Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
PinkFloyd 

Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-08-08, 10:27    [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

Z góry informuje, że jestem nowym użytkownikiem tego forum, toteż jeżeli moje pytanie już gdzieś tutaj się pojawiło to przepraszam za niepotrzebny bałagan :-)...

Jakiś czas temu zainteresowałem sie instrumentem, któremu poświęcona jest ta strona... Jak dotąd gram już dobrze na giatrze elektrycznej ( także basowej :-) )... i chciałbym wzbogacić gamę moich zainteresowań o ten jakże ciekawy/piękny instrument - harmonijkę :-)... Zakupiłem dwa dni temu najprostszy model harmoszki - mianowicie Hohner SilverStar tonacja C :-)... ( notabene chyba wkrótce zmienię na Hohner special20... wiele osób doradza aby zaczynać naukę od lepszych modeli z tego względu, że łatwiej wydobywa się dźwięki i w ogóle :-)... Chciałem sprawdzić jak czuje się z ów instrumentem w ustach :-)... powiem tak... instrument mnie odrazu zauroczył :-) tylko zrodziło się pewne pytanie... Ile czasu zajmowało Wam wydobycie czystych dźwięków z harmoszki ?? Sądziłem, że nie będzie to nic trudnego, jednakże okazało się, że wcale nie jest to takie łatwe :-)... Czy wydobywając czyste dźwięki układacie jakoś specyficznie języki ( np w tzw " rurkę " ) ? czy nie kombinujecie z językami nic ;-P tylko poprostu przykładacie usta do kanałów i dmuchacie ...?

Ja osobiscie potrafię wydobyć czysty dźwięk po tych paru dniach... jednakże składając język w " rurkę " :-) ( wtedy przepływ powietrza skierowany jest bezpośrednio na dany kanał ) :-)... nie wydaje mi się jednak, że to jest dobry sposób stąd też moje pytanie ;-P...

Aha i zapytam się także czy warto zakupić podręcznik " harmonijka i blues " Sławomira Wierzcholskiego ? :-) Narazie koniec z pytaniami :-)... byłbym wdzieczny jakby ktoś się zdecydował odpowiedzieć na trapiące mnie " problemy " ;-)... Pozdrawiam jak zarazem witam wszystkich stałych bywalców tego forum :-)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Włóczykij 


Wiek: 31
Posty: 154
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gorzów WLKP
Wysłany: 2007-08-08, 10:42    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

Włóż w usta palec , po chwili go wyciągnij to wyjdzie ci prawidłowe ustawienie ust(w harppedi też coś o tym jest) a co to książki "Harmonijka i blues" to na początek dobry wybór :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
PinkFloyd 

Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-08-08, 10:54    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

Dzięki za szybką odpowiedź :-)... aaa ile trwała nauka wydobycia pojedyńczego, czystego dźwięku w Twoim przypadku ? :-) jeśli można spytać ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Włóczykij 


Wiek: 31
Posty: 154
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gorzów WLKP
Wysłany: 2007-08-08, 11:22    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

Mi to przyszło dość szybko ze 4dni i po kłopocie:)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
PinkFloyd 

Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-08-08, 11:52    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

A uważasz, że na każdej harmoszce tak samo wydobywa się czyste dźwięki ( dajmy na to tak samo na SS i specjal20 ? )... czy na lepszych modelach łatwiej można wydobyć pojedyńcze/klarowne dźwięki ?;-)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Sygi 

Wiek: 31
Posty: 153
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Przysucha
Wysłany: 2007-08-08, 12:40    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

A ja mam jeszcze pytanie: czy początkowa 'trudność' w wydobywaniu czystych dzwięków polega na nietrafianiu w 1 kanał, a obejmowaniu dwóch?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
PinkFloyd 

Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-08-08, 12:52    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

No tak, bo zamiast czystego, pojedyńczego dźwięku słyszę złożenie 2 ( a nawet czasem 3 ) dźwięków... ( ale na harmonijce gram dopiero 2 dzien ;-P )

A grając na harmonijce angażujecie swój język ? ;-P ---> chodzi mi o to czy chcąc wydobyć czysty dźwiek nie składacie czasem języka w tzw " rurkę "...?

I czy radzilibyście mi zmienić sobie harmoszkę z SS na np special 20 :-)...?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-08-08, 13:11    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

Po kolei...

Cytat:
czy początkowa 'trudność' w wydobywaniu czystych dzwięków polega na nietrafianiu w 1 kanał, a obejmowaniu dwóch?

Dokładnie tak.

Cytat:
grając na harmonijce angażujecie swój język ?

Jedna z technik grania na harmonijce polega na blokowaniu językiem dwóch kanałów, sąsiednich do tego, z którego chcesz wydobyć dźwięk.

Zapraszam do lektury: harpedia- pojedyncze dźwięki.

Cytat:
I czy radzilibyście mi zmienić sobie harmoszkę z SS na np special 20 :-)...?

Jak najbardziej. Dlaczego? Przede wszystkim w lepszych harmonijkach łatwiej wydobywa się dźwięki (stroiki są bardziej czułe, przez co wystarczy w miarę delikatnie dmuchnąć by uzyskać oczekiwany efekt, a opóźnienia w ich wydobyciu albo nie występują w ogóle albo są nieznaczne). Poza tym instrument wyższej klasy na pewno przyjemniej brzmi (ciężko wytłumaczyć- to trzeba usłyszeć).

Pozdrawiam.
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
PinkFloyd 

Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-08-08, 13:23    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

Conex napisał/a:
Jedna z technik grania na harmonijce polega na blokowaniu językiem dwóch kanałów, sąsiednich do tego, z którego chcesz wydobyć dźwięk.

Zapraszam do lektury: harpedia- pojedyncze dźwięki.


Tak, tak :-) czytałem :-)... ale chodzi mi o to czy podczas wydobywania pojedyńczych dźwięków ( dla ułatwienia ) tworzysz z języka tzw " rurkę " i kierujesz strumień powietrza w konkretny kanał :-P... ? :-) jeżeli nie to, gdzie w takim razie ( w jakiej pozycji :-) ) trzymasz język :-)??

Sorry za moje banalne pytania, które z pewnościa działają na nerwy ;-P... ale zaznaczam, że nigdy wcześniej nie miałem styczności z ów instrumentem :-P...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Włóczykij 


Wiek: 31
Posty: 154
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gorzów WLKP
Wysłany: 2007-08-08, 14:14    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

Ja język mam normalnie :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-08-08, 20:17    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

Język leży sobie spokojnie na dnie jamy ustnej, chyba, że chcę obniżyć dźwięk czy zmienić brzmienie danej nuty poprzez jego ruchy (wpływanie na wielkość komory rezonansowej). Jednak podczas normalnego wydobywania dźwięku, jęzor leży spokojnie na dnie.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Przemek 


Posty: 80
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2007-08-08, 20:55    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

Co do języka to ja na pierwszych pięciu kanałach mam język przyłożony do dolnych przednich zębów. Na kanałach 1-3 pomaga mi to w wydobyciu czystego dźwięku. Na kanałach 6-10 na wydechu język jak wyżej natomiast na wdechu muszę go oderwać i wciągnąć lekko w głąb jamy ustnej bo inaczej nie wydobędę dźwięku.
_________________
Charytatywna wyszukiwarka
Charytatywne klikanie
Zbyszek pomocnik
Wspieraj naukę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
PinkFloyd 

Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-08-09, 12:21    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

Dziękuję za wszystkie pomocne odpowiedzi :-)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Tymex 

Wiek: 28
Posty: 8
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-12-20, 13:33    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

Co do mnie to ja robię sztuczkę z tym palcem w ustach a jak nie wychodzi, to układam usta w taki sposób jak mówi się pojedyńcze "u" i cicho dmucham bądź w wdycham.Mi to pomaga, popróbujcie se. :D
Pozdrawiam :]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
boski

Posty: 10
Wysłany: 2009-12-25, 14:06    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

witam was i od razu proszę o małą podpowiedź :)

gram sobie wesoło na harmonijce od wczoraj m.in. z racji wczorajszego święta, z dotychczasowych postępów byłem całkiem zadowolony, z bajerami typu gra na wdechu nie miałem większych problemów, pojedyncze czyste dźwięki nawet zacząłem już łapać, chociaż tutaj akurat wymaga to jeszcze zapewne treningu, problem pojawia się właśnie na wdechu z czystością granych tonów. Możecie mi podpowiedzieć co robię źle, że dźwięki zagrane czysto na wydechu, na wdechu zamieniają się w jakiś jeden totalny jazgot? :) moje przeczucie mówi mi, że chodzi o ułożenie ust, ale może ktoś zna mój problem z autopsji i potrafi powiedzieć jak z tym walczyć? :hihi:
pozdrawiam i czekam na porade ;d
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-12-25, 14:15    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

Ułożenie ust. W zasadzie tyle w tym temacie, po prostu pracuj nad tym, żeby grać szczelnie.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-12-26, 15:42    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

Usta są tak zbudowane, że nawet po dobrym (czytaj szczelnym) wydechu, przy zassaniu rozszerzają się, wargi, język i wszystko inne podążają w tę samą stronę co powietrze (dlatego np. ciężko początkowo grać tongue blockingiem na wdechu, bo język się wtedy cofa). Po prostu trzeba ćwiczyć i grać świadomie, tj. starać się, żeby układ ust się nie zmienił.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
boski

Posty: 10
Wysłany: 2009-12-26, 18:18    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

wielkie dzieki, walcze dalej :) )
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
piotrek_jasio

Posty: 1
Wysłany: 2010-01-03, 13:15    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

Cześć. Dostałem Marine Band (c) na gwiazdkę i podobnie jak poprzednicy były problemy z wydobywaniem czystego dźwięku. Po stu próbach i 99 niepowodzeniach doszedłem do wniosku, że najlepszym sposobem będzie granie za pomocą języka zwiniętego w rulonik :D i włożenie harmonijki do ust. Dla mnie bomba, lepsze niż "wgwizdywanie" :D I od razu lepiej idzie (tylko szczęki bolą). AAA...jeszcze jeden myk: krawędziami języka dotykam do zębów (tak, jakbyś chciał przyłożyć cały język do górnej szczęki a następnie zrobił tylko niewielki otworek na dmuchanie:) )
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Papuga 


Wiek: 32
Posty: 150
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-01-03, 18:19    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

Ten rulon to zdradliwa sprawa. Jak się nauczysz tak grac, to będziesz miał kłopoty z innymi technikami. Osobiście radze grać z językiem w normalnym położeniu
_________________
Mały instrument, wielka moc.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-01-03, 18:33    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

Rulon nie pozwoli Ci włożyć harmonijki odpowiednio głęboko do ust, język jest całkowicie unieruchomiony, stąd praktycznie brak możliwości artykulacji i baaardzo utrudnione podciągi.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
bull1977 


Wiek: 46
Posty: 7
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2010-01-04, 03:24    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

[quote="boski"]Możecie mi podpowiedzieć co robię źle, że dźwięki zagrane czysto na wydechu, na wdechu zamieniają się w jakiś jeden totalny jazgot?[/quote]

Spróbuj nie grać ;D Usiądź sobie wygodnie w foteliku, odpręż się i... nie graj tylko delikatnie rozchyl usta tak, żeby wsunąć głęboko harpa i poprostu oddychaj(nie zastanawiaj się nad graniem). Dźwięk powinien być czysty, poćwicz skracając lub wydłużając oddech, oddychając płycej i głębiej.(działa odprężająco :) ) Jak sobie chwilę pooddychasz to zwróć uwagę jak układają się usta, język i miękkie podniebienie. Jak wszystko wychodzi to zamień oddech na umyślne dmuchanie (nie jak w balon:)) i zassanie. Wychodzi, to OK.
To teraz dalej trzymając harmoszkę głęboko w ustach popróbuj wydobyć jeden dźwięk, pozmieniaj układ języka(spróbuj nadać mu lekko kształt rynny w aquaparku :) ). I też najpierw oddychaj bardzo spokojne i dalej jak w ćwiczeniu z akordem. A potem jakiś "wlazł kot na płot" i resztabardzo prostych melodyjek. Grunt do cieszyć się z tego co się robi i nie denerwować się jak nie wychodzi, a sukces murowany.
Zapału życzę :D

PS.: Panowie a rulony to w knajpie z kebabem :P Zapomnijcie. Wkładając palec i dmuchać przez powstały otwór, też trochę brakuje. Na pewno bliżej gwizdania, Alllle torche luźniej usta tak żeby harpa głębie wsadzić :harp:
_________________
Seb(bull)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pawix_1234 

Wiek: 23
Posty: 2
Wysłany: 2017-08-18, 21:23    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

Włóczykij napisał/a:
Włóż w usta palec , po chwili go wyciągnij to wyjdzie ci prawidłowe ustawienie ust(w harppedi też coś o tym jest) a co to książki "Harmonijka i blues" to na początek dobry wybór :)
A dokładnie którego palca wsadzić? :)
_________________
Pawel
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2017-08-19, 17:42    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

I tylko po to odkopujesz temat z przed siedmiu lat i jeszcze paru miesięcy?

Ale ad rem: proponuję użyć palucha lewej stopy. Układ kręgosłupa musi zostać zachowany być wydobywał odpowiedni dźwięk, dlatego co trzy takty powtarzaj trick z paluchem by dźwięki były czyste. Jak już będzie Ci to wychodziło naturalnie żeby lepiej zapamiętać układ kręgosłupa możesz zacząć obgryzać paznokcie palucha lewej i prawej stopy naprzemiennie.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
nowy88 

Posty: 48
Skąd: Żory
Wysłany: 2017-08-21, 13:05    Odp: [Pytanie] Wydobycie czystych dźwięków

Po sobie powiem tak wszystko przyjdzie samo, z czasem technika i trafianie w kanał. Po prostu baw się tym graj próbuj .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu