Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Szczotker 

Wiek: 31
Posty: 244
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2007-06-01, 13:33    [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Co sądzicie o Ryśku?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Duduś 

Wiek: 31
Posty: 174
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2007-06-01, 13:41    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Jestem jego wielkim fanem i od niego zaczęła się moja fascynacja harmonijką... Mimo, że nie był wirtuozem to lubię słuchać jak gra na harmoszce... Szczególnie polecam uwtór Dżem'u pt. "Norweska Impresja Bluesowa" z albumu Absolutley Live, w którym Rysiek gra na harmonijce cały czas...


pzdr
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2007-06-02, 10:46    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Ja kocham cały Dżem! Rychu był wielki! Na harmoszce fajnie grał! Przede wszystkim dobrze komponował te solo swoje harmonijkowe. No bo zawsze (według mnie) fajnie pasowało do gitary itp itd. Norweska Impresja jest spoko utworkiem. Chyba się kiedy wysilę troche i spróbuje nauczyć.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Duduś 

Wiek: 31
Posty: 174
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2007-06-02, 10:55    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Troche będzie trudno ;) ;) Będziesz musiał raczej ze słuchu bo chyba nikt nie ma do tego tabów...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2007-06-02, 10:58    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Heh ja staram się zawsze tylko i wyłącznie ze słuchu rozpracowywać ;]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Duduś 

Wiek: 31
Posty: 174
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2007-06-02, 11:02    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

No i prawidłowo:) Ja moją pierwszą zagrywkę jaką zagrałem też rozpracowałem ze słuchu... Była to "Love Me Do" Beatlesów :] :cool:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Szczotker 

Wiek: 31
Posty: 244
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2007-06-02, 14:29    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Ja wolę improwizować, niż grać ze słuchu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2007-06-02, 14:33    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

a improwizować to ja też lubię. Ale marzy mi sie wreszcie stworzenia jakiegoś ciekawego kawałka tak by wszedł on w mój stały repertuar. Ale odbiegamy od tematu... ;]

wie ktoś może na jakiej harmonijce grał Rysiu?
_________________________________________________________________________________________
Przed wysłaniem posta, najpierw go przeczytaj. Pozwoli Ci to uniknąć wielu błędów zarówno ortograficznych jak i literówek. Pozdrawiam, Conex.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Dawid_dzem 

Wiek: 37
Posty: 8
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-06-04, 14:01    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Rysiek i Cały DŻEM są niejlepsi niegdy nie bedzie lepszego zespołu wg mnie gdyby nie grali w Polsce a Rysiek spiewał po Angielsku i wszyscy mogli ich zrozumieć byli by najlepsi na świece chociaz dla niektórych i tak są;( pozdrowienia
_________________
...Puste kieszenie i torba pełna snów...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Duduś 

Wiek: 31
Posty: 174
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2007-06-04, 14:25    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Osaosowski napisał/a:
wie ktoś może na jakiej harmonijce grał Rysiu?


Rysiek grał raczej na harmonijce w ton. C ale na jakiej to niewiem :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-04, 15:39    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Na Marinkach grał.

A żeby nie było, że nie pisze do tematu:

Cóż, nie powiem, że był to jakiś super muzyk, ale nie był to też najgorszy muzyk. Nie słucham Dżemu w dużej ilości, chociaż jakiś czas temu fascynowałem się tym zespołem, bo poznałem wiele lepszych kapel.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
janex
Dawid_dzem 

Wiek: 37
Posty: 8
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-06-06, 20:29    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Przeciętnym muzykiem to on napewno nie jest, może wirtuozem harmonijki nie był, ale jeśli chodzi o śpiew to nie ma równych. Jego solówki na harmonijce może nie są trudne ale jak idealnie pasują do muzyki dżemu.
_________________
...Puste kieszenie i torba pełna snów...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Majciochy.w.grochy 

Posty: 120
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-07-23, 17:12    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Cóż, Rysiek śpiewał po "norwesku" a nie po angielsku, z tego co wiem :D
Ale to tak na marginesie. Co do Ryśka- to co tworzył na harmonijce bywało banalne, tak samo, jak niektóre jego teksty, ale w tym głównie (wg. mnie) tkwi fenomen Dżemu.
Przecież piosenki bywały wysoce infantylne, a jednak zespół wszedł do czołówki, a potem, po śmierci Rysia, niewątpliwie został legendą. Po przeczytaniu dwóch książek o Ryśku i Dżemach nie potrafię słuchać ich tak, jak wcześniej. Teraz uczestniczę w tym c a ł a- od małego palca u nogi, do najwyżej rosnącego włosa. Cała tragedia Ryśka, to, że praktycznie od początku ćpał, czasem mnie denerwuje, czasem smuci, a czasem żenuje. Sądzę, że był człowiekiem z gigantycznym potencjałem i z wieloma talentami, a nie wykorzystując ich, tylko jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, iż robił to co kochał oraz robił to dla siebie. Jego wokal? Mógłby więcej, dużo więcej... Tak czy siak, uważam, że nie odnalazłby się w teraźniejszości, w naszych czasach, więc na swój sposób dobrze, że umarł. Może to brzmi drastycznie, ale właśnie tak sądzę. Gdyby nie to, czy w ogóle Dżem zostałby do dziś zapamiętany? Czy nie upadłby po kilku latach? Czy Rysiek nie stałby się komercyjną maszyną do zarabiania? Ja bym nie chciała tego widzieć.
_________________
p r z e l i t e r u j swoje zdanie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Duduś 

Wiek: 31
Posty: 174
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2007-07-23, 17:29    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Majciochy.w.grochy napisał/a:
dobrze, że umarł


Troche przesadzasz... Nie można tak mówić... Na pewno by się odnalazł, bo jest dużo osób o podobnych poglądach... A Dżem by nie upadł. Moim zdaniem teraz mniej osób słucha Dżemu niż w czasach Ryśka...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Majciochy.w.grochy 

Posty: 120
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-07-23, 20:20    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Duduś, ja jednak obstawiam przy swoim. Dzięki Jego śmierci, Dżem stał się kultowy. Ta sama historia, co z Nirvaną, Marleyem, Joplinką, Lennonem. Dzięki śmierci zostali "nagłośnieni", inaczej się ich słucha, inaczej o nich czyta... Pewnie ileś osób zainteresowało się Dżemem, kiedy we "Wproście", po Ryśka śmierci, umieszczono tę informację w podsumowaniu roku. Uważam, że to naprawe miało wpływ na Dżemy i ich popularność. Z pewnością słucha mniej osób, głównie dlatego, że już bardzo dużo czasu minęło od Jego śmierci, niektórzy o Dżemie zapomnieli, bo wyrośli. Zauważ, że w Polsce chyba panowało coś na miarę "beatelmanii", tyle że chodziło o Dżemy. Przecież to muzyka, przypuszczalnie, pokolenia Twoich rodziców.

I odnośnie Jego śmierci- powtarzając się, nadal sądzę, że nie odnalazłby się.
Że można ściągnąć piosenki Dżemu z internetu ?!
Że gigantyczny odsetek muzyki jest KOMERCJĄ ?!
Że w Jarocinie, w którym On przecież grał, teraz dają dupy takie zespoły, że się podnosi?
I milion tego typu przykładów. Zobacz, gdzie mieszka Giercuszkiewicz, kim się stał, jak wygląda... Z Ryśkiem, obstawiam, byłoby podobnie. Hm, nie, zdecydowanie nie chciałabym tego widzieć. Swoją drogą, teraźniejsze koncerty Dżemu, są jak najbardziej okej...
_________________
p r z e l i t e r u j swoje zdanie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-07-23, 21:32    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Ale w Polsce jest taka tendencja, że coś jak upada i odchodzi w niepamięć to za 5-10 lat wraca do łask. I Dżem wróci ze zdwojoną siłą. Już wraca.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Majciochy.w.grochy 

Posty: 120
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-07-23, 21:43    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

SiejaIleśtam, mógłbyś, proszę, podać przykłady na tę tendencję ?
_________________
p r z e l i t e r u j swoje zdanie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-07-24, 15:05    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Po prostu Sieja :D Ależ oczywiście. Przykład deskorolki, "ciężkiej" muzyki albo nawet Rolling Stones jak wrócili do gry to od razu jakieś małolaty co pierwszy raz w życiu o nich słyszeli zaczynają ich bez przerwy słuchać.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Majciochy.w.grochy 

Posty: 120
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-07-24, 15:20    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Zatem Po Prostu Sieja :D Ze Stonesami się zgadzam, z ciężką muzyką poniekąd, bo praktycznie zawsze w Polsce była młodzież, która tego słuchała, tyle, że w niektórych okrasach bardziej, a w innych mniej. Podejrzewam, że można pod tę tendencję przypisać koniec 20 wieku i początek wieku 21. Deskorolka... Nie wiem, szczerze mówiąc. Nigdy mnie deski nie interesowały. W żadnym znaczeniu tego wyrazu :)

[ Dodano: 2007-07-24, 16:22 ]
Ale nie mówmy o deskach, bo mam w klasie kilka takich i nie kochamy się za bardzo 8/

Deski do prania !
( Ha, żarcik sucharek)
_________________
p r z e l i t e r u j swoje zdanie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Duduś 

Wiek: 31
Posty: 174
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2007-07-24, 15:31    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Hmm.. My tu sobie gadu-gadu a w nazwie tematu błąd... Nie RIDEL tylko RIEDEL... Proszę admina o poprawienie nazwy...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Faaraon 


Posty: 147
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Toruń
Wysłany: 2007-08-15, 00:38    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Czasami Ryśkowi średnio wychodziło granie na harmonijce, ale może to taki wymysł artystyczny zeby grać dość dziwnymi akordami... Wspaniale gra w Norweskiej impresji, i te inne nutki harmonijkowe są bardzo łatwe do zapamiętania. Dobrze w ucho wpadają. I długie nuty... charakterystyczne dla Ryśka i Dżemu.

Nie wiem czy zauwazyliscie... ale o ile się nie mylę, od śmierci Rysia nie ma w zespole harmonijkarza... I wiele utworów jest rockowych. Nie wiem, wydaje mi się że poza płytami gościnnymi np ze Sławkiem Wierzcholskim to nikt na harpie nie grał. Co sądzicie?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Majciochy.w.grochy 

Posty: 120
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-08-15, 13:25    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Będąc na Dżemów koncercie, aktualny wokalista, Balcar Maciek, wyciągnął harmoniję i coś tam sobie brzdąkał. Wychodziło mu dosyć kulturalnie, ale to już nie to samo...
Więc można powiedzieć, że harmoszka w Dżemie jeszcze jest.
Piosenki? Dużo, zbyt dużo ballad, choć niektóre, owszem, ładne. Za bardzo weszli w "ostre" brzmienie, co mnie również zawiodło. Ale tak czy siak, jestem zadowolona z muzyki nowego Dżemu. Mogli to naprawdę zawalić, a formę trzymają... Jakąś.
_________________
p r z e l i t e r u j swoje zdanie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Faaraon 


Posty: 147
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Toruń
Wysłany: 2007-08-15, 22:42    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

No dobrze Majciochy.w.grochy, zagrać cos bluesowego do utworu w G majac harmoszke w C naprawdę nietrudno:P ale to na koncercie. Studyjnie nie wydali NIC swojego harmonijkowego od śmierci Riedla. Przykre. O to mi chodzi. Jak z nimi jest? Mają studyjnie utwor bluesowy z harmonijką?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Majciochy.w.grochy 

Posty: 120
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-08-16, 11:20    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Faaraon, nie rozumiem o co chodzi w zdaniu "No dobrze Majciochy.w.grochy, zagrać cos bluesowego do utworu w G majac harmoszke w C naprawdę nietrudno:P".
Możesz wyjaśnić? Kto ma harmonijkę gje a kto ce i dlaczego oraz po co, kiedy i gdzie >DD ?
_________________
p r z e l i t e r u j swoje zdanie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Faaraon 


Posty: 147
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Toruń
Wysłany: 2007-08-16, 11:36    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Już mówię :) Otóż chodzi o to, że grając na harmonijce a C, w najbardziej popularnej drugiej pozycji (tzw. Cross Harp), siłą rzeczy gramy w tonacji G. A nietrudno dlatego, bo zdecydowana wiekszosc dzwiekow pasuje :P . A zdania nie rozumiesz, bo wyrwałaś je z kontekstu - mi chodzi o nagrania studyjne, a nie o koncertowe wybryki, gdyż je cechuje dowolność stylu i w pewnym stopniu odbieganie od oryginału ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pawlak 


Wiek: 29
Posty: 13
Skąd: Sierakowice
Wysłany: 2007-08-16, 18:34    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

rysiek jest świetnym wokalistą i grał z wspaniałym zespołem skomponował wiele świetnych kawałków jedyny jego minus to narkotyki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2007-08-28, 15:48    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Dżem znowu wraca do łask... :D na szczescie :cool: Slyszalem Syna Riedla- Sebastiana no głos odziedziczył po ojcu graja calkiem fajnie :D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Majciochy.w.grochy 

Posty: 120
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-08-28, 16:50    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Dżem wraca do łask, ale w brutalny sposób. Strasznie jest profanowany. I często ośmieszany. ("ten stary miał lepszy głos niż ten nowy, a jak ten stary umarł, to mój kolega chciał się zgłosić na nowy wokal") No wybaczcie, ale ja dziewczyna mówi, ze słucha Dżemu, znając Whisky i Wehikuł oraz nie wiedząc, że Riedel nazywa się Riedel, to to średnio dobre jest. Ale tak, ona słucha Dżemu. Łyhyhy :D
_________________
p r z e l i t e r u j swoje zdanie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Marlionkk 

Wiek: 35
Posty: 73
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2007-08-28, 18:49    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

Rysiek Riedel wspaniale grał na harmonijce..wogóle zawsze lubiałem jak śpiewał.
Wogóle uwielbiam dżem:)
JA nie lubie Zespolu Sebastiana Riedela. Niewiem czemu...do mnie jakoś jego muzyka nie dociera.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-08-28, 20:50    Odp: [Harmonijkarz/Bluesman] Rysiek Riedel

A do mnie muzyka Cree trafia. Nie jest to to co Dżem, ale nie jest źle.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu