Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
jakub126p

Posty: 7
Wysłany: 2010-01-04, 22:48    Jak udoskonalić grę i brzmienie??

Witam, gram na harmonijce już kilka miesięcy, wszystko było ok, wychodziły mi rożne melodie i kolędy rozpisałem wiele tabulatur, lecz zauważyłem że moja gra nie posuwa się dalej w lepszym kierunku, tylko utknęła na pewnym poziomie, i w porównaniu do innych grających nie jest taka ciekawa, a w porównaniu do innych instrumentów(np gitara)nie brzmi tak żwawo i tak zachęcająco do słuchania.

Jak można dalej się szkolić? może są jakieś trudniejsze wersie tabulatur? Zniechęca mnie piskliwy głos tonacji C, chyba dlatego że niskie dźwięki są sympatyczniejsze dla ucha.

Aha i jeszcze pytanie, jak wydobyć z harmonijki dźwięk podobny do "zdzierania się stroika"

Proszę o szybką odpowiedź ;] z góry dziękuję. :( :( :sad:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2010-01-04, 23:56    Odp: Jak udoskonalić grę i brzmienie??

Jak z każdym instrumentem, słuchać jak najwięcej zagrywek i grać je ze słuchu.

Rozwinąć wiedzę z teorii muzyki (skale itp) i wykorzystywać ją w praktyce do improwizacji muzycznej. Ćwiczyć słuch (solfeż, dyktanda muzyczne rytmiczne i melodyczne).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-01-05, 12:07    Odp: Jak udoskonalić grę i brzmienie??

Co do pislkiwości. Staraj się grać więcej w niskimrejestrze, bopewnie przy graniu melodycznym zwykle siedziałeś na środku harmonijki. No i słuchać, i kraść zagrywki innych.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-01-05, 16:12    Odp: Jak udoskonalić grę i brzmienie??

[quote="jakub126p"]Zniechęca mnie piskliwy głos tonacji C,[/quote]
To kup sobie harpa w tonacji F :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-01-05, 20:01    Odp: Jak udoskonalić grę i brzmienie??

aansaa: albo F#/ high G.... :D

Bardzo dużo w nauce daje próba improwizowania. Poza tym kształtowanie brzmienia, vibrato itp.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
jakub126p

Posty: 7
Wysłany: 2010-01-06, 22:03    Odp: Jak udoskonalić grę i brzmienie??

Ok, dzięki za dobre rady, postaram się stosować to co napisaliście ;]
Mam nadzieje że nie odpuszczę sobie grania bo kiedyś dawało mi to ogromną frajdę ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kendi 


Wiek: 30
Posty: 28
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-01-08, 13:51    Odp: Jak udoskonalić grę i brzmienie??

co do "zdierania się stroika" - spróbuj lekko dmuchnąć w sąsiadujący kanał albo baaardzo mocno dmuchnąć/zassać. mi się tak udaje :viva:
_________________
Taniec Mahoniowych Tuńczyków!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-01-08, 13:54    Odp: Jak udoskonalić grę i brzmienie??

[quote="kendi"] ... albo baaardzo mocno dmuchnąć/zassać.[/quote]
A następnie kup nową harmoszkę. 8/
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-01-08, 17:57    Odp: Jak udoskonalić grę i brzmienie??

Następny. Chyba trzeba będzie napisać coś jak "dekalog harmonijkarza" i umieścić w widocznym miejscu, bo czasem mi ręce opadają.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kendi 


Wiek: 30
Posty: 28
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-01-08, 21:43    Odp: Jak udoskonalić grę i brzmienie??

ale ale, panowie, nie zrozumieliśmy się: nie pachnąć z mocą odkurzacza, tylko po prostu mocniej niż podczas normalnej gry... mój błąd
_________________
Taniec Mahoniowych Tuńczyków!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-01-08, 22:09    Odp: Jak udoskonalić grę i brzmienie??

Trudno inaczej zrozumieć sformułowanie: "baaardzo mocno dmuchnąć". I nie jest żadnym usprawiedliwieniem, że coś innego miałeś na myśli, bo nik tw Twojej głowie nie siedzi i nie może wiedzieć, że jak piszesz "baaardzo mocno" to ma niby oznaczać "troszkę mocniej, niż zwykle". Tu akurat język polski jest dość precyzyjny. Jeżeli ktoś to potraktowałby Twoją "radę" poważnie (a nie ma najmniejszego powodu, żeby tak nie zrobił) i zniszczyłby sobie instrument, to byłaby to głównie, o ile nie wyłącznie TWOJA wina.

Na przyszłość sugeruję albo dobrze przemyśleć, co się doradza innym, albo: :x
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kendi 


Wiek: 30
Posty: 28
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-01-10, 14:11    Odp: Jak udoskonalić grę i brzmienie??

młynek, już przyznałem się do błędu... aczkolwiek dobrze wiedzieć że jak człowiek coś pomyli to znajdzie się kilka osób które go opierdzielą i poprawią...
_________________
Taniec Mahoniowych Tuńczyków!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-01-10, 17:14    Odp: Jak udoskonalić grę i brzmienie??

[quote="kendi"]aczkolwiek dobrze wiedzieć że jak człowiek coś pomyli to znajdzie się kilka osób które go opierdzielą i poprawią...[/quote]

Forum jest właśnie od tego, żeby takie pomyłki poprawiać i zapobiec przekazywania ich dalej, więc nie rozumiem Twojej reakcji. Dobrze, że znalazł się ktoś, kto to wszystko "wyprostował", inaczej niektórzy początkujący gracze mogliby naprawdę narobić sobie biedy. Bierzmy odpowiedzialność za to, co piszemy i za to, jak piszemy - po prostu :)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu