Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Belzie23 

Wiek: 31
Posty: 1
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-05-31, 18:19    Od czego zacząć...?

Wczoraj kupiłem Lee Oskara w tonacji C. Jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o gre na harmonijce. Problem jest w tym iż nie wiem od czego zacząć. Co najpierw ćwiczyć itd. Sorry jesli juz byl taki temat ale cos nie mogłem znaleść :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-06-01, 17:36    Odp: Od czego zacząć...?

Cześć
Najpierw ćwicz grę jednym dźwiękiem czyli ustaw usta na np. 4 kanale dmuchnij odsuń harmonijkę od ust i znowu przystaw do kanału 4 tak aby dmuchać tylko w jeden kanał i inne żeby się nie odzywały odsuń przysuń dmuchnij itd. itd. Później możesz zająć sie prostymi melodyjkami np. When the saints go marching in albo plonie ognisko w lesie lub wlazł kotek na płotek :D (patrz harppedia (u góry)). Potem zabierz się za zagrywki (napisz do mnie prywatną wiadomość to Ci podyktuje kilka). A potem czekają Cię podciągi... (http://www.harmoszka.com/topics8/technika-podciagi-vt122.htm dobra lekturka :P ). No to na razie tyle na początek. :P
pozdrawiam ;)
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Marian 


Wiek: 34
Posty: 3
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-06-06, 14:26    Odp: Od czego zacząć...?

michu to może podyktuj od razu kilka zagrywek tutaj, od razu ja skorzystam;]
pozdor
_________________
"Wherever I go, with whomever I go may I see myself as less than all others, and from the depth of my heart may I consider them supremely precious"
Tenzin Gyatso, 14th Dalai Lama
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-06-07, 19:48    Odp: Od czego zacząć...?

(x) - kanał x na wdechu
x - kanał x na wydechu
to tak dla jasności :)

(1)2(2)(3)(4)
3(3)4(3)(2)

3(3)(2)2(2)
(4)4(3)(2)

3(3)4(4)
3(3)(2)2(2) (1) (1)

(4) (4podciąg o pół tonu) 4

Pozdrawiam
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kasiczek.

Posty: 1
Wysłany: 2009-12-25, 20:11    Odp: Od czego zacząć...?

Ja tam zbytnio nie wiem. Na Gwiazdke teraz dostałam harmonijke na 10 tabów. Ale dobrze zacząć od "Wlazł kotek na płotek"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Estdil 

Wiek: 114
Posty: 2
Wysłany: 2010-06-15, 17:42    Odp: Od czego zacząć...?

witam wcoraj kupilem Silver Star Hohner tonacja F i od czego zacząć ? czy jest to trudna tonacja czy rozni sie trudnoscią? Facet w sklepie powiedzial ze fajnie sie na f gra i latwo wiec prosze was o zdanie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-06-15, 18:04    Odp: Od czego zacząć...?

Estdil napisał/a:
Facet w sklepie powiedzial ze fajnie sie na f

Jeśli ten facet znałby się choć trochę to zapewne poleciłby Ci harpa w tonacji C (tonacja najbardziej uniwersalna, najbardziej przydatna)
Estdil napisał/a:
od czego zacząć ?

Na początek musisz nauczyć się wydobywać pojedyńcze dzwięki bez żadnych sąsiadów (kanałów obok) potem proste melodyjki np wlazł kotek na płotek (taby są w harpedi) i tak dalej
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-06-15, 18:04    Odp: Od czego zacząć...?

No właśnie, nie pyta się o radę sprzedawców bo się nie znają. Na F gra się ciężko... a tym bardziej, że to silverstar. Zbieraj lepiej na coś lepszego. A od czego zacząć to tematów jest już sporo, szukaj ;)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harmoszka

Posty: 3
Wysłany: 2010-06-15, 20:11    Re: Od czego zacząć...??

Belzie23 napisał/a:
Wczoraj kupiłem Lee Oskara w tonacji C. Jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o gre na harmonijce. Problem jest w tym iż nie wiem od czego zacząć. Co najpierw ćwiczyć itd. Sorry jesli juz byl taki temat ale cos nie mogłem znaleść :)


Jeżeli jesteś zielony w tej tematyce to polecałbym grę na flecie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-06-16, 10:14    Odp: Od czego zacząć...?

Harmoszka, na początku każdy jest zielony, od czegoś zacząć trzeba.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Saskers 


Wiek: 45
Posty: 97
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Saska Kępa
Wysłany: 2010-06-16, 12:11    Odp: Od czego zacząć...?

Harmoszka napisał/a:
Jeżeli jesteś zielony w tej tematyce to polecałbym grę na flecie.


kiedyś przeczytałem te słowa:

Młynek napisał/a:
Jakoś tak to jest, że im ktoś mniej ma wiedzy, tym więcej ma do powiedzenia i tym chętniej i autorytatywniej się wypowiada...


nic dodać, nic ująć!
przepraszam za OT.
Pozdrawiam
Saskers
_________________
Nie zawracaj kontrafałdy, że w Warszawie byłeś
Bo na Saskie Kiempe wcale nie chodziłeś
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
CzarnyPiotruś
[Usunięty]

Wysłany: 2010-09-24, 10:23    Odp: Od czego zacząć...?

Ja mam Howlin Harp Blues Stagga w tonacji B, też jestem zielony. Gram sobie kotek na płotek, Whisky Dżemu, ćwiczę sobie właśnie pojedyncze dźwięki (przeważnie od 1 do 6 kanału) żeby uczyć się sklecić jakąś melodyjkę samemu. Czyli wszystko po trochu, nie przesadzając i nie na siłę nic. Ale jakoś ta tonacja B mi nie brzmi, nie wpada do ucha. Nie wiem czy to od tonacji czy od samej harmonijki zależy (bo jednak to tani bardzo model jest).
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-09-25, 13:21    Odp: Od czego zacząć...?

To kwestia tak taniej harmonijki. No i czasu praktyki, pograsz dłużej to zaczniesz sobie kształtować brzmienie. Tonacja tu raczej nie ma nic do rzeczy, bo brzmienie można mieć dobre na wszystkich harpach.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Thomsky

Posty: 18
Wysłany: 2013-02-16, 11:54    Odp: Od czego zacząć...?

witam ponownie
U mnie mija już 10 dni zmagania się z harmonijką z tym że jak jest czas to godzinę czasem półtorej dziennie ćwiczę .
Najbardziej denerwujące jest to że raz właściwie trafię w kanał podczas grania raz nie no ale ćwiczę i ćwiczę :)
Wygląda to tak że np jak mam farta to zagram już całkiem płynnie i z czystymi dźwiękami melodie wlazł kotek na plotek .Ćwiczę też mam chusteczkę haftowaną ,płonie ognisko,sto lat i inne takie proste -tutaj jak gram w zwolnionej wersji to wychodzi mi tak 70 % czystych dźwięków natomiast jak spróbuje z rytmem szybciej to marnie z odpowiednim dmuchaniem w kanał .
Dodam jeszcze że specjalnie szlifuję kilka tych utworów bo wtedy ćwiczę kanały od 3-7 .

Chciałem o radę się zapytać co dalej robić ? nadal szlifować te utwory co mi jeszcze nie wychodzą do końca co wymieniłem wyżej ? czy może przerzucić się na zagrywki jak kolega wcześniej pisał ? :/ warto też ćwiczyć inne techniki gry jak podciągi ? czy pierwsze skupić się na opanowaniu do perfekcji zagrania tych utworów które męczę.

bo z trafieniem w pojedynczy kanał jak tak od 1-10 przejadę to jest OK gorzej jak zacznę grać coś
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-02-16, 12:46    Odp: Od czego zacząć...?

Powinieneś równolegle ćwiczyć podciągi i grę pojedynczym dźwiękiem. Ważna jest prawidłowa technika: rozluźniony aparat gębowy, harmonijka dość głęboko w ustach, nisko żuchwa itp. Wszystko to co wpływa na brzmienie. Ponadto do melodii powinieneś dołączyć gamę i pasaże (na razie w pierwszej pozycji w środkowym rejestrze). Polecam również od początku ćwiczyć jak najwięcej z metronomem. Od razu kształtujemy poczucie rytmu i nie ma później problemów z rozjeżdżaniem się z podkładami itp. Zachęcam również do udziału w lekcjach / warsztatach. Bardzo dużo dają i na początku pomagają nam uniknąć wielu podstawowych błędów.

Pozdrawiam

Mieszko Służewski
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-02-17, 23:56    Odp: Od czego zacząć...?

Thomsky, po prostu mięśnie, które wykorzystujesz do grania muszą dobrze zapamiętać co mają robić. To jest tak zwana "pamięć motoryczna", mózg, układ nerwowy i mięśnie uczą się tego, co zostaje im zlecone, aż w pewnym momencie są w stanie robić to automatycznie, z dużą szybkością i dokładnością. Dlatego ćwicz te melodyjki, ćwicz nowe melodyjki, a także powoli zabieraj się za nowe rzeczy. Wyjdzie to tylko na zdrowie!
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu