Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
begineruner


Posty: 19
Wysłany: 2009-11-23, 16:22    Blue third

witam, jestem bardzo poczatkujacy, zastanawiam sie jak powinien brzmiec ten slynny "blue third" na harpie w tonacji C

moze ktos powie czy brzmi to w miare ok, juz probowalem robic ta-ta jezykiem i stopniowo obnizac dzwiek, ale i tak nie jestem przekonany do konca

4 4 (3') (2)

aha 4 4 bez jezyka i harakterystycznego ta-ta

http://w503.wrzuta.pl/audio/3B1sKG651XW/harp1

na (2) usta grube, harp gleboko, szczeka troszke w dol

przy okazji, jak sie nazywa podobno podstawowy ale ciekawy efekt i jak go wykonac, granie akodru i [b]jednoczesnie[/b] pojedynczego dzwieku lub prostej melodyjki (przynajmniej wydaje sie ze dzwieki wydobywane sa jednoczesnie)

lepiej robic podciag czubkiem jezyka (dzwiek bardziej piskliwy) czy podstawa (trudniejsze, czasami dzwiek przerywany ale mniej piskliwy)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-11-23, 17:41    Odp: Blue third

Bardzo dobrze, że od samego początku interesujesz się tym dźwiękiem, jest on w sumie najważniejszy poza (2) w bluesie. BT wyszła całkiem ładna, dobre delikatne przejście w górę, chociaż na moje ucho minimalnie za wysoko zacząłeś. Ta technika co opisujesz to chyba tongue blocking, umożliwia ona granie dwóch dźwięków oddalonych o ponad jeden kanał. Polega to na zatkaniu odpowiednich kanałów językiem. Na początku trzeba go trochę napinać, ale z czasem kształtuje się pamięć motoryczna i jest ok. Jeśli chodzi o podciągi to zależy od kanału, jednak jak obniżasz kanały niskie, to staraj się to robić gardłem (bez użycia języka), a dopóki tego nie opanujesz to używaj jak najbardziej tylnej części języka. Czubkiem obniża się wysokie kanały na wydechu i ewentualnie 6kę na wdechu, przy niższych daje to nie za przyjemny dźwięk.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
begineruner
begineruner


Posty: 19
Wysłany: 2009-11-23, 17:56    Odp: Blue third

Dziekuje za szybka odpowiedz :) a czy jest mozliwe granie tego "efektu" bez tongue blocking? jesli bardzo szybko bede robil przejscia pomiedzy dzwikami i moze wypelnial je akordami? np. przejscie z (2) na (3') wypelnie odrobinka 1, calym (2) i odrobinka (3)? jesli nie to trzeba bedzie pogimnastykowac jezyk ;)

wiem ze w beat boxie niektorym sie udaje, brzmi niesamowicie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-11-23, 18:04    Odp: Blue third

Można szybko przełączać się między czystym dźwiękiem a akordem (pokazywał to parę razy Gussow w pierwszych filmach) przez zmianę układu ust. Możesz zagrać tak na przykład szybką sekwencję (123) (2) (123) (3)' (123) (2) (123) co zabrzmi jak zwykłe (2) (3)' (2) z akordem w tle.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-11-23, 18:22    Odp: Blue third

Pulatom powiedział już wszystko, ja dodam tylko tyle:
Wybaczcie prymitywne sformułowanie, Blue third ma brzmieć zajebiście.

http://w434.wrzuta.pl/aud...uethird_vibrato

proszszsz

Seydel Blues Solist w C
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
begineruner
begineruner


Posty: 19
Wysłany: 2009-11-23, 21:33    Odp: Blue third

dzieki, sporo pomogliscie :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Adamd87 

Wiek: 36
Posty: 57
Wysłany: 2009-11-26, 23:42    Odp: Blue third

Pozwolcie ze sie podepne pod temat.
Jeszcze tego nie przerabialem w suime, i zaciekawilo:)
Mozecie przblizyc technike? Sluchalem szkoly Adama Gussowa, ale po angl nie zrozumialem do konca.
Wylapalem tylko ze to jest podciag o okreslonej wysokosci, polaczone z "hammer on" wykonywane jezykiem. (tak po krotce:) ). Ale jak dokldnie uzyskac?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-11-27, 13:19    Odp: Blue third

Robisz podciąg, który jest bardzo słabym obniżeniem, o pół kroku albo i mniej. Z tym hammer on to nie wiem czy dobrze kojarze ale chyba chodzi o to, że zaczynasz podciąg od huknięcia językiem wprzód, co pozwala wskoczyć od razu w ten ton co trzeba. Choć inni pewnie znają inne uzasadnienie tego i wykorzystanie, technik jest masa. Zacznij od próby zrobienia lekkiego podciągu, z czasem to wyćwiczysz i wyczujesz ocb.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-11-27, 14:14    Odp: Blue third

W sumie BT to nie jest jakiś jeden określony dźwięk między trójką durową a molową, po prostu trzeba go wyczuć. Poza tym zazwyczaj jest tak, że zaczyna się on niżej a potem powoli idzie jakieś kilkanaście centów do góry w stronę III durowej.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-11-27, 14:53    Odp: Blue third

Tak jak w moim nagraniu. Poza tym w różnych tonacjach jest to inny dźwięk, na każdej harmonijce trzeba to czuć inaczej.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu