Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
goszki

Posty: 1
Wysłany: 2010-01-17, 12:17    [Silver Star C] Kanał drugi wdech - brak dźwięku

Cześć. Jestem zupełnym laikiem i dopiero zaczynam zabawę z harmonijkami. Oczywiście Silver Star C ;]
Pojawił się u mnie problem z, jak widzę słynnym już, kanałem drugim na wdechu. Problem jest dosyć poważny, bo zupełnie zezgonował :razz: (nie słychać nic). Khem, wiem że to może być sprawa techniki, praktyki, etc, tyle że już sobie na tym kanale pociągałem i wszystko ładnie grało. Potem dźwięk robił się jakby coraz bardziej przytłumiony, na przykład jak robiłem wdech (1 2) to jedynka zupełnie dominowała, dwójki nie było słychać. A dziś rano... cóż, pociągnąłem odrobinę mocniej... i nastała cisza zupełna. Choćbym nie wiem jak ciągnął, słabiej, silniej, dynamiczniej, delikatnie, nic, nic, zupełna martwota.
No więc, czy sprawa jest do uratowania?

A z drobiazgów...
Bywają problemy również z 1. Na wydechu czasem nie za bardzo chce zacząć wydawać dźwięk, dopiero po dłuższej chwili. Czasem pojawia się.. hmm .. takie "kaszlnięcie"?
Problemy z wyższymi otworkami, trzeba mocno ciągnąć, niewiele słychać.
No i denerwujący długi czas narastania dźwięków (?). Trzeba ciągnąć/dmuchać jakiś czas by dźwięk zabrzmiał w pełni. Jedynie 3,4,5 reagują szybko.
Coś da się z tym zrobić? (no, poza 'kup lepszą', conie) ;]

aha, no i sorry za laicczyznę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
beniamin82 


Wiek: 42
Posty: 59
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Zielina (Krapkowice)
Wysłany: 2010-01-17, 13:07    Odp: [Silver Star C] Kanał drugi wdech - brak dźwięku

[quote="goszki"]Coś da się z tym zrobić? (no, poza 'kup lepszą', conie) ;] [/quote]

Przypuszczam że niestety nic.... ja po tygodniu wybrałem się do sklepu, po lepszą.
Ale są lepsi fachowcy ode mnie. W tym tygodniu mam zamiar uszczelnić Silver Stara woskiem pszczelim. Odezwę się jeżeli się uda.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-01-17, 14:04    Odp: [Silver Star C] Kanał drugi wdech - brak dźwięku

Możliwe, że dostał się pod stroik jakiś paproszek, cząstka zaschniętej śliny, włos, czy inne ciało obce. W tym momencie stroik nie ma jak się poruszać i nie może wydawać dźwięku. Warto więć rozkręcić harmonijkę i bardzo delikatnie dokonać inspekcji. Można przejechać kartką papieru, folii, żyletką czy innym cienkim przedmiotem pod stroikiem starając się wygarnąć wszystko to, co może przeszkadzać.

Poza tym, to rzeczywiście może być technika. Zdarza się tak, że ktoś przykładowo wydaje dobry dźwięk z dwójki na zassaniu, a następnego dnia nie jest w stanie powtórzyć tego za żadne skarby. Jednak z biegiem ćwiczeń sprawa wraca do normy.

Co do wolniej wybrzmiewających kanałów, czasem warto wyregulować stroiki ostrożnie doginając je do płytki stroikowej. Jeżeli zaś stroik się blokuje, wtedy należy zwiększyć przerwę między nim a płytką. Więcej informacji w tematach dotyczących customizacji.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu