Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
rikitiki

Posty: 7
Wysłany: 2010-01-14, 20:21    Rozstrajanie harmonijki na mrozie

Metal kurczy się w mrozie, prawda? Z tego co czytałem w harmonijkach są metalowe stroiki. Jest możliwość, że moja harmonijka rozstroi się gdy będę grał na dworze jak jest zimno ? Ciekawi mnie to od dawna xD

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-01-14, 20:28    Odp: Rozstrajanie harmonijki na mrozie

Jest możliwość. Może nie przy pierwszym graniu, ale śmiganie na mrozie jej nie służy. Metal kurczy się i staje sztywniejszy, przez co drgania bardziej na niego działają, z kolei ciepłe powietrze z ust powoduje szok termiczny. Mróz na dworze powoduje, że stroik się kurczy, a ciepełko z gardła pozwala mu się rozkurczyć. Przez to struktura metalu się osłabia.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-01-14, 20:28    Odp: Rozstrajanie harmonijki na mrozie

Prawda, jest bardziej podatna na uszkodzenia, takie przypadki już były w sumie, strzelają stroiki, rozstrajają się. Lepiej w taką zimę sobie podarować granie na zewnątrz. Choć ja w zeszłym roku grałem ale harmonijka była zwykle rozgrzana bo trzymałem ją wewnątrz kurtki a zima nie była taka straszna.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
rikitiki

Posty: 7
Wysłany: 2010-01-14, 20:37    Odp: Rozstrajanie harmonijki na mrozie

Dziękuję za szybką odpowiedź. Czyli lepiej sobie odpuścić granie w plenerze... Będę dalej męczył domowników^^
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-01-14, 20:40    Odp: Rozstrajanie harmonijki na mrozie

Ale wiosną czy latem można śmigać na dworze ile wlezie ;) . Powodzenia!
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
djszopen 


Wiek: 30
Posty: 67
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Buk (Wlkp)
Wysłany: 2010-01-14, 22:46    Odp: Rozstrajanie harmonijki na mrozie

Ostatnio doszedłem do wniosku że moje częste granie na mrozie wiąże się z pogorszeniem szybkości gry i lekkości ataku, aczkolwiek żaden stroik jeszcze mi nie pękł. A pozatym nie polecam grania w zimie bo pękają usta :D Więc już tego nie praktykuje. Ale mam jeszcze inne pytanie w związku z tym. Czy samo trzymanie Harmonijki w kieszeni kurtki w ujemnej tempeaturze też może jej szkodzić? Bo ja mam zawsze harpa przy sobie i mam wrażenie że to też po jakimś czasie nieznacznie "spowalnia" harmoszkę.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-01-15, 14:02    Odp: Rozstrajanie harmonijki na mrozie

Na WOŚP'ie grałem na mrozie koncert i się rozstroiła... :(
Nie grać na dworzu w zimie!

[ Dodano: 2010-01-15, 12:04 ]
Samo trzymanie nie, ale gdy już będziesz w ciepłym daj harmonijce załapać temperaturę otoczenia i poczekaj aż ewentualne skroplone kropelki w miarę wyschną. Przy plastyku to nie robi różnicy, ale przy pęczniejącym harpie to plus dmuchanie i pęcznieje :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
rikitiki

Posty: 7
Wysłany: 2010-01-16, 16:12    Odp: Rozstrajanie harmonijki na mrozie

Jeszcze jedno pytanie odnośnie rozstrajania mam. Może się harmonijka rozstroić jeżeli położę ją przy głośniku? Często gram na niej przy komputerze. Po grze odkładam obok głośnika, nie zaszkodzi jej?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2010-01-16, 16:40    Odp: Rozstrajanie harmonijki na mrozie

Nie zaszkodzi ,nie ma w niej czegoś co mogło by się namagnesować.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2010-01-16, 16:43    Odp: Rozstrajanie harmonijki na mrozie

Harpy ze stalowymi stroikami mogą się rozstrajać od magnesów, ale tylko w czasie kiedy są pod ich wpływem (potwierdzone eksperymentalnie :D ).
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2010-01-16, 16:53    Odp: Rozstrajanie harmonijki na mrozie

Stal nierdzewna i chirurgiczna ,to się chyba nie magnesuje. A czy jak jest namagnesowany stroik ,to ma jakieś znaczenie dla jego stroju, oprócz tego ,że będzie ściągał drobinki metali? Nie wiem, Pulatom mógłbyś to jakoś wyjaśnić jak jest sprawdzone.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2010-01-16, 17:51    Odp: Rozstrajanie harmonijki na mrozie

W zasadzie każdy metal zawierający żelazo (stal nierdzewna i chirurgiczna też) się magnesuje. Nie próbowałem na siłę magnesować stroików (trzeba by je było potrzeć parę razy tym magnesem żeby się na stałe namagnsowały), ale myślę że nic by się nie zmieniło, poza przyciąganiem opiłków (zapewne baaardzo upierdliwa rzecz). Ich pole magnetyczne było by po prostu za słabe żeby miałý wpływ na siebie albo inne stalowe elementy.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-01-16, 19:08    Odp: Rozstrajanie harmonijki na mrozie

Tym bardziej, że będąc jedną całością z płytką stroikową są zamkniętym "układem magnetycznym", nawet duża siła namagnesowania by nic nie zmieniła.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu