitarami i innym sprzętem. Po kilku godzinach grania, pasuje mi ta harmonijka :]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-04-27, 17:48    Odp: Tania Harmonijka

No chyba, że tak. Co do kupowania przez Internet - to nie jest zła opcja, tylko trzeba wybrać któryś z wyspecjalizowanych sklepów (bratpol, badeński, kamiński). Wówczas to nawet lepiej, niż w zwykłym muzycznym, gdzie 99,99% sprzedawców nie ma zielonego pojęcia, co sprzedaje.

pasuje Ci - bo nie znasz innej ;) ;) ;)
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
bodzio 

Posty: 17
Wysłany: 2010-04-27, 18:50    Odp: Tania Harmonijka

Pasuje mi - bo wiem, że nie będzie mi jej szkoda :)

W tym sklepie akurat gościu co nieco się zna :D

A mam jeszcze pytanie:
Słyszałem, że jak się źle gra, to ostają się kropelki śliny w harmonijce. Na razie ich nie mam, ale zdaje mi się, że nawet jak się dobrze gra to powinny być. Czyli jak to z tym jest?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-04-27, 21:45    Odp: Tania Harmonijka

Kropelki śliny zawsze się ostają, bo przecież wraz z oddechem z ust ulatuje para wodna, która następnie skrapla się w instrumencie. Jednak na początku grajkowie często ślinią się zbyt intensywnie, co może blokowąć stroiki. Ale wystarczy otrzepać harmonijkę o dłoń i pozwolić jej wyschnąć.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
bodzio
Cadogan 

Wiek: 28
Posty: 64
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-07-24, 09:03    Odp: Tania Harmonijka

Co do tanich harmonijek to Suzuki Winner Harmonica.ja mam tą zabawkę,nawet g00d.Trochę dziwnie brzmi,ale jak się nie myli dźwięków to fajnie(mi się niestety zdarza przy odzie do radości ;( ).Taniocha 31 zł kosztowała.UWAGA!Nie ma oznaczonych kanałów,ale przylepienie karteczki rozwiązuje sprawę.
_________________
:D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu