Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-02-07, 10:21    [Porównanie] Stroje: Richter, Solo, inne. Co do czego optymalnie?

Witam!
Myślę, że warto to zebrać wszystko razem w jednym miejscu.
Proponuję skupić się na wypowiedziach zawierających argumentację dlaczego akurat ten strój do tego lub tamtego :)

O ile wszyscy mniej więcej wiemy czemu najpopularniejszy Richter do czego jest i dlaczego:
bo blues (technicznie: ze względu na drugą pozycję, tradycyjnie: bo na tym zaczęto grać bluesa na początku, bo praktycznie: najłatwiej dostępna i spory zakres cenowy: każdy znajdzie cos dla siebie)

taki solo: do czego jest optymalny i dlaczego?
Rozumiem, że dobrze sprawdza się w chromatykach, bo dzięki suwakowi otrzymujemy bez problemu wszystkie 12 półtonów. A do-czego dla-czego sprawdza się w zwykłej harmonijce?

Paddy Richter: dobrze nadaje się do szybkiej gry folkowej (nie wymaga podciągu żeby otrzymac "a" na trzecim kanale) i łatwo jest go przestroić samemu ze zwykłego Richtera (różnica jednego stroika)

a inne stroje:

Natural Minor

Natural Major

inne...

?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Bradziaga 


Posty: 9
Skąd: Frankfurt/m
Wysłany: 2010-02-08, 17:23    Odp: [Porównanie] Stroje: Richter, Solo, inne. Co do czego optymalnie?

Jest tez Harmonic Minor.
Mam Lee Oskar ,,harmonic minor,, w E ale na nim mozna grac raczej przedwojenne romanse i.t.p. Lubie czasem na nim zagrac ma przyjemne smutne brzmienie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-02-08, 17:58    Odp: [Porównanie] Stroje: Richter, Solo, inne. Co do czego optymalnie?

Natural Minor służy do grania w molowej i kupujemy harpa w takiej tonacji jak utwór:
Przykładowo mam coś w A-moll to nie kupujemy G tylko właśnie A-moll :) Ma zajefajne, smutne brzmienie ;]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-02-09, 22:37    Odp: [Porównanie] Stroje: Richter, Solo, inne. Co do czego optymalnie?

Strój solowy, szczególnie w niższej oktawie sprawdziłby się doskonale w 3. pozycji w Bluesie. Zasada grania jak w oktawie środkowej, ale brzmienie niskie. Nie trzeba bawić się za bardzo w podciągi, a ma ciekawy tone.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu