Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
hmmm

Posty: 24
Wysłany: 2010-02-15, 22:28    Kamertonowe A

witam!

Gdzie i na jakiej harmonijce znajdę kamertonowe A (440 Hz) ??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2010-02-15, 22:32    Odp: Kamertonowe A

Harmonijka w tonacji A, 4 kanał na wydechu (na przykład) :) .
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
hmmm

Posty: 24
Wysłany: 2010-02-15, 22:35    Odp: Kamertonowe A

[quote](na przykład) :) .[/quote]

a jest gdzieś jeszcze?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-02-15, 22:39    Odp: Kamertonowe A

Jak masz super technikę, to praktycznie na każdym harpie :)
http://www.overblow.com/?menuid=26#
:)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
hmmm

Posty: 24
Wysłany: 2010-02-15, 22:42    Odp: Kamertonowe A

ale mi nie chodzi o dowolne A... tylko o kamertonowe
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2010-02-16, 09:48    Odp: Kamertonowe A

Na harpie C (3) na wdechu podciągnięta o pełny ton, na harpie G (4) na wdechu, na harpie D (2) na wdechu, 2 na wydechu na harpie Eb, (1) na wdechu na highG i 1 na wydechu na highA :viva: .
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-02-16, 11:55    Odp: Kamertonowe A

[quote="Pulatom"]Harmonijka w tonacji A, 4 kanał na wydechu (na przykład) :) .[/quote]

Tylko może być problem, gdyż np. Seydele są strojone bodaj pod 443Hz. Najlepiej będzie dmuchnąć w 4 kanał na harmonijce firmy Suzuki w tonacji A.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2010-02-16, 12:39    Odp: Kamertonowe A

Przyznam szczerze, że czekałem na taką odpowiedź. Chociaż z drugiej strony pytanie zadane jest bardzo dziwnie.
Przy pytaniu powinno być wg mnie chociaż coś napisane po co jest ten dźwięk potrzebny.
Ponieważ strojenie harmonijek jest bardzo ciekawym, szerokim wręcz ogromnym zagadnieniem ja nie chciałem się wypowiadać.
O Seydlach słyszałem, że są strojone na 444Hz.
O Hohnerach słyszałem, że kiedyś (przed 1940 rokiem) były strojone na 440Hz, a obecnie są strojone na 443Hz, przy czym nie koniecznie dźwięk jest jest "czysty", może być bowiem harmonijka w innym stroju.
Dźwięki dokładnie kamertonowe wydają harmonijki Tombo (w tym i Lee Oskar) oraz Suzuki.
Gdy sprawdzałem na tunerze mojego Lee Oskara dźwięki nie różniły się o więcej niż 2 centy (jeśli pamięć mnie nie myli), ale:
1. Pierwszą swoją harmonijkę sam stroiłem (była nastrojona w sposób dyskwalifikujący grę) i wtedy nauczyłem się wydawać odpowiednie "równe" i "czyste" dźwięki - wbrew przewidywaniu po wzięciu harmonijki po raz pierwszy do rąk można mieć spore problemy z wydobyciem czystego dźwięku i to za każdym razem.
2. Dokonałem odpowiedniej regulacji stroików by reagowały odpowiednio "na mój oddech"

Na zakończenie mojego długiego wywodu: na każdej harmonijce możesz mieć taki dźwięk po nastrojeniu wg tunera i nauczeniu się odpowiednio wydobywać ten dźwięk.

Łatwiej będzie, jak napiszesz po co Ci ten dźwięk. Jeśli chcesz używać jako stroika - chyba lepiej byłoby kupić stroik, kamerton lub cyfrowy tuner z funkcją generowania dźwięku. Taki tuner ma mój syn (6-sta klasa gitary klasycznej szkoły muzycznej pierwszego stopnia).

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
hmmm

Posty: 24
Wysłany: 2010-02-16, 17:14    Odp: Kamertonowe A

dzięki Medium!

piszę program-stroik na kompa... myślałem, że można by było go wykorzystać do harmonijki...

potrzebowałem jakiejś częstotliwości odniesienia.

troche mnie zaskoczyło, że Hohner'y nie są strojone "na 440Hz"... Gdzie mogę się dowiedzieć jak są strojone??

czy może po prostu mogę to sobie obliczać względem 443hz? tak że od 443Hz stosunek kolejnych półtonów wynosi 12-stego stopnia pierwiastek z 2?? zadziała to dla hohnerów?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-02-16, 18:25    Odp: Kamertonowe A

[b]hmmm[/b], chyba nie da rady tak policzyć, bo one nie są strojone równomiernie. Hmm ktoś kiedyś podawał tutaj na forum linka do takich tabelek w których było jak dane strojenia wyglądają dla różnych harmonijek, ale to byś musiał sobie poszukać, bo nie pamiętam w jakim temacie to było, ale było (może jest tu ktoś, kto kojarzy sprawę?).
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-02-16, 19:06    Odp: Kamertonowe A

[b]hmmm[/b], ściągnij AP-Tuner i w opcjach masz A kamertonowe :)
440.000 i myślę, zę da radę go wykorzystać, choć nie próbowałem. :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2010-02-16, 21:25    Odp: Kamertonowe A

Z informacji wyczytanych nie tylko na naszym forum (także w innych zakamarkach internetu niekoniecznie po polsku) wiem, że strojenie harmonijek Hohnera zmieniało się w latach. Nawet tych samych modeli. Krótko mówiąc ten sam model harmonijki wyprodukowany kilka lat później różnił się o "dobre centy" od tego samego modelu wyprodukowanego wcześniej.

Program - stroik. To dobra rzecz tylko jak chcesz to wykorzystać do harmonijki? Mając darmowy SEYDEL melody recorder możesz bardzo dokładnie określić wysokość każdego dźwięku. Jeśli chcesz stroić harmonijkę musisz przede wszystkim:
1. wiedzieć jaki ma być dźwięk (typ strojenia)
2. umieć wydobyć czysto i powtarzalnie dźwięk na określonym kanale czy to wdech czy wydech.

Cytat:
Strojenie - to się zatrzymamy na chwilkę. Istnieje wiele różnych rodzajów strojenia harpów, ja omówię 3 z nich. Strojenie Just Intonation, 12 equal temperament (równomiernie temporowany) oraz strój kompromisowy.
Just Intonation - krótko mówiąc harmonijka nastrojona w ten sposób soczyście brzmi na akordach ale czyste melodyczne dźwięki tracą na wartości. Przykładem takiej harmonijki jest Hering Vintage Harp, Stare Hohnery z serii Marine Band lub Blues Harp.
12 equal temperament - na odwrót. Melodie brzmią ślicznie natomiast akordy nie pasują. Hohner Golden Melody, Suzuki Harpmaster i Promaster.
Strój kompromisowy - pomiędzy equal a just intonation. Obecnie większość harpów strojona jest w ten sposób. Hohner Special 20, Big River Harp, Pro Harp, Silver Star, Blues Band, Seydel Blues Session, Blues Solist, 1847 Classic, Big Six.
Trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż w ciągu lat strojenia te ulegały niewielkim zmianom i odchyłom. I tu np. strój kompromisowy Hohnera może inaczej brzmieć niż strój kompromisowy harmonijki firmy Seydel.


To fragment z http://forum.harmoszka.co...cych-vt2606.htm

Napisz coś więcej o programie - zastosowanie, wykorzystanie. Może łatwiej będzie Ci pomóc.

Pozdrawiam

Medium
Ostatnio zmieniony przez Medium 2010-12-28, 14:59, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
hmmm

Posty: 24
Wysłany: 2010-02-16, 21:50    Odp: Kamertonowe A

trochę to bardziej skomplikowane, niż się spodziewałem...

czyli dźwięki podane na tej stronie http://www.overblow.com/?menuid=26# nie odnoszą się ściśle do częstotliwości i mogę o nich zapomnieć?

ten program to miała być darmowa wersja bend'o'meter. Ponieważ jednak na bend'o'meter jest patent, program musi mieć postać tunera. to projekt na studia ;)

Wiem jak określić dźwięki stroju równomiernie temperowanego (ze stosunku częstotliwośći kolejnych półtonów).
A jak w przypatku stroju kompromisowego i Just Intonation ??

Landerw, jak możesz to daj jakieś wskazówki jak szukać tych tabelek, bo nie znalazłem ;)

//edit:

PS. swoją drogą wie ktoś jak zostało to rozwiązane w bend'o'meter? jaki sposób strojenia wykorzystano?
szczerze mówiąc znam ten program tylko ze screen'ów.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-02-16, 22:50    Odp: Kamertonowe A

Bendometer ma dużą tolerancję dźwięku. Niepokazuje ile centów jest dźwięk odchylony. W bendometrze czy masz 444 czy 440 Hz to i tak Ci pokaże np. przy harpie w A (4) kanał.
Pare herzów nie robi dużej różnicy. Gitarę stroimy np.do tych 440Hz ale po krótkim czasie lekko któreś struny się rozstroją np. E i na 5 progu nie będzie równo 440Hz a gramy i nie czujemy żeby gitara była rozstrojona bo to taka mała różnica.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2010-02-17, 09:13    Odp: Kamertonowe A

Nie korzystałem z programu bendometer, mimo iż ściągnąłem go na komputer – żądał logowania się i podawania adresu e-mail, a ja swoim adresem nie szastam na prawo i lewo (być może dzięki temu od 12-stu lat mam tę samą skrzynkę i średnio zarzuca mnie spamem).

To jest wg mnie proste. Właśnie dzięki temu, że jest wiele typów strojenia musisz ustawić granicę dźwięków (proponuję dokładnie połowę odległości pomiędzy dźwiękami w stosunku do kamertonowego 440Hz). Doprowadzić to może do sytuacji, że dźwięk, któremu brakuje kilku centów będzie jednym dźwiękiem, a po dodaniu kilku centów będzie już dźwiękiem wyższym. Ale to możesz zrobić bardzo fajnie; im dźwięk bliższy nominałowi (proponuję nominał ustawić na kamertonowe 440Hz lub ustawienie w odpowiednim okienku w zakresie +/- 5 Hz z krokiem co jeden Herz) tym specjalne okienko będzie bardziej zielone im bardziej odległość będzie się zwiększać okienko będzie zmieniało kolor w stronę czerwieni i strzałeczka (np. w górę lub w dół) będzie pokazywać czy dźwięk jest wyższy, czy niższy od nominału, a oczywiście w odpowiednim miejscu (okienku?) oznaczenie obecnego dźwięku.

Jak jesteś taki mocny w informatyce zrób prosty program który na podstawie linii melodycznej robiłby tabulaturę – myślę, że wielu na forum przydałoby się coś takiego.

Pozdrawiam

Medium

PS. Proponuję byś zmienił tytuł tematu, by coś więcej mówił o jego zawartości „Kamertonowe A” być może się od niego zaczęło ale obecnie rozwinęło się coś zupełnie innego.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu