Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Damian Domański 

Wiek: 37
Posty: 55
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Strzelce Opolskie
Wysłany: 2010-01-23, 07:42    Vargan - drumla - jaw harp

To mój vargan, własnoręcznie zrobiony ;) Jeśli ktoś planuje zrobić coś takiego samemu to chętnie pomogę. Taki malutki instrument a jakie [b]niezwykłe[/b] brzmienie. Co prawda od mojego można by jeszcze wiele wymagać, ale i tak mnie bardzo mile zaskoczył!

dźwięk mojej drumli, niestety jakość bardzo kiepska

VARGAN

Daje dosyć niskie dźwięki, vargana opiera się o zęby dzięki czemu większość dźwięków słyszymy bo przenoszą się po kościach (szczególnie przy tak niskich częstotliwościach), muzykę która się gra słyszy się pełniej, inaczej niż otoczenie, ale mi to nie przeszkadza, aktualnie uznaje to za wielki plus, wprawia w drgania też oczy, obraz się aż zamazuje ;)

Sonny Terry też grał na varganie ;)

http://www.tapestryofthet.../episode_21.php

kliknij listen
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-01-24, 14:43    Odp: Vargan - drumla - jaw harp

No fajnie, fajnie! Ja też pomykam czasem na drumli, ale fabrycznej. Czegoś takiego nie byłbym w stanie zrobić.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Damian Domański 

Wiek: 37
Posty: 55
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Strzelce Opolskie
Wysłany: 2010-01-24, 15:01    Odp: Vargan - drumla - jaw harp

To varganik przekuty na szybko, ciesze się że Ci się podoba. Na jakiej Ty grasz? Zastanawiam się czy kolejnych nie robić już całkowicie z mosiądzu albo brązu.

Języczek musi byc zdecydowanie węższy i może trochę cieńszy (tym bardziej jeśli miał by być misiężny lub jeszcze lepiej z brązu CuSn10), dźwięk jest bardzo niski, bardzo rezonuje w niskich częstotliwościach, dlatego jest cichsza niż komercyjne które słyszałem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-01-25, 11:01    Odp: Vargan - drumla - jaw harp

Ja mam zwyczajną fabrycznie robioną, rozmiar 12. Gdzieś w "Galerii instrumentów" jest zdjęcie.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Damian Domański 

Wiek: 37
Posty: 55
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Strzelce Opolskie
Wysłany: 2010-01-28, 11:37    Odp: Vargan - drumla - jaw harp

Kolejny Vargan, tym razem dużo mniejszy, bardziej poręczny kształt i miejsce żeby przymocować rzemień, bardziej elektryczne-kosmiczne brzmienie :) wykonany z duralu i stali sprężynowej zdj. VARGAN 1

Jeszcze jeden vargan z mojej kolekcji ;) tym razem z próbką dźwięku, enjoy :) zdj. VARGAN 2

VARGAN
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
bronek

Posty: 1
Wysłany: 2010-01-30, 11:06    Odp: Vargan - drumla - jaw harp

super :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Damian Domański 

Wiek: 37
Posty: 55
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Strzelce Opolskie
Wysłany: 2010-01-30, 11:09    Odp: Vargan - drumla - jaw harp

Kolejna, tym razem wykonana z dwóch gatunków stali, w całości oksydowana :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-01-30, 15:04    Odp: Vargan - drumla - jaw harp

Ile byś chciał za takie cudo w rozmiarach pocket? :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Damian Domański 

Wiek: 37
Posty: 55
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Strzelce Opolskie
Wysłany: 2010-01-31, 14:33    Odp: Vargan - drumla - jaw harp

[quote="minigunmen"]Ile byś chciał za takie cudo w rozmiarach pocket? :) [/quote]

tysiąc pięćset sto dziewięćset ;)

Drumelka dla Ciebie :) czarna oksyda, języczek oksydowany stopniowo (na zdjęciu słabo widać ale zabarwiony jest od czarnego, przez fiolet, po zielony, niebieski ;) ) żadnych farb, żadnego oksydowania ogniowego (zmienia właściwości stali sprężynowej), żadnego pseudo oksydowania na zimno, żadnego niklowania czy chromowania (czasami powodują uczulenia, szczególnie nikiel).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-01-31, 14:35    Odp: Vargan - drumla - jaw harp

Piękna, no to czekam do wtorku :D
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Damian Domański 

Wiek: 37
Posty: 55
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Strzelce Opolskie
Wysłany: 2010-01-31, 17:07    Odp: Vargan - drumla - jaw harp

Tak brzmiała jeszcze surowa, z "nie odpuszczonym" i nie wyśrodkowanym całkowicie języczkiem :) mój mikrofon niestety nie łapie dobrze dźwięku, ale może co nieco będzie słychać.

VARGAN

Jeszcze jeden vargan, tym razem w stanie całkowicie surowym, przekuty z kwadratowego pręta stalowego grubości 8x8 mm, waży swoje, solidna konstrukcja ;) puki co jest dostrajany, nie jest to proste przy tej grubości, będzie trzeba dostrajać samą grubością ramion drumli, ale jest już blisko :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-01-31, 18:04    Odp: Vargan - drumla - jaw harp

No, brzmi pięknie, gites :D Na pewno będzie będę miał przy tym sporo radochy :) Dzięki jeszcze raz.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Damian Domański 

Wiek: 37
Posty: 55
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Strzelce Opolskie
Wysłany: 2010-02-02, 20:08    Odp: Vargan - drumla - jaw harp

Tutaj porównanie dwóch drumli o podobnych długościach ramion, drumle w stanie surowym

[img]http://img85.imageshack.us/img85/143/p1040568lb.jpg[/img]

[img]http://img18.imageshack.us/img18/3984/p1040570m.jpg[/img]

i małe próbki dźwięku (na szybko, chodzi nie o melodie a dźwięk), niestety mój mikrofon któremu słowa "szerokie pasmo przenoszenia" jest obce ;) ma już swoje lata, ale mam nadzieję że cokolwiek będzie słychać, to już się nudne staje, przydał by się jakiś nowy mic ;)

CIENKI JĘZYCZEK

SZEROKI JĘZYCZEK
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-02-02, 20:15    Odp: Vargan - drumla - jaw harp

Fajnie jak zawsze. Obie brzmią fajnie, ta z szerszym chyba lepiej :) Może Ty sobie jakąś stronę załóż i zacznij się reklamować, świetny sprzęt, custom made, cenniejszy niż jakieś dziadostwo z fabryki :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Damian Domański 

Wiek: 37
Posty: 55
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Strzelce Opolskie
Wysłany: 2010-02-02, 20:38    Odp: Vargan - drumla - jaw harp

Wirtuozem drumli nie jestem, ale sprawia mi to przyjemność, robienie ich i granie na nich, dzięki temu stają się coraz lepsze :) Sprzedaje je tylko jak muszę mieć kasę na materiały albo narzędzia, ciężko się z nimi rozstawać :)

Może kiedyś, na razie ciesze się tym co mam :) Jedną drumle robię co najmniej jeden dzień (bynajmniej nie dlatego że szybciej bym nie mógł), to masa pracy, bez użycia narzędzi elektrycznych, dlatego chyba się już nie dziwisz że ciężko mi się z nimi rozstawać, no chyba że wiem że trafią w dobre ręce ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-02-02, 21:10    Odp: Vargan - drumla - jaw harp

U mnie będzie cenionym instrumentem, szanuję wszystko co mam, harmonijki wyglądają jak nówki :) Będzie w honorowej loży obok slide'a, piórka i mikrofonu Tonsil w walizce ze sprzętem. Ja zrobiłem do tej pory 3 gitarki, wiem co czujesz, też byłoby mi ciężko się z którąś rozstać, nawet za ciężką kasę. Mad Dog'a to nigdy nie sprzedam.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
reduktorb 

Posty: 2
Skąd: zgierz
Wysłany: 2010-02-04, 09:44    Odp: Vargan - drumla - jaw harp

Cześć, właśnie zainstalowałem się na forum.
Mam parę pytań natury technicznej do kolegi Damiana:
1. Z czego przysposobiłeś ten języczek ze stali sprężynowej, jakie są jego wymiary szczególnie grubość?

2. Czy robiłeś próby z ramionami z drewna (takie też są0?
3. Czy robiłeś próby z języczkiem z mosiądzu (mam możliwość walcowania tego materiału)?
4. Języczki zakuwałeś jak w fabrycznych?

Pozdrawiam ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Damian Domański 

Wiek: 37
Posty: 55
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Strzelce Opolskie
Wysłany: 2010-02-04, 14:54    Odp: Vargan - drumla - jaw harp

Stara sprężyna zegarowa 0,2-0,3mm, ale każdy języczek właściwie jest z innego materiału, sprawdzam wszystko co tylko wpadnie mi w ręce :) Polecam sprawdzić też tarczową piłę typu "krajzega" ;) tylko taką cienką jw. Najtrudniejsze jest wycięcie i oszlifowanie języczka. Mi zajmuje to 2-3 godziny. Nie można dopuścić do przegrzania języczka. Hartowane szybko pękną a przegrzane (źle odpuszczone) będą się wyginać.

Jak będę miał więcej czasu to mosiądz też sprawdzę, na razie nie testowałem. Wydaje mi się że walcowanie na zimno to zły pomysł, jeśli już to na gorąco a później hartowanie (mosiądz, brąz i miedź hartuje się całkowicie inaczej niż stal).

Drewnianych ramek nie próbowałem, podobno są "kiepskie", nie przyjęły się, nie przenoszą tak samo dźwięku z metalowego języczka jak metal. Co innego drumle wykonane całkowicie z drewna (bambusowe), wtedy efekt jest lepszy i jest zamierzony.

W fabrykach stosują prasę hydrauliczną do zakuwania języczka. Ja wzorem ruskich ;) starannie wykonuje otwór na języczek, wtedy wystarczy go wbić młotkiem na miejsce i się trzyma. Ewentualnie dla zwiększenia pewności 1-2 uderzenia młotkiem i przecinakiem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
reduktorb 

Posty: 2
Skąd: zgierz
Wysłany: 2010-02-05, 09:21    Odp: Vargan - drumla - jaw harp

Dzięki za info.
Mosiądz można przemłotkować lub wrzucić do bębna polerskiego z kulkami stalowymi co daje efekt utwardzenia powierzchniowego z miękkim rdzeniem a to może poprawić
wytrzymałość mechaniczną. ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-02-05, 23:16    Odp: Vargan - drumla - jaw harp

Cudo, obczaiłem już mniej/więcej jak się na tym gra dzisiaj wieczorem. Powiem tak: granie na tym instrumencie to równie nieporównywalne uczucie do czegokolwiek co absolutna wolność czy granie na ulicy z kapeluszem przy nogach. Coś pięknego :)

PS: Damian, napisz mi na PW jak będziesz co mi miałeś przypomnieć, to Ci podeśle różne linki itp.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Damian Domański 

Wiek: 37
Posty: 55
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Strzelce Opolskie
Wysłany: 2010-02-07, 11:48    Odp: Vargan - drumla - jaw harp

Cieszę się :) mam nadzieję że będziemy mogli jeszcze pograć razem

coś specjalnego :) dźwięk niski, duże wibracje, w sam raz do medytacji :)

[IMG]http://img707.images...75.th.jpg[/IMG] [IMG]http://img685.images...78.th.jpg[/IMG] [IMG]http://img707.images...6c.th.jpg[/IMG]


Nowa drumla, całkiem nowe materiały i inna metoda robienia :) ramka rozgrzewana do czerwoności i gięta na gorąco (nie kuta jak poprzednie ze stali), stal sprężynowa z arkusza (już utwardzona), cięty ręczną piłą do metalu, szlifowany papierem ściernym i pilnikiem

[img]http://img28.imagesh...90.th.jpg[/img] [img]http://img704.images...mo.th.jpg[/img] [img]http://img28.imagesh...3w.th.jpg[/img]

http://w714.wrzuta.pl/aud...n_domanski_nowa
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu