Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
aga11 


Wiek: 28
Posty: 8
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2010-02-21, 18:24    Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

To mój pierwszy post na tym forum, choć przyglądam się od pewnego czasu ;)
Mam pytanie do doświadczonych "harmonijkarzy". ja swoją przygodę z tym instrumentem chcę dopiero zacząć (choć gram od kilku lat na gitarze klasycznej i akustycznej), więc:

która harmonijka będzie najlepsza? biorąc pod uwagę to, że chcę zacząć grać, wytrzymałość i barwę dźwięku:

- Anniversary 150th
- Golden Melody
- Special 20
(w grę wchodzi tylko tonacja C)

PS: wiem, że podobne wątki pojawiały się na forum, lecz nie dostałam ostatecznej odpowiedzi
pozdrawiam i dziękuję ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-02-21, 19:41    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

Nie wiem,
Ja tylko tak teoretycznie
ale wydaje mi się że najlepiej
spośród wszystkich "Plastików"
zabrzmi właśnie to "plastikowe szkło" z którego jest anniversary zrobione :)
Ale, może wypowie się ktoś kto lepiej się zna :)
Zwłaszcza że anniversary najdroższa :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Blake 


Wiek: 31
Posty: 183
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2010-02-21, 20:42    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

Kupuj co wolisz ;)

Ja bym się na Twoim miejscu zastanawiał nad Special 20, a Anniversary 150th

Powiem Ci tak: obie są dobre, jeżeli chodzi o naukę, więc kup co wolisz.

Najlepiej, jak masz gdzieś sklep z tymi wszystkimi harpami. Wchodzisz i patrzysz się na wystawę i bierzesz tą, która bardziej do Ciebie przemówi ;) . Nie wiem, czy wszyscy tak mają, ale ja zawsze wybierałem tak harpa. Dla mnie jest to jakiś po prostu magiczny związek muzyka z instrumentem. Musisz mieć szacunek do instrumentu, bo inaczej się nie nauczysz świetnie grać ;)
_________________
"Shinobi, który nie przestrzega zasad jest nazwany śmieciem"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aga11 


Wiek: 28
Posty: 8
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2010-02-21, 20:46    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

nie tylko Ty tak masz ;) mam podobnie, jeżeli chodzi o gitary
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
szaman69 


Wiek: 33
Posty: 174
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2010-02-21, 20:57    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

Jeśli ci naprawdę zależy na jakości i wytrzymałości to polecam dołożyć trochę kasy i kupić coś ze stroikami fosforo-brązowymi (Suzuki Hammond, Promaster). Zwykłe harmonijki padają po 2-3 miesiącach, a te z fosforo-brązowymi stroikami potrafią trzymać latami. Poza tym komfort grania (szczególnie na Hammondzie) jest nieporównywalny goldenkami, specialkami itp.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aga11 


Wiek: 28
Posty: 8
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2010-02-21, 21:05    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

zaciekawiłeś mnie tymi stroikami...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-02-21, 21:11    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

Z tym padaniem... to się niezgodzę.
Mam hohner blues harp.
"Zwykła". Ale kurcze, na niej nauczyłem się nie grać siłowo.
Więc chwilę grozy przeżyła na początku, cóż , odzwyczajanie od chińskiego g...
Noi ... nie padła. wręcz fajnie się rozegrała. Ma może ponad pół roku.
Odrobine, delikatnego podstrojenia wymaga, no ale... tyle czasu to normalne :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aga11 


Wiek: 28
Posty: 8
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2010-02-21, 21:13    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

sprawdziłam też tego Hammonda... same pochlebne opinie.., no cóż... zobaczymy jak ten wątek rozwinie się na forum ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Saskers 


Wiek: 45
Posty: 97
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Saska Kępa
Wysłany: 2010-02-21, 22:05    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

W przypadku pytań o wybór harmonijki na początek, zdecydowana większość odpowiedzi sugeruje Special 20. Zgadzam się z tą opinią. To dobra harmonijka za rozsądną cenę. Sam posiadam taką w A. W C mam Solista Pro i jestem nim zachwycony. Oceniam go wyżej od S20, ale trzeba pamiętać, że kosztuje prawie 150 zł. aga11 - określ ile pieniędzy chcesz wydać na instrument, wtedy na pewno ci bardziej doświadczeni forumowicze coś doradzą. Posłuchaj sobie tez na YT testów różnych harpów. Moim zdaniem powinno decydować brzmienie, które Ci się najbardziej spodoba. Zakup pierwszej harmonijki zawsze jest loterią, a dopiero nabywanie kolejnych jest świadome. Wtedy już lepiej znasz własne preferencje i oczekiwania.
Saskers
_________________
Nie zawracaj kontrafałdy, że w Warszawie byłeś
Bo na Saskie Kiempe wcale nie chodziłeś
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aga11 


Wiek: 28
Posty: 8
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2010-02-22, 17:58    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

moje fundusze na harmonijkę oscylują w granicy 150 - 180 zł ;) po prostu z doświadczenia "gitarowego" wiem, że lepiej dołożyć do porządnego sprzętu ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
AK-47 


Wiek: 30
Posty: 22
Wysłany: 2010-02-22, 18:25    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

No wiesz...Jeśli możesz wydać tyle kasy to bierz coś z górnej półki. Ja na swoją pierwszą harmonijkę (MBDx) nie wahałem się wydać tyle kasy i do dziś mi działa. Ja osobiście jeśli kupuje coś to kupuje coś porządnego. Za tą kwotę którą dysponujesz na twoim miejscu zastanowił bym się nad Hammondem lub nawt jego najnowszym bratem Manji. Sam zbieram kase na Manji :) . Z tej samej klasy jest np. Fire Breath i Pro Master. Suzuki robi bardzo dobre harmonijki w tym przedziale cenowym.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aga11 


Wiek: 28
Posty: 8
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2010-02-22, 18:34    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

powiem szczerze, że poważnie zastanawiam się między Suzuki hammond albo Golden Melody... goldenka ma coś w sobie, choć zapewne jest z tzw. "niższej półki" wydaje się drobna, a ja zbyt wielkich dłoni nie mam ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
AK-47 


Wiek: 30
Posty: 22
Wysłany: 2010-02-22, 18:42    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

Wiesz... Widziałem goldenkę z bliska, grałem na niej i jest strasznie malutka, do tego ma zaokrąglone krawędzie, czerwony korpus i jest taka delikatna dla dziewczyny akurat ,brzmienie też jest niezłe ale tylko przy grze melodycznej. Wszystkie harmonijki Suzuki są bardzo dobrze wykonane i co za tym idzie trwałe. Jeśli chcesz oszczędzic trochę kasy to bierz goldenkę która może ci nie podpasować (mi ta okrągłość przeszkadza, wyślizguje mi się z rąk), a jeśli chcesz być na 100% zadowolona to bierz Suzuki :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-02-23, 13:21    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

Goldenka mała... nie zgodziłbym się, nie jest wcale mniejsza od Suzuki. No i kształt nie każdemu pasuje, ja też nie jestem jego entuzjastą. Ale jeśli masz gdzieś okazję wziąć ją do ręki (po prostu chwycić, nie przedmuchać), to sprawdź sama, czy Ci podpasuje ;) Mam GM i Hammonda, pierwsza jest już ze mną trzeci rok, a używałem jej dość często (w końcu tonacja A). Hammond to mój najnowszy nabytek i na razie jestem pod wrażeniem - szczelna i bardzo komfortowa.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-02-23, 17:45    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

wszystko zależy co chcesz grać. Ja osobiście jestem fanem Goldenki. Mam jedną już ze sto lat :P i się z nią nie rozstaje i właściwie tylko na niej Ćwiczę. Ale nie polecam jej zwolennikom grania akordowego. Hamonda nie miałem, ale zamierzam ją przetestować, a co do special 20 to była moja pierwsza harmonijka i moim zdaniem do nauki jest najlepsza ze względu na uniwersalność i dobrą cenę.
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Auron 

Wiek: 31
Posty: 35
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2010-03-07, 11:26    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

Osobiście mam Golden Melody. Owszem, jeśli dmuchasz z całej siły to nie warto jej kupować. Co do samej harmonijki - ma czyste i delikatne brzmienie. Nie wydobędziesz z niej bluesowego dźwięku. Jest idealna do jazzu, swingu czy do muzyki filmowej typu Godfather theme.
_________________
"Blues to korzenie, reszta muzyki to owoce..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-03-07, 17:16    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

Hm. Nie wydobędziesz bluesowego dźwięku...
To ciekawe że wiśnia gra (lub grał) na goldenkach
i o ile dobrze pamiętam Bart też kiedyś na nich głównie...
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-03-07, 17:23    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

Auron: Bluesowego dźwięku...? weź Ty chopie pograj jeszcze troche i osłuchaj się przynajmniej trochę zanim takie coś palniesz. :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-03-07, 17:41    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

Jakoś tak to jest, że im ktoś mniej ma wiedzy, tym więcej ma do powiedzenia i tym chętniej i autorytatywniej się wypowiada... :/ A przecież natura nieprzypadkowo dała nam dwoje uszu, A TYLKO JEDNE USTA...

Auron, nie gniewaj się, ale napisałeś straszną bzdurę. Bluesowe to może być brzmienie albo styl, nie istnieje coś takiego, jak "bluesowy dźwięk". I nie czepiam się słówek, to są po prostu różne pojęcia. A w tym wypadku jest to bardzo istotne. "Bluesowy dźwięk" to coś w rodzaju "globusu Gdańska" ze starego kawału o (jeszcze wtedy) milicjantach. Poza tym fakt, że GM ma strój equal nadający się TROSZKĘ BARDZIEJ do gry pojedynczymi dźwiękami, a TROSZKĘ MNIEJ do gry akordami nie oznacza, że się na niej akordami (i interwałami) grać nie da. Jak najbardziej się da, tylko ciutkę inaczej bedą brzmiały, jakby się harp minimalnie rozstroił. Ale właśnie, te różnice są minimalne (kilkucentowe) i z reguly słyszy je prawie tylko grający. Podobnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na harpie strojonym wg. just intonation grać oprócz akordów pojedyncze dźwięki. Efekt jak wyzej.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-03-07, 20:05    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

Potwierdzając słowa Młynka, warto przytoczyć, że na GM swego czasu grał nie kto inny jak Sonny Terry (tak, tak, Mistrz grania akordowo-rytmicznego), czy np. Big George Brock, były bokser, który (jak można się domyślić po wyuczonej profesji) gra mocnego i surowego bluesa.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-03-07, 21:36    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

Pytanie, jak wtedy hohner stroił ten model... Bo ma zwyczaj to zmieniać nie informując o tym użytkowników :o Ale nawet, gdyby wtedy GM miał strój just intonation, to nie ma znaczenia. Różnice są tak minimalne, że niemal niezauważalne.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-03-07, 21:38    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

Golden Melody od początku i wyłącznie był strojony w Equal Tempered, bo takie było założenie tego modelu. Grał czyściutko i w tonacji każdą melodię w każdej pozycji i stąd właśnie Golden Melody :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-03-07, 21:56    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

Aha, to już jasne. Natomiast w innych modelach czasami Hohner zmieniał.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-03-07, 21:59    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

No z tym nie sposób się nie zgodzić. Stroje Marynek przez lata lawirowały między ET a różnymi rodzajami JI, stroje kompromisowe też było co dekadę zmieniane... Co poradzić?. Trzeba grać na tym co jest, albo samemu przestrajać.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Kondziu66 


Wiek: 30
Posty: 7
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2010-05-15, 20:53    Odp: Hohner Golden Melody C vs Hohner Anniversary 150th C vs Hohner Special 20 C

Hmm, jestem nowym użytkownikiem, dzisiaj złożyłem konto. Gram na harmonijce od... wtorku. ;) Kupiłem sobie harmonijkę Golden Melody, oczywiście w tonacji C. Nie mogę niestety nic powiedziec, bo jest to moja pierwsza i jedyna harmonijka. Jak na razie sprawuje się idealnie. Ale o tym też niestety mogę mało powiedziec bo dopiero się uczę. Mam jeszcze problemy z 2 na wdechu, zresztą wydechu też. Ale wszystko przede mną. ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu