Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Marcin 


Wiek: 47
Posty: 4
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Białystok
Wysłany: 2007-01-16, 00:32    [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Dlaczego w każdej harmonijce diatonicznej którą biorę do ręki kanał drugi (i tylko drugi) na wdechu wymaga specyficznego przepływu powietrza? Kiedyś myślałem, że mam popsutą harmonijkę, kupiłem drugą i to samo :-D Na szczęście teraz wiem, w czym rzecz, ale nadal nie rozumiem zasady.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Siara 


Wiek: 36
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-01-16, 09:25    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

miałem ten sam problem z każdą harmonijką. po jakimś czasie jednak sam zupełnie się rozwiązał, prawdopodobnie nauczyłem się odpowiednio ssać dwójke. no ale faktycznie - jak to działa?
_________________
home is where the harp is
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-03-24, 21:47    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Szczerze mówiąc mi dwójka nie sprawiała kłopotu. Niewiem dlaczego. Mój znajomy który zaczął grać mniej więcej w tym samym czasie co ja, nadal twierdzi że nie umie grac na dwójce. Nie wiem jak to działa, więc podpisuje się pod pytaniem: Jak to działa? ;-)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Govean 


Wiek: 38
Posty: 214
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-03-25, 10:28    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Jeśli chodzi o mnie, to taki problem miałem przy SilverStarze. Gdy przeniosłem się na Pro Harpa MS, ten problem zniknął i zapomniałem, że w ogóle istniał. Nie pamiętam już jak to wyglądało :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-03-27, 17:55    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Ja mialem to ze swoja druga harmonijka - Folk Masterem w G i tylko przez pare dni. Dzwiek niby byl, ale jakis inny. Na jakichkolwiek innych harmonijkach, tanszyc, gorszych, drozszych, lepszych tego problemu nie bylo. Moze jest to zwiazane z roznica wysokosci wystepujaca miedzy stroikami w tym kanale (na wdechu taka sytuacja, gdzie mozna obnizyc max. o caly ton wystepuje tylko na tym kanale) i przez takie a nie inne proporcje stroikow potrzebny jest inny przeplyw powietrza. Z doswiadczenia wiem, ze aby otrzymac dobry dzwiek z dwojki, nalezy ja glebiej wlozyc do ust. Wtedy problem mija.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
chll
Ifrost 

Wiek: 37
Posty: 39
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Limanowa / Kraków
Wysłany: 2007-03-31, 22:41    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Maciekdraheim napisał/a:
Z doswiadczenia wiem, ze aby otrzymac dobry dzwiek z dwojki, nalezy ja glebiej wlozyc do ust. Wtedy problem mija.


Ja z tym problemem poradzilem sobie poprzez obnizenie zuchwy przy wdechu na dwojce. Moze komus kto ma z tym klopot ta rada pomoze sie z tym uporac :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Łukasz 


Wiek: 40
Posty: 66
Otrzymał 35 punkt(ów)
Skąd: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 2007-04-16, 21:41    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Może warto zapytać fachowca (Adam Gussow): http://www.youtube.com/watch?v=K5Gcchw5rkM
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
warburg
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2007-04-21, 20:36    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Cytat:
Gdy przeniosłem się na Pro Harpa MS, ten problem zniknął



ja też mam pro harpa i jakoś nic z tą dwujką nie mam. Gra tak jak każdy inny kanał. Ale mam też blues harpa i na nim też ten problem nie występuje. Za to przy blues harpie mam problem z jedynką. Ale inny rodzaj problemu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-04-22, 10:18    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Dwójka gra troche inaczej ale nie jest to dla mnie uciążliwe. Sposobem może być mocniejsze zadęcie (wciągnięcie) na początku, żeby wydobyć dzwięk. Jeśli stroik juz gra to nie ma różnicy pomiędzy innymi kanałami.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-04-22, 15:25    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Mocniejsze zadęcie nie jest dobrą metodą, ze względu na to, że stroi się szybciej zużyje. Technika polega na umiejętnym wzciągniu, delkiatnie, powietrza.
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Govean 


Wiek: 38
Posty: 214
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-04-22, 15:31    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

No ale na początku może to pomóc w odnalezieniu tego prawidłowego dźwięku.. z czasem usta się przystosują i będą normalnie wciągać powietrze...
Tylko że przez ten czas można poniszczyć sobie harmoszkę..
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-04-22, 15:33    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Jeśli się uda na mocniejszym początkowym zadęciu, to dosyć szybko złapie się ten umiejętny sposób o ktorym mówicie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-04-23, 20:22    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Wedlug mnie, mocniejsze zassanie jeszcze poglebia problem, bo wtedy latwo dochodzi do niekontrolowanego obnizenia dzwieku. Wystarczy wlozyc harmonijke gleboko w usta i delikatnie wciagnac powietrze. Poczatkowo pomaga tez rownoczesne wsysanie powietrza przez nos. Gdy juz gardlo dostosuje sie do tego specyficznego zassania, nos nie jest potrzebny. Warto pamietac, ze pozadne brzmienie wciaganej dwojki ma kolosalne znaczenia dla harmonijki, szczegolnie w bluesie. Przeciez (2) to glowny dzwiek w drugiej pozycji ktory powinien stanowic silna podstawe naszej gry. Bez tego, niewazne jakie techniki bysmy opanowali i jakie sztuczki stosowali, nasza gra wyda sie zdecydowanie slabsza.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Ostatnio zmieniony przez Maciekdraheim 2009-06-06, 19:31, w całości zmieniany 2 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Misio 

Wiek: 34
Posty: 7
Skąd: Z Nienacka
Wysłany: 2007-04-26, 00:33    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Ja też mam pytanko... Nie tyczy się kanału 2-giego ale tematyka ta sama... Otóż mój Big River ma duży problem z dźwiękami powyżej 7-mki. Otóż przy zassaniu zamiast brzmieć trzeszczą/piszczą (ale nie tak jak powinny). Staram się nie dmuchać mocno/lekko, tylko jak "zwykle"... W efekcie conajmniej raz na 4 próby jest źle. To samo zaobserwowałem na moim Silverstarze... To wina tego, ze nie umiem dmuchać/zasysać czy trafiam na jakieś felerne harmonijki ? Może jest jakiś sposób naprawy ?
_________________
Tanie wino jest dobre, bo jest dobre i tanie...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Włóczykij 


Wiek: 31
Posty: 154
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gorzów WLKP
Wysłany: 2007-04-26, 06:17    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Miałem podobny problem ale tylko z 8 kanałem po jakimś czasie problem sam się rozwiązał :) po prostu nie trafiałem równo w kanał i słyszałem tylko pisk :|
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-04-26, 17:15    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Trzeba dobrze trafić w kanał i mocniej dmuchnąć, wtedy raz, że zadźwięczy, a dwa, że zadźwięczy dobrze.
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
BigBob 

Wiek: 34
Posty: 8
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-04-26, 17:56    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Zgadzam się z Adamem Gussowem ;) Wdg mnie zależy to od kątu zassania.Unieście głowę i trzymajcie harmonijkę prosto wciągając powietrze;)Na dwójce mamy najlepsze vibrato ;D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-04-26, 18:04    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Mialem to samo na mojej MBDx, na kanale (9). Denerwowalo mnie to jak chcialem grac "La Bambe". Sprobuj nieco odgiac stroiki, bo moze ich nadmierrne wcisniecie w szczeline jest zrodlem problemow.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Duduś 

Wiek: 31
Posty: 174
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2007-05-23, 16:02    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Ja też tak miałem, ale już się nauczyłem innego sposobu. Na kanale drugim nie zasysam mocniej tylko wdycham powietrze ustami i równocześnie nosem i mi to pomogło. Może komuś to pomoże... :)

Pozdro!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-23, 17:22    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

no właśnie kwestia w tym, że nie chodzi o wciąganie mocniejsze, ani też o wciąganie powietrza dodatkowo przez nos (chociaż jest to dobra technika na początku), ponieważ płuca się szybciej napełniają, a czasem nie ma jak ich opróżnić.
Chodzi o to, że należy dobrze "przyssać się" do harmonijki, musi ona odpowiednio głęboko leżeć w gębie, wtedy dźwięki będą wychodzić dobrze, łatwiej będzie się podciągać, a co ważne wyjdzie ten tzw.: "Two hole draw".
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
chll
Franz 

Posty: 10
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-01-26, 14:10    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Najdziwniejsze jest to, że gdy zasysam samymi ustami to wydobywa się kiepski dźwięk, a gdy ustami i nosem - dźwięk jest taki jaki (chyba) być powinien. Mało tego! Gdy zatkałem jedną ręką nos i spróbowałem znów wciągnąć powietrze nosem i ustami (mając zatkany nos, więc w efekcie powietrze wlatywało jedynie przez kanał) to ponownie otrzymałem właściwy dźwięk (ba! nawet nieco głębszy niż przy odetkanym nosie). Wydaje mi się, że chyba w ten sposób trzeba wyćwiczyć umiejętność oddychania tylko przez usta, ale żeby efekt był taki jak przy usta-nos.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
chll
Przemek 


Posty: 80
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2008-01-26, 17:07    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Ja nauczyłem się tego tak że język dotykał połączenia dolnych zębów z dziąsłem i lekko naciskał na zęby jakby je wypychał do przodu.
_________________
Charytatywna wyszukiwarka
Charytatywne klikanie
Zbyszek pomocnik
Wspieraj naukę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-01-28, 22:37    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

To ja zaproponuję taką metodę.
Spróbujcie ułożyć sobie tak jamę nosową i ustną, jakbyście mówili "przez nos" mając katar. I wtedy grajcie na II kanale.
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
jasiek 


Wiek: 29
Posty: 68
Skąd: Połczyn-Zdrój
Wysłany: 2008-03-21, 15:39    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

ja to robie jakoś tak z wyczuciem poprostu , już zapomiałem , że był taki problem . pozdroo
_________________
"Te same mury od rana, te same stoły odrapane"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Adam12 


Wiek: 29
Posty: 47
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-03, 21:12    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Najlepiej to jest ćwiczyć ja już zapomniałem o tym że w 2 kanale może nie być dzwięku :what:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Burber 


Wiek: 32
Posty: 218
Otrzymał 7 punkt(ów)
Wysłany: 2008-05-06, 21:37    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Ten problem zależy chyba też od tonacji. W D jest ok, ale w A już mam problemy.
_________________
Człowiek nieuzbrojony sprowadza na siebie wiele złego, w tym powszechną pogardę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-05-07, 17:30    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Mamy problem, bo im niższa tonacja, tym więcej powietrza trzeba i wszystkie siły działające na stroik większe. Ale nawet w A można całkowicie ten efekt wyeliminować poprzez odpowiednie zassanie.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-09-21, 18:25    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Jeżeli chodzi o specyficzne zasysanie na harmonijkach w niskich tonacjach, to podobny problem miałem kiedyś z MBDx w tonacji A na (3). Na początku wydawało mi się, że to coś ze stroikiem, bo w D tego nie było, lecz po jakimś czasie i z tym kanałem nie miałem problemu, trzeba było tylko wdychać powietrze jak na (2).
Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mateusz 

Wiek: 31
Posty: 12
Skąd: Brzeg (Opolskie)
Wysłany: 2009-03-09, 17:15    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

ja mam taki problem z 2 na wdechu, że jak zatkam inne komory choćby palcami żeby dokładnie tylko 2 mi grała to jest albo pusty dźwięk albo lekki pisk przeradzający się w brzdąkniecie. i tak w kółko. jeszcze jej nie rozbierałem ale nie wiem czego to może być przyczyna ;/ jest to na special 20 hohnera w tonacji A
_________________
Bo trzeba żyć chwilą....
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-03-09, 18:40    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Ja znam winowajcę. Technika. Spróbuj wdychać powietrze spokojnie, ale z głębi. Nie rób wsysu, a tylko wdech... Powinno pomóc.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu