Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
NeooeN 

Wiek: 31
Posty: 10
Wysłany: 2009-11-11, 23:14    [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

Witam!
Jakiś czas temu zupełnie przez przypadek zainteresowałem sie grą na harmonijce. Co prawda nigdy takowej w rękach nie miałem ale filmy w internecie i różne opisy na forum harmoszki bardzo mnie zachęciły do podjęcia tematu. Z tego co czytam na forum wydaje mi sie że był bym zainteresowany Hohner'em Special 20 w tonacji C, jest dla mnie w miare dostępna cenowo a i jak najprostszego instrumentu szukam. Mój problem polega na tym że nie znam sie na muzyce, jestem kompletnym przeciwieństwem audiofila a moja koordynacja psychoruchowa pozostawia wiele do życzenia. Pare lat temu napaliłem sie na gitare elektryczną. Skończyło sie na tym że tania gitara z allegro leży zapomniana w koncie, po prostu nie potrafiłem na niej grać pomimo wielu prób. Stąd pytanie, czy harmonijka jest instrumentem równie wymagającym co gitara? Czy takie rzeczy jak strojenie lub podstawowe 'ruchy' wymagają równie wiele ćwiczeń?
Z góry dziękuje ze wszelką pomoc!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-11-11, 23:25    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

Ktoś mądry i już wiele lat grający powiedział, że harmonijka to najłatwiejszy instrument, żeby nauczyć się na nim grać, ale najtrudniejszy, by opanować po mistrzowsku :) . Pierwsze "Wlazł kotki" będziesz śmigał po dwóch tygodniach. Ale potem... Górka staje się coraz bardziej stroma. Niemniej warto się na nią wdrapywać.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
NeooeN 

Wiek: 31
Posty: 10
Wysłany: 2009-11-11, 23:35    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

Wirtuozem na sale światową być nie planuje ale miło by było zagrać coś przyjemnego dla ucha. Czy żeby spokojnie zagrać jakąś piosnke przy ognisku lub z kolegami przygrywającymi na gitarach potrzeba dużo praktyki czy raczej statystyka i doświadczenie podaje że szybko można sie z tym uporać?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-11-11, 23:41    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

Wszystko zależy ile czasu temu poświęcisz. Sporo pracy musisz poświęcić, żeby cokolwiek z tym zrobić. Już kilka tygodni zabierze Ci porządne opanowanie czystego kanału a przy okazji tego parę prostych melodyjek. Nic samo się nie zrobi.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
NeooeN 

Wiek: 31
Posty: 10
Wysłany: 2009-11-11, 23:56    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

To może zapytam inaczej, czy postępy wychodzą na bieżąco czy raczej zanim nie opanuje następnych metod gry nie wycisne z instrumentu za dużo?
[size=7]Przepraszam za upierdliwość ; )[/size]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-11-12, 00:01    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

Najpierw musisz opanować wydobycie czystego dźwięku, co umożliwi Ci granie prostych melodyjek. Potem podciągi, dzięki którym wydobędziesz część brakujących dźwięków i Twoje granie zacznie bluesować. Jak już obniżanie będzie opanowane, to gra zacznie brzmieć :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
NeooeN 

Wiek: 31
Posty: 10
Wysłany: 2009-11-12, 00:25    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

Czyli czysty dźwięk i podciągi to absolutna podstawa żeby grać i nikomu nie zrobić swoją grą krzywdy. Serdecznie dziękuje za odpowiedzi!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Saint 

Posty: 11
Skąd: Mosina
Wysłany: 2009-11-12, 09:03    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

Wydaje mi się, że jeszcze potrzebne jest to choć trochę blues'a w sercu.. Inaczej każda improwizacja będzie taka sama, bo zamiast dać się prowadzić przez rytm, będziemy po prostu odgrywać wciąż te same, wyuczone schematy :)
_________________
'był jednym z niewielu,
skazanych na bluesa'

Dżemoholik.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2009-11-12, 15:01    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

[quote="NeooeN"]Czyli czysty dźwięk i podciągi to absolutna podstawa żeby grać i nikomu nie zrobić swoją grą krzywdy. Serdecznie dziękuje za odpowiedzi![/quote]

Analogicznie ja np.: Chcąc grać ogniskowe piosenki nie opanujesz w dobrym stopniu chwytów, to nic nie zagrasz. Nie umiejąc obsługiwać sprzęgła w samochodzie nie pojedziesz autem (chyba że masz automata)

Praktycznie na gitarze łatwo zacząć coś grać, ale posunąć się już ku czemuś lepszemu, to ciężkie ćwiczenia i postępy idą wolno, tak samo z harpem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-11-12, 15:53    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

Poszczególnych etapów rozwoju nie da się w żaden sposób przeskoczyć, a nauki w żaden sposób skrócić - wszystko i tak wyjdzie "w praniu". Wielu jest "wymiataczy", którzy cisną solówki z niewyobrażalną prędkością, ale gdy poprosisz ich o wydobycie dwójki na wdechu, usłyszysz szumy, szmery i kompletny brak brzmienia. Albo robimy coś porządnie i po kolei, albo szybko i byle jak ;) Postępy będą dla Ciebie widoczne jak tylko się pojawią, ale aby to, co umiesz, zakodowało się w Twojej grze, też trzeba trochę czasu i ćwiczeń.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-11-12, 22:38    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

Ważne jest, że każde ćwiczenia coś poprawiają. Mi po jakichś 2 tygodniach obcowania z metronomem widocznie poprawił się rytm, choć w trakcie ćwiczeń wcale na to nie wyglądało. Jednak efekty będą wtedy, jak się do treningu przyłożysz.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2009-11-13, 10:14    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

[quote="kamilteau"]Wielu jest "wymiataczy", którzy cisną solówki z niewyobrażalną prędkością, ale gdy poprosisz ich o wydobycie dwójki na wdechu, usłyszysz szumy, szmery i kompletny brak brzmienia. Albo robimy coś porządnie i po kolei, albo szybko i byle jak ;) [/quote]

Właśnie :)
Najpierw powoli, ale dokładnie i wtedy przyspieszamy :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Busker 


Posty: 18
Skąd: lublin
Wysłany: 2009-11-13, 18:28    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

nie jest trudniejsze miedzy innymi z tego powodu ze w gitarze masz 6 strun po 18-22 progow co nam daje okolo 114 dzwiekow a na harmonijce 20 ktorych musisz sie na pamiec wyuczyc ;]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2009-11-13, 18:43    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

[quote="Busker"]a na harmonijce 20 ktorych musisz sie na pamiec wyuczyc ;][/quote]I dodatkowe 19, których poprawnego wydobywania można się uczyć latami :P
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2009-11-13, 21:17    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

[quote="Busker"]w gitarze masz 6 strun po 18-22 progow co nam daje okolo 114 dzwiekow[/quote]
Dźwięków jest znacznie mniej, o powtarzają się te same dźwięki w baaardzo wielu miejscach. Niemniej fakt, że na gitarze po skalach ciężej się poruszać (pamiętać je)

Bo na harpie wielu skal nie masz i wszystkich dźwięków :( (nie mówię o overblowach bo to hardcore) Ale tu zawsze od tego mamy chromatyka, ale to już nie to samo co diatonik...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
NeooeN 

Wiek: 31
Posty: 10
Wysłany: 2009-11-13, 21:30    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

Dzięki serdeczne! Ostatecznie zostałem posiadaczem SilverStara z racje tego że Speciala 20 nie było, postanowiłem że kupie tańszą aby w razie czego nie stracić za dużo a SilverStar jest podobno bardzo podobny do Speciala.
Takie pytanko na szybkiego. Moja harmonijka gra głośno i wyraźnie na niższych kanałach (1-4) ale dalej nie gra prawie wcale, powietrze czuje że leci ale dźwięk moge wydobyć tylko przy bardzo mocnym dmuchnięciu przy czym jest on bardzo nie przyjemny. Czy ja robie coś nie tak czy to może harmonijka jest trefna? Wydaje mi sie że coś sie stało podczas transportu bo kilka godzin wcześniej grała lepiej. Możecie mi doradzić co z tym robić?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-11-13, 21:40    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

[quote="NeooeN"]a SilverStar jest podobno bardzo podobny do Speciala[/quote]

A kto Ci takich rzeczy nagadał? Geometria pokryw i budowa grzebienia Speciala są podobne do pewnej tańszej harmochy, ale jest nią Blues Band. Jednak Special jest o niebo lepiej wykonany.

Harmonijki nie często psują się od razu, może prześwit między stroikami jest za duży, albo grzebień niedokładnie odlany, przez co płytki stroikowe nie dociskają go odpowiednio. No i sposób gry, on jest odpowiedzialny za 80% rzekomych felerów. Ciężko stwierdzić nie mając harpa przed sobą.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
NeooeN 

Wiek: 31
Posty: 10
Wysłany: 2009-11-13, 21:44    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

Tak jak mówiłem słuchu dobrego nie mam ale musiałbym być kompletnie głuchy żeby nie zauważyć że te kanały nie grają dobrze. Może udostępnić nagranie?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-11-13, 21:49    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

Harmonijka i harmonijkarz są instrumentem, nie tylko sama harmonijka. Jestem pewien w 100%, że winą jest technika, nie uszkodzenie harmonijki. Tym bardziej, że mówisz o bardzo mocnym dmuchaniu w nią.... tak się nie robi, to delikatny instrument.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
NeooeN 

Wiek: 31
Posty: 10
Wysłany: 2009-11-13, 22:02    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

To znaczy już ją uwaliłem?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-11-13, 22:12    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

Nie koniecznie, możliwe, że tylko technika układu ust itp. u Ciebie jest jeszcze do opanowania, bo jakby tak się zastanowić to tak na prawdę na każdym kanale gra się inaczej, każdy kanał inaczej reaguje, w różnych tonacjach też jest różnie. (dajmy na to wdech z jedynki trzeba robić delikatnie, bo stroik jest długi i czasem stuka)

Zróbmy tak. jeśli nie wydobędziesz grając delikatnie żadnego normalnego dźwięku z kanałów tych na których brzmiało Ci dziwnie, w ciągu powiedzmy... 2 tygodni, to kup sobie nową ale już nie SilverStara tylko powiedzmy BluesBanda, żeby nie ryzykować uszkodzenia jakiejś droższej. Jak już chciałeś tanią to BluesBand jest całkiem spoko jak za tą cenę.

A jak będzie już grała normalnie i opanujesz odpowiedni sposób dmuchania itp to pograj troszkę na niej i przerzuć się na droższą jak będziesz pewien, że nie grasz już siłowo i nie dmuchasz za mocno.

Pozdrawiam :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Adamd87 

Wiek: 36
Posty: 57
Wysłany: 2009-11-13, 22:16    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

A ja powiem co do trudnosci nauki gry. Mysle ze instrument jest fajny. Poniewaz zagrac "wlazl kotek na plotek" mozna szybko :) pozniej jest sporo latwych tabow - apetyt rosnie. I tak dalej dalej dalej, az w koncu (moim zdaniem) sedno harmonijki - improwizacja :) wszystko daje satysfakcje bo widac postepy ;) chociaz jest kryzys po nauczeniu sie mniej wiecej podciagow ;) (ja tak mialem) :) Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
NeooeN 

Wiek: 31
Posty: 10
Wysłany: 2009-11-13, 22:50    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

Obym sie teraz nie zbłaźnił. Czy możliwe jest że harmonijka jest po prostu mokra? Pierwsze kroki poczyniłem na dworze a jestem w domu, może po prostu w nią naplułem i teraz woda sie skropliła? Czy tak reaguje harmonijka na zmiany temperatury otoczenia w którym sie gra i czy tak sie w ogóle robi?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-11-13, 22:56    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

Warto harmochę rozgrzać nieco przed graniem, będzie łatwiejsza w prowadzeniu i lepiej brzmiąca. Po prostu ciepły metal nabierze elastyczności. Nawet jak harmonijka jest mokra, to po wydmuchaniu wody, wszystko jest OK. Co więcej, harmonijki wilgotne grają lepiej! Po prostu woda/ślina uszczelniają instrument. Na świeżo wykąpanym Blues Bandzie bez jakiejkolwiek regulacji przez 5 minut możesz robić overblowy jak Levy!
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-11-13, 22:56    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

Dobrze, że pytasz, to nie jest takie oczywiste, nie zbłaźniłeś się. Harmonijki z drewnianym korpusem źle znoszą dużą ilość wilgoci ale harmonijkom z plastikowym nic nie szkodzi, jak jest w nich za dużo wody, pary itp. Gorzej jeśli ślina na stroikach zaschnęła i nie chce się jeszcze rozpuścić... Przepłucz harmonijkę pod kranem i wystukaj nadmiar wody o kolano. Potem porób troszkę wdechów/wydechów (rozsądnie delikatnych), żeby woda ze stroików się wydostała. Jeśli to nie pomoże to na pewno nie zaszkodzi.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
NeooeN 

Wiek: 31
Posty: 10
Wysłany: 2009-11-13, 23:06    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

Dzięki serdeczne za rady, wypłukałem ją i zobacze rano jak sie gra i zrobie tak jak [b]minigunmen[/b] radzi - będę praktykował.

[size=9][ [i][b]Dodano[/b]: 2009-11-15, 00:31[/i] ][/size]
Dziś troche poćwiczyłem wydobywanie czystego dźwięku. Postaram sie brnąć dalej i ewentualnie prosić o pomoc jeżeli wciąż coś będzie nie tak. Bardzo Wam dziękuje za pomoc! :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
puksib

Posty: 3
Wysłany: 2009-11-19, 17:36    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

Witam :]
Niedawno usłyszałam jak mój dziadek gra na harmonijce i stwierdziłam że ja też się moge tego nauczyć :D Po przejrzeniu wielu tematów jestem prawie pewna że kupie Hohnera Special 20 tylko nie wiem w jakiej tonacji. Mój dziadek ma jakąś starą niemiecką harmonijkę w tonacji G ale chyba po tylu latach grania jest raczej mocno rozstrojona :P lepiej kupić w takiej samej tonacji jakbyśmy mieli razem grać czy w C która jest bardziej popularna?

z góry dziękuję za pomoc ;]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-11-19, 19:19    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

Zależy jak gra dziadek, czy tak, że to harmonijka w G a on gra w D, czy może gra całkowicie w 1 pozycji i gra w G, zdaje sie że jak kupisz w C i będziesz grać w 2 pozycji w tonacji G (czyli według uproszczonej skali (2)(3)4(4)(5)6) to powinno pasować. Ale szczerze, to nie znam się za bardzo na innych harmonijkach niż diatonikach 10-kanałowych - takich jak special20, niech się wypowie ktoś, kto ma szersze pojęcie o innych harmonijkach.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-11-19, 19:34    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

Dziadek ma zapewne tremolo albo oktawę i gra na niej w pierwszej pozycji różne "lekkie" kawałki w skalach durowych. Jak chcesz grać razem z nim coś takiego to kup w G, jednak trudniej wydobywa się z niej dźwięk niż z C (na początku nauki to jest trochę męczące). W sumie do grania bluesa też może być G, gdyż podkład gra się wtedy też w II pozycji (tzw. rytm DaDa-TaTa).
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
puksib

Posty: 3
Wysłany: 2009-11-20, 18:18    Odp: [Pytanie] Poziom trudności - czy harmonijka jest trudniejsza od gitary i innych instrumentów?

Aha. Ja bym chyba bardziej wolała w C bo są w niej wszystkie taby i do tego się łatwiej na niej gra...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu