Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
thorus 

Posty: 25
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2010-03-25, 13:03    [Pytanie] Ilość kanałów i stroików

Witam Wszsytkich na forum!
Kupiłem niedawno harmonijke, dopiero zaczynam grać a raczej nawet uczyć się grać na niej i najprostrze rzeczy wydają mi się nawet niejasne.
Oto moja harmonijka: http://www.instrumenty.pl...P,produkty.html
Nie rozumię o co chodzi z tymi kanałami. Na oko ma faktycznie dwadzieścia, ale jak się przyjrzałem to widać 20 stroików (10 u góry i 10 u dołu) a kanałów jest 10, tyle że budowa wygląda tak jakby było dwadzieścia. Sam fakt, że gdy od lewej do prawej przejade ją na wydechu odgrywa się 10 tonów. Analogicznie na wdechu, co w sumie dopiero dawałoby by 20 dzwieków, a więc 20 stroików a nie kanałów. Czy ten opis jest błędny, czy ja czegoś nie rozumie :(
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2010-03-25, 13:12    Odp: [Pytanie] Ilość kanałów i stroików

To jest tremolo, w takiej harmonijce jeden dżwięk wydają dwa stroiki, czyli w sumie jest ich 40 (20 na dolnej i 20 na górnej płytce).
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
thorus 

Posty: 25
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2010-03-25, 13:23    Odp: [Pytanie] Ilość kanałów i stroików

Dzieki za odpowiedz. Faktycznie przyjrzalem sie bardziej i jest 40 tyle ze co druga montowana jest na wspak. Czytam sobie to: http://forum.harmoszka.co...wach-vt2538.htm i wlasnie zaczolem rozmyslac czy to nie jest tremolo czasem, a moze cos innego, po Twoim poscie teraz juz wiem. :) Jak teraz zachowywac się w stosunku do samouczkow w sieci i wogole. Wszystko jest pod harmonijki 10-cio kanalowe :( Tabulatury jednak działają, nie ma problemu bo za 5 biore swoje dwa czyli 9 i 10 i raczej juz odruchowo zaczyna mi sie "trafic", nie wiem natomiast np. jak z rozkładem dźwięków (strój Richtera, w tonacji C). Kurcze utrudnilem sobie chyba nauke, moglem kupic 10 kanalowa :/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2010-03-25, 14:38    Odp: [Pytanie] Ilość kanałów i stroików

Jak chcesz się na tremolo uczyć to zajrzyj do tego arta:

http://forum.harmoszka.co...wach-vt2538.htm
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
thorus 

Posty: 25
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2010-03-25, 15:20    Odp: [Pytanie] Ilość kanałów i stroików

Heh, chyba nie czytaleś mojego poprzedniego postu :P Czytalem to i jeszcze pare razy przeczytam pewnie ;) dzięki :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2010-03-25, 16:08    Odp: [Pytanie] Ilość kanałów i stroików

Sorry :x . Widziałem że jest tam jakiś link, ale nie zauważyłem że to do mojego arta (szybkie czytanie :/ ). Ogólnie na takim sprzęcie trzeba bardziej polegać na słuchu niż na tabach, próbuj po prostu powtarzać jakieś melodie z pamięci. Rozkład dźwieków to ma albo jak w klasycznym richterze albo melodyczny (jak nazwa wskazuje łatwiej się gra melodie w skali durowej we wszystkich oktawach).
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-03-25, 20:32    Odp: [Pytanie] Ilość kanałów i stroików

Dziwne, że na tej stronie napisali, że to diatonik. :/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-03-25, 21:03    Odp: [Pytanie] Ilość kanałów i stroików

Bo tremolo to rodzaj diatonika ;)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-03-25, 23:58    Odp: [Pytanie] Ilość kanałów i stroików

[quote="minigunmen"]Bo tremolo to rodzaj diatonika ;) [/quote]

aha, spoko :roll:

Człowiek się uczy. :]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
thorus 

Posty: 25
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2010-03-27, 23:00    Odp: [Pytanie] Ilość kanałów i stroików

Słuchajcie, czy na 20 kanałówce - tremolo coś typu http://www.youtube.com/wa...feature=related generalnie takie tricki, country i wogole można z powodzeniem wykonywać, oczywiście zakładając że ma się już wprawę, czy raczej jest to bardzo trudne z uwagi na to że harmonijka jest dłuższa i warto przezucić się na 10 kanalowke moze jednak. Z tego co obserwuje to większość ludzi gra na tych krótszych harmonijkach, różne bajery robią na nich. Ta 20-to kanałówka wydaje mi się nie do ogarnięcia dłońmi dla takich efektów. Być może mi się wydaje bo dopiero zaczynam, ale może coś w tym jest.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-03-27, 23:07    Odp: [Pytanie] Ilość kanałów i stroików

Na dłuższych harmonijkach (choć nie tych mega długich akordowych) można z powodzeniem wykonywać efekty ręczne, jednak będą one nieco mniej czytelne przez to, że nie całego harpa można zakryć. Ale jak się wprawy nabierze, to również można je fajnie wykorzystać.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
thorus 

Posty: 25
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2010-03-27, 23:52    Odp: [Pytanie] Ilość kanałów i stroików

A te mega akordowe to konkretnie które. Ta co posiadam jest taką z którą można zagrać takie efekty w miarę, czy zalicza się do tych mega juz?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-03-28, 00:02    Odp: [Pytanie] Ilość kanałów i stroików

Akordowe mają ok. 60 cm i są to jakby 2 harmonijki zamontowane równolegle na specyficznym stelażu. Jeżeli możesz swoją w miarę wygodnie złapać i uzyskać ułożenie dłoni podobne do tradycyjnego, to uda Ci się parę efektów.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-03-28, 00:11    Odp: [Pytanie] Ilość kanałów i stroików

mega akordowa to np suzuki, co z pół metra to ma :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
thorus 

Posty: 25
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2010-03-30, 10:46    Odp: [Pytanie] Ilość kanałów i stroików

A kupiłem jeszcze 10 kanałówkę jednak - nawet gatunkowo lepsza i faktycznie łatwiejsza w ogarnięciu do nauki. Suzuki Folk Master się nazywa. Ciekawi mnie czemu sprzedawca powiedział, że to blusówka jak nazywa się folk... Heh, może się myle ale blusówka to powinna się nazywać blues master np. albo coś takiego.
No nic, do nauki na początek polecam bardziej taki typ niż tremolo każdemu początkującemu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-03-30, 11:28    Odp: [Pytanie] Ilość kanałów i stroików

Nie chodzi o nazwę, ale jest diatonik w stroju Richter, czyli sprzedawca mówił dobrze :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
thorus 

Posty: 25
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2010-03-30, 13:05    Odp: [Pytanie] Ilość kanałów i stroików

Heh, znalazłem też suzuki "blues master" dlatego się zastanawiałem o co w tym chodzi... Ok dzieki, czlowiek sie uczy :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu