Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
PigeonBlues 


Wiek: 42
Posty: 4
Skąd: Bytom - Miechowice
Wysłany: 2009-12-15, 23:57    Czy wzmacniacz basowy lub do instrumentów klawiszowych nadaje sie do harpa?

Slyszalem od znajomego muzyka, ze wzmaciacze basowe tranz. moga odpowiednio przesterowac dzwiek harpa i bedzie to jakos brzmiec. Szczerze jest to dla mnie tansza alternatywa w porownaniu ze wzmacniaczami lampowymi. Tylko nie wiem, czy warto inwestowac w cos, co nie da efektu. Bylbym wdzieczny za pomoc.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2009-12-16, 01:50    Odp: Czy wzmacniacz basowy lub do instrumentów klawiszowych nadaje sie do harpa?

Nie wierzę w to, szczerze mówiąc. A to m.in. z powodu rozmiaru glośnika - do basowych idą z reguły 15 calowe, a właśnie one nie dają się przesterować i z powodu nadmiaru dołu, zamulają. Być może takie opinie biorą się stąd, że kultowym ampem stosowanym przez harpiarzy jest Fender Bassman 59'. Tyle, ze bassman to on jest tylko z nazwy, to wzmacniacz gitarowy.

Ale musiałbyś ograć. Trudno zawyrokować na odległość
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-12-16, 12:12    Odp: Czy wzmacniacz basowy lub do instrumentów klawiszowych nadaje sie do harpa?

Miałem okazję grać na dwóch basowych (50 wat tranzystor, głośnik 12" i 100 wat lampa, głośniki 2x15") i nie dały one jakiegoś super rezultatu. Przy barwie ustawionej na max. w stronę średnich i wysokich mulenia może takiego dużego nie było, ale grało nijak. Może da się na nich uzyskać przester, ale wzmaki basowe mają zwykle konkretną moc, i rozkręcenie ich do końca jest niemożliwe w mniejszych salach. Nie ma szans żeby nie zagłuszyć tak reszty zespołu :D .
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-12-16, 22:02    Odp: Czy wzmacniacz basowy lub do instrumentów klawiszowych nadaje sie do harpa?

Tak... Fender Bassmam z tego co pamiętam ma 4 głośniki po 10 cali każdy. Daje to razem sporą powierzchnie, dzięki czemu jest dość dużo dołu w brzmieniu, ale z drugiej strony dość małe wymiaru pojedynczego głośnika (nieduża "wypustka" na środku membrany) powoduje, że dźwięk ma odpowiednią dozę "honku", czyli tej góry, która nadaje charakter i pozwala się przebić przez inne instrumenty.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
PigeonBlues 


Wiek: 42
Posty: 4
Skąd: Bytom - Miechowice
Wysłany: 2009-12-16, 23:36    Odp: Czy wzmacniacz basowy lub do instrumentów klawiszowych nadaje sie do harpa?

Dzieki bardzo za odpowiedzi. Tylko jakiego wzmacniacza (w miare taniego) moge uzyc do mojego mikrofonu tj. Superlux d-112c? Gitarowego lub moze do instr. klawiszowych? Doradzaja mi te lampowe, ale one sa za drogie. Na razie gram w malych pomieszczeniach na jamach.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2009-12-17, 00:28    Odp: Czy wzmacniacz basowy lub do instrumentów klawiszowych nadaje sie do harpa?

Zdecydowanie gitarowego. Niestety, dobry kosztuje... Spróbuj gdzieś wyhaczyć Fendera Championa 110. Podobno daje radę, Wiśnia go polecał, a on grać potrafi i zna się na tym. Co prawda już ich nie produkują, więc łatwo nie będzie, ale bywa na alledrogo. I jest przystępny cenowo.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
PigeonBlues 


Wiek: 42
Posty: 4
Skąd: Bytom - Miechowice
Wysłany: 2009-12-17, 14:10    Odp: Czy wzmacniacz basowy lub do instrumentów klawiszowych nadaje sie do harpa?

Dzięki :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2009-12-17, 15:39    Odp: Czy wzmacniacz basowy lub do instrumentów klawiszowych nadaje sie do harpa?

Ja, jak kupowałem pierwszy wzmacniacz, to wziąłem ARTEC, basowy i gitarowy/do testu/ . Basowy mi bardziej podchodził brzmieniowo, ale zostawiłem gitarowy ,bo przy tej samej mocy, wydawał się głośniejszy. Wtedy jeszcze nie bardzo wiedziałem o co w tym wszystkim chodzi i jakiego brzmienia szukam . Teraz wybrał ,bym basowy,albo akustyczny. Wniosek - musisz porównać ,przesłuchać i zdecydować .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2009-12-17, 16:18    Odp: Czy wzmacniacz basowy lub do instrumentów klawiszowych nadaje sie do harpa?

No fakt... Wszystko zależy od tego, jakie brzmienie chcemy uzyskać i w jakich gramy warunkach
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-12-19, 21:15    Odp: Czy wzmacniacz basowy lub do instrumentów klawiszowych nadaje sie do harpa?

Jeżeli pomieszczenie jest małe, a kapela z którą grasz cicha, to warto rozejrzeć się za tanią lampką. Przykłady: Epiphone Valve Junior #3, Harley Benton GA-5 (budżetowa wersja Epiego #2, która różni się od niego tylko wykończeniem zewnętrznym i obecnością pokrętła TONE), czy 15 wattowy Harley Benton GA-15. Wzmacniacze HB dostępne są tylko w niemieckim www.thomman.de .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
micik

Posty: 14
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2009-12-25, 11:10    Odp: Czy wzmacniacz basowy lub do instrumentów klawiszowych nadaje sie do harpa?

[quote="aeroarte"]Ja, jak kupowałem pierwszy wzmacniacz, to wziąłem ARTEC, basowy i gitarowy/do testu/ . Basowy mi bardziej podchodził brzmieniowo [/quote]
Witam! Jeżeli owy wzmacniacz basowy posiadał dodatkowo wielopunktowy korektor graficzny, oprócz standardowej korecki barwy tonu, jakie zazwyczaj basowe konstrukcje dodatkowo posiadają, to nic dziwnego że w odsłuchu brzmienie przypadło Ci bardziej do ucha. Gitara basowa i Harmonijka, są instrumentami o zawężonej skali głosowej, a standardowe wzmacniacze mają za szeroką korekcję w stosunku do pasma akustycznego i uwypuklenie jakich kol wiek harmonicznych, które mają tu decydujący wpływ na brzmienie jest dość trudne, dla tego większość prostych konstrukcji, gada nie zbyt ciekawie.
[quote="aeroarte"]ale zostawiłem gitarowy ,bo przy tej samej mocy, wydawał się głośniejszy. [/quote]
Za zwyczaj piece gitarowe mają głośniki o większej skuteczności, niżeli głośniki zastosowanie basowym, stąd pewnie różnica w głośności.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu