Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2009-01-13, 22:43    Odp: [Technika] Overbending

No to i ja się pochwalę. Ileż ja się namordowałem, naplułem w harpy, próbowałem wszystkiego - i nic. Aż któregoś razu, uwierzycie lub nie - wyszło samo! Przez przypadek. Bawiłem się jedną z typowych zagrywek S. Wierzcholskiego: czwórka wdech-> płynny podciąg -> czwórka zadęcie (w większosci jego solówek znajdziecie ten riff), w coraz szybszym tempie i w pewnym momencie wypadłem z time'u. To znaczy aparat gębowy pozostał w takim układzie, jak do podciągu, ale z płuc szedł już wydech. I, pomimo, że grałem cichutko, bo była prawie północ i nie chciałem wkurzać sąsiadów - wyszedł mi piękny, czyściutki dźwięk o jakiejś dziwnej częstotliwosci. Powtórzyłem - okazało się, że jest ok. pół tonu poniżej zadęcia na piątce, czyli na 100% over. Na zwykłej marince, bez żadnej regulacji. Jednak się da! A wniosek? Po prostu grać, eksperymentować, ale nie na zasadzie: "k..a, muszę zrobic ten over", tylko po prostu BAWIĆ SIĘ GRĄ. I wtedy, tak jak u mnie, któregoś dnia po prostu przyjdzie samo. A jak już się raz uda, to potem coraz łatwiej jest to powtórzyć. Jeszcze tylko muszę się nauczyć robić to samo na innych kanałach ;) Dawid Wydra na swojej stronie zamieścił taką radę: nie zastanawiaj się, jak zrobić podciąg czy over - tylko PO PROSTU TO ZRÓB! Ma sporo racji... Najlepszy dowód to on sam: mimo młodego wieku jest już naprawdę świetnym harmonijkarzem. Kto słyszał, ten wie.

Pozdr.

Młynek
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-01-13, 23:19    Odp: [Technika] Overbending

No gratuluję, gratuluję! Mi też over wyszedł sam, teraz i na Silver Starze się uda, więc super harp nie jest niezbędnie konieczny. I sam jak już go zrobiłem, to zauważyłem sekwencję, o której mówisz, tylko na 6. Zagrałem ten riff i ostatni dźwięk wskoczył. Gratulacje!
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-01-14, 11:34    Odp: [Technika] Overbending

Też zauważyłem że over najlepiej wskakuje po wykonaniu wdechu i podciągu na danym kanale. Tu chyba chodzi o to że w momencie wydechu i ułożenia jamy ustnej do overblowa stroik od wdechu jest jeszcze "rozruszany", tzn. nie do końca wygasają jego drgania i łatwiej go wtedy z powrotem wprawić w ruch tylko że już z większą częstotliwością.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2009-02-12, 22:47    Odp: [Technika] Overbending

A ja zaś mam pewien problem związany z tą techniką. Chodzi o to, że dźwięk się podwyższa, ale nie dostatecznie wysoko. Przykład: na harmonijce w tonacji A overblow na 6 kanale "wskakuje mi" na F# a powinien na G. Czy problem jest w dmuchaniu, czy może harmoszka jest nie nastrojona tak jak być powinna (chociaż wszystkie dźwięki podstawowe są w porządku - jakby co to do sprawdzania używam Audacity - chyba, że w programie leży problem, ale to już chyba mniej prawdopodobne xD). Aha i jeszcze jedno - dźwięki uzyskane przez overblow są takie piskliwe i płytkie - tak to poprostu jest, czy z praktyką problem minie?
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-02-13, 08:16    Odp: [Technika] Overbending

F# jest w harpie A na 7 na wydechu, na pewno nie zahaczasz niechcący o ten kanał po zablokowaniu stroika wydechowego na 6? To, że dźwięk z overa brzmi na początku gorzej to normalne, z czasem Ci się to wyrobi ale i tak nie osiągniesz brzmienia jak czysty stroik, wynika to po prostu z fizyki tego instrumentu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-02-13, 09:28    Odp: [Technika] Overbending

[quote="Pulatom"]F# jest w harpie A na 7 na wydechu [/quote]

Na 7 na wydechu na harpie w A jest A :P F# jest na 6 na wdechu.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-02-13, 09:31    Odp: [Technika] Overbending

Jauć, sorry pomyliłem się :roll: . U mnie na początku overy wychodziły za wysoko (tak o ćwierć do pół tonu) ale możliwe że także mogą na początku wychodzić za nisko, to chyba po prostu trzeba wyćwiczyć.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-02-13, 15:41    Odp: [Technika] Overbending

Mi wskakuje G, po bożemu. Spróbuj mikrofon zamknąć w dłoni, bo mi tuner internetowy też początkowo wyłapał F#. A dźwięk będzie bardziej piskliwy, mniej naturalny i ogólnie mniej przyjemny. Z tym nie da się zrobić wiele, nawet Jason Ricci, czy Carlos del Junco mają takie brzmienie overów, jak się w słuchamy. Oczywiście, dźwięk będzie się poprawiał, ale nigdy nie osiągnie ideału.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-02-16, 20:38    Odp: [Technika] Overbending

Może nie ideał, ale zawsze coś...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
piracik 


Wiek: 32
Posty: 158
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Otwock
Wysłany: 2010-03-09, 16:42    Odp: [Technika] Overbending

A może mi ktoś powiedzieć co to jest?
Robię to na wydechu.
7 i 8 kanał. Na 6 nie za bardzo idzie (różnica jest minimalna).

edit.
Zapomniałem linka bo się śpieszę na obiad:
http://www.speedyshare.co...ik_audio_18.mp3

:hihi:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-03-09, 18:26    Odp: [Technika] Overbending

To jest bending (obniżanie), które robimy na kanałach 8-10 na wydechu właśnie (na 7 da sie tylko o ćwierć tonu) i nie ma to nic wspólnego z podwyższaniem (overbending).
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
piracik
szaman69 


Wiek: 33
Posty: 174
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2010-03-22, 21:17    Odp: [Technika] Overbending

O, a ja właśnie się nauczyłem robić overblowy przy użyciu tongue blockingu ;) umie ktoś z was to? (mam nadzieje że nie jestem jedynym w Polsce który to potrafi) ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-03-23, 18:39    Odp: [Technika] Overbending

[quote]O, a ja właśnie się nauczyłem robić overblowy przy użyciu tongue blockingu ;) umie ktoś z was to? (mam nadzieje że nie jestem jedynym w Polsce który to potrafi) ;) [/quote]

Hmmm, ciężko mi sobie wyobrazić co to za sposób?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
szaman69 


Wiek: 33
Posty: 174
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2010-03-23, 19:33    Odp: [Technika] Overbending

kanały 4 i 5 blokujesz językiem i na szóstym robisz overblow ;) na 5 i 4 analogicznie tylko że blokujemy wtedy 3 i 4 bądź 2i 3 ;P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-03-23, 19:43    Odp: [Technika] Overbending

Ja tak nie umiem :D
U mnie overblow opiera się na specyficznym ułożeniu języka


No no, kto by pomyślał, że tak można :]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-04-17, 15:29    Odp: [Technika] Overbending

Ja mam problem tylko z jednym overblow na pierwszym kanale. Ciekawe jak doszliście do tego aby wykonywać go poprawnie. Overdrawy są łatwiejsze od tego.

[ Dodano: 2010-04-17, 16:33 ]
Jak poprzyginam stroiki to wychodzi ale tylko wtedy jak nie mogę zagrać czystego C (harp C) lub po odkęceniu pokryw palcem zablokuję stroik C.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Smyrdek 


Wiek: 33
Posty: 237
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Łodygowice
Wysłany: 2011-03-14, 20:14    Odp: [Technika] Overbending

szaman69, Też to opanowałem :p Overdrawy też :P
_________________
"The answer my friends, is blowin' in the wind, the answer is blowing in the wind..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
szaman69 


Wiek: 33
Posty: 174
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2011-03-15, 05:05    Odp: [Technika] Overbending

wiem wiem... ;PP
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2011-03-15, 10:59    Odp: [Technika] Overbending

adamg53, By zrobić overdrow na 1 kanale:
Podciągnij język jak najdalej do tyłu, tak by jego środek opierał się na podniebieniu tworząc tam mały otwór "przelotowy", przód języka dość swobodnie, w dół.
Z przepony dmuchaj teraz tak, jakbyś przez podniebienie (tę miękką tylną jego część) chciał sobie nadmuchać do wnętrza nosa ale strumień następnie puszczasz po języku na dolny stroik. Pomaga świadomość, że musisz w ruch wprowadzić stroik dolny, który wolny koniec ma przy twoich ustach.

Nie należy za bardzo obniżać stroika górnego bo się zatyka, choć trochę obniżyć trzeba (np. na Tombo Lee Oskar bez żadnych poprawek nie udaje się wcale). Pomaga świadomość, że jesteśmy to w stanie zrobić którą możemy wyrobić sobie po zdjęciu pokrywy i wytłumieniu palcem stroika górnego.

Jak już raz wyjdzie, to potem bułka z masłem. Powodzenia.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Smyrdek 


Wiek: 33
Posty: 237
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Łodygowice
Wysłany: 2011-03-15, 16:02    Odp: [Technika] Overbending

szaman69 napisał/a:
wiem wiem... ;PP


Musiałem się pochwalić :P
_________________
"The answer my friends, is blowin' in the wind, the answer is blowing in the wind..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mat21jar 


Wiek: 31
Posty: 92
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2011-03-30, 18:56    Odp: [Technika] Overbending

Czy na Blues Session da się uzyskać overbending, z tego co czytałem to powinno się dać. Podciągi w miarę umiem, nie wiem jak uzyskać ten cały overbending. Próbuję w ten sposób tak jak robię podciągi, tylko tam gdzie podciągi robi się na wdechu to ja próbuję na wydechu, ale chyba nie tak się to robi. Co mam zrobić z językiem, przy bendingu język przesuwam ku końcowi tak jak przy piciu soku przez słomkę. Co natomiast dzieje się z językiem prze overbendingu?
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
piracik 


Wiek: 32
Posty: 158
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Otwock
Wysłany: 2011-03-30, 19:12    Odp: [Technika] Overbending

mat21jar, przy overbendingu trzeba ustawić tak język, aby powietrze leciało w dolny stroik. Najlepiej jest dojść do tego tak jak pisał Młynek, grasz (4), przechodzisz do (4') i nie zmieniając układu języka, dmuchasz. Próbuj tak też na 5 i 6 kanale. Może na którymś z nich będzie łatwiej. Ale z doświadczenia wiem, że jeżeli harmonijka nie ma ustawionych odpowiednio stroików to nie ma sensu robić overbendingu, bo po prostu się człowiek namęczy i nic z tego nie wyjdzie (a nawet jeśli wyjdzie to nie za każdym razem)
Ostatnio zmieniony przez piracik 2011-03-30, 20:24, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
towal 

Wiek: 33
Posty: 238
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2011-03-30, 19:24    Odp: [Technika] Overbending

piracik napisał/a:
Ale z doświadczenia wiem, że jeżeli harmonijka nie ma ustawionych odpowiednio stroików to nie ma sensu robić overbendingu, bo po prostu się człowiek namęczy i nic z tego nie wyjdzie (a nawet jeśli wyjdzie to nie za każdym razem)


Pan Łęczycki na swojej stronie w recenzji (z resztą bardzo pochlebnej) tej harmonijki pisze, że overbending wchodzi bez regulowania. Tak więc da się. Teraz tylko kwestia techniki. Mi czasem się uda wkleić overblow na 6 kanale i rzeczywiście układ języka jest dość podobny jak przy bendingu, może trochę bardziej z tyłu. Czy coś..
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2011-03-31, 10:53    Odp: [Technika] Overbending

Dziwi mnie trochę ta cała moda na over..... Szczególnie gdy ktoś pisze, że prawie opanował już bending. Nie, bym komuś zabraniał, sam w ostatnim czasie na tej technice się skupiłem, ale jeśli ja umiem prawie bending, to jestem o krok by umieć wszystko (jeśli chodzi o technikę wydobywania dźwięków) co najwięksi mistrzowie harmonijki. Czy te overb.. ktoś słyszał u Sony Boy'a, Litle Walter'a, Jamesa Cotton'a ,......, u większości mistrzów harmonijki bluesowej (sprzed lat).

Rada: znasz bending, lubisz bluesa to graj go, staraj się używać nie za dużo nut a buduj uczucia.
Spróbuj np tak: http://www.youtube.com/watch?v=jBeuco0PgJs

Jeśli ktoś nie wie do końca po co mu overy a uczy się ich gdyż o tym się mówi, to nie koniecznie musi być najlepsza droga, to raczej rodzaj owczego pędu. Łatwo tu się zniechęcić.

Jak powiedziałam, nikomu nie odradzam w sposób zdecydowany ale myślę, że ta rada jest dobra dla wielu początkujących a może nie tylko nich.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
piracik 


Wiek: 32
Posty: 158
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Otwock
Wysłany: 2011-03-31, 17:38    Odp: [Technika] Overbending

IronBone, jest to bardzo przydatna technika. Można znacznie poszerzyć swoje możliwości improwizacji dzięki overbendingowi. Może nie jest to tak ważna technika jak bending, ale można dużo więcej rzeczy grać.
Ja odkąd umiem overbending to prawie nie tykam chromatyka.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2011-03-31, 18:01    Odp: [Technika] Overbending

Ależ ja się z tobą zgadzam. Ja tą techniką też się posługuje i uważam ją za coś naprawdę ekstra.
Chodzi tylko mi o to, że zaczynając przygodę z harmonijką nie koniecznie trzeba się od razu za to zabierać. Myślę, że można to zrobić gdy poczujemy potrzebę jej stosowania. Oczywiście są osoby zdolne ponadprzeciętnie i od tego mogą naukę zaczynać - ale to są wyjątki.

Ten mój post był reakcją na zdanie:
Cytat:
Podciągi w miarę umiem, nie wiem jak uzyskać ten cały overbending
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-03-31, 18:15    Odp: [Technika] Overbending

W pełni się zgadzam z przedmówcami.
Po I overbending jest bardzo przydatny (nie wyobrażam sobie grania baz niego).
Po II odradzam go początkującym bo:
Jest trudny.
Wymaga przystosowania harmonijki.
Wymaga chociażby podstaw teorii muzyki (zagrać over to jedno, a zbudować melodię przy jego użyciu to druga sprawa)
Do grania bluesa nie jest konieczny.
Do jazzu podobno lepszy jest chromatyk.

Ale:
Jak ktoś chcę kombinować jak koń pod górę,
lub grać na jednej harmonijce skomplikowane utwory ze zmianą tonacji,
albo czuje się ograniczony po przez brak nie których dźwięków,
niech próbuje, a na pewno nie pożałuje:)

Ale radzę nie ulegać żadnym modom na overy itp.

Pozdrawiam

Ps. Sam zabrałem się za overbending po około czterech latach grania:)
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
mat21jar 


Wiek: 31
Posty: 92
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2011-03-31, 18:49    Odp: [Technika] Overbending

piracik, Dzięki za radę, postaram się poćwiczyć przy chwili wolnego czasu
towal, Też czytałem tą recenzję i dzięki niej zdecydowałem się na kupno tej harmonijki, przy braku Goldenki w C
IronBone, Ja nie piszę, że chcę grać tą techniką dlatego, że jest moda na nią. Po prostu chcę umieć grać wszystkie dźwięki jakie ma mi do zaoferowania harmonijka diatoniczna. Nie muszę od razu umieć tego w perfekcji, ale dobrze według mnie się tego nauczyć. Zgadzam się, że dawni mistrzowie tego instrumentu pewnie nie słyszeli i nie grali tą techniką. Co więcej uważam, że nie trzeba wcale umieć bendingu, żeby zagrać coś dobrego. Ale to jest tak jak w przypadku harmonijek, wszyscy grali na Marinkach, bo wtedy takie harmonijki były, ale czy mając dostęp do lepszych tak jak np. Seydel 1847 nadal by wszyscy grali na wspomnianych już Marinkach. Myślę, że zrozumiał każdy o co mi chodzi w tym porównaniu. Poza tym wcale nie zaczynam przygody z harmonijką np. przed tygodniem i od razu rzucam się na głęboko wodę i uczę się overów. Gram już od dłuższego czasu i uczę się w swoim tempie. Więc nie pisz, (może nie do końca było to napisane) że dopiero zaczynam swoją przygodę z harmonijką. Co nie zmienia faktu, że mimo, że już trochę gram, uważam siebie za początkującego gracza.
Zamieszkaly, Nie chcę od razu się nim posługiwać tylko być w stanie wykonać go co może później mi się przydać, jak już poczuję, że jestem już w miarę dobry i czas postawić wyżej poprzeczkę

PS. Sorry za trochę długi post
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gmx

Posty: 233
Otrzymał 26 punkt(ów)
Wysłany: 2011-03-31, 19:40    Odp: [Technika] Overbending

Witam,

Poniższy wywiad ze ś.p. Chrisem Michalkiem był już chyba kiedyś zamieszczany na forum (chyba przez B.Łęczyckiego), ale pasuje do dyskusji na temat zasadności posługiwania się tą techniką. Gdzieś w środku tego wywiadu można przeczytać pogląd Michalka na ten temat.

http://dfwhoot.blogspot.c...s-michalek.html

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Leafman 

Wiek: 26
Posty: 145
Otrzymał 6 punkt(ów)
Wysłany: 2011-04-13, 13:56    Odp: [Technika] Overbending

WTF!?
Kanały 1-6 na wydechu - zamiast overa wychodzi podciąg!!! Jak to możliwe? Np kanał 6 na wydechu jest G5, a ja próbując zrobić overblow OBNIŻAM GO O PÓŁ TONU WTF!?
Kanały 7-10 wdech - wychodzi pisk zamiast overa :?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu