Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
CCCP

Posty: 3
Wysłany: 2010-02-02, 16:05    Typy harmonijek - pytanie

Witam! Otóz planuję zakup harminijki ustnej i póki co jestem laikiem pod tym względem. Mam zatem pytanie - wygrzebałem dwa rodzaje harmonijek - jeden to taki klasyczny z ośmioma otworami przedzielonymi grubymi odstępami zaś drugi to 16 małych otworów u góry i na dole niemal bez przerw. Która lepsza?> Czym się różnią? Dziękuję z góry za odpowiedź.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2010-02-02, 17:04    Odp: Typy harmonijek - pytanie

Poczytaj sobie i wtedy będziesz wiedział więcej http://customharmonicas.art.pl/artykol.htm
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-02-02, 17:09    Odp: Typy harmonijek - pytanie

[quote="CCCP"]Która lepsza?> Czym się różnią[/quote]Najlepiej wstaw ich fotki, bo tak z opisu to ciężko może być. Ta druga to zapewne typ tremolo albo oktawowa; zaś pierwsza to bym obstawiał... hmm nie wiem sam co może być 8-kanałowe - może jakaś mniejsza wersja standardowej (?).

A teraz do sedna tematu: tutaj większość osób poleci Ci standardową harmonijkę tzw. bluesową 10-cio kanałową w stroju Richtera (i robię tak i też ja) :P A jakie modele najlepsze na początek to już sobie można przeczytać na forum bo o tym mnóstwo :) Raczej na początek zajmij się właśnie taką harmonijką bo jeśli chodzi o te co wymieniłeś to są bardzo mało popularne i jest bardzo mało materiałów do nauki na taki instrument za to na 10-cio kanałówkę jest sporo :) A pozatym ogarnij to forum bo w temacie harmonijek dla początkujących było napisane już chyba wszystko :P
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
CCCP

Posty: 3
Wysłany: 2010-02-02, 18:21    Odp: Typy harmonijek - pytanie

Tak chodzi mi o tremolo, która różni się od klasycznej. Zatem czy jest trmolo?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2010-02-03, 15:57    Odp: Typy harmonijek - pytanie

Ta z dwoma rzędami to tremolo albo oktawa (raczej to pierwsze, oktawy występują rzadziej), natomiast ta 8 kanałowa to może być jakiś nietypowy model Richterówki (wiem że w PRL produkowano coś podobnego, tylko nie pamiętam nazwy, chyba coś z harcerstwem wspólnego).
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
znfgnu 

Wiek: 29
Posty: 1
Skąd: Przysucha
Wysłany: 2010-02-03, 16:54    Odp: Typy harmonijek - pytanie

Ja w dzieciństwie maiałem 8-kanałową (i to raczej nie był twór PRL-u, bo miała taki ładny napis 'Golden Cup', a pod spodem 'Made in China' :razz: ) ;) To jest okrojona wersja (od 2 do 9 kanału) dziesięciokanałowej. Jak sobie o niej przypomniałem to coś mnie natchnęło do nauki ;) I kupiłem 10-kanałowego Swana na allegro ;) Podsumowując - kup sobie 10-kanałową harmonijkę najlepiej w C :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
CCCP

Posty: 3
Wysłany: 2010-02-03, 17:44    Odp: Typy harmonijek - pytanie

Przepraszam pomyłka, chodzi o 10 kanałową zas ta druga to tremolo - czym się różnią i na czym łatwiej grać?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2010-02-03, 18:06    Odp: Typy harmonijek - pytanie

Najprościej mówiąc w 10 kanałowej za jeden dźwięk odpowiada jeden stroik, a w tremolo dwa, minimalnie odstrojone, co powoduje charakterystyczną wibrację dźwięku. Nie da się stwierdzić na którym typie łatwiej się nauczyć, jednak faktem jest że materiałów do nauki na 10 kanałówce jest nieporównywalnie więcej (chociaż tremola mają spore możliwości, o których mało kto wie, jeśli chcesz poczytać więcej o tym typie harpów zarzyj na http://forum.harmoszka.co...wach-vt2538.htm).
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-02-03, 22:28    Odp: Typy harmonijek - pytanie

[quote="Pulatom"](wiem że w PRL produkowano coś podobnego, tylko nie pamiętam nazwy, chyba coś z harcerstwem wspólnego).[/quote]

Mam coś takiego chyba w domu (teraz nie mogę powiedzieć na 100%), nazywa się ZUCH.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2010-02-04, 09:01    Odp: Typy harmonijek - pytanie

Od kilku dni "wisi" na allegro harmonijka Rusałka: http://www.allegro.pl/ite...tyk_okazja.html
Cena oczywiście z kosmosu - za tyle Hohnera MS kupiłem w doskonałym stanie i to razem z przesyłką. I takie pytanie: czy ktoś wie czy to też "okrojony" diatonik Richtera?

Jako ciekawostka jeszcze jedna aukcja ze starociami: http://www.allegro.pl/ite...na_organki.html
Tak na moje oko albo "strychowce" albo ze starej szuflady po dziadku. Niestety tylko na jednym zdjęciu widać, że Hohner, ale oznaczenia modelu nie widzę. Zastanwiałem się czy nie zainwestować po to by po prostu mieć i napawać oczy a nie, żeby grać, ale chyba odpuszczę, chyba, że się o tym modelu harmonijki dowiem czegoś szczególnego.

Pozdrawiam

Medium
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-02-13, 13:35    Odp: Typy harmonijek - pytanie

Te Hohnery to Piccolo :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
chromosapiens 

Posty: 3
Skąd: Paryż
Wysłany: 2010-05-30, 21:58    Odp: Typy harmonijek - pytanie

Witam. Pytanie już oklepane, ale jeśli możecie to pomóżcie wybrać jakiegoś chromatyka ( początkujący ) w cenie do 100-150 euro . Dzięki za wsparcie :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-05-30, 22:09    Odp: Typy harmonijek - pytanie

Jeśli miałbym tyle kasy wybór byłby prosty: Chromatic DeLuxe Classic
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
chromosapiens 

Posty: 3
Skąd: Paryż
Wysłany: 2010-05-31, 20:29    Odp: Typy harmonijek - pytanie

[quote="shusty"]Jeśli miałbym tyle kasy wybór byłby prosty: Chromatic DeLuxe Classic[/quote]
Przyznam ze ta harmonijka tez wpadla mi w oko, zastanawiam sie jednak tez nad innymi:
Hohner CX-12 Black
Suzuki Chromatix SCX-48
Hohner Chromonica 48
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu