Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
diakonis

Posty: 2
Wysłany: 2009-12-27, 21:07    Tremolo na początek

Witam,
Niedawno znalazłem starą harmonijkę tremolo, jak mniemam po przeglądnięciu forum.
Mimo że widziałem że odradzacie rozpoczynanie nauki od tego typu instrumentu to jednak spróbuję, szczególnie że na harpie chciałem się nauczyć przy okazji, mając już główny instrument inny.
Przeczytałem art.:
http://www.harmoszka.com/...wach-vt2538.htm

I chciałem zapytać identyfikację mojego harpa
Otóż wygląda on jak Hohner Comet, a nazywa się Hohner Contessa (C).
Dwa rzędy po 16 kanałów.
1. Chciałem zapytać czy może ktoś domyśla się jaki ma rozstaw dźwięków ta harmonijka?
Czy możliwe jest że jest w systemie Richtera, czy ma z pewnością inny strój będąc harmonijką oktawową? (próbowałem nie tworzyć nowego posta ale nie jestem w stanie zidentyfikować tego instrumentu nawet z wielką pomocą artykułu Pulatoma)

2. Do jakiego rodzaju muzyki się nadaje najbardziej tego typu harmonijka?

3. Harmonijka jest stara i z zewnątrz nieco pokryta rdzą, ale z tego co wiem to w ogóle nie była używana i brzmi w moim mniemaniu dość szlachetnie i czysto. W związku z jej stanem chciałbym się dowiedzieć czy jest jakaś technika nie wymagająca znajomości harmonijek by sprawdzić czy instrument jest jeszcze w stanie użytkowym?

pozdrawiam
Diakonis
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-12-27, 21:18    Odp: Tremolo na początek

Najlepszy sposób na poznanie rozkładu dźwięków, to odpalenie jakiegoś tunera i zagranie przez choćby najtańszy mikrofon wszystkich dźwięków i sprawdzenie ich z programem, np. tym:

http://www.seventhstring.com/tuner/tuner.html

Zdarzało się, że tremola i oktawówki miały naprawdę dziwne stroje, często np. instrumenty w tonacji C mają skalę rozpoczynającą się od E. Podejrzewam, że na takiej oktawówce to najlepiej folk będzie wychodził, ale jak zawsze, przy odpowiednim opanowaniu instrumentu zagrasz na niej wszystko.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
diakonis

Posty: 2
Wysłany: 2009-12-27, 21:31    Odp: Tremolo na początek

na wydechu kolejno po 2 kanały w rzędzie
g5 e5 c5 g4 e4 c4 g3 e3 - czy to tak jak na diatonicznej bez dwóch ostatnich kanałów?

dolnych nie udało mi się sprawdzić bo dźwięki które wydobywam są bardzo fałszywe, to głównie przez to że nie umiem ich wydobyć, czy zapewne ze starości instrumentu, jak sądzicie?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
plang 


Wiek: 26
Posty: 7
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Tczew
Wysłany: 2009-12-28, 12:07    Odp: Tremolo na początek

gra na takiej harmonijce jest taka sama jak na innych. Jedyny problem to to że ciężko gra się wysokie dźwięki np. 9 i 10. Jest na to sposób. Dwa kanały w dwóch rzędach (::) liczyć jako jeden dzięki czemu masz 8 kanałów. Ja również mam taką harmonijkę i jakoś sobie radzę.
_________________
Lubię pisać na forum.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
punkcik
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-12-28, 12:52    Odp: Tremolo na początek

[quote]na wydechu kolejno po 2 kanały w rzędzie
g5 e5 c5 g4 e4 c4 g3 e3 - czy to tak jak na diatonicznej bez dwóch ostatnich kanałów?

dolnych nie udało mi się sprawdzić bo dźwięki które wydobywam są bardzo fałszywe, to głównie przez to że nie umiem ich wydobyć, czy zapewne ze starości instrumentu, jak sądzicie?[/quote]

Tonacja na pewno C, tylko zaczyna się od drugiego a nie pierwszego kanału i kończy na 9 a nie 10. Dolne kanały w tremolo ciężko "rozstroić" techniką, więc stawiam na rozstrojenie strioków, w starych tremolach rzadkością to nie jest.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
beniamin82 


Wiek: 42
Posty: 59
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Zielina (Krapkowice)
Wysłany: 2009-12-28, 12:58    Odp: Tremolo na początek

Najlepiej sobie bendometer ściągnąć i popatrzeć gdzie jest jaki dzwięk.

Ja zaczynałem od tremolo, choć z tabulatur nie bardzo szło korzystać.
U mnie w Hohner Weekender kanały zgadzały się od 4 w górę.
Ale teraz do transpozycji między harmonijkami mamy TAB Tool Seydl'a.

Właśnie testowałem ją na bendometerze i na pierwszym kanale na wydechu mam "E" (a harmonijka jest w C, przynajmniej pamiętam ze taką kupowałem 7lat temu.)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-12-28, 15:57    Odp: Tremolo na początek

[quote="beniamin82"]Właśnie testowałem ją na bendometerze i na pierwszym kanale na wydechu mam "E" (a harmonijka jest w C, przynajmniej pamiętam ze taką kupowałem 7lat temu.)[/quote]

Bardzo częsty zabieg, na większości tremolaków stosowany.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu