Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Wybuch 


Wiek: 31
Posty: 41
Skąd: Rybaki (lubuskie)
Wysłany: 2010-04-08, 13:23    Odp: [Technika] Podciągi

Panowie czy to "coś" można nazwać podciągami czy tylko mi sie błędnie wydaje ?
Jak coś to jest to Silver Star D


http://w364.wrzuta.pl/audio/7HeKhNaJFcv/podciagi
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-04-08, 17:43    Odp: [Technika] Podciągi

Podciągi i to dość sprawne, jak na SilverStara w D na początku to już bardzo sprawne. Uważaj jak kupisz sobie lepszą harmonijkę, żeby jej nie zrobić krzywdy.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Wybuch 


Wiek: 31
Posty: 41
Skąd: Rybaki (lubuskie)
Wysłany: 2010-04-08, 22:02    Odp: [Technika] Podciągi

Dośc sprawne powiadasz ? :D Dobrze wiedzieć :) Na razie zostaje przy Silverze....ale za jakiś czas......ale to za jakiś czas :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
raist 

Wiek: 38
Posty: 27
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: P-ce
Wysłany: 2010-04-13, 19:22    Odp: [Technika] Podciągi

A to moje podciąganie:

http://w382.wrzuta.pl/aud...eY9/podciaganie

Gram dopiero 2 dzień - wydaje mi się, że szybko robię postępy. Dzisiaj, a wczoraj to jak przepaść :) Gram w miarę swobodnie proste melodie ze słuchu. Co myślicie? :)
_________________
http://harpb.blogspot.com/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Wybuch 


Wiek: 31
Posty: 41
Skąd: Rybaki (lubuskie)
Wysłany: 2010-04-13, 20:37    Odp: [Technika] Podciągi

Nie jest źle :) Co to za harmoszka ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
raist 

Wiek: 38
Posty: 27
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: P-ce
Wysłany: 2010-04-13, 20:46    Odp: [Technika] Podciągi

[quote="Wybuch"]Nie jest źle :) Co to za harmoszka ?[/quote]

Hohner Special 20 w tonacji C :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Chabi ^^ 

Wiek: 31
Posty: 31
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-04-13, 21:28    Odp: [Technika] Podciągi

[quote="raist"]A to moje podciąganie:

http://w382.wrzuta.pl/aud...eY9/podciaganie

Gram dopiero 2 dzień - wydaje mi się, że szybko robię postępy. Dzisiaj, a wczoraj to jak przepaść :) Gram w miarę swobodnie proste melodie ze słuchu. Co myślicie? :) [/quote]

Niektórzy mają problem z trafieniem w kanał drugiego dnia, więc brawo ;)


Mam wrażenie, że trochę za mocno próbujesz zrobić ten podciąg... tak bardziej siłowo. Spróbuj bardziej delikatnie może, sp20 nie potrzebuje niesamowicie silnego zadęcia z tego co pamiętam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
wicek 

Wiek: 29
Posty: 19
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Sieradz
Wysłany: 2010-04-13, 21:39    Odp: [Technika] Podciągi

a ja gram miesiac i nic prawie nie umiem. znaczy w kanal trafie ale jak gram melodyjki to sie gubie, chyba ze powoli zagram. a podciagi to totalna klapa niby cos probuje ale nawet nie wiem czy dobrze to robie. jak bede mial mozliwosc to nagram ocenicie czy to podciag.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
raist 

Wiek: 38
Posty: 27
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: P-ce
Wysłany: 2010-04-13, 21:40    Odp: [Technika] Podciągi

[quote="Chabi ^^"]

Niektórzy mają problem z trafieniem w kanał drugiego dnia, więc brawo ;)


Mam wrażenie, że trochę za mocno próbujesz zrobić ten podciąg... tak bardziej siłowo. Spróbuj bardziej delikatnie może, sp20 nie potrzebuje niesamowicie silnego zadęcia z tego co pamiętam.[/quote]

Dzięki. Zdałem sobie z tego sprawę po którymś podciągnięciu z kolei, ale nagranie było z pierwszych jakie zrobiłem - teraz robię je delikatniej. Ale się wkręciłem w granie... Masakra :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Chabi ^^ 

Wiek: 31
Posty: 31
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-04-13, 21:54    Odp: [Technika] Podciągi

[quote="wicek"]a ja gram miesiac i nic prawie nie umiem. znaczy w kanal trafie ale jak gram melodyjki to sie gubie, chyba ze powoli zagram. a podciagi to totalna klapa niby cos probuje ale nawet nie wiem czy dobrze to robie. jak bede mial mozliwosc to nagram ocenicie czy to podciag.[/quote]

Może masz za małą motywacje do nauki i ćwiczeń? Może nie grasz czegoś co trafia w twój gust, tylko po prostu melodyjki do nauki i dlatego harmonijkowe edukowanie idzie Ci wolno :P

(?)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Mrówa 

Wiek: 34
Posty: 6
Wysłany: 2010-04-14, 20:19    Odp: [Technika] Podciągi

Witam. Gram od niedawna, po względnym ogarnięciu bendów na wdechu (kanały 1-6) wziąłem się za podciągi na wydechu.

http://w990.wrzuta.pl/aud...bend_na_wydechu

Czy takie coś (kanał ósmy, na mojo oko cały półton w dół) jest w miarę poprawne?

Dodam, że na kanałach 8 i 9 podciąga mi się łątwiej niż na 7 i 10. Jest to jakaś reguła czy przypadek?

Pozdrawiam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
dragon 

Wiek: 38
Posty: 9
Skąd: Żory
Wysłany: 2010-04-14, 22:50    Odp: [Technika] Podciągi

[quote="raist"]A to moje podciąganie:

http://w382.wrzuta.pl/aud...eY9/podciaganie

Gram dopiero 2 dzień - wydaje mi się, że szybko robię postępy. Dzisiaj, a wczoraj to jak przepaść :) Gram w miarę swobodnie proste melodie ze słuchu. Co myślicie? :) [/quote]

chłopaki Cie pochwalili, a ja tą pochwałę biore też na siebie bo podciągam praktycznie identycznie (na tym samym sprzęcie;) ino że moim zdaniem to są te najłatwiejsze podciągi (4 i 5 kanał)

ja męczę trójkę i postępów nie widać;(
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
raist 

Wiek: 38
Posty: 27
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: P-ce
Wysłany: 2010-04-15, 11:55    Odp: [Technika] Podciągi

[quote="dragon"][quote="raist"]A to moje podciąganie:

http://w382.wrzuta.pl/aud...eY9/podciaganie

Gram dopiero 2 dzień - wydaje mi się, że szybko robię postępy. Dzisiaj, a wczoraj to jak przepaść :) Gram w miarę swobodnie proste melodie ze słuchu. Co myślicie? :) [/quote]

chłopaki Cie pochwalili, a ja tą pochwałę biore też na siebie bo podciągam praktycznie identycznie (na tym samym sprzęcie;) ino że moim zdaniem to są te najłatwiejsze podciągi (4 i 5 kanał)

ja męczę trójkę i postępów nie widać;([/quote]

Ćwicz dużo to będą efekty - ja już w miarę sprawnie podciągam na kanałach 1-6 i wydaje mi się, że na 2 i 3 umiem wychwycić te podciągi "niestandardowe" :) To jest w ogóle dziwne... Na początku próbuje się jakimiś iouuuuueeee, a po czasie robi się podciąg zupełnie naturalnie :)
_________________
http://harpb.blogspot.com/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-04-15, 12:45    Odp: [Technika] Podciągi

Podciągi najczęściej używane w bluesie: (2), (3), (4)

Opanujcie dobrze wraz z umiejętnością obniżania o półtora tonu, ton i pół tonu (kanał 3), cały, pół tonu (2). Dopiero wtedy będzie korzyść z podciągów. Wykminić sposóbna robienie podciągów jest łatwo gorzej bez problemów podciągać o tyle, o ile trzeba.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Chabi ^^ 

Wiek: 31
Posty: 31
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-04-15, 14:59    Odp: [Technika] Podciągi

Ja, gdy uczyłem się wydobywać czyste podciągi, takie od których nie pęka głowa, improwizowałem do różnych podkładów i słuchałem czy akurat ten dźwięk w danym miejscu pasuje.

Można też nauczyć się jakiejś zagrywki, słuchać oryginału i starać się grać to identycznie.

Najlepiej też się trochę ponagrywać, improwizując czy grając zagrywkę. żeby wiedzieć jak bardzo się fałszuje / wydobywa wspaniałe dla ucha kojące dźwięki ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
raist 

Wiek: 38
Posty: 27
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: P-ce
Wysłany: 2010-04-15, 16:08    Odp: [Technika] Podciągi

Może to też komuś się przyda - trzeba pilnować szczelnego trzymania harpa w ustach. Zauważyłem, że przy nawet minimalnym rozszczelnieniu podciągi zaczyna się odruchowo robić na siłę.
_________________
http://harpb.blogspot.com/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-04-15, 16:24    Odp: [Technika] Podciągi

Mnie się (3") w moim wydaniu bardzo nie podoba (jak gram blues'a jest git), ale jak gram jakąś linię melodyczną łatwo odebrać ten dźwięk jako fałsz np. grając linię melodyczną Whisky zwłaszcza w drugiej części strofy (a na 100% gram dźwięk prawidłowy tj. A, ale brzydko brzmi)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-04-15, 18:34    Odp: [Technika] Podciągi

Trójkę łatwo się nauczyć, ale gorzej z jej brzmieniem. 3' i 3''' Brzmi u mnie ok, ale 3" już też gorzej... :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-04-15, 18:44    Odp: [Technika] Podciągi

[quote="aansaa"]Trójkę łatwo się nauczyć, ale gorzej z jej brzmieniem. 3' i 3''' Brzmi u mnie ok, ale 3" już też gorzej... :) [/quote]

Ja się zastanawiam czy to nie kwestia budowy harmonijki,że tak brzydko (3") wychodzi bo z reszty jestem zadowolony. Jeśli gramy coś szybkiego no i gdzie rzadko się używa (3") to przejdzie, ale jak gramy coś wolniejszego gdzie pod rząd są ze 3 dźwięki (3") to brzmi to okropnie 8/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
jouzel 


Wiek: 33
Posty: 16
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Opolskie
Wysłany: 2010-04-15, 18:50    Odp: [Technika] Podciągi

To ja (3'') na mojej Silverce nie potrafię prawie wcale wyciągnąć, a jak się uda, to brzmi to jak beknięcie. Chyba najwyższa pora zmienić harpa.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-04-15, 19:28    Odp: [Technika] Podciągi

Też się nad tym zastanawiałem i po obserwacjach doszedłem do wniosku (słuchowego), że 3" wychodzi (mi) poprawnie tylko na Heringu Vintage w A. Może to przez tonację - możliwe, bo już na tymże modelu w D nie idzie ładnie... :(
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-04-15, 19:50    Odp: [Technika] Podciągi

Mi idzie na SilverStarze w każdej tonacji... trzeba się przerzucać często między harmonijkami i przyzwyczajać się do każdej.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-04-15, 20:46    Odp: [Technika] Podciągi

Podciąg o cały ton na kanale 3 to trudny dźwięk. Trzeba się bardzo dobrze wstrzelić w jego wysokość, żeby przyzwoicie zabrzmiał, najmniejsze odchylenie w każdą ze stron powoduje paskudny fałsz. Ale nawet dobra wysokość nie zapewni sukcesu, o brzmieniu też trzeba pamiętać. Po prostu trzeba wyćwiczyć aparat grający tak, aby nawet przy akrobacjach koniecznych dla zaistnienia podciągu dać mu odpowiednią przestrzeń do rezonowania.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Blues2506 

Wiek: 68
Posty: 8
Skąd: ksb
Wysłany: 2010-04-15, 21:15    Odp: [Technika] Podciągi

Panowie dźwięku ma kanale 5 nie obniża się. Jedynie co można to podwyższyć za pomocą overbow.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-04-15, 21:50    Odp: [Technika] Podciągi

A, o cały ton... wybaczcie, mój zmącony wzrok nie dostrzegł, że o cały ton chodzi. No to na Silverstarze sie raczej nie da.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-04-15, 22:55    Odp: [Technika] Podciągi

Hmm, dziwne to bardzo... bo pierwszy podciąg, który wychodził mi na (3), to było właśnie (3)''. Oczywiście nieczyste (grane na Silverce w A, potem na Blues Harpie w C), ale automatycznie "wskakiwało" mi zawsze (3)''. Ale teraz... w niskich tonacjach (G i A) wskakuje mi często od razu (3)''', gdy niedostatecznie zadbam o dokładność. A w tonacji D (nie wiem dlaczego, w E i F jest już normalnie) o cały ton obniża mi się wyjątkowo ciężko. Próbowałem już na kilku modelach i zawsze to samo... Dochodzi do tego jeszcze fakt, że (3)'' jest cholernie trudno utrzymać - przy zagraniu krótkiego dźwięku można tego jeszcze nie dosłyszeć, ale po przedłużeniu wszystkie niedociągnięcia wychodzą na wierzch...
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2010-04-15, 23:43    Odp: [Technika] Podciągi

Tak na prawdę to kwestia wyrobienia sobie ucha, wtedy się słyszy o jaki interwał jest to obniżane.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-04-16, 00:02    Odp: [Technika] Podciągi

Ja nie mam problemu ani osiągnięciem (3"), ani z odpowiednią wysokością, ale z brzmieniem. Mnie to bardziej trąbe niż harmonijkę przypomina...A z całą resztą jest good.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
raist 

Wiek: 38
Posty: 27
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: P-ce
Wysłany: 2010-04-16, 09:25    Odp: [Technika] Podciągi

Czu u Was podczas gry (zwłaszcza przy podciągach) słychać szum przepływającego powietrza? Czy po prostu robię je zbyt siłowo, jakby zasysając mocniej powietrze?
_________________
http://harpb.blogspot.com/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-04-16, 10:46    Odp: [Technika] Podciągi

Szum może wynikać stąd, że podczas robienia podciągu rozszczelniają Ci się wargi i powietrze przelatuje wokół harmonijki. Spotkałem się już z takim przypadkiem, lepsza kontrola objęcia ustami harmonijki zlikwidowała problem.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu