Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
drimik 

Wiek: 43
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-11-28, 00:31    [Pytanie] Trzymanie harmonijki - dylemat leworęcznego

To mój pierwszy post więc ładnie wszystkich witam :)

Długo by można opowiadać na temat tego jak tu trafiłem. Koniec końców ostatnimi czasy sporo czytuję (między innymi to forum) o harmonijkach i jestem zdeterminowany do tego aby nauczyć się grać na tym małym a wielkim instrumencie.
Przeszedłem całkiem sprawnie przez pierwszy etap - wybór harpa. Special 20 C zamówiony i mam nadzieje że lada dzień po niedzieli dotrze.

Czytam kolejne poradniki i naszła mnie wątpliwość na temat tego co mnie zniechęciło w dzieciństwie do gitary i utrudniało grę na klawiszach. Chodzi o moją leworęczność.
Dowiedziałem się że harmonijkę należy trzymać w lewej ręce a prawą tworzy tzw. przestrzeń rezonansową z tyłu. Jak wnioskuje wymaga się przy tym aby prawa ręka była sprawniejsza co umożliwi wzbogacanie dźwięku na wszelakie sposoby. Uwzględniając dużo większą sprawność ruchową mojej lewej ręki mam kilka pytań:
1. czy można zamienić ręce w uchwycie?
2. czy jeśli zamienię ręce to będę miał np trudniejszą naukę bo wszystkie poradniki i materiały bazują na odwrotnym uchwycie?
3. czy zmiana rąk w uchwycie wpłynie jakoś na dźwięk ?
4. a może jednak warto uczyć się grać tak jak większość i słabsza prawa ręka nie będzie przeszkadzać ?

Z góry dzięki za wszelkie info :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sojek 


Wiek: 44
Posty: 9
Skąd: Warszawa/Manchester
Wysłany: 2009-11-28, 00:36    Odp: [Pytanie] Trzymanie harmonijki - dylemat leworęcznego

Myślę, że nie powinieneś mieć problemów. Sam jestem leworęczny, próbowałem trzymać lewą ręką harmonijkę ale jakoś niewygodnie :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-11-28, 10:12    Odp: [Pytanie] Trzymanie harmonijki - dylemat leworęcznego

Harmonijkę trzymaj jak Ci wygodnie, Sonny Terry na przykład był leworęczny, to trzymał harmonijkę nie dość że z zamienionymi rękami, to jeszcze najniższy kanał miał po prawej zamiast po lewej (czyli lustrzane odbicie zwykłego uchwytu). Jak masz małe dłonie to zamiana rąk może osłabić wibrato ręczne na niższych kanałach, bo przestrzeń za nimi będzie mniejsza (końce palców zamiast wnetrza dłoni).
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
drimik
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-11-28, 16:31    Odp: [Pytanie] Trzymanie harmonijki - dylemat leworęcznego

Ja jak gram akustycznie ale z mikrofonem to trzymam harmonijkę obydwoma rękami tak jak trzyma się lewą, czasem nawet i bez mikrofonu mi to przyzwyczajenie zostaje. Poza tym nie można też określić że wybierasz jeden sposób trzymania i przy nim zostajesz, czasem trzeba zmienić, żeby łapska nie odpadły.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
drimik
drimik 

Wiek: 43
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-11-30, 15:38    Odp: [Pytanie] Trzymanie harmonijki - dylemat leworęcznego

[quote="Pulatom"]Jak masz małe dłonie to zamiana rąk może osłabić wibrato ręczne na niższych kanałach, bo przestrzeń za nimi będzie mniejsza (końce palców zamiast wnetrza dłoni).[/quote]
Dłonie mam sporawe więc może nie będzie problemu.

Wielkie dzięki wsztystkim za cenne informacje.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Adii 

Wiek: 42
Posty: 19
Skąd: Obecnie Warszawa
Wysłany: 2009-12-02, 09:11    Odp: [Pytanie] Trzymanie harmonijki - dylemat leworęcznego

Warto dodać, że w odróżnieniu od gitary czy klawiszy, w harpie dłonie nie są podstawą techniki, tylko usta ;) Wiadomo, ze dobry uchwyt jest bardzo ważny i pozwala modulować brzmienie, ale jest to sprawa poniekąd wtórna.
Sam jestem leworęczny i trzymam harmonijkę w lewej dłoni :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-12-02, 17:36    Odp: [Pytanie] Trzymanie harmonijki - dylemat leworęcznego

Niby wtórna, ale jak zachodzi potrzeba grania z mikrofonem, to wtedy odpowiedni chwyt jest nie mniej ważny niż to, co robisz ustami...
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Adii 

Wiek: 42
Posty: 19
Skąd: Obecnie Warszawa
Wysłany: 2009-12-02, 21:01    Odp: [Pytanie] Trzymanie harmonijki - dylemat leworęcznego

Rozumiem i wcale nie chce tego umniejszać, ale trzymasz go zazwyczaj obórącz. A kiedy grasz trzymając go w jednej dłoni za harmonijką, to raczej nie ma wielkiej różnicy którą :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu