Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2009-12-14, 20:16    [Wybór wzmacniacza] moc podawana w W RMS

swojego czasu obiło mi sie o uszy że moc podana w W RMS odpowiada +/- dwukrotności mocy podanej w W. Patrze na ceny wzmacniaczy i bywa że ilośc jednostek jest taka sama natmoiast jednostka ( w tym przypadku W / W RMS) jest różna a cena są bardzo zbliżone... Czym się róznie to W od W RMS?
Biorąc pod uwagą cenę mam pytanie - czy moc wzmacniaczy zawsze jest podawana w RMS tylko czasem symbol RMS nie zostaje podany (tak jak my piszemy o harmonijce - w większości mam na mysli diatoniczną) ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-12-14, 20:53    Odp: [Wybór wzmacniacza] moc podawana w W RMS

Jest różnica między RMS a PMPO, zwykle PMPO jest przerażająco gigantyczna w stosunku do RMS. Obie rzeczy podaje się w watach. Jeśli wybierasz wzmacnaicz gitarowy to przeważnie jest to w RMS, raczej nie ściemniają podając PMPO. Na jednym pudełku głośników komputerowych było napisane, że mają 100W... taaa ale PMPO, czyli kompletnie nie miarodajna dla nas jednostka, na prawde miały 10 czy 11 W i to właśnie jest RMS. Mogą być nieścisłości w tym co napisałem bo nie mam co do tego 100% pewności, bo w sumie nie wiem czym się różni wat od watt.. i czy wogóle jest różnica.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-12-14, 21:09    Odp: [Wybór wzmacniacza] moc podawana w W RMS

Po pierwsze W jest skrótem jednostki mocy czyli watów, a RMS to jeden ze sposobów pomiaru. RMS jest mocą maksymalną dla sygnału prostokątnego (kiedy nie interesuje nas % zniekształceń, bo we wzmakach gitarowych i harpowych są one zamierzone) przy jednej częstotliwości, zwykle 1kHz, czyli po prostu ile końcówka i zasilacz jest w stanie z siebie wycisnąć. Sprzęt HiFi mierzy się (przynajmniej powinno tak być :P ) mocą sinus, przy określonym progu zniekształceń nieliniowych (zwykle jest to 50-70% mocy RMS przy zniekształceniach poniżej 1%) i pełnym paśmie akustycznym. Nie mam pojęcia skąd wziął się termin PMPO i kosmiczne wartości mocy podawane przy tym magicznym skrócie (może jest to "Przypuszczalna Moc Pięciuset Odbiorników"?). Weźcie to na zdrowy rozsądek, jak np. głośniki komputerowe mają zasilacz o mocy 15 wat i moc RMS 10 wat, to fizycznie niemożliwe jest uzyskanie w nich mocy większej od tego (a na pewno nie 100 wat :hah: ). Przy 100% sprawności elektrycznej, co jest technologicznie niemożliwe do uzyskania, miałyby właśnie te 15. Różne rzeczy piszą na sprzęcie żeby zainteresować klienta 8/ .
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2009-12-14, 21:11    Odp: [Wybór wzmacniacza] moc podawana w W RMS

Cytuję za elektroda.pl: [i]RMS - to tzw. moc muzyczna. Jest to wartość, przy której wzmacniacz (a szczególnie jego głośniki) może pracować w sposób ciągły nie będąc narażonym na uszkodzenie.

Tymczasem PMPO to jest maksymalna wartość, jaką jest w stanie wytrzymać w króciutkim momencie chwilowego przeciążenia. [/i]

Jeśli to prawda, to, oczywiście, należy zwracać uwagę przede wszystkim na RMS. I wszystkie szanujące się firmy tę podają jako podstawowy parametr. Wartość PMPO, jak twierdzą elektronicy, stworzono, aby oszukiwać ludzi w supermarketach. No bo wieża 100W wygląda lepiej, niz wieża 30W, prawda? A to ta sama wieża :>
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-12-14, 21:19    Odp: [Wybór wzmacniacza] moc podawana w W RMS

Dokładnie. I tym sposobem kiedyś kupiliśmy badziewną gofrownicę a potem w Saturnie ściemniali że nie mogą oddać pieniędzy, tylko wymienią na następną, równie badziewną.. która też się spaliła. Po długim sporze oddali kase i kupiliśmy sprzęt którego producent nie szpanował jakąś wymyśloną przez marketingowców techniką pozyskania klienta.... i działa. Co prawda nie daje mi tyle radości co dawałby dobry wzmacniacz ale gofry są smaczne :D
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-12-14, 21:20    Odp: [Wybór wzmacniacza] moc podawana w W RMS

[quote]Tymczasem PMPO to jest maksymalna wartość, jaką jest w stanie wytrzymać w króciutkim momencie chwilowego przeciążenia. [/quote]

Możliwe że tak na początku zakładano, ale po prostu fizycznie niemożliwe jest osiągnięcie nawet przez 1ms wartości wypisywanych czasem na pudełkach (bywają głośniczki komputerowe z wartościami rzędu 300 wat PMPO, jakby taka moc przez tą 1 milisekundę zadziałała na papierową membrankę o średnicy 3-4 cali z cewką z drutu rzędu 0,1 mm, jaką zwykle takie głośniki mają, to by ją spaliło albo wystrzeliło na parę metrów z obudowy :P ).
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-12-14, 21:25    Odp: [Wybór wzmacniacza] moc podawana w W RMS

A może mieli na myśli wytrzymałość obudowy. Na spadanie z 8 piętra.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2009-12-14, 21:52    Odp: [Wybór wzmacniacza] moc podawana w W RMS

to innaczej...
jaka jest różnica w mocy między tym:
http://www.allegro.pl/ite...ie_przegap.html
a tym:
http://www.allegro.pl/ite..._celestion.html

?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-12-14, 21:56    Odp: [Wybór wzmacniacza] moc podawana w W RMS

One są najprawdopodobniej identyczne, tylko w Line6 nie napisali że to moc RMS (mono bo ma tylko 1 kanał).
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-12-14, 21:57    Odp: [Wybór wzmacniacza] moc podawana w W RMS

Btw: Vox jest lepszy... Line 6 brzmi bardziej sztucznie/cyfrowo.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2009-12-14, 22:01    Odp: [Wybór wzmacniacza] moc podawana w W RMS

[quote="binek"]to innaczej...
jaka jest różnica w mocy między tym:
http://www.allegro.pl/ite...ie_przegap.html
a tym:
http://www.allegro.pl/ite..._celestion.html

?[/quote]

Taka sama, jak pomiędzy np. Fordem Mondeo a Renault Laguną.

czyli głównie w nazwie i kilku zupełnie nieistotnych detalach, głównie estetycznych ;)
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Ostatnio zmieniony przez Młynek 2009-12-14, 22:22, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-12-14, 22:06    Odp: [Wybór wzmacniacza] moc podawana w W RMS

Hehe - Młynek - dobrze powiedziane. Oba są cyfrowe więc... nieszczególnie dobre, niemniej vox jest lepszy.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2009-12-14, 22:26    Odp: [Wybór wzmacniacza] moc podawana w W RMS

Dziękuję Panom bardzo za odpowiedzi, rozjaśniły mi widok na sprawę ;)

To akurat były tylko wzmaki dla przykładu.

Pod harmonijkę planuje zakup Epiphone Valve Special, rozglądam się jeszcze za innym wzmacniaczem lampowym o mocy 5W (bądź z przełącznikiem do 5W lub mniej), korektorem i z głośnikiem 10''(jakieś propozycje :D ?).


Pytanie dodatkowe - aby otrzymać przester na cleanie to bardzo głośno trzeba rozkręcać wzmacniacz 5W? Sprawa wygląda tak że narazie zależy mi na wzmaku który da mi przester naturalny przy możliwie najmniejszym rozkręceniu regulacji głośności ;) .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-12-14, 22:32    Odp: [Wybór wzmacniacza] moc podawana w W RMS

Epiphone'a Juniora rozkręcisz na 30% i już masz przester. I już wtedy jest bardzo głośno jak na warunki domowe... :)
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2009-12-14, 23:53    Odp: [Wybór wzmacniacza] moc podawana w W RMS

Vox też ostatnio wypuścił combo lampowe z przełączanym stopniem mocy 0,25/1/4W, więc do domu bym polecał raczej coś takiego ;) 5W lampowe to już GŁOŚNO ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu