Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
nepronen


Posty: 33
Wysłany: 2009-12-25, 15:43    Mieszanie skal durowych i molowych

Mam pytanie co do mieszania skal Durowych i Molowych w jednym utworze.

Podczas warsztatów dowiedziałem się że gdy podkład jest w durze to mogę grać i skalami molowymi i durowymi a gdy jest w molu to jednak trzeba trzymać się tylko i wyłącznie molowych.

I tu me pytanie, załóżmy że gitarzysta gra durowego bluesa. Czy oznacza to że mogę grać poprostu w tonacji przykładowo G, i bez różnicy jaką skalą się bede posługiwał (a przecież pojawiają się tam różne dźwięki) mogę sobię zagrywać jedną zagrywke skalą bluesową a np. response dać w durze?

Bo np. w drugiej pozycji w skali bluesowej nie używamy kanałów, 5 i (6) a już w skali durowej na drugiej pozycji to już tak.

Tak więc czy dobrze rozumiem że brzmieniowo będzie pasować póki me granie będzie się trzymało kupy i rytmicznie brzmiało bluesowo to granie raz w durze a raz w molu będzie zmieniało nastrój tego co słyszymy ale wcale nie będzie to nic psuło? czy może jednak kompletnie sie myle i niewiem o czym mówie ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2009-12-25, 15:50    Odp: Mieszanie skal durowych i molowych

Pytanie brzmi: o czym mówimy:

Czy o bluesie 12taktowym?

Czy o innych utworach, które bazują na systemie modalnym?

Ad1. Można ogrywać bluesa durowego pentatoniką molową, wtedy w wysokim głosie tercja mała staje się noną zwiększoną akordu i z akordu dominantseptymowego robi się dominanta z noną (tzw. akord hendrixowski ;) )
Ad2. Jak utwór jest oparty o system modalny (nawet gdy znajduje się w nim kilka tonacji), to wtedy w zalezności od tego jaki akord ogrywasz to stosujesz odpowiednią skalę.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
nepronen


Posty: 33
Wysłany: 2009-12-25, 19:17    Odp: Mieszanie skal durowych i molowych

Tak chodziło mi o 12 taktowego bluesa :)
Moja wiedza z teorii muzyki to najbardziej podstawowe podstawy wręcz :P Więc jedyne co zrozumiałem tego co napisałeś że ogrywanie durowego bluesa pentatoniką molową brzmi dobrze więc moge jedną zagrywke robić molem a drugą durem póki będzie to miało sens?
_________________
www.maciejobuchowski.pl
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2009-12-25, 21:46    Odp: Mieszanie skal durowych i molowych

Hmm... Praktyka bluesowa pokazuje, że częściej w graniu stosuje sie pentatonikę molową, z podciągnięciem tercji małej o ćwierć lub pół tonu do tercji wielkiej :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu