Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Autor
Wiadomość
Mus

Posty: 5
Wysłany: 2009-12-26, 14:12    Hohner Special 20 vs Hohner Marine Band

Przepraszam za poprzedni temat (było to pytanie o początki, jakich tu wiele). Przeszukałem forum i znalazłem dwa, szczególnie polecane modele:
Hohner Special 20;
Hohner Marine Band.
Oba w tonacji C. Nie różnią się ceną, informacje w sklepach też nie ukazują różnic. Dlatego proszę o wyklarowanie w czym rzecz (szczególnie, że to harmoszki tego samego producenta). Która nada się do ogrywania bluesa w tym stylu - http://www.youtube.com/wa...feature=related ?

Edit: Pogrzebałem w innych sklepach i różnicę stanowi chyba materiał. Marine Band to drewno, Special to plastik. Co lepiej jest wziąć na początek? Osobiście mam wielki sentyment do drewna (nie wyobrażam sobie plastikowej gitary).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-12-26, 14:47    Odp: Hohner Special 20 vs Hohner Marine Band

To chyba grane jest na drewnianym grzebieniu, na Marine Band, ale mogę się mylić. Na każdej z nich zagrasz to samo, będą się nieznacznie różnić brzmieniem, korpus drewniany może puchnąć od wilgoci (w standardowych Marinkach nie jest impregnowany), dlatego na początku lepiej wziąć plastik. W opisach obu modeli znajdziesz dokładniejsze info.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Mus

Posty: 5
Wysłany: 2009-12-26, 15:10    Odp: Hohner Special 20 vs Hohner Marine Band

Dzięki za rozjaśnienie. Odrzucę na bok sentymenty i kupię plastik, skoro są małe różnice w brzmieniu. Marine Deluxe kupię ewentualnie gdy już nieco liznę (to jest bardzo adekwatne słowo) tematu.

[ Dodano: 2009-12-26, 20:08 ]

P.S.: Czy leworęczność ma jakiekolwiek znaczenie przy grze na harmoszce?
P.P.S.: Wybaczcie gradobicie pytań, ale chcę dokonać zakupu, którego nie będę żałował.
P.P.P.S.: A może to - http://www.bratpol.com.pl/?prod=2417&cat=1199 ? Grzebień ze szkła akrylowego (sądzę, że to rodzaj plastiku lepszej jakości). Ktoś miał z tym już styczność? Jedyne, co tu mogę postrzegać jako wadę - waga - 1 kg. Czy te harmoszki wydawane przez Hohnera na rocznicę są porządnej jakości? Wyczytałem, że system ma ten sam co Big River, a przecież BR-y są znacznie tańsze od Special 20. Nie mam jeszcze żadnego sentymentu do Hohnera, więc model jubileuszowy nie wywołuje u mnie ciar na skórze (chociaż wygląda całkiem nieźle). Natomiast chciałbym wiedzieć, którą bardziej się opłaca nie bacząc na względy wizualne Special 20 czy Standard Anniversary?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2009-12-26, 22:18    Odp: Hohner Special 20 vs Hohner Marine Band

Co do leworęczności to jest na to wiele szkół z tego co wiem: niektórzy trzymają tak jak praworęczni, niektórzy trzymają w drugiej ręce, niektórzy nawet trzymają harmonijkę w drugiej ręce i odwrotnie (kanały niższe po prawej stronie) - łap tak jak tobie wydaje się najwygodniej - zaczynij od standardowego ustawienia dla praworęcznych, a jeśli będzie ci to przeszkadzać to łap inaczej :P

Co do wyboru sprzętu - jeśli zaczynasz to naprawdę nie ma co wydziwiać i kombinować - przy tak podobnych modelach nie odczujesz żadnej różnicy i tyle :P
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
laik 

Posty: 203
Otrzymał 3 punkt(ów)
Wysłany: 2009-12-27, 16:41    Odp: Hohner Special 20 vs Hohner Marine Band

@Mus,
jaka wada?Nie znam zadnej diatonicznej harmoszki z akrylowym grzebieniem, ktora wazylaby 1 kg!Ta waga dotyczy CALOSCI - a wiec harmoszka + drewniane etui...a i to jeszcze za malo...wyobrazic sobie trzeba mase 1- go kilograma.
Reszte powiedzial kolega Landerw. :D :D :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-12-27, 16:48    Odp: Hohner Special 20 vs Hohner Marine Band

Tu chodzi o wagę paczki, do 1kg a nie że harmonijka waży 1kg. Troche logiki i wyobraźni mistrzu Mus....
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
glazo

Wiek: 32
Posty: 51
Skąd: Lublin
Wysłany: 2009-12-27, 20:46    Odp: Hohner Special 20 vs Hohner Marine Band

Ale przyjacielu wracając do wyboru harmonijki to posiadam Anniversary i bardzo fajnie mi się gra, chociaż to moja pierwsza, ale na pewno nie ostatnia, bo z tą harmonij,a nie można się nudzić.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Mus

Posty: 5
Wysłany: 2009-12-27, 21:40    Odp: Hohner Special 20 vs Hohner Marine Band

Dobra, macie mnie. Nieprecyzyjnie się wyraziłem. Oczywiście harmoszka razem z etui waży 1 kg. Mimo wszystko z pewnością jest cięższa niż zwykłe, ponieważ Special 20 waży 0,4 kg. Jestem świadom drewnianego etui, ale niemożliwe jest by masa drewnianego etui odjąć masa plastikowego (od Speciala) wynosiła 0,6 kg. Harmoszka jest cięższa niż te typowe.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-12-27, 21:47    Odp: Hohner Special 20 vs Hohner Marine Band

Waga paczki = nie więcej niż 1kg a nie = 1kg. Na pewno harmonijka razem z etui nie waży 1kg. Weź sobie kilogram cukru w rękę i porównaj, conajmniej z 4 harmonijki tyle ważą. Wątpię, żeby jakaś 10-kanałowa harmonijka ważyła więcej niż 200-300g.

PS: A żeby nie było, że nie sprawdziłem - wziąłem przed chwilą paczke cukru i żeby było równo musiałem wziąć 8 harmonijek.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-12-27, 23:47    Odp: Hohner Special 20 vs Hohner Marine Band

Masa paczki jest taka, a nie inna, bo Poczta Polska ma w cenniku paczek pozycję "do 1 kilograma". Informacja na stronie oznacza, że paczka mieści się w tym limicie. Harmonijka sama (drewno lub plastik, przy metalu będzie więcej) waży ok. 70 gramów.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-01-01, 04:01    Odp: Hohner Special 20 vs Hohner Marine Band

Mus napisał/a:
P.P.P.S.: A może to - http://www.bratpol.com.pl/?prod=2417&cat=1199 ? Grzebień ze szkła akrylowego (sądzę, że to rodzaj plastiku lepszej jakości).

Korpus z plexiglasu ciekawie ;] Zresztą jakiego to materiału nie możaby wykorzystać na korpus. Zwykłe szkło też się nada i co jeszcze? :hah:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2010-01-01, 10:51    Odp: Hohner Special 20 vs Hohner Marine Band

Ciekaw jestem jak sprawowałby się marmur, słyszałem że gitary z niego próbowano robić, ale były trochę za ciężkie do noszenia.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-01-01, 19:16    Odp: Hohner Special 20 vs Hohner Marine Band

Jak mi się wreszcie zachce i będę po sesji to spróbuje odlać korpus z akrylu, powinien być "Uberszczelny" :D

PS: Choć pewnie skręcenie tego się nie uda, skoro trwardszy materiał - guma- nie dał rady przy próbach aeroarte, bo się wyginała.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2010-01-01, 19:33    Odp: Hohner Special 20 vs Hohner Marine Band

Wiem o gościu z Polski ,co robi podstrunice do gitar basowych z granitu http://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Kobylski . A co do harmonijek to nawet mam taki marmur to spróbuję, ale im twardszy materiał ,tym mniej szczelny i musi mieć więcej śrubek.
http://www.nexus-guitars.com/ -tu jego strona
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2010-01-02, 14:41    Odp: Hohner Special 20 vs Hohner Marine Band

Z tego co czytałem to on poddaje ten marmur jakiejś obróbce termicznej mającej polepszyć przenoszenie dźwięku i stworzyć jakąś elastyczność (podstrunnica pracuje, grzebień harpa już raczej nie). Wydaje mi się ze efekt brzmieniowy będzie podobny jak przy metalu, może jeszcze jaśniejszy i przenikliwszy. A szczelność zawsze można podrasować małą ilością parafiny ciekłej ;) .
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
INIM 


Posty: 471
Otrzymał 7 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2011-05-05, 14:29    Odp: Hohner Special 20 vs Hohner Marine Band

Tutaj trochę szersze porównianie tych harmonijek: http://forum.harmoszka.co...band-vt1382.htm
_________________
"Stadion Narodowy to zawsze będzie Śląski..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi