Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Bonek

Posty: 5
Wysłany: 2010-04-09, 20:37    Rozpoznawanie tonacji

Mam problemy z rozpoznawaniem tonacji i chciałem się zapytac w jakiej tonacji gra ten o to mistrz :D

http://www.youtube.com/wa...feature=related

Lub tutaj w 0:13sec.
http://www.youtube.com/wa...feature=related

Czy moze jest to zwyczajajna tonacja C tylko trudna technika w której takie dzwięki są wydobywane.

Z góry dziękuje :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-04-09, 22:48    Odp: Rozpoznawanie tonacji

W pierwszym kawałku jest harmonijka G w II pozycji (tak na sucho sprawdzając, domownicy już śpią, więc nie mogę porównać z moją harmonijką), w drugim zaś mamy prawdopodobnie do czynienia z harmonijką D.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Lizur97 


Wiek: 26
Posty: 139
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: woj. Opolskie
Wysłany: 2010-04-16, 13:59    Odp: Rozpoznawanie tonacji

100% G (w pierwszym kawałku)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Bonek

Posty: 5
Wysłany: 2010-04-20, 08:05    Odp: Rozpoznawanie tonacji

Czy w tonacji C można grac prawdziwy blues czy bardziej utwory typu "Wlazł kotek na płotek" "Mam chusteczkę haftowaną" kolędy itp.?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-04-20, 14:12    Odp: Rozpoznawanie tonacji

[quote="Bonek"]Czy w tonacji C można grac prawdziwy blues czy bardziej utwory typu "Wlazł kotek na płotek" "Mam chusteczkę haftowaną" kolędy itp.?[/quote]

I to i to. Nie mowa tu o tonacji, ale pozycji. I pozycja nadaje się bardziej na takie właśnie melodyjki, za to do blues'a jak najbardziej II pozycja.

Pewnie masz harmonijkę w tonacji C, dla której I poycja to właśnie tonacja C, natomiast II pozycja to tonacja G. Najprościej mówiąc na harmonijce w tonacji C gramy blues'a w G. Oczywiście możesz zagrać blues'a w I pozycji, ale nie będzie harmonijka tak rasowo bluesowo brzmiała, dlatego się nie gra blusa w I pozycji. Tak na koniec dodam, że całkiem niezłego blues'a można wyłuskać z III pozycji (na harmonijce C jest to tonacja d-moll) jak i też klimatyczne melodie.

Więcej o pozycjach, ich używaniu i teorii jest na forum fuuuull, bez sensu się powtarzać, skoro wielu mądrych ludzi już tyle o tym napisało. ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-04-20, 15:22    Odp: Rozpoznawanie tonacji

Aby grać bluesa w C, trzeba mieć harpa w F i II pozycję zastosować i blues płynie i płynie... ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-04-20, 19:24    Odp: Rozpoznawanie tonacji

[quote="shusty"]Najprościej mówiąc na harmonijce w tonacji C gramy blues'a w G. Oczywiście możesz zagrać blues'a w I pozycji, ale nie będzie harmonijka tak rasowo bluesowo brzmiała, dlatego się nie gra blusa w I pozycji.[/quote]

Dobrze pierwszą pozycją operując, szczególnie w niskim rejestrze, też będzie brzmiała dobrze i rasowo, podobnie jak wtedy, gdy pogramy w najwyższym rejestrze w stylu Jimmy Reeda. Niestety, środkowy rejestr bez znajomości overblowów jest w pierwszej pozycji w bluesie baardzo ograniczony jeżeli chodzi o użyteczność, dlatego nie często się go stosuje. Ale w I pozycji bluesić też można, z tego co wiem, Kim Wilson często tak gra.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-05-25, 19:51    Odp: Rozpoznawanie tonacji

Ja mam taka sama harmonijke:P ( taka jak w pierwszym kawałku ) Marine Band G

pierwszy kanał na tej marince brzmi bajecznie:P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu