Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Bertass142ipol 

Wiek: 32
Posty: 10
Skąd: Leszno
Wysłany: 2009-11-08, 22:14    [Problem] Od czego zaczynaliście grę?

Nie mam dobrego słuchu i wiem o tym od zawsze próbowałem grać na wielu instrumentach i zawsze kończyło się tym że wychodizł z tego fałsz ! Czy jak ktoś nie ma słuch lepiej żeby się odczepił od harmonijki czy ma wkurzająć innych po drodze grać dale z nikłą nadzieją że kiedys mu wyjdzie ten pierwszy kawałek ?? DO harpy mnie jakoś ciągnie od dziecka tak samo jak do perki! dlatego chce grać, moze dacie mi jakieś rady jak grać żeby się nauczyćgrać chociasz z tabów ale żeby grać dobrze
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-11-08, 22:29    Odp: [Problem] Od czego zaczynaliście grę?

Po pierwsze, słuch da się wyćwiczyć! I to niemal u każdego! Ja byłem stworzeniem wybitnie głuchym, a podczas ostatniej próby, gdy gitarzysta grał pochód basowy ja śpiewałem "Da da da da" równiótko z tonacją. Na początku śmigaj z tabów, żeby jakoś rozeznać się w dźwiękach. Ale również słuchaj i to jak najwięcej. I próbuj rozwalać kawałki. Jakiekolwiek, czy to Panie Janie, czy to Juke Litlle Waltera! Na początku nie będzie wychodziło, ale z treningiem przyjdzie i to. Staraj się słuchać świadomie, gdy słyszysz fragment sola na harmonijce, wyobraź sobie, w którym miejscu harmoszki było to zagrane. Potem przyjdzie pora na kolejne dźwięki, aż w końcu będziesz w stanie rozpisać co łatwiejsze rzeczy. Powodzenia!
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2009-11-08, 22:38    Odp: [Problem] Od czego zaczynaliście grę?

[b]Bertass142ipol[/b], jedno powiem:
Nie pękaj! :D
Trzeba mieć parcie na szkło i nie poddawać się :)
Jak to spełnisz, to nagroda przyjdzie szybko ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Bertass142ipol 

Wiek: 32
Posty: 10
Skąd: Leszno
Wysłany: 2009-11-08, 23:01    Odp: [Problem] Od czego zaczynaliście grę?

Wam to się łatwo mówi a jaką harpe polecacie na początek ?? czytałem inne posty ale szczerze mówiąc nic z nich nie rozumiem te wasze a ,d c dury są mi obce ja poprostu sobie grałem:P Mam BB i zastanawiam się nad SPECIAL 20 C dur by było chyba najlepsze jak dla mnie ??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Blake 


Wiek: 31
Posty: 183
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2009-11-08, 23:06    Odp: [Problem] Od czego zaczynaliście grę?

Człowieku na tym forum znajdziesz całe mnóstwo artykułów na ten temat :D

Ale powiem Ci jedno. Harmoszka na start to oczywiście C-dur.

A jaki model. Wiesz co zrób poczytaj sobie o jakiś modelach, które Ci pasują pooglądaj zdjęcia, poczytaj opinie o tym sprzęcie. Potem wejdź na youtube wpisz nazwę owej harmoszki i posłuchaj jak gra (najlepiej jak znajdziesz nagranie w tej samej tonacji [ Po ang zwykle piszą "NAZWA HARMOSZKI" in key of "tonacja"]). Po tych zabiegach mam nadzieję, że wybierzesz sobie sprzęt, który na tyle zmotywuje Cię do grania, że nauczysz się porządnie dmuchać w harmoszki ;)
_________________
"Shinobi, który nie przestrzega zasad jest nazwany śmieciem"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-11-08, 23:09    Odp: [Problem] Od czego zaczynaliście grę?

[quote="Bertass142ipol"]Wam to się łatwo mówi a jaką harpe polecacie na początek ??[/quote]

Wcale nie łatwo, bo przechodziliśmy tę samą drogę i czujemy o co chodzi. Ale nie ma złotej metody, która da efekty bez wysiłku. Słuchać i dmuchać, a jeszcze więcej słuchać. I tyle. Ja wysiedziałem wiele godzin z harmonijką w paszczy i słuchawkami na uszach. Najpierw nie wiedziałem nic, potem zacząłem słyszeć tonacje, jeszcze później wiedziałem, gdzie mniej-więcej harpiarz ma twarz na harmonijce, potem zacząłem kraść zagrywki. I tak się potoczyło. Jak będziesz miał dość samozaparcia, to też się uda.

Co do harmonijki... Wszystkie popularne modele są już opisane, więc nie będę pisał ponownie charakterystyki. Ja bym polecił Special 20 właśnie. A co do tych "a, d, c, durów" są to tonacje. W uproszczeniu, określone "układy dźwięków" wykorzystywane przez piosenkę. Żeby zagrać wiele utworów potrzeba różnych tonacji. Blues Banda masz jak się domyślam w C, to może teraz warto byłoby A wypróbować? Jak położysz ręce na innej tonacji to usłyszysz gdzie jest różnica.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Bertass142ipol 

Wiek: 32
Posty: 10
Skąd: Leszno
Wysłany: 2009-11-08, 23:33    Odp: [Problem] Od czego zaczynaliście grę?

Myślałem o tym żeby zmieć tonacje po to żeby odczuć tą różnice ćwicze czesto jednak nie mogę nawet z tabów zagrać całego utworu to irytujace ale gubie poprosy melogie w połowie zwalając wino na mojego BB bo ciężko już z nigo wydobyć dźwięk na najwyższysz i najniższych tonacjach, zobaczyny jak będzie na Special'u :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-11-08, 23:35    Odp: [Problem] Od czego zaczynaliście grę?

Special będzie chodził o niebo lepiej, jednak sam sprzęt harpiarza nie uczyni. Graj sobie wolniutko, spokojnie, staraj się nogą wytupywać rytm. Ten element ja zaniedbałem i skutki czuję do dziś, więc już teraz zwracaj uwagę na timing. Dasz radę!
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Bertass142ipol 

Wiek: 32
Posty: 10
Skąd: Leszno
Wysłany: 2009-11-08, 23:42    Odp: [Problem] Od czego zaczynaliście grę?

Kurcze najgorsze jest to że za każdym razem jak ćwicze popijam sobie piwka żeby nie było za such ow ustach i cholara wam powiem że jak się tak kilka godzin ćwiczy to to sięto niezbyt dobrze konczy :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-11-08, 23:45    Odp: [Problem] Od czego zaczynaliście grę?

Dlatego należy popijać niegazowaną wodą. Piwko źle na rytm i ucho robi. Po piwku (lub większej ich liczbie) wydaje nam się, że gramy jak Little Walter. Niestety, tylko się wydaje.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Bertass142ipol 

Wiek: 32
Posty: 10
Skąd: Leszno
Wysłany: 2009-11-08, 23:57    Odp: [Problem] Od czego zaczynaliście grę?

i to właśnie lubie :what: :P nie no żart
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2009-11-10, 16:08    Odp: [Problem] Od czego zaczynaliście grę?

Jak Maciek napisał - słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać. :)
Nawet jak będziesz miał opanowane na 100% bendy, to jak nie będziesz czuł bluesa, to go nie zagrasz :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Busker 


Posty: 18
Skąd: lublin
Wysłany: 2009-11-11, 15:51    Odp: [Problem] Od czego zaczynaliście grę?

ja osobiscie uczylem sie grac ze sluchu na poczatku naucz sie grac pojedyncze dzwieki potem posluchaj czegos jakiejs piosenki dosc prostej i sprobuj ja odtworzyc na poczatku to nie jest proste ale w koncu dojdziesz do perfekcji :) bendy same potem ci wyjda ;] powodzenia .
pozdrawiam grajek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Bertass142ipol 

Wiek: 32
Posty: 10
Skąd: Leszno
Wysłany: 2009-11-11, 22:12    Odp: [Problem] Od czego zaczynaliście grę?

dzięki czyli ćwicze ćwicze i jeszcze raz ćwicze
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu