Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
glazo

Wiek: 32
Posty: 51
Skąd: Lublin
Wysłany: 2009-12-26, 15:02    Podciąg na 3 kanale

Mam duży problem z podciągiem o więcej niż pół tonu na 3 kanale. Wszystko słychać na nagraniu:
http://glazo.wrzuta.pl/au...Ijp/nagranie002
Chodzi o to, że dźwięk jest strasznie skrzeczący i nie brzmi naturalnie jak na harmonijce przez co śmieją się ze mnie w domu, że gram gram jakąś melodię a naglę taki skrzeczący dźwięk. Co nie tak z moją techniką?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2009-12-26, 16:24    Odp: Podciąg na 3 kanale

Ja sobie radzę na tym kanale gardłem. Spróbuj "rozszerzyć" gardło :)
Im bardziej wciągasz powietrze, tym mniej trzeba językiem "menewrować".
Może to coś pomoże :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
glazo

Wiek: 32
Posty: 51
Skąd: Lublin
Wysłany: 2009-12-26, 21:20    Odp: Podciąg na 3 kanale

Próbuje i próbuje ale też nie ma zadowalającego dźwięku. Na kanałach przykładowo 4 i 6 jak robię podciąg to dźwięk płynie a tutaj tak jak by o coś uderzał po drodze. I do tego gardło bardziej to odczuwa ale do tego można się raczej przyzwyczaić.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2009-12-27, 12:37    Odp: Podciąg na 3 kanale

Podciąg jako taki robisz tylko musisz popracować nad brzmieniem :)
Włóż harpa głębiej, aby dotykał wewnętrznej strony warg, rozluźnij przeponę, usta i oddychaj - nie dmuchaj :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
BLUES-BOY 

Wiek: 27
Posty: 16
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Z BLUESA :D
Wysłany: 2009-12-31, 13:00    Odp: Podciąg na 3 kanale

A ja robie tak podciągi że językiem dotykam dolnych zębów i jednocześnie prubóje wessać język do gardła tak jak byś sok pił przez słomke
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Adamd87 

Wiek: 36
Posty: 57
Wysłany: 2010-01-02, 00:51    Odp: Podciąg na 3 kanale

hm. co do picia soku przez slomke to i ja tak mam, ale z jezykiem na dolnych zebach bym sobie nie poradzil ;)
U mnie jezyk idzie w tyl. Im glebiej tym blizej podniebienia, z tym ze koniec jezyka skierowany troche w dol ;) I nie ukrywam ze tez mam problem z "glebszymi" podciagami
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
BLUES-BOY 

Wiek: 27
Posty: 16
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Z BLUESA :D
Wysłany: 2010-01-02, 12:41    Odp: Podciąg na 3 kanale

Czeba ćwiczyć, ja np. przez Ok 2 tygodnie się podciągów uczyłem i się nauczyłem, ale musze ciągle ćwiczyć , wniosek TRENING CZYNI MISTRZA.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-01-02, 16:08    Odp: Podciąg na 3 kanale

NIe sztuka nauczyć się podciągać do końca tylko, ale sztuka właśnie tak nauczyć się, aby podciągać tak, jak być ma :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-01-02, 16:12    Odp: Podciąg na 3 kanale

Coś w tym jest... zwykle najtrudniej jest nauczyć się podciągu o pół tonu, bo jakoś automatycznie dźwięk "zjeżdża" nam niżej ;) A i z tym o półtora trzeba uważać - podciągnięcie "do oporu" może wywołać dźwięk jeszcze niższy od (3)'''
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-01-02, 16:12    Odp: Podciąg na 3 kanale

Np., ja miałem coś takiego, że potrafiłem o 1,5 tonu na trójce podciągnąć, ale o 0,5 nie :D
Jak wyżej: ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia :)

[ Dodano: 2010-01-02, 14:13 ]
PS: Chciałem dodać do mojego posta, ale Kamil mnie ubiegł :D
Zawsze ktoś ubiegnie... :/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Lucas 


Wiek: 38
Posty: 14
Skąd: Skądinąd
Wysłany: 2010-01-14, 22:53    Odp: Podciąg na 3 kanale

A ja wogle języka nie używam przy podciągu. Wszystko robię ustami. W zależności jak bardzo chcę obniżyć dźwięk, zakrywam dolną wargą dopływ powietrza mniej lub bardziej.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Damian Domański 

Wiek: 37
Posty: 55
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Strzelce Opolskie
Wysłany: 2010-01-15, 06:19    Odp: Podciąg na 3 kanale

[quote="Lucas"]A ja wogle języka nie używam przy podciągu. Wszystko robię ustami. W zależności jak bardzo chcę obniżyć dźwięk, zakrywam dolną wargą dopływ powietrza mniej lub bardziej.[/quote]

Albo unosi się harmonijkę do góry, ale robi się tak [b]tylko[/b] wtedy gdy się dopiero uczy podciągów, to [b]nie może[/b] brzmieć dobrze

prawidłowy np. "blue third" to nie sam dźwięk obniżony o 1/4 tonu, ale troche niżej i później lekko odpuszczony, doskonale to słychać i bardzo wyraźnie jeśli ktoś ten bluesowy dźwięk zagra na gitarze (i oczywiście potrafi to zrobić)

najtrudniej moim zdaniem o powtarzalność, czasami grasz mocniej, czasami słabiej, czasami szybciej a czasami wolniej i żeby otrzymać ten sam dźwięk za każdym razem inaczej się np. język układa

wracając do tematu, może spróbuj otworzyć usta, podciąg rób gardłem, lylną częścią języka, no i oczywiście przepona musi pracować, zainstaluj sobie też bendometer, tylko pamiętaj ze rejestruje on częstotliwości, nie ocenia barwy ani brzmienia, dźwięk może być na odpowiednim "poziomie" na skali, a brzmieć dalej fatalnie

mam nadzieje ze chociaż trochę pomogłem
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Lucas 


Wiek: 38
Posty: 14
Skąd: Skądinąd
Wysłany: 2010-01-15, 14:24    Odp: Podciąg na 3 kanale

[quote="Damian Domański"](...) robi się tak [b]tylko[/b] wtedy gdy się dopiero uczy podciągów, to [b]nie może[/b] brzmieć dobrze
[/quote]

A wiesz gdzie to mam? W 3 kanale :evil: .
Grunt, że jest 'a', a nie 'h' :] .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-01-15, 16:48    Odp: Podciąg na 3 kanale

[b]Lucas[/b], z całym szacunkiem ale nie jest do dobre podejście - róbta co chceta, wiedźta, że będziecie mieli podłe brzmienie (to wyjdzie po dłuższym graniu), problemy z wibratami, mniejszy komfort grania i tak dalej. Usta powinny być jak najbardziej rozliźnione i raczej rzadko biorą udział w kształtowaniu brzmienia (wyjątkiem gdy np. specjalnie rozszczelniamy usta, aby odezwały się sąsiednie kanały). Warto uczyć się dobrych nawyków, żeby nie obudzić się po kilku miesiącach grania, że nie możemy czegoś zagrać, bo mamy złą technikę. Bo niestety prawda jest taka, że zakrywanie ustami kanałów i w ten sposób robienie podciągów nie jest 'inną' techniką tylko poprostu 'złą' techniką :P No przepraszam ale taka prawda :P No ale róbta co chceta :P
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Lucas 


Wiek: 38
Posty: 14
Skąd: Skądinąd
Wysłany: 2010-01-15, 17:53    Odp: Podciąg na 3 kanale

Wszystko bardzo fajnie, ale po co mi tu [b]wytłuszcza[/b] swoje wydumane uwagi? To samo można napisać w formie porady i nie wyjść przy tym na buca :] .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-01-15, 20:33    Odp: Podciąg na 3 kanale

Wytłuszczenie fragmentu tekstu, to zwyczajne zwrócenie uwagi na zagadnienie, a nie "robienie z siebie buca". Użytkownik [b]Damian Domański[/b] przekazuje mądrą radę i nie robi tego w sposób nieuprzejmy. [b]Lucas[/b], bardzo Cię proszę, byś odnosił się do innych użytkowników z większym szacunkiem.

Poza tym, [b]Landerw[/b] dobrze radzi, by od początku wyrabiać sobie dobre nawyki. Później będzie zdecydowanie trudniej je usunąć. Pełne i mocne brzmienie zaś, to najważniejsza broń harmonijkarza. Popełniając "techniczne oszustwa" bardzo często poświęcamy nasz TONE, który potem ciężko jest odzyskać.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Lucas 


Wiek: 38
Posty: 14
Skąd: Skądinąd
Wysłany: 2010-01-15, 22:01    Odp: Podciąg na 3 kanale

Dobrze Panie Profesorze ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu