Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Cronus

Posty: 1
Wysłany: 2010-02-28, 22:52    Będzie trudno? Chromatic

Witam!

Chcę nauczyć się grać na harmonijce ustnej. Nie koniecznie od razu bluesa, na początek może to być muzyka "ogniskowa". Zastanawiam się, czy trudno jest się nauczyć grać na harmonijce chromatycznej. Wszyscy wszędzie piszą, że gra się na diatonicznych, jednak ja już mam instrument.

Mam harmonijkę chromatyczną CHROMATIC w tonacji C (nic więcej na niej nie napisali) firmy Bandmaster. 10 kanałów.

Więc jak, myślicie, że mogę uczyć się grać na tej, czy raczej kupić inną? Ewentualnie czy dużo trudniej będzie mi zaczynać od niej?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-02-28, 22:54    Odp: Będzie trudno? Chromatic

Na chromatyku nie gram, ale bluesa i "ogniskowe" łatwo się gra. :)
Oczywiście, że ten harp jest ok- każdy do nauki jest dobry i jak masz ten, to nie ma co kupować nowego :)

[ Dodano: 2010-02-28, 20:55 ]
Tylko będziesz musiał "przełożyć" na język tabó diatonicznych na język chromatyczny (czyli jaki kanał diatonika jest na chromatyku) - żaden problem :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-03-01, 15:29    Odp: Będzie trudno? Chromatic

Jeśli startujesz od zera, to do ogniskowych chromatyk będzie zupełnie spoko (w pewnym sensie nawet łatwiej bo masz wszystkie dzwięki z gamy C-dur przez cały zakres harmonijki a w diatoniku kilku brakuje; poza tym rozkład dźwięków jest bardziej 'powatarzalny' niz w diatoniku - jak się nauczysz grać czegoś w 'niskiej oktawie' to z łatwością przeniesiesz to w 'górne')

Tyle że, jak pisze ansaa większość tabulatur jakie tu lub gdzie indziej znajdziesz jest na diatonika, więc jeśli jesteś w stanie nie pójść na początkową łatwiznę i od razu nauczyć się grać ze słuchu (co przy ogniskowych nie jest trudne) to sprzęt super..

Diatonik zdecydowanie lepszy jeśli chcesz wejść od początku w bluesa.
Chromatyk przyda sie potem do jazzu... lub kawałków klasycznych ;)

W jednym zdaniu: jeśli chcesz się zatrzymać na 'odtwarzaniu' tabulatur - kup diatonika.
Jeśli umiesz coś zanucić ze słuchu i masz miesiąc na intensywne poćwiczenie i ogranie się ze swoją harmonijką - działaj! nie pożałujesz!

Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu