Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
absolute begginer

Posty: 5
Wysłany: 2010-01-20, 20:16    Pozycja pierwsza

Witam.
Na forum było pisane już o różnych pozycjach. Ale co z pozycją pierwszą? Kiedy gramy w pierwszej pozycji?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Damian Domański 

Wiek: 37
Posty: 55
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Strzelce Opolskie
Wysłany: 2010-01-20, 21:00    Odp: Pozycja pierwsza

"Gdy gramy w tonacji w jakiej stworzona została harmonijka."

Musisz wiedzieć gdzie na harmonijce znajdują się dźwięki główne (root). 1 4 7 10 (dla harmonijki C dźwięki ustawione są tak CEG CEG CEG C dla odpowiednio kanałów na wydechu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10), grając akord na wydechu (jakiekolwiek 2 3 lub więcej kanałów) zawsze zagrasz w tonacji C.

Wiem jeszcze że odpowiednikiem drugiej pozycji (4') (4) (4') jest w pierwszej 9' 9 9' (tzw. whaling note czy coś w tym stylu ;) ), odpowiednikiem blue third jest w pierwszej pozycji coś pomiędzy 8' a 8.

W drugiej pozycji gra się zazwyczaj na wdechu, w pierwszej na wydechu, gra się głównie w 1 i 3 oktwie (na początku i na końcu harmonijki), środkową zazwyczaj omijają muzycy którzy grają w pierwszej pozycji np. bluesa, najbardziej typowa harmonijka do pierwszej pozycji jest harp w tonacji A (np. James Cotton).

ciekawe riffy dla I pozycji
9' 9 10 , 9' 9 10, 9' 9 10
9 9' 9 8 7
7 7 8 8 9

1-4 oktawa z tongue blocking
(3 blue) (3 blue) (2) (2") 2 1 4

Proszę uzupełnić jeśli coś się nie zgadza :) sam chętnie dowiem się więcej.

jeszcze to ci się może przydać skala dla I pozycji:

1 (2) (2') (2") (3 b) 4 (5) 6 7 (9) 9 10 można uzupełnić o 1 ob 4 ob 5 ob 6 ob 8' 9' 10"

ob-owerblow
' - podciąg
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
KatuzaR
absolute begginer

Posty: 5
Wysłany: 2010-01-20, 23:59    Odp: Pozycja pierwsza

A jeśli gram gamę 4 (4) 5 (5) 6 (6) (7) 7 - w jakiej to pozycji?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Damian Domański 

Wiek: 37
Posty: 55
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Strzelce Opolskie
Wysłany: 2010-01-21, 06:24    Odp: Pozycja pierwsza

To co podałem wyżej to skala bluesowa dla I pozycji.

Dobre pytanie, do którego się dołączam. Czy to jest w pierwszej pozycji i dlaczego?

Wydaje mi się że tak, zaczynasz i nawet kończysz na dźwięku głównym. Ale to chyba nie tylko o to chodzi?
_________________
http://drumla.republika.pl
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-01-21, 08:41    Odp: Pozycja pierwsza

[quote="absolute begginer"]gamę 4 (4) 5 (5) 6 (6) (7) 7[/quote]
[quote="Damian"]Dobre pytanie, do którego się dołączam. Czy to jest w pierwszej pozycji i dlaczego[/quote]
O tyle dobre pytanie, że najbardziej podstawowe ;) ta gama to właśnie C-Dur, czyli tonacja w jakiej jest harmonijka :)
Tymi dźwiękami zagrasz podstawy podstaw: Wlazł kotek; Kurki trzy; Panie Janie; i generalnie duży procent melodii, które nie są bluesowe a brzmią "swojsko i pogodnie" wbrew pozorom sporo polskiego rocka również - ale tego "weselszego" właśnie.(upraszczając wielce)
Proponuję poćwiczyć granie gamy przez kilka dni w tę i z powrotem dbając by dźwięki były czyste (pojedyncze) i stopniowo coraz szybciej. Po jakimś czasie odkryjesz w niej fragmenty wielu piosenek, które będziesz w stanie pociągnąć dalej :)
Powodzenia
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2010-01-21, 12:24    Odp: Pozycja pierwsza

nie można powiedzieć, że to jest gama C-Dur. Owszem jest durowa, i jest to tonacja w jakiej jest harmonijka, w dodatku to właśnie nazywa się pierwsza pozycja.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-01-21, 12:33    Odp: Pozycja pierwsza

A co do ćwiczeń z gamami:
Które pozycje ćwiczyć?
I, II, III, V??
Na www.overblow.com jest scale-finder. Szukając dźwięków do danej pozycji mam korzystać ze skali bluesowej czy innej?? Bo tam tego duużo. :) I do czego przydają się inne skale??
Za dobrą pomoc oczywiście punkcik ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
absolute begginer

Posty: 5
Wysłany: 2010-01-21, 15:20    Odp: Pozycja pierwsza

[quote="kuba"]nie można powiedzieć, że to jest gama C-Dur. Owszem jest durowa, i jest to tonacja w jakiej jest harmonijka, w dodatku to właśnie nazywa się pierwsza pozycja.
pzdr.[/quote]

Nie można powiedzieć że to gama C-dur, bo jest gamą c-dur tylko na harmonijce w tonacji C? Czy inny jest tego powód?

"To się nazywa pierwsza pozycja" ?
Czyli grając na kanałach tej gamy gram w pierwszej pozycji, a na innych nie?

Co jeśli gram jakąś melodię głównie na kanałach 4 5 6 7 (4) (5) (6) (7), ale do tego używam kanału 3 i 8?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-01-21, 22:31    Odp: Pozycja pierwsza

[quote="absolute begginer"]Nie można powiedzieć że to gama C-dur, bo jest gamą c-dur tylko na harmonijce w tonacji C? Czy inny jest tego powód? [/quote]

Dokładnie dlatego.

[quote="absolute begginer"]Czyli grając na kanałach tej gamy gram w pierwszej pozycji, a na innych nie? [/quote]

Niekoniecznie na tych kanałach, zależy jakie grasz dźwięki z tej gamy, w jakiej kolejności, w której części taktu, na jakim dźwięku bazujesz... Poza tym, pozycje są wyznaczone dla całej harmonijki, nie tylko dla kanałów 4-7 ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-01-26, 09:50    Odp: Pozycja pierwsza

[quote="absolute begginer"]Co jeśli gram jakąś melodię głównie na kanałach 4 5 6 7 (4) (5) (6) (7), ale do tego używam kanału 3 i 8[/quote]

Zauważ, że np. dźwięk z 3. kanału na wydechu to ten sam, który masz na wydechu na kanale szóstym, tylko obniżony o oktawę. Dmuchnięcie w 8., działa tak samo jak dmuchnięcie w 5 czy 2, tylko odpowiednio wyżej.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
absolute begginer

Posty: 5
Wysłany: 2010-01-27, 02:47    Odp: Pozycja pierwsza

[quote="Maciekdraheim"][quote="absolute begginer"]Co jeśli gram jakąś melodię głównie na kanałach 4 5 6 7 (4) (5) (6) (7), ale do tego używam kanału 3 i 8[/quote]

Zauważ, że np. dźwięk z 3. kanału na wydechu to ten sam, który masz na wydechu na kanale szóstym, tylko obniżony o oktawę. Dmuchnięcie w 8., działa tak samo jak dmuchnięcie w 5 czy 2, tylko odpowiednio wyżej.[/quote]

Czyli jeśli będzie mi pasowało, mogę grać w pierwszej pozycji wykorzystując wszystkie kanały na wdechu i wydechu na harmonijce i nie będzie to żaden błąd? (będę grał w tonacji w jakiej jest harmonijka?)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
djszopen 


Wiek: 30
Posty: 67
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Buk (Wlkp)
Wysłany: 2010-01-30, 16:31    Odp: Pozycja pierwsza

Oczywiście że tak. na dobrą sprawę możesz używać wszystkich możliwych dźwięków (lecz umiejętnie ! ), czyli grać chromatycznie, wykorzystując podciągi i overblow i nadal będziesz w tonacji harmonijki. Jeśli jednak nie jest się pewnym w grze i nie zna się dokładnie wszystkich dźwięków, warto trzymać się gamy w której jest harmonijka.

A gama durowa w I pozycji przez 3 oktawy to:
1 (1) 2 (2'') (2)lub 3 (3'') (3) 4 (4) 5 (5) 6 (6) (7) 7 (8) 8 (9) 9 (10) (10') 10

Jeśli grasz którykolwiek z tych dźwięków, masz pewność, iż jesteś w tonacji harmonijki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-01-30, 17:36    Odp: Pozycja pierwsza



Dodano: 2010-01-30, 15:36
[quote="absolute begginer"]mogę grać w pierwszej pozycji wykorzystując wszystkie kanały na wdechu i wydechu na harmonijce i nie będzie to żaden błąd? (będę grał w tonacji w jakiej jest harmonijka?)[/quote]Tak, z tymże nie będzie to blues :)
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2010-01-31, 21:39    Odp: Pozycja pierwsza

[quote="Landerw"]

Dodano: 2010-01-30, 15:36
[quote="absolute begginer"]mogę grać w pierwszej pozycji wykorzystując wszystkie kanały na wdechu i wydechu na harmonijce i nie będzie to żaden błąd? (będę grał w tonacji w jakiej jest harmonijka?)[/quote]Tak, z tymże nie będzie to blues :) [/quote]

a niby czemu nie?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-01-31, 22:32    Odp: Pozycja pierwsza

[b]kuba[/b], hmm... już chciałem napisać, że w taki sposób nijak nie da się wpasować w 12 taktowego bluesa, ale... kopalnia wiedzy teoretycznej ze mnie nie jest, ale tak sobie pomyślałem, że poszło by to ogrywać np. pentatoniką durową; wtedy _prawie_ wszystkie dźwięki by pasowały w takim układzie (w akordzie tonicznym - w pozostałych gorzej ale bez biedy). Hmm.. teraz to mi dało sporo do myślenia :P Ok, jestem sobie w stanie wyobrazić takie coś co będzie bluesem, aczkolwiek nie w sposób "dmucham w co popadnie i jest git".

Napewno takiego bluesa jest zagrać dużo (!dużo) trudniej niż tradycyjnie w 2 pozycji. Zgadzam się z [b]djszopen[/b], że można zagrać każdy dźwięk (i byłem tego świadkiem) i będzie brzmieć dobrze, jeśli się go odpowiednio rozwiąże, aczkolwiek są to takie sfery, że aby je osiągnąć trzeba przebrnąć przez wieeele w muzycznym życiu, a że mi to nie było dane więc póki co zakończę swoją wypowiedź :)

Pozdrawiam :)
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2010-01-31, 23:06    Odp: Pozycja pierwsza

[quote]kuba, hmm... już chciałem napisać, że w taki sposób nijak nie da się wpasować w 12 taktowego bluesa, ale... [/quote]
że się ugryzłeś w język to dobrze. Sprawa jest dość prosta. Przyjęło się uważać, że druga pozycja daje wiele więcej możliwości blusowego wyrazu niż inne, i z tym dyskutować nie mam zamiaru. Natomiast możesz swobodnie wybierać między różnymi skalami (dur, mol, blues, etc.) w ramach jakiejkolwiek pozycji (w tym również pierwszej), i zapewniam Cię, że da się w pierwszej pozycji zagrać wszystko i wcale nie jest trudniej.

A jeśli idzie o sposób "dmucham w co popadnie i jest git" to oczywiście by się nie sprawdził. Może dla tego, że on nie sprawdza się nigdy i nigdzie :D

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-01-31, 23:59    Odp: Pozycja pierwsza

[quote="kuba"]Natomiast możesz swobodnie wybierać między różnymi skalami (dur, mol, blues, etc.) w ramach jakiejkolwiek pozycji (w tym również pierwszej), i zapewniam Cię, że da się w pierwszej pozycji zagrać wszystko i wcale nie jest trudniej.[/quote]Oczywiście, aczkolwiek w większosci przypadków będzie to wymagać obniżeń podwyższeń, a nawiązując do:
[quote="absolute begginer"]wykorzystując wszystkie kanały na wdechu i wydechu[/quote]od początku rozpatrywałem, że sytuacja dotyczy się tylko czystych kanałów dmuchanych i wciąganych. A zakładając, że nie robimy obniżeń odpada dobre wibratto, odpadają blue notes i w rzeczywistości zostajemy trudnym orzechem do zgryzienia. Nie mówie, że tego nie da się zrobić. Ale, że jest to bardzo trudne - choć wprawiona osoba napewno by sobie z tym poradziła :P

Hmm tak właściwie to taka dyskusja zdąża do nikąd, bo wygląda na to, że każdy z nas patrzy w trochę inną stronę :) Zgadzam się z Tobą, że można w każdej pozycji zagrać wszystko aczkolwiek nie jest to dyskusja do tego tematu, bo zapewne ktoś kto potrafi takie rzeczy nie będzie o to pytał na forum. A ktoś kto pyta zapewne oczekuje praktycznej odpowiedzi i dlatego pozostanę przy: blues w 2 albo 3. W 1 grajmy pieśni ludowe i wesołe piosenki ogniskowe :) Przed ograniem tego innych pozycji można unikać. Może jestem dość konserwatywny w tych poglądach, aczkolwiek sam pamiętam jak zaczynałem i gdzieś wyczytałem, że właściwie można mieć wszystko gdzieś i grać "nowoczesną muzykę w skali dwunastotonowej"... no można :P Później nastąpiło bolesne zderzenie z teorią... i nadal wiem, że da się to zrobić, aczkolwiek może za kilka(naście) lat nadejdzie na to odpowiednia chwila. A zaczynać się powinno tradycyjnie, bez udziwnień :P

Hmm znów się rozpisałem, a miałem do egzaminu się uczyć :p Hmm ale przynajmniej dało mi to do myślenia trochę o graniu :) Dobranoc
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-02-01, 08:51    Odp: Pozycja pierwsza

[quote="Landerw"]i zapewniam Cię, że da się w pierwszej pozycji zagrać wszystko[/quote]
Nie wszystko. Tylko to, co gramy pojedynczymi dźwiękami. Akordu subdominatowego durowego z poz. 2 czy molowego z pozycji 3 nie uzyskasz na diatoniku w poz. pierwszej. No chyba, że potrafisz, grając na 3 lub więcej kanałach naraz, zrobić podciąg albo overblow tylko na jednym z nich... Tylko, ze do tego musiałbyś mieć trzykomorową jamę ustną ;D ;D ;D
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-02-01, 17:54    Odp: Pozycja pierwsza

Ja gram na całym harpie wybierając dźwięki pasujące do drugiej pozycji, czyli w pewnym sensie też gram w pierwszej pozycji. Brzmi jak blues i nikt nie ma wątpliwości. "podział" harpa na pierwszą, drugą i trzecią pozycję to jedynie ułatwienie teoretyczne, w każdej chwili można grać dźwięki pasujące do akordu i może to być pełny wyrazu blues, kwestia opanowania harpa.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-02-13, 13:45    Odp: Pozycja pierwsza

[quote="Landerw"]blues w 2 albo 3. W 1 grajmy pieśni ludowe i wesołe piosenki ogniskowe Przed ograniem tego innych pozycji można unikać. Może jestem dość konserwatywny w tych poglądach, aczkolwiek sam pamiętam jak zaczynałem i gdzieś wyczytałem, że właściwie można mieć wszystko gdzieś i grać "nowoczesną muzykę w skali dwunastotonowej"[/quote]

Czy ja wiem, że blues w 2. i 3., a w 1. melodie ludowe? Początkowy blues harmonijkowy, jeszcze sprzed obu Sonny Boy'ów to w wielkiej mierze pierwsza pozycja.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu